BİLİŞİM SİSTEMLERİ KULLANIM TAAHHÜTNAMESİ (Mutlaka Bakın)

Kodla Büyü

ozgurel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bugün okula bir mail geldi.
Bilgi İşlem Grup Başkanlığının 29/05/2012 tarihli ve 809 sayılı yazılarında belirtilen Bilişim Sistemleri Kullanım Taahütnamesi gönderilmiş. Tüm personel önümüzdeki hafta bunu imzalayıp bu konuda taahhüt verecek.
Sadece 6. madde bile bu forumdaki çoğu yorumcuyu ipe götürür cinsten. Varın gerisini siz düşünün... :mrgreen:
PDF ekleme izni olmadığı için ayrıntıları aşağıya kopyalıyorum...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM SİSTEMLERİ KULLANIM TAAHHÜTNAMESİ
Madde 1. Bilgi Teknolojileri kapsamındaki her türlü bilginin ve tüm kaynakların sahibinin Kurum (Bakanlık merkez teşkilatı ile il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri ve bu müdürlüklere bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumları) olduğunu, bu kaynakları ve bilgileri sadece Kurum hizmetleri için kullanacağımı, yetkisi olmayan kişilere hiç bir şekilde bilgi vermeyeceğimi, bilgi talebi konusunda ısrarcı olunması hâlinde durumu Birim Amirime ya da Bilgi İşlem Grup Başkanlığı, Bilgi Güvenliği Yöneticisine raporlayacağımı,
Madde 2. İzin verilmesi ve görevin gerektirdiği durumlar hariç olmak üzere görevim nedeniyle bana tevdi edilen bilgi veya araçları, Millî Eğitim Bakanlığında çalıştığım süre boyunca ve sonrasında kişisel çıkarlarım için ya da üçüncü şahıslar, kurum ve kuruluşlar yararına kullanmayacağımı,
Madde 3. Görevimle ilgili olsun veya olmasın çalışmalar kapsamında Millî Eğitim Bakanlığında edindiğim gizlilik arz eden her türlü bilgiyi sır olarak saklayacağımı, incelemeleri veya yararlanmaları amacıyla üçüncü kişilere aktarmayacağımı,
Madde 4. Gizlilik içeren bilgiler ile kişisel verileri, e-devlet kapsamında protokol yapılarak bilgi paylaşımı yapılan veya kanunen yetkili sayılan merciler dışında hiçbir kişi, kurum ya da kuruluş ile paylaşmayacağımı,
Madde 5. Hukuki süreçlere kaynak teşkil etmesi ve sistemlerin güvenli bir şekilde işletilmesi amacıyla, Bakanlıkça uygun görülen sistemlerin, uygulamaların, kullanıcı işlemlerinin ve bilgi sistem ağındaki veri akışının iz kayıtlarının ajanlı veya ajansız iz toplama yöntemleri kullanılarak toplanabileceğini,
Madde 6. Çocukların cinsel istismarına, müstehcenliğe, şiddet ve intihara yönlendirmeye, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmeye yönelik internet sitelerine girmem durumunda, devlet büyüklerine hakaret etmem ve gazete, forum ve benzeri sitelerde kurumu küçük düşürücü ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik yorumlar ile özel hayatıma ilişkin suç oluşturabilecek nitelikteki bilgi ve işlemleri kurum internet hattı üzerinden yapmam durumunda cezai ve hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,Madde 7. Bakanlık sunucuları üzerinde bana tahsis edilen kullanıcı kodu/şifre ikilisi ve/veya IP (Internet Protocol) adresini kullanarak gerçekleştirdiğim her türlü etkinlikten, Bakanlık bilişim kaynaklarını kullanarak oluşturduğum ve/veya bana tahsis edilen Bakanlık bilişim kaynağı üzerinde bulundurduğum her türlü kaynağın (belge, doküman, yazılım vb.) içeriğinden sorumlu olduğumu,
Madde 8. Tarafıma teslim edilmiş elektronik ortamda yapılan iş ve işlemlerde kullanılan yazılım, donanım, araç ve gereç üzerinde kurum bilgisi dışında hiçbir mekanik ya da yazılımsal yapılandırma değişikliği yapmayacağımı,
Madde 9. Bilgisayarıma Kurum tarafından yüklenmiş işletim sistemi ve uygulama yazılımları dışında herhangi bir işletim sistemi veya lisanssız yazılım yüklemeyeceğimi, Kurum tarafından yüklenmemiş yazılımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
Madde 10. Tarafıma verilen "kullanıcı adı"nı ve "şifresi"ni bir başkası ile paylaşmayacağımı ve bir başkasına kullandırmayacağımı, kullanıcı hesabıma" ait geçici şifreyi derhal değiştirerek, Bakanlık şifre politikasına uygun olarak şifremi oluşturacağımı,
Madde 11. Bilgisayarımda kendi "kullanıcı adı" ve "şifrem" ile oturum açacağımı, çalışmam bitince, oturumu veya bilgisayarımı kapatarak bilgisayarıma başkalarının fiziksel erişimine fırsat vermeyeceğimi, bilgisayarımın başından kısa süreli ayrılmalarımda bilgisayar oturumunu kilitleyeceğimi,
taahhüt eder, bu taahhütlerimi yerine getirmemem veya kasıtlı olarak taahhütlerimi ihlal etmem hâlinde; Millî Eğitim Bakanlığı açısından oluşacak zararı karşılayacağımı, mali, cezai ve hukuki tüm sorumlulukların bana ait olduğunu beyan ve kabul ederim.
T.C. KİMLİK NO : ………………………………….. TARİH : …/…/2012
ADI SOYADI : …………………………………..
ÇALIŞTIĞI BİRİM : ………………………………….. İMZA : …………..
Bu taahhütnameyi, yazıcıdan çıktı alarak imzalandıktan sonra birim amirinize teslim ediniz.

TAAHHÜTNAME'yi Şerh koyarak imzalayın dendi.
Şerh : Her ne kadar taahhütnamede belirtilen kural ve koşullara uygun davranacağımı kabul etsem de; ileri teknolojik yöntemlerle kurum içi veya kurum dışı müdahalelerle yapılacak suç içeren değişikliklerden sorumlu tutulamayacağımı bildirir, bu şerhimle imzalamayı kabul ederim.

şimdi bu taahhütnamede kullanıcı şifresinden filan bahsediyor, biz okuldaki her öğretmen ve öğrenci için kullanıcı adı ve şifresi oluşturacağız, sonra bu kişilerin bilgilerini tutacak bir sistem kuracağız heralde. bunları yapmak için de baya çetrefilli bir program lazım, milli eğitim böyle bir programı göndermediğine göre ben böyle bir programı internetten indirip c-rack lersem, bu taahhütnameyi ihlal etmiş olurum, nasıl çözecez bu işi? :-1:

kim hazırlamış ya bunu, iyi hazırlamış, kurumu küçük düşürücü diyor, ozgurel hocanın dediği gibi keklik gibi avlarlar bizi buradan, bu işleri bilen biri hazırlamış bunu, aklıma birisi geliyor amaa

ozgurel' Alıntı:
Madde 9. Bilgisayarıma Kurum tarafından yüklenmiş işletim sistemi ve uygulama yazılımları dışında herhangi bir işletim sistemi veya lisanssız yazılım yüklemeyeceğimi, Kurum tarafından yüklenmemiş yazılımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,.

yani topu direk bize atmışlar bu maddede arkadaşlar. adamlar aslında neyin ne olduğunu çok iyi biliyorlarda sadece bunu imzalatarak sorumluluğu bize yüklemek istiyorlar. sendikadan mesaj gelmişti şerh koyarak imzalayın diye.

http://www.egitimsengaziantep.org.tr/ha ... aberID=228

boşverin millet gelen her soruna bu yazıyı hatırlatıp "elimden birşey gelmez" deyip geri yollarız...:))

taahütnameye bakacak olursak burada yorum yapmakta yasak

birisi iş olsun diye bişeyler yapmaya çalışıyor, birilerinin gözünü boyuyor

Şerh koymakta kurtarmaz. 9. mddeye baksanıza. Bu maddeden ceza almamak mümkün değil. Ya bilg.ler kullanılmayacak ya da bu sorumluluğu birileri göğüsleyecek

ozgurel' Alıntı:
Şerh koymakta kurtarmaz. 9. mddeye baksanıza. Bu maddeden ceza almamak mümkün değil. Ya bilg.ler kullanılmayacak ya da bu sorumluluğu birileri göğüsleyecek

Hocam çözümü basit ...Müdür Bey hemen gidin 70- 100 dolara bir windows alın gelin.......D

herkese bir şifre verilmesi güzel olmuş bence. çünkü önceden okuldan yapılan her hareket bizim üzerimize kalma ihtimali vardı. ama şimdi herkes kendi günahını çeker...lisanslı program kuracakmışız... göndersinler bütün programları orjinal kuralım.

El-Aziz' Alıntı:
herkese bir şifre verilmesi güzel olmuş bence. çünkü önceden okuldan yapılan her hareket bizim üzerimize kalma ihtimali vardı. ama şimdi herkes kendi günahını çeker...lisanslı program kuracakmışız... göndersinler bütün programları orjinal kuralım.
onlar mı verecek hocam o şifreyi, bana windows oturum şifresi gibi geldi, hangi bilgisayara şifre verilecek, labda öğrenciler yazdığında ne olacak
ya da e-okul vb. şifrelerden bahsediyor

kendilerine tebliğ edilen bir resmi yazıyı imzalamam diyenler neye dayanarak diyorlar öğrenebilir miyim? Biz de dayanalım varsa benim bildiğim imzalamak zorundayız.

Evet hocam, bahsedilen şifre windows oturum şifresi... İş içinden çıkılmaz bir noktaya gelir eğer gerçekten uygulanacaksa. Bu çok büyük bir sorumluluk ve tekrar ediyorum bu ciddi ciddi uygulanırsa şerh koyarak imza atmak falan hikaye...

İdareye imzalama zorunluluğun olup olmadığını dilekçe ile sor. (dilekçe verme ve bilgi alma hakkı) cevap vermek zorundalar. "Zorunlu değilsiniz" denirse imzalama,"zorunlusunuz" denirse "zorla imzalattılar" diye şerh düşersin. mahkemede tutunacak bir dalın olur. :idea:

Bu sözleşme nedir? Önce bir bilişim sistemi versinler. Sonra söyledikleri altyapıya uygun hale getirsinler o sistemi kullanınm şartnamesi yapsınlar. isteyen kullansın isteyen kullanmasın. Bu sözleşme tuzak gibi görülüyor. şerh merh hikaye. sözleşmeyle olmaz böyle şeyler. emir ile olur. emir olunca imzaya gerek olmaz.

yine zorlarsalar imzalamaya hemen sendikaların icraata geçip geçmişte nasılki sanatçıları sözleşmeyle çıkmaza sokan menejer gibi bir kölelik kurumlarda oluşabilir.

Böyle birşeyi imzalama durumu söz konusu ise mutlaka tüm bilgisayarlara format sonra müdür düşünsün bu ne demek böyle

Bence herkez imzalamadan önce yeterli açıklama olmadığı ve anlaşılamadığını gerekçe göstererek daha fazla bilgi istemelidir. Bu aralar bir şekilde böyle şeyleri fırsat haline dönüştürenler oldu. Bu metni hazırlayan iyi bir bilgisayarcımı? Yoksa iyi bir hukukçu mu? Bu kriterler nasıl belirlenmiş? Hangi bilişim sistemleri için bu şartlar geçerli?

Sendikalar hemen bu işi bir el atmalıdır.

Arkadaşlar böyle sözleşmeye gerek yok. Bakalnlık direk şu şekilde dese olurdu;

Bu yazılı kurallara uyulması rica olunur.

derse zaten bu emirdir. uymamak emre itaatsizliğe girer.
Bunun dışında zaten ilgili kanunlarca devlet kurumların özel bilgileri korunmuştır ve gizlilik kapsamındadır.
Bu sözleşmeyede gerek yoktur.

Tüm kurumda yapılan her işlemi tek tek yazmak yerine böyle genelleştirip baştan atmak istenmiş.
Bu sözleşmeyi imzamayanlar devlet memurluğu görevinden atılacaktır. Demedikçe Bu sözleşme bir şey ifade etmez.

Nasılki bir şekilde e-konferans kitlendi.
Buda başka bir şekilde bir şeyleri kitlenme biçimi.

Yeterli açıklama. Örnekler olmalı bu işin semineri verilmeli. Böyle olmaz bu iş herkez bilişim uzmanı değil. Neye imza attığını bilmeyen kişilerin imzaladığı sözleşmelerin geçerliği olur mu? Bugun millet avukatla okuyor sözleşmeleride imzalıyor.

Benden bu kadar. Sendikalı olanlar avukatlarla görüşüp bir çalışma yapsınlar.

Yasal Uyarı: Yazdıklarım hiç bir şekilde tavsiye niteliği taşımamaktadır. Kimseyi hiç bir düşünceye sevk etmeye çalışmadığım gibi. Yazdıklarım hiç bir kurumu küçük düşürücü yada okuyucuları olumsuz etkileyeği nitelikte değidir.

Bazı yanlış anlamalar var sanırım. her ne kadar bakanlığın neyi düşündüğünü bilmesemde TAHMİNİM ve MANTIK ÇERÇEVESİNDE bu yönetmeliği yorumlarken aşağıdaki şeylere dikkat etmekte fayda var
..
1. İDARE BİLSİYARLARI : Sorumluluğu size ait değildir. kurulan programlardan da, kurulmayan programlardan da siz sorumlu tutulamazsınız. Kullanan kişiyi bağlar. (Bu sizin kullandığınız BT sınıfı dışındaki tüm bilgisayarlar için geçerlidir.)

2. ALTINCI MADDE : "Çocukların cinsel istismarına, müstehcenliğe, şiddet ve intihara yönlendirmeye, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmeye yönelik internet sitelerine girmem durumunda, devlet büyüklerine hakaret etmem ve gazete, forum ve benzeri sitelerde kurumu küçük düşürücü ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik yorumlar ile özel hayatıma ilişkin suç oluşturabilecek nitelikteki bilgi ve işlemleri kurum internet hattı üzerinden yapmam durumunda cezai ve hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu," bu maddede vurgu yapılan yer yanlış. vurgu bu eylemleri yaparken KURUM İNTERNET HATTINI KULLANMAK olmalıdır. Yani evinizdeki bilişim sistemini nasıl kullanacağınıza bu tutanakla kimse sınır koyamaz. Aksi anayasanın İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜ, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ve daha bir çok ilkesine aykırıdır.

3. KULLANICI ADI ve ŞİFRE : Asla ve asla Windows kullanıcı adı ve şifresi değildir. Daha önce gerek bu forumda gerekse diğer öğretmen platformlarında bazı arkadaşlar tarafından dile getirilen KAYIT TUTMA (LOGLAMA) olayına bir çok arkadaş gülüp geçmişti. tüm internet kafeler tarafından yapılması ZORUNLU olan ve bu tahütnameden de önce yapmamız gereken yükümlülüklerden biriydi. Peki bu LOGLAMA ne işe yarar. Kısace kimin, hangi bilgisayarda, ne zaman, hangi siteye girdiğinin kaydını tutar Peki bizler bunu nasıl tutabiliriz ve bu kullanıcı adı ve şifre olayı nasıl kullanılacaktır.
- Tüm ağın dahil olduğu Active Directory yapısını kullanan bir server sistemi kuracaksınız.
- Her kullanıcıya bir kullanıcı adı ve şifre vereceksiniz
- Tüm bilgisayarları ağa dahil edip local kullanıcıları devre dışı bırakacasınız
- MicroSoft server işletim sistemini tercih ettiyseniz ISA SERVER / FOREFRONT gibi firewall görevi gören bir yazılım (işletim sistemi) yada ücretsiz alternatifleri olan PFSENSE, ENDIAN vb.. firewall yazılımlarından (işletim sistemlerinden) birini ağ sistemine entegre ederek internet çıkışlarının bu bilgisayarlar üzerinden yapılmasını sağlacayacak dolayısıyla tüm internet trafiğini kayıt altına alacaksınız.

..
peki bu taahhütname konusunda ne yapmayı düşünüyoRUM. henüz bize ulaşan bir durum yok ama olurda bizden de imzalamamız istenirse (bir üst yazıyla istenecektir)
bu üstyazıya ilgi düşerek yukarıdaki gibi açıklamaları ekledikten sonra gerekli donanım ve yazılımlar temin edilmeden bu taahhütnameyi imzalayamacağımı tarafıma verilen tüm bilişim teknolojileri aygıtlarına ait sorumlulukların benden alınmasını isteyeceğim.

ben imzalamadım müdür ısrarla imzalayacaksın diyor. bende tüm yazılımları silerim öyle imzalarım dedim. yok olmaz bu formalite imzalıyver diyo. yok olmaz dedim öyle şey milli eğitimi falan aradı imzalamak zorunlu diyorlar. bakalım ne olcak bilmiyorum. yazılımların hepsi lisanssız

Geri