Bilinmeyen Sürücünün Model ve Üreticisini Bulma

Kodla Büyü

selcukca84

Üye
Bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurduk ve sıra sürücüleri kurmaya geldi ancak sürücü model ve üreticilerini bilmiyoruz. Bilgisayarım-Özellikler-Donanım-Aygıt Yöneticisi yolundan sürücüleri kontrol ediyoruz ve şu ekranla karşılaştık....

37928439.jpg

Yapmamız gerekenlere başlıyalım.

1) İlgili sürücüyü sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini tıklıyoruz.

98005877.jpg

2) Üstteki sekmelerden Ayrıntılar tıkladığımızda karşımıza ilgili sürücü için bir kod gelecektir. Resimde belirttiğim yerler sürücülerin modelini ve üreticisini gösterir.

Vendor ID : Üretici Kodu
Device ID : Model Kodu

80221833.jpg

3) Artık bulduğumuz kodlara göre sürücümüzü aramaya geldi sıra.

http://www.pcidatabase.com sitesinden bulduğumuz kodlara göre arama yapalım...

13833809.jpg

4) Sürücü üreticisini bulalım...

26591007.jpg

5) Sürücü modelini bulalım...

50959862.jpg

*ALINTI

Evet çok haklısın. Nvidia ekran kartının yüklenmiş sürücüsünün üstüne tıklayıp sonucunda NVIDIA olduğu çıkıyor.

dervisahmet' Alıntı:
tamam da resimde üzerine sağ tıkladığınız bilinmeyen aygıt değil ki

demek ki resmi çeken adamın bilgisayarında bilinmeyen aygıt yokmuş. ama ben bilinmeyen aygıtta da denedim, çalıştı...

dervisahmet' Alıntı:
tamam da resimde üzerine sağ tıkladığınız bilinmeyen aygıt değil ki

Cok guzel bir paylasim hocam, bilginin kaynagina da ayrica tesekkurlerrr :)

Cok guzel bir paylasim hocam, bilginin kaynagina da ayrica tesekkurlerrr :)

bu aygıt genelde asus marka ana kartlarda oluyor... kurulmaması bir sorun teşkil etmiyor ama tabiki kurulursa daha iyidir :)...
anlatımın için teşekkürler hocam gerçekten faydalı bir bilgi...

şunuda yapabilirsiniz:
google a girerek "bilinmeyen aygıt sürücüsü" yazarsanız yine bulabilirsiniz. ana kartınız asus değilse ana kartınızın markasınıda belirtmeniz gerekiyor.

faydalı bir anlatım teşekürler ...
Ben driver bulmak için , driver genius ya da driver magician programını kullanıyorum . o driveri hangi siteden indireceksiniz linkini bile veriyor. Tavsiye ederim .

işin tekniğini kavrama açısından güzel bir paylaşım olmuş. teşekkürler.

driver genius kullanıyorum ben tavsiye ederim, bilgisayarda yüklenmemiş veya eski ne kadar sürücü varsa buluyor, kendisi bağlanıyor, indiriyor, kuruyor. gayet güzel bir program. format attığınız bilgisayarın cd'lerini aramakla uğraşmanıza veya everestten bakıp sürücü aramanıza gerek kalmıyor.

Arkadaşlar bir de http://devid.info 'yu deneyin.

Aygıt kimliğini( Bilgisayarım-Özellikler-Donanım-Aygıt Yöneticisi > Sürücüsağ tık>Özelliler>Aygıtlar) kopyalayıp yapıştırın (Ör: PCI\VEN_8086&DEV_1A31&REV_04 )

84c734.jpg

5b68a0.jpg

Onlarca sürümü çıkacaktır. İşletim sisteminize uygun olanı seçin ve indirin...

Geri