BEP'li Öğrenci Sınav yapmak

Kodla Büyü

pawofeagle

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar Bep raporu olan öğrenciye özel sınav yapmak zorunda mıyız? 7 ve 8 seçmeli ders içinde zorunlu mu sınav yapmak? normal sınavdan 89 alan bep raporlu bir öğrenci(nasıl bep raporu vermişler anlayamıyorumda) özel bep sınavı yapmalı mıyım? yönetmelik nedir bu konularda tecrübeli ve bilgili arkadaşlar ne dersiniz

BEP planı hazırlanır hocam. Bunu biliyorsunuzdur zaten. Çocuğun kendi kişisel gelişimi ve bilgisine göre sınav hazırlanır. Eğer çocuk normal öğrencilerle aynı seviyede bilgi ve gelişime sahipse -onun için hazırladığınız BEP yıllık planındaki kazanımlarla uyumlu olmak kaydıyla- elbette aynı sınavı yapabilirsiniz. .

Bep planı sınıf bazlı hazırlıyordum ben o zaman kişisel her bep raporlu öğrenci için plan mı hazırlamama gerekiyor? Bep raporunda ikisindede aynı şey yazıyor tam zamanlı kaynaştırma ama biri 89 aldı diğer 41 napacaz bunlara? Meb Bep raporlu öğrencilere hiçbir özel sınav yapmazken biz neden hazırlamak zorundayız? bazı bepli öğrenciler kötü bazıları iyi çünkü. seçmeli ders içinde gerekli mi o konuyu hiç bilmiyorum?

Her öğrenci için durumuna uygun olacak şekilde ayrı bep planı yapılır. Her çocuğun durumu ayrı olduğunda da kendi planına uygun sınav yapılır. 89 alan için ayrı sınav yapmayıp 41 alan için yapabilirsiniz.

Biz Bep planına ihtiyacı yoktur diye toplantıda karar aldık, Kaba Değerlendirme formu dolduruyoruz bu şekildeki öğrencilere, diğer öğrencilerle aynı sınavı yapıyoruz. Rehberlik Servisi böyle bir yol izletmişti.

Bize de "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için Bep planı yapılmasına gerek yok ." demişti, Rehber Öğretmeni.

Engelli öğrenciler özellikle de kaynaştırma olan zihinsel engelli öğrenciler maalesef büyük bir yetersizliğe uğruyor okullarımızda. Onlara uygun öğrenme ortamı yok, onlara uygun öğretim yöntemleri uygulayamıyoruz. Bazen onları değilde kendimizi engelli gibi hissediyorum; hayal dünyaları, beyin yapıları, öğrenme gücü ve yöntemleri ve tabiki resmi prosedürleri son olarakta yararlanabilecekleri imkanlar hakkında ya hiçbirşey bilmiyoruz ya da çok az şey biliyoruz.
Konuya dönersek; eğer öğrencinin raporla belirlenmiş öğrenme güçlüğü varsa, dersinizde de bu öğrenme güçlüğünü yaşıyorsa ve tabiki ona not verecekseniz her öğrenciye ayrı BEP ve her öğrenciye ayrı sınav hazırlanmalı.

Geri