Bilgisayar oyuna girince kapanıyor...

Kodla Büyü
Selamlar, şöyle bir sorunum var, bilgisayarım oyuna girdiğim anda tamamen kapanıyor, öncesinde böyle bir problem yoktu format atmak zorunda kaldım, atmışken de win7 ultimate 64 bit kurdum, sıcaklıktan olabilir diye laptopu söktüm iyice temizledim, termal macunu yeniledim, ısınma kaynaklı olduğunu sanmıyorum, vcredist, directx vb programlar ve sürücüler de güncel, laptop Toshiba Satellite p855-12m, aklıma gelen her şeyi denedim ama sonuç alamıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

Geçen masaüstü bilgisayarımda aynısı oldu. Epicgames in geçen gün yayınladığı World War Z oyunuydu, sizin kilitlenen oyun da mı bu acaba?
Ekran kartının sürücüsünü kaldırdım, güncel driver ı yükledim düzeldi. Kilitlenme yaşamadım hiç. Oyun da sarmadı sildim sonra.
Problem bence yazılımsal.

RAM bellek ve ekran kartı ikilisinden şüpheleniyorum..
Hocam olabilir, donanımsal diye şüpheleniyorum artık, toshiba laptoplarda bir kondansatör varmış ondan dolayı olabilir diyorlar, bir de bilg. pili bozuldu, muadillerine de güvenip alamadım, prizde çalışıyor sürekli, belki bir yerde kısa devre yapıyor, bilg. götüreceğim ama malum durumlarda biraz zor...

Geçen masaüstü bilgisayarımda aynısı oldu. Epicgames in geçen gün yayınladığı World War Z oyunuydu, sizin kilitlenen oyun da mı bu acaba?
Ekran kartının sürücüsünü kaldırdım, güncel driver ı yükledim düzeldi. Kilitlenme yaşamadım hiç. Oyun da sarmadı sildim sonra.
Problem bence yazılımsal.
Bu değil hocam, önceden oynadığım oyunları oynayamaz hale geldim, 64 ile 32 arasında geçişler de yaptım ama olmadı, işin garibi Medieval 2 Total War'da bilg. kapanmıyor, godfather 2 de oyuna girdiğim anda bilg. kapanıyor, yazılımsal başka ne olabilir, sürücüler güncel, directx ve vcredistler var, sıkıntı göremiyorum artık ya da atladığım bir şey var...

pili söküp direkt prizdemi takılı yoksa pil bağlı mı?
Pil arızalandıysa o yüzden de olabilir. Pili söküp direkt bağlayın bir de öyle deneyin.

Bu arada arkadaşlar kapanma sıklığı ne yazık ki arttı, internete girince veya bilgisayarı uyku durumundan aktif duruma geçirince de kapanabiliyor. Olay günlüklerinden baktığımda kernel-power 41 hatası alıyorum. Tecrübesi veya önerisi olan var mı acaba?

harıcı ekran kartını kapatın ve oyle deneyın hocam. sorun ne olursa olsun bu sekılde devam ederse anakartınıza zarar verecektır. dıkkat edın(ram 2 paçrsaysa 4+4 gıbı bırını cekıp deneme de yapabılırsnız

Bir ara deneyeyim hocam bana da ram, ekran kartı veya anakart kısa devresi gibi geliyor, bazen hiç bir sıkıntı olmadan normal çalışıyor bazen de pat diye gidiyor... hatta az önce daha bilgisayar açılırken kapandı...

Selamlar, sorunumu çözdüm, problem Ram slotlarından birinin arızalı olmasından kaynaklı, 4+4=8 gb ram varken ramin birini söktüm ve kapanma sorunu ortadan kalktı, ancak ram 4 e düştü,
standart : 8,192 (4,096 + 4,096) MB maksimum genişleme : 16,384 MB teknoloji : DDR3 RAM (1.600 MHz)
anakartın özelliği yukarıdaki gibi bir tane 8 lik alıp takacağım artık, merak ettiğim anakartın voltaj değeri etkiler mi alacağım rami? buna dikkat etmeli miyim?

Selamlar, sorunumu çözdüm, problem Ram slotlarından birinin arızalı olmasından kaynaklı, 4+4=8 gb ram varken ramin birini söktüm ve kapanma sorunu ortadan kalktı, ancak ram 4 e düştü,
standart : 8,192 (4,096 + 4,096) MB maksimum genişleme : 16,384 MB teknoloji : DDR3 RAM (1.600 MHz)
anakartın özelliği yukarıdaki gibi bir tane 8 lik alıp takacağım artık, merak ettiğim anakartın voltaj değeri etkiler mi alacağım rami? buna dikkat etmeli miyim?
harıcı ekran kartını kapatın ve oyle deneyın hocam. sorun ne olursa olsun bu sekılde devam ederse anakartınıza zarar verecektır. dıkkat edın(ram 2 paçrsaysa 4+4 gıbı bırını cekıp deneme de yapabılırsnız
Sevindim çözüldüğüne . hiç birşey olmaz hocam ama mümkğn olduguunda baktırırsanız ılerde tekrar guncellestırmek ıstedıgınızde rahat olur

Sevindim çözüldüğüne . hiç birşey olmaz hocam ama mümkğn olduguunda baktırırsanız ılerde tekrar guncellestırmek ıstedıgınızde rahat olur
Teşekkürler hocam büyük ihtimalle anakart değişimi olması gerekecek, bulunduğum yerde yapabilecek adam yok, anakartı da 800 tl gibi bir rakam, onun yerine 350 tlye 8 gb Ram takmak daha mantıklı gibi geliyor

Teşekkürler hocam büyük ihtimalle anakart değişimi olması gerekecek, bulunduğum yerde yapabilecek adam yok, anakartı da 800 tl gibi bir rakam, onun yerine 350 tlye 8 gb Ram takmak daha mantıklı gibi geliyor
hocam slot tamirleri yapılıyor. ama 8 8b tek part işinizi görür kolay gelsin

Ram almadan önce ram slotlarını sac kurutma makinesinin soğuk ayarıyla temizleyin, toz vs kısa devre olabilir. Ayrıca ramlarin bakır uçlarını oksitten temizlemek için silgi ile silin. Ramleri değiştirerek slotlara takın, teker teker farklı slotlarda deneyin. Varsa arızanın slotta mı yoksa ramde mi olduğunu kesinleştirin. Eğer ramdeyse 4gb ile kurtarırsınız.

Ne yazık ki sıkıntı tekrarlamaya başladı, ramleri ve slotları denedim ama bilgisayar pat diye kapanmaya devam ediyor, geçen gün hiç bir sorun olmadan 2 gün kullandım, ama sonrasında pat diye yine kapandı, artık bilemiyorum yani, sanırım servis vakti geldi... bir de kernel power 41 hatası görünüyor sürekli...

Geri