Bilişim dersinde sözel konuları nasıl işliyorsunuz?

Kodla Büyü

eslem

Site Gezgini
Bt sınıfı olanlar dersi nasıl işliyor acaba? teorik konuları deftere mi yazdırıyorsunuz yoksa bilgisayarda uygulamalı mı yaptırıyorsunuz? tecrübeli öğretmenlerimden faydalanmak fikir almak isterim.

Hocam deftere yazdırmak çok zaman alır. Ben anlattıklarımı içeren fotokopi dağıtıyorum öğrencilere.

hocam fotokopi her öğrenciye zor olmaz mı? deftere yazdırınca öğrenciler çok itiraz ediyor

deftere çok az ama öz şeyler yazdırıyorum, onun dışında sudoku zeka oyunları gibi eğlenceli etkinlikler, soru cevap, internetten araştırma gibi şeyler yapıyoruz
mesela bilgisayar güvenliği konusunda "Snowden" Filmini örnek gösteriyorum falan..

hocam ben antropi üzezrinden anlatıyorum sonrasında da eba üzerinden pdf olarak paylaşıyorum.

hayır zor olmuyor. dersi anlatırken hiç defter kullanmam çünkü o zaman boşa gidiyor.dersi çeşitli etkinliklerle anlatıyorum zaten her sözel konu için hazırlanmış konu anlatımı fotokopilerim var. Konuların üzerine ekleme yaparsam fotokopiyi de güncelliyorum. Memura veriyorum öğrenci sayısı kadar çekiyor o kadar. Sene sonunda bir kitap yazmış kadar oluyoruz :)

hayır zor olmuyor. dersi anlatırken hiç defter kullanmam çünkü o zaman boşa gidiyor.dersi çeşitli etkinliklerle anlatıyorum zaten her sözel konu için hazırlanmış konu anlatımı fotokopilerim var. Konuların üzerine ekleme yaparsam fotokopiyi de güncelliyorum. Memura veriyorum öğrenci sayısı kadar çekiyor o kadar. Sene sonunda bir kitap yazmış kadar oluyoruz :)

Güzel yöntem hocam. Rica etsem ders notlarinizi paylaşır misniz? Öğrencilere dağıttıklarınizi

deftere çok az ama öz şeyler yazdırıyorum, onun dışında sudoku zeka oyunları gibi eğlenceli etkinlikler, soru cevap, internetten araştırma gibi şeyler yapıyoruz
mesela bilgisayar güvenliği konusunda "Snowden" Filmini örnek gösteriyorum falan..

hocam eğlenceli etkinlikleriniz nereden indiriyorsunuz? link verebilir misiz?

hocam bende istiyorum

Fotokopiyi çocuklar kaybedebiliyor. O yüzden deftere yazdırıyorum. Daha düzenli oluyor. Tabi konuyu bazen hikayelerle, şakalarla da destekliyorum. Sıkılmasınlar diye araya video, sunu vs. gösteriyorum. Özellikle videolar çok dikkat çekici oluyor.

Hocam ben sözel bilgilerle çok zaman harcamıyorum. Zamanı gelince dersin içinde kullanıp geçiyorum. Çocuklar bilgisayar ile hasır nesir olsunlar. Kurcalasınlar bozsunlar sorun değil.yeterki vermek istediğimi vereyim. Kodlama öğrensinler 3 boyutlu çizim öğrensinler vs. Laba gelirken çocuklar koşarak geliyorlar. Labbdan cikmak istemiyorlar. Strachin çocukların algoritmik becerilerini çok geliştirdiğini gördüm. Bu yüzden çocukları özgür bırakıp kullanarak öğrenmelerini sağlıyorum.

Konuyla alakasız ama güzel film önerisi için teşekkür ederim öğretmenim.
İzlememiştim fragmanını izledim baya hoşuma gitti.
İlk işim izlemek olacak.

Snowden güzel ama The Imitation Game özellikle Alan Turing'in hayatı ve Turing machine i anlatması nedeniyle bu işi sevmelerinde daha etkili olur

Değerli meslektaşlarımız,
Sizlerin ilgi ve desteği ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğrenci Çalışma Kitabımızın 2. Baskısı da tükenmiştir.

Kitabımızı alan öğretmen arkadaşlarımızdan olumlu geri dönüşler almamız bizleri gururlandırmış ve sizler için, dersimiz için daha iyisini yapma azmimizi artırmıştır.

Sizlerden kitap siparişleri için talep gelmeye de devam etmektedir. Yasin KAVRUK hocamız ile Kitabımızın 3. Baskısını vermeyi planlıyoruz. Sizlerden talep gelmesi halinde yayın evi birkaç gün içerisinde kitapları hazır edecek.

Kitabımız tekli alımlar için 12 TL olup, çoklu siparişler için 10 TL'dir. PTT kargo ile kitaplar okulunuza iletilmektedir. Tek kitap icin PTT 3 TL, 40 kitap için 14 TL, 160 kitap için 56 TL kargo ve ulaştırma bedeli istemektedir. Kargo ücretlerini alıcı ödemeli olarak kargoya teslim etmekteyiz.

Kitabımız Hakkında Öz Bilgi;
"Güncellenen Öğretim Programına uygun olarak hazırlanan çalışma kitabımız, 5. sınıf öğrencilerimizin 21. yüzyıl öğrenme (eleştirel, yaratıcı, algoritmik, bilgi işlemsel düşünce, iletişim ve işbirliği), okuryazarlik (bilgi, medya, teknoloji okuryazarligi), yaşam (esneklik, girişimcilik, sosyal, üretkenlik, liderlik) becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak etkinliklerle zenginleştirilmiş çalışma ve okuma yapraklarından oluşmaktadır."

Detaylı Bilgi İçin Yazarların İletişim Bilgileri (Whatsapp için)
Yasin KAVRUK: 0535 573 9668
Yusuf YILDIRIM: 0505 757 1504
Facebook Sayfa Adresi:
https://www.facebook.com/BTYPaylasimUssu/?fref=ts

Fotokopiyi çocuklar kaybedebiliyor. O yüzden deftere yazdırıyorum. Daha düzenli oluyor. Tabi konuyu bazen hikayelerle, şakalarla da destekliyorum. Sıkılmasınlar diye araya video, sunu vs. gösteriyorum. Özellikle videolar çok dikkat çekici oluyor.

Hocam fotokopileri ben büyük boy ince bir defter istedim. Onun üzerine yapıştırıyorlar. daha pratik oluyor.

Hocam merak ettim notlarınızı isterim doğrusu.

Ben az öz yazdırıyorum.Sonrası uygulamalı anlatıyorum.En son onların da yapmasıyla işi bitiriyoruz. Labınız olmalı vesselam..

Geri