Bilgisayar Bilimi Dersi Yıllık Plan

Kodla Büyü
Bende yeni atandim hocalarim bt sınıfı yokmuş okulda ve anadolu lisesi bildiğim dilde yok.ders kitabi varmi varsa yeterli olurmu veya ne önerirsiniz yardimci olursaniz sevinirim t

Arkadaşlar,
merak ettiğim bir konu : Bilgisayar Bilim dersinin ders kitabı var mı? hazırlanıyor mu? hangi kaynağı kullanmamız gerekecek?

arkadaşlar python'da visual studio gibi form öğelerini ekleyebileceğimiz bir program var mı?

arkadaşlar python'da visual studio gibi form öğelerini ekleyebileceğimiz bir program var mı?
PyQt5 Designer ile görsel olarak arayüz oluşturabiliyorsunuz. (pip install PyQt5-tools komutu ile kurulumunu yapabilirsiniz.)
Oluşturulan .ui uzantılı dosyayı da pyuic5 -x deneme.ui -o deneme.py şeklinde python kodlarına çevirebilirsiniz.

Üniversiteden mezun(2008) olduğumdan beri doğru düzgün kod yazmadım. Hayatımız word-excel etrafında geçti.
Bir kaç sorum olcaktı, programlamadan kopmamış beyinlere...
1- Algoritma- Akış Şeması tasarlarken flowchart diye bir program kullanıyorduk. Buna benzer görselliği gelişmiş programlar var mı önerebileceğiniz.
2- Sıfırdan piton anlatan güzel bir kaynak var mı. Site, tavsiyeniz. video anlatım, pdf, word kaynaklarınız varsa paylaşabilir misiniz.

önce algoritma iyi bir şekilde öğretilmeli , kitap gönderileceği söylendi bize .... En kötü kitabın pdf si elimizde olacak... Kitapda python anlatılıyor..... bilginize

Öğretim programındaki kazanımlar doğrultusunda ben de yıllık plan hazırlamaya başladım. Ancak daha 2.ünitede:

"1.2.3.15. Belirli bir problemi çözmek üzere geliştirdiği algoritmayı metin tabanlı
programlama aracını kullanarak hatasız bir programa dönüştürür. "

şeklinde bir kazanım var. Oysaki programlama 3.ünitede. Resmi, basılı kitabın yetişemeyebileceği MEB yetkilisi tarafından da seminerde söylenmişti. En azından MEB'e sunulan taslak kitabın pdf'i paylaşılmalı. Ona göre biz de planlarımızı hazırlardık en azından.

Kitap olacaksa ve orada python anlatılıyorsa en mantıklısı python öğrenmek olacak

Benim okulda da Lab yok, ETlerle nasıl olacak bilmiyorum :(
Pyhtonu öğrenmeye başlamak lazım;)

Üniversiteden mezun(2008) olduğumdan beri doğru düzgün kod yazmadım. Hayatımız word-excel etrafında geçti.
Bir kaç sorum olcaktı, programlamadan kopmamış beyinlere...
1- Algoritma- Akış Şeması tasarlarken flowchart diye bir program kullanıyorduk. Buna benzer görselliği gelişmiş programlar var mı önerebileceğiniz.
2- Sıfırdan piton anlatan güzel bir kaynak var mı. Site, tavsiyeniz. video anlatım, pdf, word kaynaklarınız varsa paylaşabilir misiniz.

hocam ben paylaşmıştım buyur
http://bilgisayarbilisim.net/konular/100-adımda-pythonun-temelleri.161347/

mrb arkadaşalr. Bu kitap kur 1 de tamamen bitecek mi? yoksa kur1 ve kur 2 içeriği aynı kitap içerisinde mi?

2008 den beri meslek lisesindeyim. İlk defa bu yıl sosyal bilimlerde bu ders ile tamamlamaya gideceğim. Genel bilinen dillerden çoğunu kullanmışımdır. phyton kullanmadım ama.
Gideceğim okulda bt sınıfı var, ancak yapım yılı atandığım yılla aynı 2008. Ve Ab projesiyle yapılmıştı bizim okulda da vardı aynından.Biz üzerine kaç kere yenilemiştik meslek lisesinde pc leri. ama yine de idare edebilirim diye düşünüyorum.
Bu konuda en büyük acemiliğim hiç normal lise, ortaokul bilişim öğretmenliği yapmadım. Ve tek olacağım. Gerçi bu ders de yeni ama yine de benden daha tecrübeli olanlardan bi kaç konuda yardım istiyorum:
1. Benim dersim 4 saatlik o zaman 1.dönem birinci kur, ikinci dönem 2. kuru vereceğim doğru mu?
2.Öğretim Programını incelediğimde dil seçimini biraz bize bırakmışlar gibi gördüm. (Özellikle 1.kurda)Benim tercihim visual studio kurup c# dan devam etmek(yıllardır buna aşina olduğumdan daha verimli olacağımı düşündüm) bunu gerçekleştirebilir miyim? Bi sıkıntı olmaz değil mi? (veri tabanı yönetimi konusunu da aynı programdan verebilir miyim?)
3. Kitabı çıktı mı? Çıktıysa yine de orda hangi dil anlatılmışsa onu vermeyi yeğlerim.

2008 den beri meslek lisesindeyim. İlk defa bu yıl sosyal bilimlerde bu ders ile tamamlamaya gideceğim. Genel bilinen dillerden çoğunu kullanmışımdır. phyton kullanmadım ama.
Gideceğim okulda bt sınıfı var, ancak yapım yılı atandığım yılla aynı 2008. Ve Ab projesiyle yapılmıştı bizim okulda da vardı aynından.Biz üzerine kaç kere yenilemiştik meslek lisesinde pc leri. ama yine de idare edebilirim diye düşünüyorum.
Bu konuda en büyük acemiliğim hiç normal lise, ortaokul bilişim öğretmenliği yapmadım. Ve tek olacağım. Gerçi bu ders de yeni ama yine de benden daha tecrübeli olanlardan bi kaç konuda yardım istiyorum:
1. Benim dersim 4 saatlik o zaman 1.dönem birinci kur, ikinci dönem 2. kuru vereceğim doğru mu?
2.Öğretim Programını incelediğimde dil seçimini biraz bize bırakmışlar gibi gördüm. (Özellikle 1.kurda)Benim tercihim visual studio kurup c# dan devam etmek(yıllardır buna aşina olduğumdan daha verimli olacağımı düşündüm) bunu gerçekleştirebilir miyim? Bi sıkıntı olmaz değil mi? (veri tabanı yönetimi konusunu da aynı programdan verebilir miyim?)
3. Kitabı çıktı mı? Çıktıysa yine de orda hangi dil anlatılmışsa onu vermeyi yeğlerim.

1: evet aynen o şekilde.
2: dil size kalmış ancak hedef kitleniz sosyal bilimler olduğu için, öğrenilmesi çok daha kolay olması, bu dili kur-2 'de de kullanabilme (robotik programlamayı seçerseniz), bt sınıfının eski olması gibi bir çok sebepten ötürü python tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.
3: evet kur-1 kitabı çıktı ve python anlatılıyor kitapta (python kısmını çok başarılı bulmadım kitapta)

diğer tüm soru ve kaynaklar için http://alikara.com.tr/ :)

1: evet aynen o şekilde.
2: dil size kalmış ancak hedef kitleniz sosyal bilimler olduğu için, öğrenilmesi çok daha kolay olması, bu dili kur-2 'de de kullanabilme (robotik programlamayı seçerseniz), bt sınıfının eski olması gibi bir çok sebepten ötürü python tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.
3: evet kur-1 kitabı çıktı ve python anlatılıyor kitapta (python kısmını çok başarılı bulmadım kitapta)

diğer tüm soru ve kaynaklar için c :)
Teşekkürler hocam,
Sayfanızı da inceledim elinize sağlık.
Sanırım siz sadece kur 1 anlatacaksınız bu yıl. Ben sosyal bilimler hazırlıktayım. Kur 1 kitabını da buldum indirdim. Kur 2 kitabı çıkmamış değil mi? bulamadım çünkü. Planınızı indirip, kur 2 için de sadece web tabanlı programlamayı alayım diyorum. ders saati 36 diyor ama açıklama kısmında alt yapıya göre ünitelerin sadece 1 tanesi de seçilebilir diyor. bendeki 8-10 yıllık pc lere ancak bu uygun olur. Siz seminerine katılmışsınız en doğru bilgiyi sizden alırım diye düşünüyorum.

sosyal bilimler lisesi 4 saat ders old için birinci dönem kur 1 bitirilecek.
ikinci dönem kur 2 işlenecek. kitap henüz olmadığı için birinci dönemin yıllık planı yapılacak. kur 2 için sadece web programlama anlatmayı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• bilgisayar_blimi.pdf
    14.7 MB · Görüntüleme: 31
Teşekkürler hocam,
Sayfanızı da inceledim elinize sağlık.
Sanırım siz sadece kur 1 anlatacaksınız bu yıl. Ben sosyal bilimler hazırlıktayım. Kur 1 kitabını da buldum indirdim. Kur 2 kitabı çıkmamış değil mi? bulamadım çünkü. Planınızı indirip, kur 2 için de sadece web tabanlı programlamayı alayım diyorum. ders saati 36 diyor ama açıklama kısmında alt yapıya göre ünitelerin sadece 1 tanesi de seçilebilir diyor. bendeki 8-10 yıllık pc lere ancak bu uygun olur. Siz seminerine katılmışsınız en doğru bilgiyi sizden alırım diye düşünüyorum.

hayır. sosyal bilimler olduğumuz için 1.dönem kur-1, 2.dönem kur-2 anlatacağım.
kur-2 kitabının yazımı tamamlanmadığı için sadece 1.dönemin yıllık planını hazırladım. kur-2'den ben robot programalama ünitesini anlatacağım. web programlama ünitesi için css3+js+html5 gösterin denildi seminerde. ama bunları göstermek için öğrencilerin belli bir ön hazırlık seviyesine ulaştırılması gerektiğini düşünüyorum. 'robot programlama' sbl için daha uygun gibi geliyor.

kur-2 kitabının yazımı tamamlanmadığı için sadece 1.dönemin yıllık planını hazırladım. kur-2'den ben robot programalama ünitesini anlatacağım. web programlama ünitesi için css3+js+html5 gösterin denildi seminerde. ama bunları göstermek için öğrencilerin belli bir ön hazırlık seviyesine ulaştırılması gerektiğini düşünüyorum. 'robot programlama' sbl için daha uygun gibi geliyor.
Hocam robot programlamaya dair hiç bilgim yok. Ne anlatılır bu derste? Teorik midir? Değilse ne program kurulur da uygulama yapılır? Elimde kaynak da yok. Üniversitede seçmeli yapay zeka dersi vardı ama bize kalmamıştı.
Şu an yıllık planı hazırlıyordum, ve konularda da web seçmiştim. Kafam karıştı. Kitabı olmadığından şu modüllerinden faydalanırım demiştim. :(

Betik Dili (javascript)
Etkileşimli Web Uygulamaları İçin Temel İşlemler
Etkileşimli Web Uygulamalarına Giriş
Etkileşimli Web Uygulamalarında Veri Tabanı İşlemleri
Etkileşimli Web Uygulamalarında Web Formları
Html Ile Basit Web İşlemleri
Html Ile Gelişmiş Web İşlemleri
Stil Şablonu (css)
Tasarımın Temel İlkeleri
Web Tasarım Editörü Ile Veri Tabanı İşlemleri
Web Tasarım Editöründe İleri Uygulamalar
Web Tasarım Editörüne Giriş

Tabi öğrencilere uygun olanı seçmek gerekir ama düzgün kaynak bulamazsam webi seçerim. Sonuçta istediğinizi seçebilirsiniz demişler.

Bana ders saatleri ilginç geldi. Fen liselerine daha yatkın bir ders olmasına rağmen 2'şer saatken neden Sosyal Bilimler lisesinde 4 saat?

sbl de ön hazırlık gerektirir demişsiniz ya hocam, bence algoritmayı, döngüleri yaparsa çocuklar html de etiket yazmayı haydi haydi yapar bence. Üstelik 4 saate ne kadar seviyede verilebilirse o kadar seviyede veririz diye düşünüyorum. Sizce?

Geri