bilgisayarım yavaşlamaya başladığında ..............yaparım

Kodla Büyü

yesimk06

Süper Üye
Süper Üye
Uzun zaman olmuştu bilgisayarınıza format atalı, artık bilgisayarınızın işlem hızının azaldığını farkettiniz. Bu probleme çözüm olarak neler yaparsınız? Düşüncelerinizi bizinle paylaşır mısınız?
Ben başlayayım;

Virüs taraması
Disk birleştirme
Disk temizleme

Başlığı sabitliyorum sanırım tüm üyelere faydalı bir başlık olacak.
Benim önerim:
CCleaner veya Advanced SystemCare sistem bakımı yapılabilir.
Bunun yanında regedit kayıtları için özellikle Xp için combofix programı bulunmaz bir nimet.
Başlat>çalıştır buraya msconfig yazılır burdanda seçmeli başlangıç seçilir ve başlangıç gelinir burda gereksiz hizmetler devre dışı bırakılır. Zamanla burdaki liste gereksiz servislerle doluyor burayı arada bir boşaltmak gerek.

ne formatı ne disk temizlemesi arkadaşlar :) bence güzel temiz bir yedek alınmalı. windows dizinine hiç bir şekilde kayıt yapılmamalı gerektiğinde 2 dakikada eski haline döndürülmeli :) normal zamanda ise ayda bir yedek güncellemesi yapılmalı. Ghost var acronis var, formata, temizlemeye, sistem optimizesime ne gerek var ?

Vakit = Nakit :++:

Hürmetler

ama okuldaki her bigisayara bu işlemi yapamayız hocam. Kendi pcmize ya da labdakillere yapyoruz bunları ama okulda idare rehberlik sınıflar ...... yaklaşık 60 pc var. o zaman bu işlemleri yapmak gerekiyor

Bilgisayarım yavaşladığında ;

* Güzel bir program ile virüs taraması yaparım ,
* Program ekle / kaldır dan gereksiz tüm programları kaldırırım ,
* Bilgisayara bağlı USB ve CD ROM un içindeki CD i çıkartırım ,
* Ağ bağlantısını koparırım ,
* Bilgisayarımda tüm gereksiz şeyleri silerim ( 120 GB yerim varsa 30 GB boş kalmasına özen gösteririm. )
* CCleaner gibi bir programla hataları tarar gereksiz şeyleri bulmasını ve silmesini söylerim ,
* Windows Update lerini durdururum ,
* Task Manager da çalışan programlara tek tek bakarım.

bunları yaptıktan sonra bilgisayarı kapatıp açarım ve bilgisayarım performansı artmış olur :sleep:

yesimk06' Alıntı:
ama okuldaki her bigisayara bu işlemi yapamayız hocam. Kendi pcmize ya da labdakillere yapyoruz bunları ama okulda idare rehberlik sınıflar ...... yaklaşık 60 pc var. o zaman bu işlemleri yapmak gerekiyor

Katılmıyorum sayın hocam. sadece bir defa yaparız. ;) benim sorumluluğumda 50 tane pc var. hepsinin yedeği alınmış durumda. hatta dışarıdan gelen bir pc bile olsa ilk yaptığım iş 5 dk da imajını almak. 3-4 senedir hiç bir sıkıntı olmadı. Tabi kullanan arkadaşlara ve öğrencilere alışkanlık haline getirdim. Herşeyi yerel disk D ye atmaları konusunda. Müdür bile artık durumun farkına vardı :+1:

Yoksa her canları sıkıldığında flash belleklerden virüs bulaşması, apır sapır programlar kurulması, fişten zönk diye çekilmesinde bizi bulmaları an meselesi :)

Tavsiye ederim. Net Support+Deep Freeze+Ghost :) No problem.

Hürmetler

Kendi bilgisayarımda Acronisle imajı alıp, harddiskin security zone kısmına kaydettim. işletim sistemi çöktüğünde açılışta F11 tuşu ile acronisi açıp geri yükleyebiliyorum

Yavaşlamalar için antivirüs ve Ad-Aware nin yanında system mechanic programının 3.5 versiyonunu kullanıyorum. windows 98 de kullandığım sürümü idi. win XP de çalışıyor win 7 de de çalışıyor. Hala aynı sürümü kullanıyorum, işimi görüyor. Bu programın yapabildikleri:
- Registry temizliği
- Geçici dosyaları silme
- İnternet, belgeler ve office geçmişini tek tıklama ile silme
- msconfig e girmeden ve yeniden başlatmaya gerek kalmadan windows açılışında çalışan programları düzenleme
- Geçersiz kısayolları silme
- Harddiskteki birbirinin aynısı olan dosyaları bulma...

aynen yesimk06 arkadasıma katılıyorum bende bunları yapıyorum ancak bu sıralamaya göre yapma
Senin Sıralama
Virüs taraması
Disk birleştirme
Disk temizleme
Ancak sıralamanı şöyle yapmakta yarar var disk temizlemeden önce birleştirme yapmazsan daha iyi olur şöyle ki ilk önce diski temizle ki diskin içindeki virüsler ve bazı gereksiz dosyalarıda birleştirmiş olma

ben en son ne zaman format attığımı bile hatırmalıyorum o kadar uzun zaman oldu, maşallah nazarım değmesin :). harddiskim biraz küçük, bir iki şey silince gözle görünür şekilde hızlanıyor. + olarak E vitamini insan için nasılsa ComboFix de bilgisayar için öyle

Advanced SystemCare performansı iyi bir şekilde artırıyor. benim laptopta açılışta 17 geçiş yerine 7 ye düştüğünü hatırlıyorum.
msconfig den başlangıça girip gereksiz programları kapatmak format atıp programları kurduktan sonra yaptığım ilk iş.
acronis ve drive vaccine(deep freezeden daha iyi) ihmal etmemek lazım tabi :)

kafkas' Alıntı:
ne formatı ne disk temizlemesi arkadaşlar :) bence güzel temiz bir yedek alınmalı. windows dizinine hiç bir şekilde kayıt yapılmamalı gerektiğinde 2 dakikada eski haline döndürülmeli :) normal zamanda ise ayda bir yedek güncellemesi yapılmalı. Ghost var acronis var, formata, temizlemeye, sistem optimizesime ne gerek var ?

Vakit = Nakit :++:

Hürmetler
:+1:

Donanımsal bir yavaşlama ise ilk olarak tozlanmış fanları temizlerim çünkü ısınma yavaşlamanın başlıca nedenidir, yok yazılımsal bir yavaşlama ise format atıp yeniden işletim sistemini kurmak daha kısa sürer ve kesin çözümdür,bir takım temizleme araçları mevcut fakat format sonrasındaki kadar hız kazandırmıyorlar ve sabit diskin doluluğuda bilgisayarınızın hızını etkileyecektir;film,müzik,oyun gibi çok yer kaplayan yedekleri harici disklere almakta bilgisayarınızın hızını arttırır...

Öncelikle yavaşlamasını engelleyecek çözümlere bakarım. Benim için şu ikisi sistem yavaşlamasını ve format olayını tarihe gömme konusunda çok önemli iki nokta:
1. Çok sık kullanmayacağım çok da gerekli olmayan programları portable kullan(Bu güne kadar arayıpta portable ını bulamadığım program pek olmadı olanları da program files ın içinden klasör olarak alıp kullanıyorum. diyeceksiniz o zaman zaten kurmuş oluyosun neden tekrar program files dan almaya gerek duyuyosun diye bu sorunun cevabı 2. maddede çünkü sistemimin içine kurmuyorum)

2. Sanal PC (Benim en performasnlı olarak kullandığım vbox) kullanmak. Deneme amaçlı kuaracağım tüm ıvırzıvır programları bunun içine kuruyorum. Hatta şunu söyleyebilirim benim sanal sistemin içinde gerçek sistemden daha çok program var. bu sayede gerçek sistemim hiç yavaşlamıyo.(1. maddede bahsettiğim önce kurup sonra program filesdan alma işini işte sanal pc de yapıyorum. sanal pc ye kurup program files dan alıp gerçek sisteme bir yere atıp portable olarak kullanıyorum)

Eğer bunlar çözüm değilse tabiki önce temiz bir sistem kurmak sonra bu iki maddeyi uygulamak oluyor yapacaklarım.

her ay periyodik olarak
msconfig ile başlangıç programlarını düzenlemeyi;
antivirus ile derinlemesine tarama yapıp varsa (genelde pek olmuyor, AVG'nin maşallahı var) virüslü dosyaları direk silmeyi;
ccleaner ile sistem taraması yapıp gereksiz dosyaları silmeyi;
disk birleştirici ile özellikle sistemin kurulu olduğu bölümü birleştirmeyi;
ve en son chkdsk ile dosya ve klasörleri doğrulayıp bozuk bölüm taraması yapmayı;

adet haline getirdiğim için pek yavaşlama, takılma vs. karşılaşmıyorum. 2 senedir masaüstü bilgisayarıma format mormat atmadım şükür. Laptop için ise ocakta win7 kurdum daha dokunmadım.

Geri