Bilişim Dersleri İçin 3 Haziran'da Gözler Meclis'te Olacak

Kodla Büyü

sguner_23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
http://www.mebpersonelleri.com/ogretmen ... h2125.html

İnşallah bu haber doğrudur...

Bilişim Araştırma Komisyonunun raporunda bilişim derslerinin ilkokuldan itibaren her kademede zorunlu olması gerektiği gerekçeleri ile ayrıntılı şekilde ifade edilirken gerekli kararlar bu zamana kadar maalesef alınmamıştır ve bugünkü gelinen noktada milletvekillerine bunun için büyük bir görev düşmektedir. Bu konuya tüm milletvekilleri duyarlılık göstermeli, gözler 3 Haziran Salı Günü mecliste onların üzerinde olacaktır.

Bilişim Teknolojileri Dersleri her kademede zorunlu olmalı çünkü Türkiye'de gençlerimizin yeteneklerini keşfetmeden ve geliştirmeden nasıl teknoloji üreteceğiz? Yazılım, donanım ve dijital okuryazarlık gibi eğitimi verilmesi gereken çok geniş 3 önemli alan var. Fakat baktığımızda okullarımızda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sadece 5. ve 6. sınıfta zorunlu ve 2 saat, bunun yetmesi imkansız.. Hangi sürede, hangi derste konu yetiştirilip uygulama yapılacak bir sürü konu var biz BT Öğretmenleri olarak eğitim vermeye aç durumdayız... Geleneksel eğitim anlayışından çağdaş eğitim anlayışına geçtik fakat ders çizelgeleri hiç değişmedi. Her konusu proje geliştirmeye, problem çözmeye yönelik olan Bilişim eğitimi ise hep sistem dışarısında bırakılmaya çalışıldı, 21. Yüzyıl becerilerinin kazanılacağı tek ders Bilişim Teknolojileridir bunun bilincinde olarak çizelgeler çağdaş eğitim anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. Bilişim dersleri artık tüm kademelerde zorunlu ve en az 4 saat olmalıdır... Türkiye ancak böyle teknoloji üretebilir.

Şöyle diyor Bilişim Komisyonu raporunda:

Avrupa'da ilköğretim düzeyinde internetin bilinçli kullanımıyla ilgili müfredatı olmayan tek Avrupa ülkesi Türkiye'dir. Ülkemizde de bilinçli internet kullanımıyla ilgili ders programları oluşturulup ortaokul düzeyinde mutlaka zorunlu olarak verilmelidir. (Sayfa 536)

2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle kaldırılan bilgisayar dersi yerine ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulan “bilişim teknolojileri ve yazılım” dersi de dikkate alınarak raporda bilişim okur - yazarlığı kavramı kullanılacaktır. Temel bilişim okur-yazarlığı yeterliğinin saptanması, bu yeterliliğin kazandırılması ve kazandırılan yeterliliğin ölçülmesi, değerlendirilmesi gerekmektedir. Bütün bunlar için ise standartlara gereksinim duyulmaktadır. (Sayfa 538)

Günümüzde; bilişim teknolojileri ve internetin kullanım alanı düşünüldüğünde, bu teknolojileri kullanma konusunda kendi kendine yeterli, asgari yeterlilik düzeyini yakalamış insanlar yetiştirmek, eğitim sisteminin temel görevlerinden birisi olmalıdır. Bu yüzden okullarda mutlaka bilişim okur-yazarlığı dersi ilkokuldan itibaren zorunlu olarak verilmeli ve bu dersin içeriği aşağıdaki kriterlere göre hazırlanmalıdır. (Sayfa 538)

Bilişim Teknolojileri her kademede zorunlu olmalıdır. Milletin temsilcileri, milletine sahip çıkmalıdır, gelecek nesiller bilişim eğitimden mahrum bırakılmamalıdır. Gelin hep beraber bugünün küçüklerinin geleceğine sahip çıkalım. Bu bir milli meseledir.

Hazırlanan 3 sayfalık özet raporu:

Bilişim Teknolojileri Dersleri her kademede zorunlu olmalı çünkü Türkiye'de gençlerimizin yeteneklerini keşfetmeden ve geliştirmeden nasıl teknoloji üreteceğiz?

Yazılım, donanım ve dijital okuryazarlık gibi eğitimi verilmesi gereken çok geniş 3 önemli alan var. Fakat baktığımızda okullarımızda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sadece 5. ve 6. sınıfta zorunlu ve 2 saat, bunun yetmesi imkansız.. Hangi sürede, hangi derste konu yetiştirilip uygulama yapılacak bir sürü konu var biz BT Öğretmenleri olarak eğitim vermeye açız...

Geleneksel eğitim anlayışından çağdaş eğitim anlayışına geçtik fakat ders çizelgeleri hiç değişmedi. Her konusu proje geliştirmeye, problem çözmeye yönelik olan Bilişim eğitimi ise hep sistem dışarısında bırakılmaya çalışıldı, 21. Yüzyıl becerilerinin kazanılacağı tek ders Bilişim Teknolojileridir bunun bilincinde olarak çizelgeler yeniden düzenlenmelidir.

Bilişim dersleri artık tüm kademelerde zorunlu ve en az 4 saat olmalıdır... Türkiye ancak böyle teknoloji üretebilir. Saygılar…

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ

Keşke doğru olsa.

Bu ülke;
"Çocuklar zaten bilgisayarı biliyor, bilişim dersine gerek yok" diyen milli eğitim bakanı :verymad:
"Bilişimle fazla kafa yorarsan sıyırırsın" diyen ulaştırma bakanı :puhaha:
ve
Tableti yere atıp sağlamlık kontrolü yapan anadolu lisesi müdürü ve daha neler gördü. :puhaha:

Geçen yılki olaylarda ve arap baharında internetten örgütlenenen gençlerin yaptıkları ortada .

Bekleyelim sonuç bizim derslere nasıl yansıyacak görelim

Her kademede zorunlu ve 4 saat olmalı demek pek de ölçülmüş-akla yatan bir değerlendirme değil.. Öncelikle liselerde en az bir kademede 2 saat zorunlu ders olmalı bence.

bencil ve abartılı taleplerimiz oldukça sesimize kulak tıkayanların sayısı artacaktır. malesef, iki katını dillendirelim belki yarısını verirler mantığıyla çözülmüyor bu işler. makul ölçülerde, olması gereken kadarını daha ciddi bir şekilde istemeliyiz..

okullalarda lab. olmayacaksa ben Bilişim dersinin olmasını istemiyorum açıkcası..işkenceden beter oluyor labsız 3 sene boyunca aynı sınıfa ders anlatmak.çocuklarda haklı aynı teorik konuyu 3 yıl anlat dur.. Lab yoksa ben desteklemiyorum dersimiz zorunlu olmasın

tcoalngsau' Alıntı:
okullalarda lab. olmayacaksa ben Bilişim dersinin olmasını istemiyorum açıkcası..işkenceden beter oluyor labsız 3 sene boyunca aynı sınıfa ders anlatmak.çocuklarda haklı aynı teorik konuyu 3 yıl anlat dur.. Lab yoksa ben desteklemiyorum dersimiz zorunlu olmasın
Ben de aynı düşüncedeyim. BT sınıfı yoksa teorik ders ile çin işkencesi oluyor dersler. Bu saatten sonra sınıf kuracaklarını da düşünmüyorum.

tcoalngsau' Alıntı:

Aynnı düşüncedeyim. Su an labım yok ve verimli olduğuma inanmıyorum. Projeksiyonu olmayan okullar bile varken...

ders sayısı artarsa bilgisayar sınıflarının da yenilenmesi zorunlu hale gelir. başka türlü zor.

ct442002' Alıntı:
sosyal medyadan korkanlar, bilişim derslerini tümden kaldırmasa iyi...

Katılıyorum.. Zamanında teknoloji bize değil, biz teknolojiye hükmedeceğiz denmişti.. Birileri bir şeylere hükmediyor ama bizim teknolojiye hükmedemediğimiz aşikar..

İstersen 10 saat yap, Şu an okulların çoğunda bunun için bir altyapı yok.
Özellikle bu okul dönüşümleri iyice bitirdi bizim labları.
Labsız bilişim dersi anlamsız ve ızdırap gibi
1 senedir sınıftayım

Memur, öğretmen, dersler vb. konularda devamlı böyle haberler çıkıyor mevsimlik :) , hatta bir keresinde altında 1 Nisan şakası diye yazan bir haber kaynak gösterilmişti coşup yorum ekleyen ekleyene, ne zaman geldi resmi yazı önüme o zaman inanırım.

Bence bilgisayar dersleri dönüşturulsun bu müfredat 2.abdulhamit döneminden kalma

Geri