Bilgisayarın Fişe takınca Çalışması(Power tuşuna basmadan)

Kodla Büyü

alpunal

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar, bilgisayarın güç kaynağını fişe taktığım anda fanlar dönmeye başlıyor ama görüntü gelmiyor ekrana. ekran kablosunu değiştirdim olmadı. power tuşuna basmadan çalışması acaba ne gibi bir sorunu olduğunu gösteriyor. hiç başınıza geldi mi böyle birşey?

bende de aynı sorun var...power değiştirdim olmadı, ekran kartını değiştirdim yine olmadı....çaresini bilen haber verisn...

1- Bazı kasalarda enerjiyi verince bir kaç saniye çalışır gibi olup kapanıyor.
güç düğmesine basınca normal açılıyor.
Sizinki de; gücü verince görüntü gelmeden güç ışığı yanıp, fan dönüp sonra kapanıyor,
güç düğmesine basınca normal açılıyorsa problem yoktur.
2- BIOS ayarlarında güç verilince açılsın diye ayar vardır.
3- Pili değiştirmek çözüm olabilir.

BIOS'da güç seçeneklerinde Apm configuration altında Restore on AC power lossgibi bişey vardı tam hatırlayamıyorum. Orayı bi kurcalayın.

power tuşuna uzun basıyorum ama kapanmıyor. hiçbir etkisi yok. ekrana görüntü gelmediği için bios ayarlarınada giremiyorum.

alpunal' Alıntı:
power tuşuna uzun basıyorum ama kapanmıyor. hiçbir etkisi yok. ekrana görüntü gelmediği için bios ayarlarınada giremiyorum.
hocam kasanın arkasındaki power kablosunu çıkar, 5-10 sn bekle tekrar tak.

denizlerb' Alıntı:
alpunal' Alıntı:
hocam kasanın arkasındaki power kablosunu çıkar, 5-10 sn bekle tekrar tak.
etkisi yok. kabloyu çıkardım 10 sn bekledim taktım kendi kendine çalıştı. görüntü yok. exper bilgisayarlarda hep bu sorun var nedense. şu ubak projesiyle gelen kasa bu.

Anakart kasaya doğrudan takılmış ve statik elektriklenme sorunu olabilir. Kasa ile anakart montajında vidaların içine plastik maddeler takılarak bu sorunun önüne geçilebilir diye düşünüyorum.

hocam biostan ayarlanıyor diye biliyorum elektrik gidip gelmelerinde nasıl davranması gerektiği bir yerlerden ayarlanıyordu özellikle server kurulumlarında o ayar yapılıyordu bilgisayar elektrik kesilmeden önce nasılsa o şekilde ayarlanabiliyor yani açıkken bir anda güç kesilmesi olmuşsa güç verildiğinde bilgisayar kendi kendisine açılıyor.

alpunal' Alıntı:

Bende de böyle bi bilgisayar var. Burda yazan yolları denemiştim ama değişen bişey yok. Bios pilini değiştirmeyi denemedim sadece. Başlığı takipteyim.

dokmeefrail' Alıntı:
hocam biostan ayarlanıyor diye biliyorum elektrik gidip gelmelerinde nasıl davranması gerektiği bir yerlerden ayarlanıyordu özellikle server kurulumlarında o ayar yapılıyordu bilgisayar elektrik kesilmeden önce nasılsa o şekilde ayarlanabiliyor yani açıkken bir anda güç kesilmesi olmuşsa güç verildiğinde bilgisayar kendi kendisine açılıyor.

ekrana görüntü gelmediği için bios ekranından malesef işlem yapamıyorum.

Hocam ram i söküp tekrar çalıştırın. Uyarı sesi geliyorsa bios ve anakartta sorun yoktur. Ram i tekrar takıp çalıştırın. Bazen ekran kartının frekans i ile uyumsuzluk oluşuyor ve görüntü gelmiyor. Onboard larda daha çok oluyor.

Aynı sorun şu an bende de var. ramlar çıkıkken çalıştırdığımda uyarı vermiyor. ekran kartını değiştirip deneyecem.
Bu başlık iyi oldu, çözümü bilen varsa yardımcı olur.
Teşekkürler...

Elektrik gidip gelince sistemim neden kendiliğinden çalışıyor?

Elektrik gidip geldiği zaman veya kasa güç kaynağına bağlı olan güç kablosunu çekip taktığınız zaman sisteminiz kendiliğinden çalışmaya başlayabilir. Bu, bir sorun olmamakla beraber anakartın BIOS'u tarafından değiştirilebilen bir özelliktir.

Bazı anakart markaları tarafıdan "Restore on AC Power Loss", bazıları tarafından "Power Fail Status" veya benzer şekilde ifade edilen bu özellik, sisteme gelen elektrik kesildiğinde ve tekrar geldiğinde, güç kaynağının sisteme tekrar güç verip vermeyeceğini belirliyor. Sürekli çalışması gereken sistemlerde, elektrik gidip gelse bile bu özellik sayesinde sistem otomatik olarak tekrar çalışır ve sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Bu özelliği değiştirmek için anakartınızın BIOS'una girip, güç yönetim seçeneklerine (Power Management Setup) girmeniz gerekiyor. Burada "Restore on AC Power Loss" veya "Power Fail Status" şeklinde bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu özelliğe ait genelde 3 seçenek vardır:

* Always off: Elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız bile sistem kapalı kalmaya devam edecektir. "Sistemim kendiliğinden açılıyor" şikayetinde bulunan kullanıcılar bu seçeneği kullanmalıdır.

* Always on: Sistem kapalıyken bile elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız, sisteme otomatik olarak elektrik verilecek ve çalışmaya başlayacaktır.

* Last State: Eğer sisteminiz açıkken elektrik gidip gelirse ve güç kablosunu çıkartıp takarsanız, sistem tekrar açılacaktır. Ama sistem kapalıyken elektrik gidip gelirse veya güç kablosunu çıkartıp takarsanız sisteme elektrik verilmeyecektir; yani sistem otomatik açılmayacaktır.

Arkadaslar start vermeden pc fanlar donuyor goruntu gelmiyorsa;
1. Islemci agirlikli arizali olabilir.
2. Islemci etrafinda kisa devre olan parca olabilir.
Islemci degistirmeyi deneyin muhtemel sorun cozulecek.

Bizde de UBAK 2008 Bt Lab var. Arkadaşların çözüm önerilerine benzer yöntemler genelde işe yarar.
1- Elektrik bağlantısını kesip açma düğmesine 10-15 kez basın kondansatörler de sıkışan elektrik boşalsın.
2- Elektrik bağlantısını kesip, Bios pilini söküp kısa devre yapınız.
3- Powersupplyi değiştirip deneyin. Bazen kasa çalışıyor gibi görünebilir ama powersuply yeterli güç veremiyor olabilir.

Geri