Bilgisayardaki tüm klasörler .scr uzantılı oldu.

Kodla Büyü

ilk3r

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar laboratuarda öğretmenlere akşam kursu veriliyor, bu sebeple öğretmenlerin flash belleklerinden virüs bulamış. Makinelerde drive vaccine kurulu fakat birkaç bilgisayara klasörleri .scr uzantısı yapan bir virüs bulaşmış durumda. Klasörlere sağ tuş tıkladığımda Aç yerine Test yazıyor. MAkinelerde win vista kurulu bu sorunun çözümünü bilen arkadaşlar var mı?

Size format yolu görünüyor hocam. Bence sistemi kurarken artık win7 kurun vistayla uğraşmayın.

Of format çözümü çok uğraştıracak. Bilgi sahibi arkadaşların çıkmasını bekleyeyim.

anlatması uzun biraz öncelikle scr windows un kısayol uzantısıdır yani vürüs sizin klasörlere kısayol yapmış bi programla birlikte klasörü acıyor klasörler gizli ve sistem dosyası
bunları bildikten sonra
önce makineyi güvenli modda aç klasör secenekleri/görünüm e gir gizli dosyaları görüntüle , korunan işletim sistemi dosyaları görüntüle de klasörlerin ve gizli sistem dosyaların ortaya cıkacak kısayolları ve klasörle aynı isimli exe uzantılı dosyaları silip gizli klasörleri gösterteceksin klasörlerin içinde atorun dosyası var o dosyayı açıp içinde hangi programı çalıştırdığını görüp programı ilgili yerden sil sonra msconfig e girip başlangıcta ilgili programın çalışmasını engelle sonrada system32 nin içinde (olur genelde) programı bulup sil ayrıca hdd nin c sine d sine başka bölümleri varsa hepsine bak gizli dosyaları aç programı ve autorun dosyalarını sil bunlara bakarken üzeri çift tıklyarak değil adres cubuğundan açmalısın
sonra windowsu yeniden başlat klasör secenekleri/görünüm e gir gizli dosyaları görüntüle , korunan işletim sistemi dosyaları görüntüle de klasörlerin ortaya cıkacak sonra klasörleri normal hale getirmek için çalıştıra gir cmd yaz çıkan yerde attrib -s -r -h c:\kalsöryeri\kalsör adı yaz artık klasörlerin görünüyor
eğer olmamışsa biyerde hata yapmışsın demektir tekrar baştan al
eğer vürüs dosyalarından birini silmeyi unuturda bişekilde çalıştırırsan yeniden en başa dönmelisin
kolay gelsin
yazıldığı gibi uzun değil yapması daha kolay :)

Format atmanıza gerek yok. Öncelikle avast-avg-kaspersky gibi bir programla taratın...Ardından da dosyaları geri getirebilirsiniz.
Dosyalarınızı attrib komutu ile geri getirebilirsiniz. Bunun için başlat-çalıştır-cmd yazın enter (yani dos a girin)
C sürücüsü içindeyken attrib -s -h *-* /S /D şeklinde yazın Enterlayın biraz bekleyin...aynı işlemi D sürücüsü için de yapın.
attrib komutunu daha etkin kullanmak için de dos ekranında attrib /? yazarsanız daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

arkadaş da anlatmış ben yazarken benden önce davranmış... kolay gelsin.

İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Şimdi bilgisayarı trend micro security ile tarayıp dedikleriniz yapacam.

Bu arada 4 yıllık tren micro buldum laboratuar için ideal anlatımı:

http://edu.trendmicro.fr/ mail adresinizi girip entera basın mail adresinizekeyiniz geliyor linke tıkladıgınızda hata veriyor.
http://www.trendmicroupdate.com/downloa ... r_EWEB.exe turkce program linki

not: mail adresini girince enter a basın yanındaki tuşa basınca hata veriyor.

ilk3r' Alıntı:
İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Şimdi bilgisayarı trend micro security ile tarayıp dedikleriniz yapacam.

Bu arada 4 yıllık tren micro buldum laboratuar için ideal anlatımı:

http://edu.trendmicro.fr/ mail adresinizi girip entera basın mail adresinizekeyiniz geliyor linke tıkladıgınızda hata veriyor.
http://www.trendmicroupdate.com/downloa ... r_EWEB.exe turkce program linki

not: mail adresini girince enter a basın yanındaki tuşa basınca hata veriyor.

Arkadaşlar sorunu çözdüm trend antivirüs tüm virüslü dosyaları sildi.

Daha sonra arkadaşların anlattığı gibi C ve D sürücüsü içindeyken attrib -s -h *-* /S /D

yazarak dosyaları görünür hale getirdim.

en son mesajdan sonra bayağı zaman geçmiş ama benim harici diske de .src virüsü bulaşmış :(( nasıl kurtulucam sizce??

arkadaşların verdiği kodlama yöntemini bende kullanıyorum flash disklerde ve gerçekten işe yarıyor... ancak ben şu şekilde kullanıyorum

attrib -h -s -a -r /d /s

Geri