Bilişim Dersleri İçin 3 Haziran'da Gözler Meclis'te Olacak

Kodla Büyü
nunu_e' Alıntı:
Neredeyse zorunlu olmasından korkan hocalarımız var. Oldukça tuaf. Pesss!

dersin zorunlu olmasını istemeyenlerin niyetlerinin ne olduğu belli ! Ancak eninde sonunda gerçek rahatlığın ders olduğunu anlayacaklar.

Görüşüldü mü görüşülmedi mi bilmiyorum. Ben "4 Saat olunca ne olacak" diyen hocaları anlamıyorum.
Affınıza sığınırak söylüyorum lab olmadan işlenen fen dersleri ne kadar verimli oluyor? Ya da deney gerektirdiği
halde deneysiz işlenen dersler ne kadar verimli oluyor?

Lab olmadan olmaz demiş bazı hocalar. Sonuna kadar haklılar. Ama kusura bakmayın da okulda ders yoksa
adam niye gidip lab açsın ki? Ders olacak, öğretmen ve öğrenciler bastıracak ki bakın lab açılıyor mu açılmıyor mu?

Diğer branş hocaları dersimize "Gereksiz" derken pek zoruma gitmedi. Burda ders saatinin artmasını istemeyenleri
görünce onlar sapına kadar haklı diyorum. Türkçe hocaları o kadar seçmeli ders varken "Okuma" dersini
seçmeli olarak seçtirip branşına sahip çıkma peşindeyken neredeyse hiçbir kademede zorunlu olmayan (sadece 5-6)
bilişim dersi hocalarının bu lüksünü anlayamıyorum.

Ayrıca FATİH Projesi ile de avunmamak lazım. Fatih Projesi sayesinde norm çok fazla arttı amenna
ama bu yeterli değil ki? Her kademede her sınıf seviyesinde lab olsun olmasın bilişim dersi olmalı.
Zaten yakında akıllı tahta olmayan okul kalmayacak en kötü akıllı tahta üzerinden anlatırız.

Dersimize biraz daha sahip çıkalım arkadaşlar. Ortaokulda sadece 5 ve 6 'lara bilişim dersinin konması
bize verilen "SADAKA"dır kusura bakmayın. Teknoloji çağındayız ne olursa olsun bilişim olmak zorunda.
Yetkililer ne derse desin biz tek bir duruşa sahip olmalıyız. Bunlar benim acizane görüşlerim.
Kusur oldu ise affola...

Her kademede 4 saat olmalı demek de hiç ders istememek kadar yanlış.. Daha makul olunmalı ve biraz eğitimci gözüyle bakmalıyız kanımca.. Ancak gerçekçi talepler olumlu karşılık bulabilir.

wanagot' Alıntı:
Her kademede 4 saat olmalı demek de hiç ders istememek kadar yanlış.. Daha makul olunmalı ve biraz eğitimci gözüyle bakmalıyız kanımca.. Ancak gerçekçi talepler olumlu karşılık bulabilir.
:+1:

Çok iyi çok hoş da; ben kara tahtada çocuklara zaten birşey anlatamıyorum. her kademede olursa 4 yıl nasıl geçer o saatler. her okulda laboratuvar yok ki. projeksiyon aleti bile yok :(

Tabikide ders olacak öncelikle ama bu ders olması için BT sınıfı sart, yazılım diyorsunuz kağıt üzerinde mi anlatacaksın yoksa projeksiyonla sen gösterip öğrenci izleyecek mi? Fen dersinde deney için artık animasyonlar var, zaten lablarda öğretmen gösterip öğrenci izliyor ama doğrusu öğrencinin yapması öğretmenin gözlemlemesi...

Ders olmadan kimse durup dururken lab açmaz, maliyeti çok.
Önce dersin zorunlu olması lazım sonra lablar açılmaya başlar.
Her kademede 4 ders abartı olabilir, ama her kademede her yıl ikişer saat bilişim ideal.

http://www.mebpersonelleri.com/meb-pers ... h2168.html

Hazırlanarak meclise sunulalı, 2 yıl olan TBMM Bilişim ve İnternet Raporu, görüşmeleri iktidar partisi tarafından süresiz olarak ertelendi. CHP Milletvekili Sayın Haydar AKAR tepkisini mecliste dile getirerek, raporda Bilişim Teknolojileri derslerinin öneminden bahsetti...
Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Kasım 2012'de raporunu TBMM'e sunmuştu... Fakat 2 yıl sonra görüşmelerine başlanılacakken raporun görüşmeleri iktidar partisinin aldığı karar ile ertelendi. Raporda çocukların okullarda mutlaka bilişim eğitimi alması gerektiği ile ilgili önemli ayrıntılar olması gündemde geniş yer bulurken, iktidar partisinin rapor görüşmelerini ertelemesi bir kaos ortamına neden oldu...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise mecliste: "En önemli raporlardan biri de Bilişim Raporu'ydu, yine tatil ettiğiniz için -hani herkesin "İnternet Komisyonu" dediği, yaklaşık üç ay çalıştığımız bir komisyon raporu vardı- bu komisyon raporunu da görüşemedik burada. Binlerce bilişim ve teknoloji öğretmeninin problemi var. Fatih Projesi'yle bir rant sağladınız ama baktığınız zaman, incelediğiniz zaman, gidip baktığınızda okullarda Fatih Projesi'nden eser olmadığını göreceksiniz. Milyarlarca dolar parayı yine peşkeş çektiniz diye düşünüyorum ama bu rapor görüşülmüş olsaydı bunları da konuşmuş olacaktık." sözleri ile tepkisini dile getirdi...

Bilişimde çok mu iyiyiz?

Türkiye'de gençlerimizin yeteneklerini keşfetmeden ve geliştirmeden nasıl teknoloji üreteceğiz?

Yazılım, donanım ve dijital okuryazarlık gibi eğitimi verilmesi gereken çok geniş 3 önemli alan var. Fakat baktığımızda okullarımızda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sadece 5. ve 6. sınıfta zorunlu ve 2 saat ama Türkçe dersi 5 saat ve her kademede zorunlu burada bir terslik yok mu?

Geleneksel eğitim anlayışından çağdaş eğitim anlayışına geçtik fakat ders çizelgeleri hiç değişmedi. Her konusu proje geliştirmeye, problem çözmeye yönelik olan Bilişim eğitimi ise hep sistem dışarısında bırakılmaya çalışıldı, 21. Yüzyıl becerilerinin kazanılacağı tek ders Bilişim Teknolojileridir bunun bilincinde olarak çizelgeler yeniden düzenlenmesi gerekmekte fakat yöneticiler gözlerini yummuş durumdalar.

İktidar Partisi Bilişim ve İnternet raporunun görüşülmesine ve önlemlerin alınmasına öncülük etmeli ve raporun hazırlanmasında komisyon Başkanlığı yapan AK Parti Adana Milletvekili Sayın Necdet Ünüvar üzerine düşeni yapmalıdır...

farklı birşey beklenemezdi bu iktidardan...neyse siyasete girmeden, bu sonuca şaşırmadığımı söylemek istiyorum :alkis: :alkis: tabletler cocukların oyuncağı, öğretmenlerin evinin süs eşyası oldu...olan yine bizim paramıza oldu...halbuki o tablet paralarıyla bt sınıfları yenilenebilirdi...örnek yani

elrond' Alıntı:
farklı birşey beklenemezdi bu iktidardan...neyse siyasete girmeden, bu sonuca şaşırmadığımı söylemek istiyorum :alkis: :alkis: tabletler cocukların oyuncağı, öğretmenlerin evinin süs eşyası oldu...olan yine bizim paramıza oldu...halbuki o tablet paralarıyla bt sınıfları yenilenebilirdi...örnek yani

kesinlikle :alkis:

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim derken bizim bu görüşme 2 seneyi bulur.

Yazık oldu...

Şu tabletlere verilen parayla okullarda ne laboratuvarlar kurulurdu.

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_tablet- ... 66618.html
adresindeki ihale haberine göre ;
675 bin adetlik tablet bilgisayar ; ihalede en uygun teklifi 409 milyon lirayla General Mobile adına Telpa verdi.
1 Tablet fiyatı = 409 000 000 / 675 000 = 605.9 TL

bizim okula yaklaşık 150 tablet geldi = 150 * 605 = 90750 TL
Sadece 1 okula 90750 TL..

Tablet serüveni 4 sene devam ederse ; 4 * 90750 = 363 000 TL )
O paraları okullara verseler neler neler yapılmazdı.

Cidden günah , yazık bu paralara..

seneye 24 saat zorunlu 12 saat seçmeli bilişim dersi var gel buradan yak..ne güzel ders işlenir kara tahtada..darısı hepinizin başına.. :sleep:

Geri