BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ DERNEĞİ (TÜBİTED)

Kodla Büyü

Kurucu üye olurum

• Evet Olurum

Oy: 237 68.7%
  • Hayır olmam

Oy: 44 12.8%
  • Sendika kuralım daha iyi

Oy: 64 18.6%

• Kullanılan toplam oy
    345
sanırım yine yanlış aktardım benden istenen kendi bilgilerim değil elimde bulunan diğer kişilere ait bilgilerdi ben onlara ilişkin böyle bir açıklama yaptım. karşılıklı mesajlar için forumu meşgul etmememiz uygun olacaktır.

esenordelarthe' Alıntı:
sanırım yine yanlış aktardım benden istenen kendi bilgilerim değil elimde bulunan diğer kişilere ait bilgilerdi ben onlara ilişkin böyle bir açıklama yaptım. karşılıklı mesajlar için forumu meşgul etmememiz uygun olacaktır.

Hocam sizden istenen sadece adres muvafakiyet belgesi idi. Ankarada herhangi bir yer o kadar. Sizden sizdeki kişi bilgilerini kesinlikle istemedik. Bizde şu an 100 kişi derneğe hali hazırda üye olmak istiyor dedik. Siz de ben size 200 kişi bulurum dediniz. O kadar. Kişisel bilgileri gönderin diye bir cümle kullanılmadı.

Arkadaşın dediği gibi sadece yer olayını çözebilseydik, resmi yoldan etkinliklerimize devam etme fırsatını yakalayacaktık. Tatilden sonra Merkez konusunu arkadaşlarla sanırım tekrar görüşmek gerekecek . Ankaradaki arkadaşlar bu konuda çok destek olamayacakları kesinleşmiş durumda.

Size çalışmalarınızda başarılar.

Meryem Hocam;

Sanırım farklı kullanıcılar olarak yazıyorsunuz ya da Bursa grubu olarak aynı soruları soruyorsunuz ve ben aynı şeyleri tekrar yazmak zorunda kalıyorum.

Sizinki de dahil dernek kurma aşamasında olan 5 ayrı grup isöz konusudur. Bunlardan 4ünün sık sık "uyuduğunu" belirtiğiniz Ankara'da olması sayılarının daha da fazla olduğunun göstergesi olabilir. Bu grupların hepsinin belirlediği bir başkanı, ayarladığı merkezi ve hazırladığı tüzüğü var. Yani bu merkez ve başkanlık durumuna fazla takıldığınızı düşünüyorum. İçmizde öyle uyuyan devler var ki oluşumlar bir araya gelip yapılandığında ve amaçlarıyla çalışmalarıyla kendilerini ispatladıklarında eminim böyle görevlere talip olacak ve hakkıyla yerine getireceklerdir. Şu an birçoğu, kişileri takip etmeye değer bulmadıkları için çalışmaların başlamasını ve sanal ortamdaki rumuzların gerçek kişilere dönüşmesini beklemektedirler. Bu sebeple siz de dahil bazı kişilerin Başkanlık kaygılaryıla bunu sık sık gündeme getirmelerini doğru bulmamakta ve işi özünden uzaklaştırdığını düşündüğüm için rahatsızlığımı aktarmaktayım. Şimdiye kadar görüştüğüm her gruba ve oluşuma destek vereceğimi bildirmem de sanırım başkanlık gibi bir kaygı taşımadığımı, yaptığım çalışmalarda makam değil görev adamı olduğumu gösterir.

Bahsettiğim gruplar dışında, bazı oluşumlara, meb birimlerine ve bu birimlerde görevli bt öğretmenlerine ulaşmak, Türkiye Bilişim Derneğini işin içine katmak, meclisi uyandırmak, akademisyenlerin desteğini almak, öğretim programlarını, bt öğretmeni yeterliklerini hazırlayan ekiplerle irtibata geçmek, basına ulaşmak gibi imkanları olan arkadaşların yapabilecekleri adına şimdiye kadar 100'lerce kişiye ziyaretler yaptım ve bir o kadarıyla telefonda görüştüm. Yazdığım mesajları ise sayabileceğimi dahi zannetmiyorum. Siteler, raporlar, çalışma taslakları, planlar ve çok sayıda materyal oluşturdum, Bu arada hem derslerimi, hem 24 stajyerimin eğitimini, hem de formatörlük gereklerini gurur duyacak şekilde yerine getirdim. Ciddi anlamda emek, zaman hatta para harcadım. Ama hepsinden önemlisi NEGATİF DÜŞÜNCELERLE, kösteklerle, yanlış anlamalarla, yüzyüze iletişimde ve beni tanıyan kişilerle yaşamayacağım sıkıntılarla mücadele ettim, devam edeceğimi de biliyorum. İnanın Ankara'nın en iyi okullarından birinde, şartları mükemmele yakın, saygınlığını, öğretmenliğini kazanmış biri olarak niye kendime iş çıkartıyorum diye sorduğum çok oluyor böyle zamanlarda.

Dernek işine hala bu gruplar sonuçlandıramadığı için el atmak durumunda kaldık. Gönüllü değil mecburi, keşke başka birileri el atsa dediğim çok oluyor ve gönülden istiyorum. Yer ayarladık, mali müşavir bulduk, dernekler bürosundan tanıdığımız var, hatta sekreterlik işlerini götürecek bir kişiyle bile bağlantı kurduk. Üstelik hepsiyle derneğe üye olunur da ayidat ödenirse ödeme yapabiliriz bize birkaç ay tanıyabilir misiniz diyerek ya da bir kaç ay cebimizden ödeme yaparız diyerek anlaştık. Ama akıl karı olmadığını daha fazla aktif kişiye ve deneyime ihtiyacımız olduğunu belirten kişilerin tavsiyelerini bir çırpıda da kenara atamıyoruz.

Ama hepsini hiç bir beklenti olmadan, "keşke yapsaydım" dememek, en ufak bir çaba bile bir şey yapmamaktan iyidir diyerek ve ya tutarsa da şartlarımız düzelirse, bilişim eğitimi hak ettiği yere gelirse diye yaptım. Üniversite hocamın "senin bu idealizmini kırmak için ne yapacağız bilmiyorum" demesinin üstünden 12 yıl geçti ama ne mutlu bana ki değişen bir şey yok. "Teşekkür ederim" beklemediğim gibi tüm negatif düşüncelere ve sıkıntılara karşı da olabildiğim kadar hazırlandım. Ama gerçekten kırılma noktasına yaklaştığımız olmuyor değil.

Sizin mesajlarınızdaki sert, suçlayıcı ve kırıcı uslüp beni hayli zorluyor hocam. Karşımdaki insanların "fikirlerine ve kişiliklerine saygım olmadığı"nı belirten mesajınız bende hayretler uyandırdı ve "bu şekilde davranma"mamı tembihlemenizi de yakışıksız buldum. Hakkımda böyle düşünmek konusunda emsalsiz olduğunuzu biliyorum. Yazılı iletişimdeki cüretiniz ve tarzınız bir yana, dernek merkezinin Ankara'da ve yönetim kurulunun bir arada olmasının Bakanlıkta çalışmış biri olarak TTKB, EĞİTEK, MECLİS binalarına ulaşmak, gerektiğinde her hafta toplanmak, çalışmaları takip etmek ve resmi işlemlerin yürütülmesi açısından önemini dile getirdiğimde "şehirdışından arkadaşların katılabileceğini ve yol giderlerinin dernek tarafından karşılanabileceğini" önermenizi de akla yatkın bulmamam sebebiyle, iletişimi kesme kararınızı belirten "yolunuz açık olsun" mesajınıza saygı duymuştum.

Size 200 kişi bulurum da demedim o da yanlış anlaşılmış. En az 200 kişinin benimle irtibatı var bu kişilerin size veya başkaları bir yana bana dahi destek vereceği taahhüt edemem diye belirttim yani bir kişi arayışına girmek tarz açısından bana uygun değil. 5 kişi ile bu işi nereye götürebilirim hesabı ile planlamalar yapıyorum.

Ayrıca sizin mesajınızdaki "Bu yüzden en yakın sürede adres muvafakatnamesi, yönetim kurulunda yer alacakların dilekçesi geremekte. Yapılacaklarla ilgili arkadaşlar mevcut. Bu yüzden derneğin kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Sizin düzenlediğiniz tüzük ve üye belgelerinin bir örneğini gönderirseniz işlemleri daha çabuk halledebiliriz. " cümlesini okuyan birçok kişi benimle aynı yanılgıya düşerek bu bilgileri istediğinizi zanneder.

"O topluluk olarak yola devam etmek istiyor" şeklindeki mesajlarınızla aksini defalarca söylediğim halde beni zor durumda bıraktığını tekrar belirtmem gerekli. Yine sizin söylediğinizin aksine "Beraber hareket etmek için bana teklif getirilmediğini" benim defalarca iletişim kurmak için girişimde bulunmam gerektiğini, sizin koordine ettiğiniz kişilere kendi çabamla ulaştığımı da yeri gelmişken aktarayım.

Yazılı iletişimde daha fazla sıkıntı yaşamamak için mesajlarıma son vermeyi ve forumu meşgul etmemeyi uygun buluyorum. Cevaplamak isterseniz lütfen özelden atınız.

son olarak buraya kadar okuyan birileri olacağını ümit edemesem de ANKARA'DA ya da başka bir bölgedeki uyuyan devlerdenseniz fikirleriniz, çalışma azminiz, idealist bir yapınız varsa ya da canınız sadece bir bardak çay içmek ve bt öğretmeni olarak dertleşmek isterse sizi tanımaktan mutluluk duyarım okuluma uğrayabilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Burcu Yılmaz
5056746267
esenordelarthe@gmail.com

Sevgili Kardeşlerim,

Bunlar sadece benim şahsi fikirlerim olup, kimseyi bağlamaz ve amacım sadece deneyimlerimi paylaşmaktır. Siz gençler en iyisini bilirsiniz, en iyisini yapmaya muktedirsiniz.

Internet ortamında yazarken birbirinizi tam anlamamanız doğaldır. Ayrıca dernek kurmaya kalkıyorsanız geniş yürekli olmalısınız. Çok farklı düşüncelerde, hayat görüşünde, amaçlarda insanları kabul etmeniz gerekir. Öncelikle konuları içselleştirmemeyi sıkı öğrenmelisiniz. Kasıtlı veya amaçlı hatta kötü niyetli bir konuşma bile olsa buna formel cevap verebilmeli ve gereğinde bu insanla yan yana gelebilmelisiniz. Bunu kabul edebiliyor musunuz?

Aslında kuralları basit koyarsanız, örneğin "Siyaset, din..vs konuşulmaz.." gibi çok rahatlarsınız. Aksi durumda bence işin içinden çıkılamaz.

Her şeyi kabul edeceksiniz, o da başkan olacak bu da, o başka yere sürüklemeye çalışacak siz de... Kasıt da olacak, kötü amaç da... Baştan bunlarla karşılaşacağınızı kabul edin. Sonra çerçevesi belirili bir esas ama etrafında birleşin. Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin özlük hakları bence esastır; tamam bunu yalnız koyamazsınız, herşeyden bahsedeceksiniz ama esas budur. Sonra demokrasiye sarılın. Daha ortada hiçbir şey yok iken başkanlığı tartışıyorsunuz; sadece gülüyorum.

Dernek başkanlığı inanılmaz bir külfettir. Tüm hayatınızı değiştirir. Kaldı ki demokratik kavramları kabul etmeden STK işini yürütemezsiniz. Kurucu üyeler derneği kurar, sonra herkesin katılacağı ilk genel kurulda beyaz liste (alfabetik tüm adayların listelendiği bir seçim sistemi) ile seçime gidilir. En yüksek oy alan örneğin 15 kişi seçilir ve aralarında dernek başkanını ve diğer görevlileri seçerler. Etik olarak "ben veya sen başkan olacaksın... veya olmak istiyorsun..." demek yanlıştır. Herkes isteyebilir, en tabii hakkıdır. Kabul edeceksiniz.

Bu derneğin Ankara'da olması daha doğrudur, tartışmaya bile gerek yok bence. Kamu... Ankara'da olabilecek birilerinin veya en azından ayda bir kez Ankara'ya gelebilecek birilerinin Y.K'da olması daha doğrudur. Gerekirse toplantıları WEB-Seminer şeklinde yaparsınız, katılım daha çok olur. Sonra her şehirden bir temsilci seçersiniz, o temsilci kendi şehirdeki her üyenin önemli konularındaki görüşlerini yansıtır. Gerekirse forum da genel fikirlerin oylanması için kullanılabilir.

Benim bir araştırma yapmam lazım, belki bu şekilde deneysel bir örgütlenme de yapabilirsiniz. Bugün yarın yazacağım siteye.

Saygılar, sevgiler. Kimseyi kırmak istemem ama cesaret edemeyen mutlaka başarısız olur. Hadi...

Merhabalar Burcu Hocam,

Dernek kurmak üzere olan 4 ayrı gruptan bahsetmişsiniz ama bu gruplardan forumdaki hiçkimsenin haberi yok. Demekki bu gruplar tüm Türkiyeye değil sadece Ankaraya hitap eden gruplar. En azından ben duymadım. Bizim çabalarımız ise bu forum ve haliyle tüm Türkiye'nin haberi ve ortak emeği olduğu bir dernek kurmak.

Belki de Ankaradan destekçi bulamama sebebimiz Ankaradaki herkesin bir şekilde gruplaşıp bir diğerine destek olmamasından kaynaklanıyor.

Ayrıca yukarıda yanlış anlaşıldım sanırım, amacım kimin başkan olacağını karar vermek değildi. Herkesin başkan veya yönetimde olabileceğini söylemek için kurmuş olduğum bir cümleydi. Yani forum olarak bu oluşumu gerçekleştirelim yönetimdekiler ve başkan zaten bizlerden(tüm bt öğretmenlerinden) birisi olacak demek içindi..

Kendi açımdan söyleyeyim, örnek aldığım dernek UEYDER(Uluslararası Eğitimciler Derneği) dir. Bu dernek çok kısa bir zamanda kuruldu ve tüm isteklerini bir bir sıralayıp son derece ses getirdi. MEB'in direkt dikkatini çekmeyi başardı. Neden BT öğretmenlerinin de böyle bir dernekleri olmasın.

Topluluk olarak devam etmenin resmiyette/maliyette/vakitte kolaylık sağladığı düşünülebilir. Ama dernek olarak devam edersek MEB,EGİTEK veya PERSONEL birimleri tarafından daha da ciddiye alınacağımızı düşünüyorum. Dernek yoluyla belki birebir MEB veya Başbakanla bile görüşme fırsatı yakalanabilir.

Son olarak bu konuları burda tartışmanın benim için herhangi bir sakıncası yok çünkü bu dernek birşeyleri beraber tartışarak veya konuşarak kurulabilir diye düşünüyorum. 2 kişinin kendi arasında kurduğu iletişim sadece o 2 kişinin fikirleri veya yanlış anlaşılmalarıyla kolaylıkla kopabilir. Ama araya Niyazi Hocam gibi diğer arkadaşların da fikirleri karışırsa olumlu anlamda ilerleme kaydederiz diye düşünüyorum...

Burcu Hocam amacım sizleri kırmak veya küstürmek değil, olabildiğince derdimi anlatmaya çalıştım. Ben istiyorum ki tüm bt öğretmenleri güç birliği yapıp haklarımızı daha güçlü olarak arayabilelim.

Saygılarımla.

Niyazi Bey çok doğru noktalara değinmiş.

Ben de şunları merak ediyorum;

Derneğin bir web sitesi var. Bu web sitesinde yapılan ya da yapılması gereken işler neden yazmıyor? Biz neden hala bu konu başlığından bilgi almaya çalışıyoruz?

Şu anda derneğin kurulamamasındaki sorun nedir? Sadece yer mi bulamıyoruz?

dijitalyerli' Alıntı:
Niyazi Bey çok doğru noktalara değinmiş.

Ben de şunları merak ediyorum;

Derneğin bir web sitesi var. Bu web sitesinde yapılan ya da yapılması gereken işler neden yazmıyor? Biz neden hala bu konu başlığından bilgi almaya çalışıyoruz?

Şu anda derneğin kurulamamasındaki sorun nedir? Sadece yer mi bulamıyoruz?

Aynen öyle hocam sadece yer bulamıyoruz. Sendika başkanıma sordum, o bir adres olarak camiyi bile gösterebilirsiniz dedi. Caminin avlusundan çıkan bir Dernek olmak fikri fena değil aslında. İşlerimiz rast gider değilmi?

İşin özü dernek kurmak bu kadar kolay iken biz bir adres bulamıyoruz ANKARA'da :)

Merhaba arkadaşlar biz (YTU B.Ö.T.E. den bir grup arkadaş ) bir dernek kuralım fikrini kendi içimizde tartışmaktan çıkarıp birbirimize söylemeye cesaret ettiğimizde siz yolu yarılamışsınız bile :) Bizlerde en kısa sürede kordine olup bu oluşumun içinde yer almak elimizden geldiği kadarı ile emek harcamak istiyoruz..

Saygılarımla..

sensolum' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar biz (YTU B.Ö.T.E. den bir grup arkadaş ) bir dernek kuralım fikrini kendi içimizde tartışmaktan çıkarıp birbirimize söylemeye cesaret ettiğimizde siz yolu yarılamışsınız bile :) Bizlerde en kısa sürede kordine olup bu oluşumun içinde yer almak elimizden geldiği kadarı ile emek harcamak istiyoruz..

Saygılarımla..

tek problem var, dernek için yer bulunması. bu konuda yardım edebilir misiniz?

osiris' Alıntı:
AMen' Alıntı:
Hocam benim de sizin gibi meslekte 6. yılım. Meslek hayatımın 3 yılı eğiticilikte geçti. Şu an Master yapıyorum ve artık birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer Öğretim Teknologları olarak birlik olursak Fatih projesi ile birlikte bir yerlere geliriz. Eğer Fatih projesi bizsiz olursa ileride hiçbir şekilde bir hak arama yoluna giremeyiz. Ya okullarda Öğretim Teknologluğu kadrosunu şimdi alacağız ya da ebediyyen unutacağız ve de 2 ya da 3 yıl içinde başka bakanlıklara yönlendirileceğiz.
Öğretim Teknoloğu arkadaşların şu an çoğunluğu bu konuda bilinçsiz ya da öğrenilmiş çaresizlikleri var ne yazıkki, ama büyük bir çoğunluğu, en azından bu konuda bilinçli bir çoğunluğu yanıma çekebileceğimi düşünüyorum.

6 yıllık üstün tecrübenizle, 3 yıllık eğiticiliğinizle ve erişilmez masterınızla bizi çok aydınlattınız.
:-1:
Öğretim teknologluğunu mu empoze etmek istiyorsunuz bana mı oyle deliyor.Bu kavramı nerden buldunuz siz mi buldunuz yoksa mebbiste, atama kararnamelerimizde yada görevlendirmelerimiz de yazıyorda biz mi farketmedik.

Bilişim teknolojileri öğretmeni olduğunu kendine yakıştıramayanlar doktorayı bile bitirseler teknolog,formatör yada halk arasındaki tabirle amele olmaya mahkumdurlar.

sensolum' Alıntı:
Yer Ankara da mı lazım ?
yoksa istanbul da mı?

Ankarada veyaİstanbulda artık farketmeyecek şu aşamada. Önemli olan çalışabilecek bir dernek kadrosu oluşturup etkinliklere başlamak. Eğer yardımcı olabilirseniz destek olacağımızı bilmenizi isteriz.

her iş bitmiş birtek yer sorunumu kalmış okyanusu geçip derede boğulmak diye buna denir yani. adana olursa ev adresimi vereyim de orayı gösterin bari belki birileri utanır.

mb1984' Alıntı:

Yazı içeriğinden:
Adı, “Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği”. Merkezi Ankara. Kuruluş tarihi 24 Şubat 2012. Kurucu üyeler arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Özden, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Buket Akkoyunlu ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hafize Keser gibi bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi alanının önde gelen isimleri var. Temmuzdaki seçime kadar bilişim teknolojileri öğretmeni Burcu Yılmaz başkanlık görevini üstleniyor.

Kurulmuşta bizim haberimiz mi olmamış acaba :eek:

Ebru Hoca baktı buradan bi iş çıkmıyor kendi halletti demekki :)

VALLA BEN DE ŞAŞIRDIM
Adı, “Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği”. Merkezi Ankara. Kuruluş tarihi 24 Şubat 2012
Temmuzdaki seçime kadar bilişim teknolojileri öğretmeni Burcu Yılmaz başkanlık görevini üstleniyor.

Tubited ile alakası yok arkadaşlar... Haber doğruysa ve gerçekten bir dernek kurulmuş ise kurulan dernek "Bilişim Eğitimcileri Platformu" üyelerinin kurmuş olduğunu tahmin ettiğim bir dernektir...

schumix' Alıntı:
Tubited ile alakası yok arkadaşlar... Haber doğruysa ve gerçekten bir dernek kurulmuş ise kurulan dernek "Bilişim Eğitimcileri Platformu" üyelerinin kurmuş olduğunu tahmin ettiğim bir dernektir...
evet bana böyle bir mail gelmişti "Bilişim Eğitimcileri Platformu" üyeleri. ben de o siteye üye olmuşum ama hatırlamıyor ve kullanmıyorum :mrgreen: . böyle bir derneğin bbnetten çıkması lazımdı ama kısmet onlaraymış. :++:

hali hazırda böyle bir dernek varsa onun etrafında birleşelim o zaman.........

Niyazi SARAL' Alıntı:
Ne oldu bu dernek işi?

Bugün beni Burcu öğretmen aradı. Bir örgütlenmeden bahsetti, belki berabersiniz bilemiyorum. Eğer yapabileceğim bir şey varsa bildirmenizi dilerim.

Hocam buradaki başlıkta toplanan arkadaşların kurduğu bir dernek değildir. Sadece bunu belirteyim. Burcu hocamızın çalışmalarında başarılar dilerim. Demek Ankara'da bir yer bulunabiliyormuş.

Fakat buradaki hedeflenen dernekle ilgili bir çalışmanın ürünü değildir. Yanlış anlaşılma olmasın diye belirteyim dedim.

Geri