Bilgisayar Bilimi öğrenciler derste sıkılıyor

Kodla Büyü

sadbt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bilgisayar bilimi dersi nasıl gidiyor? benim öğrencilerim çok sıkılıyor yüzlerinden anlıyorum :(
sunulardan anlatıyorum ama olmuyor ! programlama ilk defa anlatıyorum. keşke bu dersi koymadan önce bizler de hizmetiçi eğitime falan alınsaydık.2 dönem python için çalışmaya başladım şimdiden. ama bir şeyler eksik yine de. seçmeli derse 40 kişi seçip geliyor. lab 15+1 ve çok eski. nasıl olcak bu işler? meslekten soğudum 10.yılımda

Benim öğrencilerim de aynı.Konular çok sıkıcı. İlk dönem hep teorik anlat anlat yine unutacaklar dinlemek bile istemiyorlar. Keşke direk pratik üzerinden başlanılsaydı

ilk hafta tanışma etkinliği yaptım. yine hazırbulunuşluk testi yaptım ilk haftalarda.

etik ve toplum ünitesini hızlı geçtim,

Mail adresi olmayanlara mail açtırdım hepsi gmail olacak şekilde ders adına açılmış mailime

bildikleri öğrenmek istedikleri ve hobilerini yazmalarını istedim.

Bu hafta eba'dan iki video izlettim (1-2şer dakikalık)
5 dakika kadar code org sitesini anlattım üye olmalarını ve takipte olacağımı söyledim

tilki- kaz- mısır çuvalını çözmeleri için 15 dakika verdim

haftaya sudoku ile hızlı bir giriş yapmayı düşünüyorum
son 5 dakikada biryudumkitap sitesinden bahsedeceğim (şimdilik aklıma gelenler)

Her hafta ilginç bir site ve uygulama tanıtmayı düşünüyorum.

Her hafta sudoku ödevi veriyorum. zekatestimerkezi.com adresinde zeka oyunları var. Onlardan derse girişte veya çıkışta birer oyun oynuyoruz. Phyton yerine de scratch anlatmayı düşünüyorum çünkü 2. kurda robotik programlama kısmında arduino anlatmayı düşünüyorum. Scratch for arduino ile daha zevkli olacağını düşünüyorum dersin. Laboratuvarımız hiç yok. Devletin gönderdiği ödenek kadar bizde bağış vs bir ödenek ayarladık. Okuldaki eski sıra ve masalarla şimdi bir laboratuvar oluşturmaya çalışıyoruz. Laboratuvar kurulumunda ağ erişim cihazlarını kullanacağız. Böylelikle tek bilgisayar üzerinden tüm hepsine hem hükmedeceğiz ve sorunu teke indireceğiz. Maliyetide yine düşürüyor belirli ölçülerde.
Çocuklara ilk ve 2. üniteleri günlük hayattan örneklerle anlatıyorum. Problem çözme kısmında steve jobs'un problem dolu hayatı bir ilham kaynağı olabilir onlara.
eba'dan kodlama kısmında uygulamalar yapmalarını istiyorum. Bu arada kitabı cep telefonlarına indirttim ve ordan takip etmelerini sağlıyorum.

Ha bu halde konular sözel olduğu için yinede sıkılıyorlar ama en azından daha az sıkılıyorlar...

benim öğrenciler keyif alıyor.... kitapta tanım çok fazla.... önemli tanımları söylüyorun... Videolarla destekliyorum bolca... Bu hafta algoritmayı oyunlarla anlatmaya başladım... zevkli geçiyor

arkadaşlar bilgisayar bilimi dersi nasıl gidiyor? benim öğrencilerim çok sıkılıyor yüzlerinden anlıyorum :(
sunulardan anlatıyorum ama olmuyor ! programlama ilk defa anlatıyorum. keşke bu dersi koymadan önce bizler de hizmetiçi eğitime falan alınsaydık.2 dönem python için çalışmaya başladım şimdiden. ama bir şeyler eksik yine de. seçmeli derse 40 kişi seçip geliyor. lab 15+1 ve çok eski. nasıl olcak bu işler? meslekten soğudum 10.yılımda
Benim öğrencilerim de aynı.Konular çok sıkıcı. İlk dönem hep teorik anlat anlat yine unutacaklar dinlemek bile istemiyorlar. Keşke direk pratik üzerinden başlanılsaydı
ilk hafta tanışma etkinliği yaptım. yine hazırbulunuşluk testi yaptım ilk haftalarda.

etik ve toplum ünitesini hızlı geçtim,

Mail adresi olmayanlara mail açtırdım hepsi gmail olacak şekilde ders adına açılmış mailime

bildikleri öğrenmek istedikleri ve hobilerini yazmalarını istedim.

Bu hafta eba'dan iki video izlettim (1-2şer dakikalık)
5 dakika kadar code org sitesini anlattım üye olmalarını ve takipte olacağımı söyledim

tilki- kaz- mısır çuvalını çözmeleri için 15 dakika verdim

haftaya sudoku ile hızlı bir giriş yapmayı düşünüyorum
son 5 dakikada biryudumkitap sitesinden bahsedeceğim (şimdilik aklıma gelenler)

Her hafta ilginç bir site ve uygulama tanıtmayı düşünüyorum.

Kolay gelsin arkadaşlar. Ortaokulda öğrenciler bilgisayar ile eğlenceli uygulama yapmadığı müddetçe ders sıkıcı geçiyor bırası doğru.

Ben Manisada görev yapıyorum. Manisa geneli ortaokullarında kodla(ma)nisa isimli bir kodlama robotik projesi yapıyoruz. Valilik ve il milli eğitim müd. Destekli.

5. Ve 6. sınıflarda code.org ile başlayıp scratch, arduino,mbot,3d tasarım, appinvertor ile oyun geliştirme gibi birçok alanda eğitim veriyoruz yani derslerde bu konuları işliyoruz ve çok eğlenceli geçiyor ve çok faydalı. Temel bilgisayar kullanımı zayıf öğrencilere önce temel kavramlar ve klavye fare kullanımı anlatılıyor daha sonra ana konular devam ediyor.

Birkaç farklı ilde de kodlarize, kodlasakarya gibi örnekleri var. İlgilenen arkadaşlar için il koordinatörlerimizin bilgilerini verebilirim. Netten de kodlamanisa araştırması yaparak fikir sahibi olabilirsiniz.

İyi çalışmalar kolay gelsin.

Matematikle pek arası iyi olmayan bir okul türü olan sosyal bilimler lisesinde çalışmama rağmen çocukların önemli bir çoğunluğu derste aktifler. ilk hafta öğrencilerin bilişim teknolojilerine yönelik bilgi ve ilgi düzeylerinin tespiti için online bir anket uygulaması yapmıştım. %10'a yakın bir kısmın bt zaten hiç ilgisini çekmiyor. Bu grubu kazanmak, dersi sevdirmek zaten çok zor.

8NZMVa.png

Arkadaşlara tavsiyem, sadece sunu ile anlatmak yerine çocuklara öğrendiklerini hemen uygulamaları için fırsat verin. örneğin, matematiksel ve ilişkisel operatörleri tahtadan anlattıktan sonra bunları hemen etkileşimli kabuk üzerinde uygulayabilecekleri örnekler yapın. İlk konular zaten ilerisi için çok önemli, baştan çocuklar koparsa ileride hem öğretmen hem de öğrenci çok sıkıntı çeker.

Çocukların bilmese de olur diyebileceğimiz bazı teorik kısımlar var. Bu kısımlar bence atlanabilir. En büyük problem BT sınıflarının hiç olmaması ya da yetersiz olması. Ben, imkanı olanlardan dizüstü bilgisayarlarını derse getirmelerine izin veriyorum.

Bence kitap akademik bir dille yazılmış. Bana da incelerken sıkıcı geliyor.Teorik bölümleri hızlı geçip python a erken geçmeyi düşünüyorum. Ayrıca dersi zevkli hale getirmek için siteler araştırıyorum, forumdaki güzel paylaşımlardan faydalanıyorum. Yoksa iş bakanlığa kalsa daha kitapları basıp gondermediler.Dersimize sahip cikmamiz lazım diye düşünüyorum. Yoksa başarısızlığa uğradı diye vazgeçerler.

Çocuklar matematik dersine geldiklerinde sayılar ve işlemlerle, Türkçe dersine geldiklerinde kelimelerle, Müzik dersine geldiklerinde notalarla, flütle, Beden Eğitim dersine geldiklerinde futbol, basketbol topuyla karşılaşacaklarını biliyorlar. Fakat Bilişim dersine gelip de bilgisayarı göremeyince olay orada bitiyor. Yani BT sınıfı olmadığında 1-0 yenik başlıyorsunuz derse maalesef. Ben çocukların yerine kendimi koyuyorum, BT sınıfı olmasa ve bilişime merakım yoksa ben de sıkılırdım. Çocuklar bilgisayarı açmasak bile dersimizi bilişim sınıfında işleyelim diye tutturuyorlar :) Ortaokulda durum böyle. Lisede daha zordur diye düşünüyorum. Çünkü küçükleri eğlendirmek daha kolay oluyor. Lisede dikkat çekmek zordur diye düşünüyorum. Hele ki hiç bir dersi sallamayan öğrenciler bolluktaysa Allah sabır versin.

Hocam web 2.0 araçlarını kullanabilirsiniz. Ben ortaokulda görev yapıyorum. lise müfredatına pek vakıf değilim gerçi. BT sınıfınız varsa ben sizin yerinizde olsam öğrencilere web2.0 araçlarını tanıtır, bu araçlarla o haftaki konu ile ilgili bir afiş,poster,logo, video,sunu tasarlamalarını isterdim. Yani bırakın dersi onlar anlatsın. Hatta yarışma yaparsınız en güzel materyali kim hazırlamış diye.

Kavramlara ve ders kitabına fazla kafayı takmayın.
Zeka oyunları ve su doku var çok eğlenceli.
Parola oluşturma kurallarını anlatırken mesela en yaratıcı parola yarışması yaptım zevkliydi,
önemli kavramları ve konuları basitleştirerek anlatıyorum.
Gelecek teknolojileri ile ilgili videolar seyrettiriyorum..
elon musk, steve jobs ve hackerlık üzerine konuşuyoruz,
faydalı siteler var onlara baktırıyorum
https://www.zekatestimerkezi.com/zekagelistirme.php
http://www.bilgisayarbilimleri.com/#
https://www.kodris.com/
http://tospaa.org/
su doku ve bulmacalar buldum onları işliycem
Algoraritma ve akış şemasına daha gelmedim
AYRICA PYTHONLA İLGİLİ DERS NOTLARI HAZIRLIYORUM DAHA BİTMEDİ...
ÖĞRENCİ DÜZEYİNE VE MÜFREDATA UYGUN FARKLI KAYNAKLARDAN FAYDALANDIĞIM ÇOK GÜZEL NOTLAR HAZIRLADIM HEM TAHTAYA YAZIP HEM ÖĞRENCİ DEFTERLERİNE YAZILABİLECEK KISA VE SADE NOTLAR AYNI ZAMANDA BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONUNDAN UYGULAMA DA YAPABİLECEKLER.
SÖZÜN ÖZÜ KAVRAMLARA ÇOK TAKILMAYIN SADECE GÖRSÜNLER VE YAPSINLAR...UYGULAMA VE EĞLENCE AĞIRLIKLI DERSLER OLURSA GÜZEL OLUR

Eski PC lere linux kur.mesela cubelinux...sonra Python ide kur libre Office falan.magazadan yuklersin.x86 olanı yani 32bit kur...systemback ya da clone zilla ile sistem görüntüsünü alıp diğer hepsine at...eğer tabletler varsa tutorialspoint.com da herşey mevcut online ide vs herşey..oradan yaparsın kodlamayi.

turkiye ligi ile ispanya ligi veya ingiltere premier lig gibi egitimde de kalite farkı var.Çeşitli faktörler var en önemlisi ekonomik hayat.Felsefenin doguşuna bakarsanız refah ortamı ve onla gelen huzur ortamı insanlar artık boş vakitleri iyi degerlendirince felsefe doguverdi...Yani bizdeki tvlere bakan veli ögrenci siddeti doguruverdi.Millet kim ekmek uzatıyorsa guya ona taraftar...Kalite farkı anlayıştan geliyor.Mahallede desen ki surada işte şöyle biri var bilmem kime laf attı diye söylesen bizimkiler ne yapar zi.kmişm felsefeyi diyip öldüresiye döverler.Neden anlayış var görünmese de bilinç altında duruyor.Sonra fos oldgunu öğrenince zaten şuralı haketmişti(!).Bizim ülke olarak anlayışımız çok kötü.Biz ortaçağ insan profiliyiz...bilinç altımız.Maslow hiyerarşisinde daha güvenlik seviyesinde yani.Sen böyle adama din de anlatsan boş milliyetcilik de anlatsan boş...Adam güvenlik seviyesini aşamamış.Yani bu adamı bir maslow hiyerarsinde sonraki basamağa cıkaramazsan Algoritma mış ışınlama,kuantum fizigi onun bir kulagından girer diger kulagından çkar.Ha şu var içsel yönü gelişmis fakat zor koşullardakileri varsaymıyorum onlar zaten az kişiler.Toplumda afedersin ezilen kesim.Yani uzun lafın kısası sen en iyi anlatışını yapsanda anlayışta sorun oldugu için başarılı olman çok zor.Birinin düzeltmesi gerek.O ben degilim :D

Hocam katılıyorum. çok sıkıcı şekilde içerik hazırlanmış.. yoğun bir bilgi bonbardımanı var.... python kodlama konuları belliki bulunan örnek kodlar hemen alınıp kullanılmış.
bir düzen yok... bir programcının dünya genelidir. ilk başta ekrana MERHABA DÜNYA yazdırır ama.... print komutu bile yarım yamalak karmaşık bir şekilde anlatmış...
bir dilin orta düzeyde bile öğrenilebilmesi için 1 dönem bana göre kesinlikle yeterli değil... (Bazı arkadaşlar hemen amaç programlamanın temenlini öğretmek diyecek ama) Kimse kusura bakmasın senenin sonunda çocuk bir ürün ortaya koyamıyorsa... örneğin bir yılan oyunu yazamıyorsa for döngüsünün case ya da if'i göstermenin bir anlamı yok...
biz meslek lisesinde 1 sene turbo pascal görmüştük ve senenin sonunda her arkadaşım çok tatlı projeler ortaya koymuştu. düşünün 99'lu yıllarda 80-86 makineye joystik bağlayıp tetris yazan bile olmuştu. - ben araba yarışı yazmıştım :) -

Python'u 16-18 haftada o kitaptaki örnekleri açıklayarak bitirmek hayal... ve ortada bir ürün yok...
Bu dersin içeriğinin değişmesi Python'un gelmesi çok ama çok sevindirici ama... Kitabımızın 16 hafta 1. dönem 16 hafta 2. dönem olmak üzere hafta hafta basitten karmaşığa doğru örnek uygulamalarla ilerlemesi gerek... Türkiyedeki tüm 9. sınıf öğrencileri atıyorum ekimin 1. haftası print komutunu ekimin 2. haftası değişkenler ve input komutu gibi İÇERİĞİ SINIRLANDIRILMIŞ NET KONULARLA İLERLEMESİ GEREKLİ.... Gelişigüzel bir düz anlatım bana ters geliyor... şimdi gene bazı arkadaşlar bazı sınıf sevileri iyi bazı sınıf sevileri kötü diyecek... ozamanda örnek uygulama sayısını arttırır ya da azaltırız.. ama bi Tarih kitabı gibi düz anlatılmış bir kitap olmamalı

ben de bezdim bu hafta artık dama dedim. Çocuklar bana bakıyor ben çocuklara. Bilişim Sınıfı zaten yok. 2 ders geçmiyor. Bugün bir çocuk dedi ki hocam sen başından beri anlattıklarınızla ne ilgisi var python un . Sınıf kurmadan bir şeyler öğretmek imkansız. Anca vakit eyleriz. Sınıf olursa da pratiğe hemen başlanmalı bence.

Örneklerle işlemeye başladım pythonu. Örneği pc de ve sololearn ile telefondan yaptırıyorum. Yarın uygulama kağıtlarını yüklerim.Bugün değişken mantığını yarım saat anlattım örnekle :) Anlamakta biraz zorlandılar.
a = 3
a = 5
print(a) nın çıktısını sordum. Oyunlardaki skor değişkeninin artıp azalması, mağazadaki bir ürünün stoklardan pc ile kontrol edilmesi vb örneklerle sonunda kavratabildim ama baya zor oldu. Tahtaya kafa topu oyununu çizdim iki tane kale iki oyuncu yukarıda skorlar bin türlü takla attım bugün :)

Ben de ilk konulari hızlı geçtim. Fen lisesi öğrencisi ilk konularda çok sıkılıyor. Kitaptaki tilki kaz problemini çozmeleri sadece 1 dk. Sürdü. sudoku en zor olanı sadece 20 dk. Sürüyor. Zeka oyunları sitesindeki oyunları oynattim. 1 derste bütün hepsini yaptılar. Baktım olmuyor. Gecen hafta phytona başladim. Burda da çok sabirsizlar. Print input if derken proje istediler benden. Iyi zorlayacak konuları arastiriyorum. Bence ders direk kodlamadan başlasa ve proje ağırlıkli bir mufredat olsa daha iyi olurdu. En azindan fen lisesi için

Hayır bir hafta sonraki konunun başlıklarını yazınca bile insanın beyni allak bullak oluyo bu ne karmaşa :)
PROBLEM ÇÖZME SÜRECİ
PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ
Her Zaman Bir Planınız Olsun
Problemi Tekrar İfade Edin
Problemi Küçük Parçalara Ayrın
Önce Bildiklerinizden Yola Çıkın
Problemi Basitleştirin
Benzerlikleri Arayın
Deneme Yapın
Asla Vazgeçmeyin
PROBLEM ÇÖZME ADIMLARI
Problemi Tanımlama
Problemi Anlama
Problemin Çözümü İçin Farklı Yol ve Yöntemler Belirleme
Farklı Çözüm Yolları Listesi İçerisinden En İyi Çözümü Seçme
Seçilen Çözüm Yolu İle Problemi Çözmek İçin Gerekli Yönergeleri Oluşturma
Çözümü Değerlendirme
PROBLEM TÜRLERİ
BİLGİSAYAR İLE PROBLEM ÇÖZME
PROBLEM ÇÖZME KAVRAMLARI

bi anda hoooooooooop veri türleri yahu bu çocuk hayatında kod yazmamış ne veri türleri anlatsan ne havada askıda kalmaktan başka birşey değil.... bunu kod yazarak anlatması bi anda o bilginin oturması demek
ama neyse devam ediyim

Veri Türleri
Sayısal Veri
Alfanümerik/karakter veri
Mantıksal veri (true false höööh bunu nasıl anlayacak çocuk :)

BİLGİSAYAR VERİYİ NASIL SAKLAR
SABİT VE DEĞİŞKENLER
FONKSİYONLAR( şaka gibi)
Matematiksel Fonksiyonlar
Dizi Fonksiyonları
Dönüştürme Fonksiyonları
OPERATÖRLER
İŞLEM ÖNCELİĞİ
İFADE VE EŞİTLİKLER

hani nerde bir problem örneği....... sürekli bir bilgi bonbardımanı ortada birşey yok kafa karışıklığından başka... bilmem katılıyormusunuz

Zeka soruları için bilge kunduz etkinliklerini düzenleyip çıktı dağıtıp dersin sıkıcı geçmesinin önüne geçebilirsiniz,

Bu haftaki uygulamam.

Ekli dosyalar

• python değişkenler - matematisel operatörler-print fonksiyonu uygulama.rar
    117.9 KB · Görüntüleme: 170
arkadaşlar ben baştaki konuları özet geçtim. coğu konuyu atladım. ilk haftalarda bol bol zeka soruları çözdürdüm. çok sevdiler. veri türlerini de anlatmadım. programlamaya geçince ufak ufak aralarda bahsedecem. suan algoritmaya gectim. basitden karmaşıga güzel bir algortimadan sonra programlamaya gececem.dediğiniz gibi kitap da cok ve gereksiz bilgi var. ben bile sıkılıyorum gençler haklı. eglenerek öğretmeye çalışıyorum..

hocam kitapdaki 2 örneği yaptım. bunlara ek klavyeden girilen 2 sayının büyük olanı veren bir algortima yazdırdım. günleri veren algortima yazdırdım(kitapda var). sınavda da kitapdaki algortimadan sormayı düşünüyorum ki fazla karışıklık olmasın

Bu derse sahip çıkmazsak elimizden gider. Bir adım atılmış dersi güzelleştirmek elimizde illaki kitaba bağlı kalmak zorunda değiliz. Her okulun seviyesi birbirinden farklı ona göre bir plan yapıp devam edersek daha iyi olur gibi

ben şimdilik sıra ile gidiyorum kitaba ve konulara hakim olmak açısından bu yıl en azından böyle. Problem çözme etkinlikleri çok eğlenceli geçti diğer konulara nazaran. aslında bir sürü saçma seçmeli ders yerine problem çözme koyulabilir. algoritmalara geçenler nasıl ilerlediklerini ve örneklerini paylaşırsa sevinirim.

Ben daha derse başlayamadım labaratuarı sıfırdan kuruyorum bitti inşallah.. hızlı bir başlangıç yapacaz.. ilk üniteler için tavsiyeleriniz varmıdır ? Hızlı geçeyim mi özellikle üzerinde durmam gereken yerler var mı

Algoratmayı bir derste anlatın geçin. Tanıdığım tüm iyi programcılar algoritmanın a'sını bilmeden programcı oldular.. Konuları basit düzeyde ve bol örneklerle anlatın

Arkadaşlar ben de algoritmaya bu hafta geçiyorum. Şimdiye kadar her derste (2 saatin sonunda) bir sunu ve o sunu ile ilgili "Kahoot" uygulamasıyla quiz yapıyoruz. Tilki-Kaz-Mısır, hanoi kuleleri ve sudoku etkinlikleri çocuklar için çok eğlenceliydi. Dersin son 15 dakikasında teknolojik gelişmelerden bahsediyoruz ve kısa videolar izliyoruz (örneğin 3d yazıcı tanıtımı). Bir yandan her öğrencinin mail almasını istedim ve bu sayede ilerleyen zamanda yapacakları proje ve ödevleri mail üzerinde almayı planlıyorum. Bir yandan da şiddetle tavsiyemdir "Code.org" sitesine üye olun. Siteye üye olduğunuzda tek yapmanız gereken sınıf açmak, sonrasında öğrenciler kendi mail adresleriyle sizin oluşturduğunuz sınıfa giriş yapıyorlar. Hem bu sayede öğrenciler kodlamayı basit düzeyde öğrenmiş oluyorlar. Şimdilik python a geçmeyi düşünmüyorum, öncelik scratch programı olacak. Belirli bir düzeye geldiklerinde "100 adımda pythonun temelleri" notunu öğrencilere dağıtmayı düşünüyorum. Bu notun çok yalın ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 100 ADIMDA PYTHON'UN TEMELLERİ.rar
    421.6 KB · Görüntüleme: 203
Geri