Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilişim dersinde sözel konuları nasıl işliyorsunuz?

Konu, 'BBNET Etkinlikleri' kısmında eslem tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. bilisimcil

  bilisimcil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2014
  Mesajlar:
  356
  Beğeni:
  7
  Derse giriyorum sırasıyla
  - ilk olarak geçen haftanın tekrarı
  - sonra işlenen en son konuyla ilgili kahhot veya plickers testi (bu kısım bağımlılık yaptı öğrencilere başarıyı olumlu etkiledi) her hafta mutlaka 20 dk buna ayırıyorum.
  - test bitince yeni konuya dikkat çekici birkaç örnekle Giriş yapıyorum.
  - genelde video ile başlangıç yapıyorum konulara
  - sonrasında sunu veya sözel anlatım yapıyorum
  - anlattiklarimi kavram haritası ve özet bir şekilde tahtaya yazıyorum. Her ders için 1 tahta doldururum öğrenciler bu duruma çok alıştı önceden çok yazdıklarını söylüyorlardı şimdi ne kadar yazacaz sıkıldım gibi şikayetler ortadan kalktı. Öğrenci psikolojik 1 tahta yazı yazmaya koşullu geliyor. Ben onlara size gereksiz bilgi yazdirmam size lazım olanı yazacaz diyorum.
  - sonra 15 dk onların yazdıklarımı yazması için vakit ayırıyorum.
  - her hafta birkaç araştırma ödevi veririm sonuçlarını + - * olarak notlandiririm.
  - derste sınıf listesinden numaraya dayalı ders sonu rastgele 3 kişiye soru sorarım. Bu ders sırasında. Öğrencilerin dikkatini derse vermelerini sağlıyor.
  - son 5 dk genel bir özet geçerim
  - ayrıca derste işlediğim konuları haftalar halinde EBA da oluşturduğumuz BTY grubuma atıyorum öğrenciler ordan ders notlarına ulaşıyorlar.
  - birde deftere çok dikkat ederim her öğrencinin kötüden olsa bir defteri olacak eksiksiz
  Aklıma gelenler bunlar
   
 2. dengem

  dengem Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.502
  Beğeni:
  15
  Bizdekiler fotokopiye alıştıkları için neredeyse yazma yetisini kaybeder duruma gelmişler. Ben ünitelerden kendimce oturup elle bir sayfa özet çıkarıyorum.. Bilgisayar çıktısı bile almıyorum ki öğrenciler yazmakta mızmızlanınca bakın ben de oturup bunları elle yazdım diyorum.. Hem en iyi öğrenme yazarak öğrenmedir..
  Sözel derslerde nereye konuşacaksın ki? Belli bir süreden sonra ilgi alaka azalıyor.. Hele de bil. lab.ın yoksa ve sadece etkileşimli tahtada ders işliyorsan mecbur farklı etkinlik yapmak zorundasın.. Ben memnunum işleyiş tarzımdan..
   
 3. hasan

  hasan Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.799
  Beğeni:
  5
  Dönem başında tüm öğrencilerde 30 sayfalık sunum dosyası istedim. Fotokopi dağıtıyorum. Faotokopiler üzerine isimler yazılyor ve sunum dosyasına ekliyorlar. Dönem sonunda da dağıttığım kağıtları kontrol ediyorum.
  Şu zamanki çocuklardaki sorun yazmayı sevmiyorlar ve yazamıyorlar. Beden Eğitimi hariç tüm öğretmenler şikayetçi.... Ben 6.sınıftayken Matematik, Türkçe, İngilizce gibi dersler için eski tabirle harita metot 120 sayfa defter alıyorduk ve bazı derslerde yetmiyordu. Şimdikilere bakıyorum, minnacık defter.. 3-5 sene sonra eşantiyon olarak dağıtılan not defterlierini kullanmaya başlarlar.
  En iyi öğrenme/öğretmen yollarından biri yazmak ve yazdırmak ama bizim derste süre sıkıntısı var. Piza sonuçlarına göre okuduğunu en az anlayan öğrenciler bizim ülkemizdeymişmiş ama en azından eve gidince bakacakları bir kağıt oluyor diye fotokopi..
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal