Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Egzersiz açabiliyorlar mı

Kodla Büyü

oz_om

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bizler okullarımızda kendi alanımızla ilgili egzersiz açabiliyor muyuz bilgisi olan var mı ? Eğer açabiliyorsak izlememiz gereken yol nedir bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Hayır açamıyor. BTR vs gibisinden valilik görevlendirmen varsa da asla açamassın.

Açmak istiyorsan Satranç vs gibi bir belge alman lazım. Satranç fedarasyonu il temsilciliğini arayıp antrönörlük kursunu sorabilirsin. (her yıl haziranda okullara yazı gelir.)

Hayır açamıyoruz. Hasan hocamın dediği gibi belge şart.
Ama okullar etüt kapsamında ücretli kurslar açabiliyor. Eğer sayıyı oluşturursan o şekilde kurs açabilirsin.

arkadaşlar okulda bilişim teknolojileri rehberliği görevim var daha önce satranç antrenörlüğü belgesi almıştım bu durumda okulumda satranç egzersizi açabilir miyim? teşekkür ederim...

talim terbiye kurulunun /img]haftalık ders çizelgesinin altındaki açıklamanın 7. maddesinden açabiliriz anlamı çıkmaz mı ?
İLKOKULLAR VE ORTAOKULLAR HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
1. Serbest etkinlikleri uygulama velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı
olup zorunlu değildir.
2. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir.
3. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları
modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf
arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan
itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi,
bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde
başka bir alandan ders seçebilir.
4. Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri altı (6) ders saatlik
zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde
olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu
oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta
alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta
okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların
daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı
sağlanır.
5. Sanat ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fizikî Etkinlikler dersleri öğrencilerin
tercihlerine bağlı olarak iki (2) ya da dört (4) ders saati olarak seçilebilir.
6. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak
Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak
kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine
kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin
hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve
uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre
öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
7. İsteyen okullarda on (10) ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel
özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve
kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin
kararına bağlı olarak uygulanabilir.

hocam ARA butonunu kullanırsanız konuyla ilgili açılmış bolca başlık ve atılan bilgilendirici bolca mesaj olduğunu görürsünüz...

Ortaokulda çalşıyorum ben, Türkçe öğretmenli okul dergisi çıkarıp egzersiz alıyorlar. tasarımını sen yap hocem dedıler , gecen yıl da bT öğretmenı yapmış ama egzersiz aldı mı bilmiyorum. okul dergisi için hangi konu altında başvurabılırım? Kabul edılır mı?

Almestin46' Alıntı:
Ortaokulda çalşıyorum ben, Türkçe öğretmenli okul dergisi çıkarıp egzersiz alıyorlar. tasarımını sen yap hocem dedıler , gecen yıl da bT öğretmenı yapmış ama egzersiz aldı mı bilmiyorum. okul dergisi için hangi konu altında başvurabılırım? Kabul edılır mı?

Yok hocam dergiyi biz çıkaramıyoruz. Türkçeci-Edebiyatçı olanlar çıkarabiliyorlar. Tıpkı futbol-voleybol egzersizini beden eğitimi hocası açabildiği gibi. Ama okul müdürünün imzasıyla felan oluyor mu bilgim yok ve sanmıyorum.

Dergi işi kolay değildir. Birde düzenli olarak her aymı istiyorlar?

Hayır sadece yıl sonunda tek 1 dergi öncekı yıllarda güzel dergıler cıkarmıslar. okul müdürü imzasıyla olur mu acaba ya?

arkadaşlar Bt rehberliği formatörlük gibi değil..formatörlükte 8-5 çalışıldığı için egzersiz yapamıyorduk..ama bt rehberliğinde 8-5 durumu yok onun için herhangi bir alanda antrönör iseniz istediğiniz egzersizi açabilirsiniz..ben her sene açıyorum..

hasan' Alıntı:
Hayır açamıyor. BTR vs gibisinden valilik görevlendirmen varsa da asla açamassın.

Açmak istiyorsan Satranç vs gibi bir belge alman lazım. Satranç fedarasyonu il temsilciliğini arayıp antrönörlük kursunu sorabilirsin. (her yıl haziranda okullara yazı gelir.)
Sanırım bir açık var. görevlendirme süremiz günde 6 saat olduğu için , mesaimiz bittikten sonra yapabiliriz gibi. Önceden yapmayışımızın sebebi mesai saatleri imiş....

Ben satraçtan başvuracağım...

Hige' Alıntı:
arkadaşlar okulda bilişim teknolojileri rehberliği görevim var daha önce satranç antrenörlüğü belgesi almıştım bu durumda okulumda satranç egzersizi açabilir miyim? teşekkür ederim...
daha önce bu şekilde mesaj göndermiştim. Bugün Aydın İl Milli Eğitimi bir yazı yayınlamış. Okullarda formatör olarak görevlendirilenlere kesinlikle ders dışı egzersiz verilmeyecek diye. Şimdine yapmalıyım? Bir dayanak noktası bulabilir miyim? şimdiden teşekkürler...

Hige' Alıntı:
Hige' Alıntı:
daha önce bu şekilde mesaj göndermiştim. Bugün Aydın İl Milli Eğitimi bir yazı yayınlamış. Okullarda formatör olarak görevlendirilenlere kesinlikle ders dışı egzersiz verilmeyecek diye. Şimdine yapmalıyım? Bir dayanak noktası bulabilir miyim? şimdiden teşekkürler...
Geçen sene bir il(ya da ilçe) bakanlığa görüş sormuştu, bakanlık olumsuz görüş bildirmişti. Görevlendirme ile full ekders alanlar ders dışı açamaz diye, forumda belge var hatta. Sizin iliniz de bu yazıyı gözönüne almış olsada bir çok il bu konuda bakanlığın yazısını ya görmedi, ya iplemiyor, çünkü farklı illerde açan BTR arkadaşlarımız var.

Diğer illerden açan arkadaşlar bulabilirsen, örnek gösterirsin hocam en fazla.

anlıyorum hocam eğer bu şekilde örnek gösterebileceğim arkadaşlar varsa ve iletişime geçebilirsem sevinirim. Teşekkürler. :shock:

tübitak projesi yapabilirsin hocam iki öğrenci bulup haftada 6 saat egzersiz alabilirsin

krack' Alıntı:
tübitak projesi yapabilirsin hocam iki öğrenci bulup haftada 6 saat egzersiz alabilirsin
tübitak egzersizi konusunda açıklama yapar mısınız hocam. başvurusundan son ana kadar

hocam çok çok mesaiden sonra yaptığınız yapacağınız işlerde idari görevlendirme yaptırın acıgı var 3 saat ek ders alıyordum ben formatorlugun yanında ornek verıyorum bılgı yarışma sı komisyonundaydım bılgı yarışması yaptığım her gun yada yarışma ıcın yaptığım her toplantı ya 3 saat yazdırıyordum il de bu işi onaylıyordu vede alıyordum tıkır tıkır hemde mesai saatleri içerisinde iken

krack' Alıntı:
hocam bu konuda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?Tübitak ın sitesinde ortaokullara yönelik birtek olimpiyatlar gördüm.gözden kaçırdığım bir şey mi var?

hocam tübitak projesi yapıyorsunuz bilişim alanında, iki öğrenci bulup bir proje belirliyosunuz kendinize. aylık raporları var yıllık planı var ama öğretmenler kurulunda karar alınması gerekiyor egzersiz yapacağım diye eğer almadıysanız sonradan ekleyebilirsiniz. başvuru yaparken öğretmenler kurulu kararının olduğu sayfa, kurul tutanağının en arkadaki müdürün imzaladığı sayfa, öğrencileri seçtiğinize dair dilekçe ve yıllık planı veriyorsunuz. fakat formatörseniz hafta sonu yapabilirsiniz eğer değilseniz öğrencilerin ve sizin dersinizin olmadğı bir vakte koymanız gerekiyor.

başvuru tarihleri şubat-mart arasında oluyo, proje özeti, proje raporu hazırlayıp pdf olarak cd'ye çekiliyor, aynı zamanda çıktıları dosya halinde bir paketle tübitak'ın bölge müdürlüklerine postayla gönderiliyor.

Ben bu sene Satranç egzersizi açıyorum, 30.09.2013 tarihi son gün başvuru ve gerekli belgeleri sunmak için.. Herhangi bir sorun yok..

krack' Alıntı:
hocam tübitak projesi yapıyorsunuz bilişim alanında, iki öğrenci bulup bir proje belirliyosunuz kendinize. aylık raporları var yıllık planı var ama öğretmenler kurulunda karar alınması gerekiyor egzersiz yapacağım diye eğer almadıysanız sonradan ekleyebilirsiniz. başvuru yaparken öğretmenler kurulu kararının olduğu sayfa, kurul tutanağının en arkadaki müdürün imzaladığı sayfa, öğrencileri seçtiğinize dair dilekçe ve yıllık planı veriyorsunuz. fakat formatörseniz hafta sonu yapabilirsiniz eğer değilseniz öğrencilerin ve sizin dersinizin olmadğı bir vakte koymanız gerekiyor.

başvuru tarihleri şubat-mart arasında oluyo, proje özeti, proje raporu hazırlayıp pdf olarak cd'ye çekiliyor, aynı zamanda çıktıları dosya halinde bir paketle tübitak'ın bölge müdürlüklerine postayla gönderiliyor.
hocam teşekkürler cevap için. olimpiyatlar için egzersiz var mı peki, ya da bizde olması gereken sertfika. sizin nezdinizde herkese sorayım?

rica ederim hocam, olimpiyatlar için olup olmadığını tam bilmiyorum, sertifikaya gerek yok isteyen her bilişim öğretmeni bilişim alanında açabilir. ama en temizi satranç açmak hocam, sertifikayı alıp hafta 6 saat 6 öğrenciyle iyi olur

ergensoft' Alıntı:
Ben bu sene Satranç egzersizi açıyorum, 30.09.2013 tarihi son gün başvuru ve gerekli belgeleri sunmak için.. Herhangi bir sorun yok..

hocam bu tarih kime göre son başvuru tarihi, öyle bir tarih mi var

krack' Alıntı:
ergensoft' Alıntı:

hocam bu tarih kime göre son başvuru tarihi, öyle bir tarih mi var
Egzersizler bilindiği gibi ekim ayında başlar. Okul olarak hangi egzersizleri açacağınıza karar verirsiniz. Samsun/Bafra meb'in Okulda açılacak egzersizlerin gerekli belgelerini istediği tarih.

Geri