Bilişim Sınıfı olmayan okulda çalışmak?

Kodla Büyü

iambilisimci

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilgisayar sınıfı olmayan okulda çalışan arkadaşlardan görüş alabilir miyim?Lab olmadan ders 5 ve 6 sınıflar için nasıl işliyorsunuz?TAyin sürecinde hep lab olan okulları mı tercih ediyorsunuz?Labsız sadece dökümanlarla ders işlemek yeterli oluyor mu?Dersin içeriğini doldurabiliyor musunuz?

Hocam çalıştığım okula 2 sene olacak geleli. Lab yoktu okulda, gelmek istemedim ama şartlardan dolayı mecbur geldim. Bir dönem labsiz inanılmaz zor geçti , yeni binamız yapıldı BT sınıfı vardı ama malzeme yoktu çoğunu 2. El ben almakla beraber diğer okullardan masa sandalye , malzeme derken bir sinifim oldu, çift işlemcili çoğu bilgisayarım hayat çok daha güzel şimdi

8 senedir farkli okullarda illerde hep labsiz calistim istedikten sonra hepsi oluyor hocam onceden akilli tahta yokkende işledim dolu dolu bi dersim boş gecmemisti. akilli tahta olduktan sonra scratch dahil her konuyu işliyorsun sadece uygulama eksik kaliyor tek tek ogrencileri tahtaya kaldirip uygulatiyorum. ilk donem sozel agirlikli genelde

ilk 1 sene bilişim sınıfım yoktu projeksiyonla sınıf sınıf gezdim,sonraki üç yıl projeksiyon olayı bitti ama bilişim sınıfım yine yoktu akıllı tahtada işledim, bu senede farklı il farklı okuldayım ve bu seferde akıllı tahta yok bilişim sınıfım var iyi kötü bilgisayarlarla çabalıyoruz yani öyle böyle geçiyor seneler dersler bir şekilde işleniyor hocam ;)

Biz bilişim öğretmenlerinin en büyük açmazlarından biri, tam bir kırk katır mı kırk satır mı meselesi. Bilişim sınıfı olsa en az 15 bilgisayarın yönetilmesi, tamiri bakımı ile 5 kuruş olmadan/almadan uğraşmak zorundasın. Bilişim sınıfı olmasa sıkılan öğrencilerin dırdırını çekmek zorundasın.

Her okulda bilişim sınıfı olduğunu, bu sınıfın sorunlarıyla ilgilenecek teknisyenlerin okullarda istihdam edildiğini görmeye ömrümün yetmeyeceğini ben şahsen kabullendim :(

Biz bilişim öğretmenlerinin en büyük açmazlarından biri, tam bir kırk katır mı kırk satır mı meselesi. Bilişim sınıfı olsa en az 15 bilgisayarın yönetilmesi, tamiri bakımı ile 5 kuruş olmadan/almadan uğraşmak zorundasın. Bilişim sınıfı olmasa sıkılan öğrencilerin dırdırını çekmek zorundasın.

Her okulda bilişim sınıfı olduğunu, bu sınıfın sorunlarıyla ilgilenecek teknisyenlerin okullarda istihdam edildiğini görmeye ömrümün yetmeyeceğini ben şahsen kabullendim :(

Devletin teknisyen kadrosu açacağını sanmıyorum. Ama labı olan okul için meslek liselerindeki atölye şefliği gibi 6 saat ek ders verilmeli. BT rehberliği kaldırılmalı. Öğretmenlere BT eğitimi adam gibi uygulamalı verilmeli, ET'lerden sorumlu Vestel servisi olmalı, sorunları mdr. yardımcısı ya da BT öğretmeni servise bildirmeli. Bt öğretmeni bildiriyorsa ekstra ücretlendirme (1, 2 saat) olmalı. Ama meli, malıyla eğitim yönetilmiyor işte. Sendikalar ne işe yarar?

6.yilim labsiz, etkilesimli tahta ile sunum seklinde isliyorum dersimi. Lab'in bakim gibi angaryasi yok ama ders bazen sıkıcı olabiliyor.

6.yilim labsiz, etkilesimli tahta ile sunum seklinde isliyorum dersimi. Lab'in bakim gibi angaryasi yok ama ders bazen sıkıcı olabiliyor.
Hocam, aynı dertten ben de muztaribim. Acaba dökümanlarınızı paylaşmanız mümkün mü?

Son düzenleme:
15. yılım her türlü garipliği gördüm diyebilirim. 2200 kişilik ilköğretimde tek başıma 3 laboratuvar idare ettiğimde oldu. 8-17 çalışma saatleri imzalatmaya çalışan idareci de oldu. Şimdi proje anadolu lisesindeyim, hep hayalini kurduğumuz müfredat geldi ancak donanım sadece beyaz tahtadan ibaret. Bir senelik yeni bina ne bilişim sınıfı, ne akıllı tahtası, ne sınıflarda projeksiyonu var. Eylül seminer dönemimde okuldaki depoyu içindeki malzemeler ve onlarca arşiv dolabına rağmen masa, sandalye, eski bilgisayarlar vs ayarlayarak garip bir bilişim sınıfına çevirdim. Sadece 3 sınıfa bilgisayar bilimi seçtirildi. Ne yazık ki ne rahatsızlık yarattı bilmem öğrenciler ve ben her olumsuzluğa rağmen mutluyken 3 ay sonunda depo da elimizden alındı. Ama yılmak yok her engele rağmen dersimizi yapıcaz.

Geri