Bilgisayar Kapanma Sorunu (Isınma Yok)

Kodla Büyü

egeman84

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar toshiba qosmio laptopum var. 2010da almistim. Gecen sene ısınma sorunu yaptı. Termal macunu yeniledim belli bir süre düzeldi. Sonraları bilgisauar çalıştıktan yaklasik 1 saat sonra kendini kapatıyor. Bakıyorum ısınma yok ama nr olur olmaz termal macunu tekrar yaptim işlemci ekran kartı kuzey köprüsüne. Fakat ariza düzelmedi. Kayit tutan Program kurup denemedim. Ama isinma olmadigina eminim. Bilgisayar daha onceleri isindiginda bacagima koyamiyordum. Simdi ılık bile sayilmaz. Artık elektrik arızası var diye düşünüyorum sizin düşünceleriniz nelerdir.
Isınma yok , çalıştıktan yaklasik 1 saat sonra kapatiyor, tekrar açıyorum 5 dakika sonra tekrar kapatiyor, tekrar açıyorum 1 dakika ondan sonra artik çalışmadan kapatıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu süreçte malum bilgisayar cok gerekli.

çalıştıktan yaklasik 1 saat sonra kapatiyor, tekrar açıyorum 5 dakika sonra tekrar kapatiyor, tekrar açıyorum 1 dakika ondan sonra artik çalışmadan kapatıyor. bu ifade ısınma sorununu gösteriyor :)

toshiba ve bazı markalarda anakar üzerinde işlenciye yakın bir kondansatör var bu zayıf zamanla arızalanıyor resetleme sorunu ortaya çıkıyor zamanla resetleme süresi kısalıyor hiç açılmıyor kondansatör değişince sorun ortadan kalkıyor. nec tokin arızası diye geçiyor. 2 toshiba bilgisayarı bundan dolayı tamir ettirdim düzeldi daha sağlam kondansatör takıldı

Fan hızı artmıyor. Sıcaklık olsa bilgisayar üzerinde bir sıcaklık olmaz mı. Kendi yazılımı var sistemin, ona gore işlemci sıcaklığı normal. Fan yüzde 45-50 hızda çalışıyor. Ama bi bakıyorsun tik kapanıyor.
Tavsiye edebileceğiniz bir prog varsa bir de onla deneyeyim hocaların.

toshiba ve bazı markalarda anakar üzerinde işlenciye yakın bir kondansatör var bu zayıf zamanla arızalanıyor resetleme sorunu ortaya çıkıyor zamanla resetleme süresi kısalıyor hiç açılmıyor kondansatör değişince sorun ortadan kalkıyor. nec tokin arızası diye geçiyor. 2 toshiba bilgisayarı bundan dolayı tamir ettirdim düzeldi daha sağlam kondansatör takıldı
Hocam resetleme yapmıyor kapatıyor. Aynı ariza olabilir acaba ?

Ekli dosyalar

• 20200411_195047.jpg
    20200411_195047.jpg
    308.2 KB · Görüntüleme: 47
  • 20200411_194923.jpg
    20200411_194923.jpg
    310.6 KB · Görüntüleme: 46
  • 20200411_195019.jpg
    20200411_195019.jpg
    226.4 KB · Görüntüleme: 39
hocam aynı modelde olmak koşuluyla farklı bir adaptör ile deneyebilirmisiniz.
benzer bir sorunu 2012 asus notebookta bende yaşadım. Notebook a biraz yük bindirince power off a geçiyordu. anakart değiştirdim. başka ram denedim başka işlemci denedim. en sonunda adaptör çıktı iyimi :)

Power Mosfet arızası olabilir mi acaba? Bu konuyu bir araştırın isterseniz.

çalıştıktan yaklasik 1 saat sonra kapatiyor, tekrar açıyorum 5 dakika sonra tekrar kapatiyor, tekrar açıyorum 1 dakika ondan sonra artik çalışmadan kapatıyor. bu ifade ısınma sorununu gösteriyor :)

Isı testi yaptim işlemci 72, ekran kartı 64 dereceye çıktı fan bizi yüzde 90a cikti. Bu şekilde bi on dakika çalıştı ama kapanmadı. Harddisk sikinti yapabilir mi

hocam aynı modelde olmak koşuluyla farklı bir adaptör ile deneyebilirmisiniz.
benzer bir sorunu 2012 asus notebookta bende yaşadım. Notebook a biraz yük bindirince power off a geçiyordu. anakart değiştirdim. başka ram denedim başka işlemci denedim. en sonunda adaptör çıktı iyimi :)
Hocam olabilir. En kısa zamanda deneyecegim

Power Mosfet arızası olabilir mi acaba? Bu konuyu bir araştırın isterseniz.
Hocam mosfet arızası nedir? Biraz baktım bilgisyar bir saatlik çalışmanın sonrasında ariza vermeye başlıyor. Bir elektronik yerde bir ariza var buyuk ihtimalle 1 saat olunca sikinti başlıyor. Mosfet arızasına uygun mudur

Okul müdürümüzün Toshiba laptopunun da benzer sorunu vardı. Çalışan laptop aniden kapanıyordu, gücü birden kesiliyordu. Çok çabaladım çözüm bulamadım. Teknik servise gönderdik. Servis elemanıyla telefonda görüştüm. Toshiba laptoplarda kronik güç sorunu varmış sanırım. Güç mosfetinin besleme ile ilgili bir soruna neden olduğundan ve bunun değişmesi gerektiğinden bahsetmişti. Sizin makinenin de sorununun kaynağı aynı olabilir diye aklıma geldi.

Okul müdürümüzün Toshiba laptopunun da benzer sorunu vardı. Çalışan laptop aniden kapanıyordu, gücü birden kesiliyordu. Çok çabaladım çözüm bulamadım. Teknik servise gönderdik. Servis elemanıyla telefonda görüştüm. Toshiba laptoplarda kronik güç sorunu varmış sanırım. Güç mosfetinin besleme ile ilgili bir soruna neden olduğundan ve bunun değişmesi gerektiğinden bahsetmişti. Sizin makinenin de sorununun kaynağı aynı olabilir diye aklıma geldi.
Benimki elektrik kesilir gibi kapanmıyor, once ekranı kapatıyor sonra gücü kesiyor. Pilsiz calistiryorum bu arada arkadaslar pil arizaliydi.

"yaklasik 1 saat sonra kapatiyor, tekrar açıyorum 5 dakika sonra tekrar kapatiyor, tekrar açıyorum 1 dakika ondan sonra artik çalışmadan kapatıyor" fan dönmüyorsa böyle yapar. Isıyı hissetmeyebilirsiniz.

hocam bataryayı çıkarıp dener misiniz?eğer halen devam ediyorsa adaptörü değiştirin yada laptopun güç girişinde problem olabilir

"yaklasik 1 saat sonra kapatiyor, tekrar açıyorum 5 dakika sonra tekrar kapatiyor, tekrar açıyorum 1 dakika ondan sonra artik çalışmadan kapatıyor" fan dönmüyorsa böyle yapar. Isıyı hissetmeyebilirsiniz.

Hocam farkli isi programları kurdum, ve test programı çalışırdım. 5-10 dakika test ettim cpu isi 72, gpu 64 derece oldu. Fan yüzde 90 oldu. Laptopum orta bolum sıcaklığı klavyede hissedilir oldu. Ve kapanmadı. Yani ısı olmadığı kesin hocam. Kapandıktan sonra adaptörü çıkartıp biraz bekledim tekrar taktim, 45 dakika sonra kapandı. Yani belirsizlik var kapanma süresinde ama ilk kapanma süresi aşağı yukarı 1saat.

ısınma değilse Ram diyeceğim.
genelde reset atar mavi ekran verir ama olur ya kapanadabilir.
2 ram varsa birini söküp deneyin.
diğerini söküp deneyin.
birini söküp diğerinin yerinde deneyin.
tek ram varsa işten biraz anlayan arkadaşın laptopundan rica edin , ondan söküp sizin laptop'ta deneyin.
hiç biri olmadı ise:
http://www.bilgisayarklinigi.com/

bu arkadaşlara kargo ile gönderin yapsınlar geri yollasınlar.
sağlam elemanlardır 10 senedir çalışıyorum kendileriyle.
fatih'e yener hoca'nın selamını da iletmeyi unutmayın

Hocam termal macun değiştirdiğinizde fan ve havanın dışarı atıldığı deliklerinden bahsetmediniz. Bunları temizlediniz mi? 10 yıllık pc de bunlar bayağı tıkanmış olması gerekiyordu ki tıkalıysa ve gözünüzden kaçtıysa istediğiniz kadar macun değiştirin yine kapanacak.

ısınma değilse Ram diyeceğim.
genelde reset atar mavi ekran verir ama olur ya kapanadabilir.
2 ram varsa birini söküp deneyin.
diğerini söküp deneyin.
birini söküp diğerinin yerinde deneyin.
tek ram varsa işten biraz anlayan arkadaşın laptopundan rica edin , ondan söküp sizin laptop'ta deneyin.
hiç biri olmadı ise:
http://www.bilgisayarklinigi.com/

bu arkadaşlara kargo ile gönderin yapsınlar geri yollasınlar.
sağlam elemanlardır 10 senedir çalışıyorum kendileriyle.
fatih'e yener hoca'nın selamını da iletmeyi unutmayın
Hocam ne yazikki bu dönemde parca deneme şansım yok. :( cok tesekkur ederim hocam isin içinden çıkamayacağız profosyenel bir bakim lazim belli ki. Ilk işim göndermek olacak cok teşekkürler tekrardan.

Hocam termal macun değiştirdiğinizde fan ve havanın dışarı atıldığı deliklerinden bahsetmediniz. Bunları temizlediniz mi? 10 yıllık pc de bunlar bayağı tıkanmış olması gerekiyordu ki tıkalıysa ve gözünüzden kaçtıysa istediğiniz kadar macun değiştirin yine kapanacak.
Hocam tertemiz etmiştim. Hani bi söz var ya ap appak su an. :)

Ram leri tek taktım diyorsunuz , hava delikleri ve fan tertemiz diyorsunuz, işlemci sağlamsa iyi bir mercekle soğuk lehim kopması aramanız lazım. Eski ısıdan ya da başka bir sebepten dolayı (elektronikte zaman ilerledikçe sık karşılaştığımız bir sorun) lehimli sanırsınız ama mercekle çok dikkatli bakıldığında oksitlenmeye benzer veya bir siyah leke vs şüpheli bir lehim görürseniz bir yerlerde orayı lehimlemek lazım. Medem 1 saat sonra kapanıyor kopan yer önce temas halinde ama 1 saat sonra ısınınca teması kesiyor ve kapanıyor. 5 dk sonra açtığınızda biraz soğumuş oluyor ama 5 dk sonra yine aynı sorunu yapıyor. Tabi bu bir şüphe. İşlemciden kaynaklanan bir sorun da olabilr.İnşaallah çözersiniz. Ama ek kestirme yol deneme yanılma yolu. Yani işlemci değiştirme vs.

Hocam geçmiş olsun sorununuz kesinlikle chipset sorunu. chipset ayaklarında ve lehimlerinde oluşan kılcal çatlaklardan oluyor. Bunu tamir eden yerler var ama uzun ömürlü olmuyor kalıcı çözüm anakart değişimi.

Elektronikle uğraşmış acemi olmayan biri rahatlıkla yapar , sağlam yaparsa hiçbir sorun da yaşamaz sayın hocam. kılcal damarlarda çatlak varsa ince bobin telinin iki ucu kazınacak (vernikli olduğundan lehim tutmaz) ve gerekli yerlere lehimlenecek o kadar. Bobin teli değil de normal iletken tel kullanılırsa başka yerlere temas edeceğinden sorun yapar.

önerileriniz için cok teşekkürler. Benim anlamadığım kendini korumaya alip kapatması. Neden korumaya alıyor. Isı normal 3 keredir açıyorum, isi 45 derece ekrankartı 40derece. Elektrikten anlasam keşke. Profosyenel yardim almam lazım. Elimde deneyebilcegim parca zaten bulunmuyor. Ramleri denedim olmadı. Bilgisyardan adaptor fisini cikardim. Ne kadar elelteiksiz kalirsa o kadar uzun calisiyor gibi. Deniyorum bakalim. 2-3 dakika elektriksiz kaldi simdi Saat 01.17de açtım kacta kapanacak acaba

1.42de kapandı 25 dakika. Isı normal

Son düzenleme:
önerileriniz için cok teşekkürler. Benim anlamadığım kendini korumaya alip kapatması. Neden korumaya alıyor. Isı normal 3 keredir açıyorum, isi 45 derece ekrankartı 40derece. Elektrikten anlasam keşke. Profosyenel yardim almam lazım. Elimde deneyebilcegim parca zaten bulunmuyor. Ramleri denedim olmadı. Bilgisyardan adaptor fisini cikardim. Ne kadar elelteiksiz kalirsa o kadar uzun calisiyor gibi. Deniyorum bakalim. 2-3 dakika elektriksiz kaldi simdi Saat 01.17de açtım kacta kapanacak acaba

1.42de kapandı 25 dakika. Isı normal
Hocam dediğimin arkasındayım eğer yaptırmak isterseniz sizi yönlendirebilirim.

Geri