okuldaki kablosuz internet

Kodla Büyü

nurhans

Aktif Üye
biliyorsunuz ki okulumuzdaki kablosuz internetin şifresi tüm öğrencilerce biliniyor, ayrıca psiphon pro vb. programlarla güvenlik duvarını da devre dışı bırakıp her türlü uygulamayı çalıştırabiliyorlar. kablosuz interneti kullanıma kapatmak için ne yapabiliriz bu konuda bir fikri olan var mı?

biliyorsunuz ki okulumuzdaki kablosuz internetin şifresi tüm öğrencilerce biliniyor, ayrıca psiphon pro vb. programlarla güvenlik duvarını da devre dışı bırakıp her türlü uygulamayı çalıştırabiliyorlar. kablosuz interneti kullanıma kapatmak için ne yapabiliriz bu konuda bir fikri olan var mı?

Okulunuzda Fatih Projesi Altyapısı kurulu ise bu dediğinizi yapamazsınız hocam. Eğer kendi ağınız varsa modemden veya kablosuz yayın yapan cihazdan Wi-fi özelliğini kapatabilirsiniz.

hocam eski çalıştığım okulda iş çığrından çıkmıştı
büyük bir meslek lisesi olduğu için kontrol mümkün olmadı
artık bağlanan cihaz sayısından okul ağındaki yavaşlama hissedilir derecede fazlaydı
birçok öğretmen derste interneti kullanamıyoruz diye söyleniyordu
aslında meb okulların kendi kablosuz ağ şifresini değiştirme hakkı sunsa herşey çözülür ama yapmıyorlar en azından o dönem öyleydi şimdi yapıyorlarmı bilmiyorum
en son idare ile toplantı yapıp karar aldık ve ap'leri devre dışı bırakarak kablosuz ağı okul geneli kapatmayı ve bu şekilde bir süre kullanmayı deneyelim dedik
tabi tüm tahtaların kablolu bağlantısı sorunsuzdu
bunu yaparken ap'lere giren ve çıkan kabloyu aşağıdaki parça ile birleştirdik
bizde her sınıfta bir ap vardı ve tahtaların bağlantısı oradan geliyordu o nedenle böyle çözdük
her okulda ağ alt yapısı bu şekildemi bilmiyorum açıkcası
eğer tahtaların interneti ap üzerinden gelmiyorsa direkt gelen kabloyu sökmek bile yeterli olur
o sene sonu ben o okuldan ayrıldım 4 aylık sürede hiç sorun yaşanmadı sonra sorun yaşadılarmı bilmiyorum
normal şartlarda bu işin maddi-manevi kimseye zararı yok ama birileri istese başınızı ağrıtabilirmi sanırım bunun cevabı evet
ama biz faydası olacağını düşünüp yaptık ve çokta faydalı olduğunu görünce öyle bıraktık

indir.jpg

Geri