Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Bilişim Meslek Liseleri

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında rtyucel tarafından paylaşıldı.


 1. erkebil

  erkebil Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  68
  Beğeni:
  0
  o kadar çok sorun var ki.. güzel bir fikir fakat bunu ancak çeken bilir.. :alkis: :+1:
   
 2. ok46500

  ok46500 Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  195
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar meslek liselerinden genelde benim bildiğim en yüksek puanlı öğrenciler Bilişim tek. bölümüne yerleşiyorlar.ancak ne hikmettirdi bizim okulda en yüksek puanlılar Metal sonra elektrik daha sonra kalanlarf bilişime gidiyorlar. Diğer konu ise özellikle programlama gerektiren dallarda öğrencilerin sayısal bilgiye sahip olmaları gerek diye düşünüyorum ancak ne yazıkki gelen öğrenciler daha karenin alanını bilmiyorlar bizde bu adamlara program yazmayı öğretmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı bilişimin farklı bir okul okul veya birim olarak öğrenci seçmesi yanlısıyım....
   
 3. alpozturk2002

  alpozturk2002 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  488
  Beğeni:
  1
  Bizim okulda da aynı sorun var. Hocam muhtemelen idareciler Metal ve Elektriğe torpil geçiyorlardır. Bilhassa metale en kötü öğrenciler gelir normalde. Sizde bu durum şaşırtıcı. İdarecilerde metal branşı olar varsa duygusay davranıyor olabilir. Ya da metam ve elektrik bölümünün öğretmenleri öğrencilerle bire bir görüşüp iyilerini yönlendiriyor olabilirler. Bizde de aynı sorun var. en kötüleri bize geliyor. Bizimki ticaret lisesi. Tanıtım ve yönlendirme dersine kimler giriyorsa onlar kendi bölümlerine yönlendiriyor öğrencileri.
  Bir de başka bir sebep olabilir. Elektrik ve Metal bölümü güzel eğitim yapıyor olabilir. Bu da onları popüler yapmış olabilir. Bulunduğum ilde 3 sene önce açılan bir ticaret lisesinde en iyi öğrenciler bilişime seçilmişti. Ancak yeterli öğretmen olmadığından ücretlilerle geçiştirildiğinden bölüm istenmez hale geldi.
  Ancak biz geçen dönem bir tanıtım çalışması yaptık. Tanıtım yönlendirme dersinin de kalkması bir avantaj oldu. Bugün açıklanan alan yerleştirmelerinde 51 öğrenci bizi istemiş. Ve başarılı öğrenciler:) Zira toplantıda, müdüre tanıtım yönlendirme dersinin kalkamasının bizim için hayırlı olduğunu söylemiştim. :)
  Ancak yine de bir bölümün geleceğini bölümün öğretmenlerinin iyi eğitim vermelirene bağlı. Burada da çuvaldızı kendimize batırmak gerektiğini düşünüyorum bazen.
   
 4. fahrican

  fahrican Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.294
  Beğeni:
  3
  Ticaret meslek liselerinin çoğu da bu şekilde. İdareciler muhasebe ya da kültür dersi kökenli. 9 . sınıfta iyi olan öğrencileri muhasebeye seçiyorlar. 9. sınıfı sınıf tekrarı ile geçen 2 yıllık öğrencileri de bizim bölüme atıyorlar. Ticaret liselerinde bizim bölüm resmen üvey evlat. Öğrenciler 4 işlem ve temel Türkçe kurallarından bile bihaber. Değil algoritma programlama anlatmak disiplin sorunları ile uğraşmaktan ders işlenmiyor. Nasıl olsa bakanlık her yaz sınıfta kalanlara ekstra sınav hakkı tanıyor. İlçe ve okul idrecileri de öğretmenlerin notlarına müdahale ediyor. Her durumda sınıfı geçeceğini bilen öğrenci, öğretmenini hiç dikkate almıyor.
   
 5. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0

  Bilgi ve iletişim bölümü olabilir.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal