BES'ten nasıl çıkacağız?

Kodla Büyü

whitetiger0006

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum nisandan itibaren maaşlarda BES kesintisi yapılacak. Bu kesintiyi iptal etmek için şimdiden ne yapmak gerekiyor?

Bende merak ediyorum 1 nisani bekleyip sisteme girdikten sonra 1 Nisan'da mı gidip iptal ettirecez yoksa 1 nisandan önce mı gidip iptal ettirecez. İptal için nereye başvuruda bulunacaz. İlçeye mı anlaşmalı bankaya mı yoksa ikisine birden mı

Ben 2 Nisan da dilekçe vereceğim okula çıkmak için

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

akdenizkanki' Alıntı:
Bende en az 2 ay beklenmesi gerekiyor diye biliyorum.

2 ay beklerseniz çıkarken 1500 TL gibi bir ceza ödeyerek ayrılabiliyorsunuz ancak.
2 ay lık süre cayma hakkı süresi, aman ha 2 ay ı geçirmeyin
Ben dilekçeyi en kısa sürede gerekli her yere vereceğim siz de öyle yapın

2 ay içinde çıktın çıktın, çıkmazsan ya devam edeceksin ya da dediğim cezayı ödeyip çıkabileceksiniz

volkankey' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:

2 ay beklerseniz çıkarken 1500 TL gibi bir ceza ödeyerek ayrılabiliyorsunuz ancak.

2 ay içinde çıktın çıktın, çıkmazsan ya devam edeceksin ya da dediğim cezayı ödeyip çıkabileceksiniz

söylediklerinizin bi kaynağı var mı hocam yoksa bankacı ya da maliyeci bi arkadaşınızdan mı duydunuz?

neontester' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:

söylediklerinizin bi kaynağı var mı hocam yoksa bankacı ya da maliyeci bi arkadaşınızdan mı duydunuz?

http://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/bi ... PbucJ9vOdQ

https://www.youtube.com/watch?v=tHafhVSUSgQ

volkankey' Alıntı:
neontester' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:

Ceza filan yok hocam. Yanlış bilgiler vermeyelim. Verdiğiniz linke de baktım kendimle kuşkuya düşüp. Orada da herhangi bir ibare yok bu yönde.

Cezası yok ta o zaman bu iki aylık cayma hakkının espirisi nedir? İki aydan sonra cayarsak ne oluyor önce cayarsak ne oluyor?

afsinbey' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
neontester' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
akdenizkanki' Alıntı:

Ceza filan yok hocam. Yanlış bilgiler vermeyelim. Verdiğiniz linke de baktım kendimle kuşkuya düşüp. Orada da herhangi bir ibare yok bu yönde.

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel öyle diyor
BES kanununa bakmak gerekir ama cayma hakkı 2 ay bu kesin. Verdiğim bağlantılarda da var. Cayma hakkı diye tabir edilen süre bence boşuna verilmemiş. Ceza şeklinde geçmese de cayma hakkından sonra kesintiler yapılıyordur sonuçta sistemde kalmayacaksanız 2 ay geçmeden sistemden çıkmalısınız

Cayma hakki suresinden sonra ayrilirsaniz normal bes ten aurilirken yapilan kesi tiler yapilir. Cayma hakki suresince ayrilarsaniz hicbir kesinti olmadan odenen birikimin tamamini alirsiniz. Bes bankacilarin size yaglayip balladigi gibi bir birikim degildir. Cikislarda kesintiler olur. Bu zorunlu oldugu icin de devlet size 2 ay cayma hakki veriyor.

Böyle bir olay sadece bizde mi var diye merak ediyorum? İstemiyorum kardeşim zorla mı? Ne diye gir çık milleti uğraştırıyorsunuz anlamıyorum.

tam anlamıyla rezillik isteyenin yapması hikaye ben zorunlu yapayim de bizim millet uğraşmayı sevmez burada 100 bin kişi bile kalsa kar gözüyle bakıyorlar.

Evet zorla sebebine gelecek olursak cok uzun konusmak lazim. Basitce ozetleyebiliriz ani kurtarmak diyebiliriz. Nasil mi bakit akisini saglamak. Bankalara nakit temini yapmak. Neden bankalar nakit temini ihtiyaci duyar. Ulke icindeki ekonamiyi canli tutmak icin kredi kullandirmak gerekir. Krediyi kullandirabilmek icin de nakite ulasmasi gerekir. Ulke icinde nakit problemi oldugu icin de bankalara bunu zorunlu olarak kazandiriyorlar. Dahaon ce yuzde 25 develet katkisiyla ilk basta bir canlanma yapildi fakat mantikli olmadigini disinen vatandas besten cikmaya basladi. Cunku doviz vs besten daha iyi getiri olusturuyordu. Gibi.......

Ayrılmak isteyen arkadaşlar ekteki dilekçeyi nisan ayı içinde idarelerine versinler.

Ekli dosyalar

• bes'ten ayrılma.rar
    11.5 KB · Görüntüleme: 236
Normalde BES e karşı değilim ama devletin besine karşıyım sebebi ise şu
Benim ailemde herkesin besi var fazladan bir bes daha yapalım sorun yok fakat devlet bes i ne girdiğiniz anda sizin geç miş yıllarınızdaki hak yıl ı nı sıfırlıyor .
diyelim 6 yıldır beslisiniz bırdaha bes yaptırdınız devlet kanalı ile sizin 10 yılda hak talebi edeceğiniz süreyi 0 a indiriyor sıfırdan başlatıyor yani diğer 6 yıllık birikmişiniz duruyor fakat hak talep etme olayınız için yine yeniden 10 yılı beklemeniz gerekiyor.
Banka personeli ile görüştüm direk bunu söyledi hatta kendileride bu bes ten çıkmışlar sırf bu yüzden

Çok büyük bi soygun var bu işte. Bi arkadaşım da bu bes işine girmiş 2 haftadır günde nerden baksan 3 kere arıyor açmıyorum. O derece bi ava çıkmış bu bes işine girenler. Modern dolandırıcılık. Sana sistemi anlatıyolar yağlayarak ballayarak. Bırakın kardeşim şu hırsızlığı artık. Üç kuruş maaşımız var millet onun içinden ne koparabiliriz derdinde.

aldıkları harçlıkları yurtdışına çıkartmasınlar Türkiyede kalsın bence ülkemizin 1 gram nakit problemi kalmaz

Normal BES deki gibi dir.
Çıkarken bir ceza yok ama girerken giriş aidatı v.b. ödenmediği için çıkmak isteyenlerden giriş aidatını talep edeceklerdir. :idea:
(tabi 2 ay dolmadan çıkanlardan talep edilmeyeceğini düşünüyorum)

ewt arkdaşlar bizim okulda herkesin iban vs istiyorlar bes için. direkt çıkıcam sistemden ne yapmak gerekiyor bilgisi olan arkdaşlar

bunun yerine isteyen olsun diyin.boşuna gir çıklarla sisteme iş yükü eklemeyin.girmek isteyen girsin.herkesi sisteme dahil edip çıkmayak isteyen olunca her türlü israf.zaman emek.

Geri