Bilgisayar Bilimi Kitabı Sayfa 54'ün Python'a Çevrilmiş Hali

Kodla Büyü

orhan82

Aktif Üye
Kuramsal bilgilerden sıyrılıp uygulamalı öğreteyim dedim.... Demez olaydım :)
Elimden geldiğince sayfa 54 teki fonksiyonları Python diline çevirdim arkadaşlar
sayfa54.fw.png

mid fonksiyonu tam olarak nasıl çalışıyor. n2 kadar döndürür den kast edilen tam olarak nedir ?
hocam soldaki resimde açıklamasını yaptım pythonda mid komutu yok onun yerine
S="YASEMİN" #S değişkenin içerisine YASEMİN kelimesi atıldı
S[2:5] #S değişkeninin içerisindeki metinin 2. karakterinden başla(ilk karakter 0) 5.karakterine kadar al demek hocam
'SEM #sonuç solda gösterildi

hocam soldaki resimde açıklamasını yaptım pythonda mid komutu yok onun yerine
S="YASEMİN" #S değişkenin içerisine YASEMİN kelimesi atıldı
S[2:5] #S değişkeninin içerisindeki metinin 2. karakterinden başla(ilk karakter 0) 5.karakterine kadar al demek hocam
'SEM #sonuç solda gösterildi

teşekkür ederim hocam.

Kuramsal bilgilerden sıyrılıp uygulamalı öğreteyim dedim.... Demez olaydım :)
Elimden geldiğince sayfa 54 teki fonksiyonları Python diline çevirdim arkadaşlarEkli dosyayı görüntüle 56623
Öncelikle Emeğinize sağlık hocam.

Benimde naçizane bir önerim olacak bu konuda benim izlediğim yol da şu oldu. Kaçıranlar en azından seneye bu şekilde yapabilirler isterlerse.
Sizde direk python a girmeden komutları yapmak isterseniz Google tabloları kullanın. İnanın çok kolayınıza gelecek.
Geçmiş yıllarda BİT dersinde tabletler üzerinden de uygulama yaptığımdan google tabloları kullandırtmıştım. Orada tahtada excel fonksiyonları türkçe olduğu için tablolarda ingilizceleri ile karşılaşmıştık. Türkçe yazsakta onlar otomatik ingilizce komutlara dönmüştü. Öğrencilerime de ona göre tarif etmiştim. Kitabımızdaki örnek kullanıma çok yakınlar aradalarda sadece , yerine ; kullanın. Burada maksat öğrenciye fonksiyonun ne olduğunu/ne işe yaradığını anlatmak.

Ayrıca hesap makinesi uygulamasını açabilir bilimsel moda alıp sin 30 un 0,5 olduğu buldurup yazılım üzerindeki diğer fonksiyonlara örnekler verebilirsiniz.

Örneğin paylaşım linki : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EwmplT7AhuNJmeN5ekUzwRd04o6viKtvN225Wvnq4A4/edit?usp=sharing

sqrt()
abs()
int()
rand()

mid()
right()
left()
len()

value()
text() (string yerine)
average()
sum()

//tarih ve saat
now()

Öncelikle Emeğinize sağlık hocam.

Benimde naçizane bir önerim olacak bu konuda benim izlediğim yol da şu oldu. Kaçıranlar en azından seneye bu şekilde yapabilirler isterlerse.
Sizde direk python a girmeden komutları yapmak isterseniz Google tabloları kullanın. İnanın çok kolayınıza gelecek.
Geçmiş yıllarda BİT dersinde tabletler üzerinden de uygulama yaptığımdan google tabloları kullandırtmıştım. Orada tahtada excel fonksiyonları türkçe olduğu için tablolarda ingilizceleri ile karşılaşmıştık. Türkçe yazsakta onlar otomatik ingilizce komutlara dönmüştü. Öğrencilerime de ona göre tarif etmiştim. Kitabımızdaki örnek kullanıma çok yakınlar aradalarda sadece , yerine ; kullanın. Burada maksat öğrenciye fonksiyonun ne olduğunu/ne işe yaradığını anlatmak.

Ayrıca hesap makinesi uygulamasını açabilir bilimsel moda alıp sin 30 un 0,5 olduğu buldurup yazılım üzerindeki diğer fonksiyonlara örnekler verebilirsiniz.

Örneğin paylaşım linki : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EwmplT7AhuNJmeN5ekUzwRd04o6viKtvN225Wvnq4A4/edit?usp=sharing

sqrt()
abs()
int()
rand()

mid()
right()
left()
len()

value()
text() (string yerine)
average()
sum()

//tarih ve saat
now()
hocam ben bu sayfayı biraz sinirlendiğim için hazırladım açıkçası.... kendim kullandım mı? hayır.... neden? çocuk kod yazmanın "k"sını bilmiyorken saçma sapan tanımlar.... tanımlar... tanımlar....... bu sayfayı içeren konuya geldiğimde kiitabı kaldırıp bir kenara koydum.... önce pythonun bilgisayara nasıl kurulacağından
sonra ekrana nasıl yazı yazdırılacağına geçtim ve öyle devam ediyorum... kodlama yaparak yazarak öğrenilir.

Son düzenleme:
K
hocam ben bu sayfayı biraz sinirlendiğim için hazırladım açıkçası.... kendim kullandım mı? hayır.... neden? çocuk kod yazmanın "k"sını bilmiyorken saçma sapan tanımlar.... tanımlar... tanımlar....... bu sayfayı içeren konuya geldiğimde kiitabı kaldırıp bir kenara koydum.... önce pythonun bilgisayara nasıl kurulacağından
sonra ekrana nasıl yazı yazdırılacağına geçtim ve öyle devam ediyorum... kodlama yaparak yazarak öğrenilir.
Kesinlikle haklısınız hocam. Kitap çok teorik bilgi anlatıyor. Seneye basacaklar basmadan biraz geri donut alsalar bizden daha iyi olur bence

K

Kesinlikle haklısınız hocam. Kitap çok teorik bilgi anlatıyor. Seneye basacaklar basmadan biraz geri donut alsalar bizden daha iyi olur bence
inşallah hocam... bilgisayar bilişim sitesinde çok güzel çalışmalar yapan arkadaşlar var.... inşallah hocam ben 3.ÜNİTE:pROBLEM ÇÖZME SÜRECİ DENEN ünitede koptum... eğer kitaba uyup devam etsem öğrencilerin bakışlarından belli oluyodu tiksindikleri.
uygulama yapınca iş değişti... print(5000*" PYTHON ") deyip sonucu görünce işte tek satırlık kodla bakın neler yapılıyor dediğinde çocuk artık senin yanında.......

Geri