Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu

Kodla Büyü

maverick07

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bildiğiniz üzere norm yönetmeliğinde okullara bt rehber öğretmen normu verilmesiyle ilgili madde de değişiklik oldu. Bugün bu maddenin altının doldurulması için bir arkadaşım aradı ve yönetmelik için çalışma yaptıklarını, sahada çalışan öğretmenlerin görüşüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bende bilişim öğretmenlerinin takip ettiği bu platformda görüşleri almak ve kendisine iletmek istiyorum.
Bt rehberliğini savunan birisi değilim bunu da öncelikle belirteyim. Bu değişiklik olduysa en azından bizim görüşlerimizle şekillensin istiyorum. Bt rehberliği normu okullarda neye göre belirlenmeli? Kriter ne olmalı? Görüşlerinizi bekliyorum.

Hamit Hoca ne derse onu yapsınlar. Çok seslilik koroda güzel olur. Her kafadan ayrı ses çıkması gürültüdür. Hamit Bey 10 numara 5 yıldız herkesin derdini bilen donanımlı birisidir.

hocam öncelikle bürokratik adımlar en aza indirgenmeli. yani okul ilçeye, ilçe ile, ilde bilmem ne genel müdürlüğüne yazarak işleyiş olmamalı. bu şekilde iş birilerinin insiyatifine bırakılırsa sorunun çözümünde çok da mesafe alamaz bu yenilik. BT Rehberliği olayına gelirsek, dersimizin artmayacağını, tam aksine yok olup gitme yolunda ilerlemekte olduğu hepimizin malumudur. BT Rehberliği olmadan MEB Bürokratlarının bizim kara kaşımıza, kara gözümüze olan sevdasından dolayı ilgili yönetmeliği çıkaracağını da hiç sanmam. Yani al gülüm ver gülüm olayı söz konusu olacaktır. Şahsen BT Rehberliğinin kadro haline getirilirse bu olay biraz daha kalıcı bir şekilde çözülmüş olacaktır.

benim bildiğim tek şey var. btr kursundan belge alanlara norm verilmemesi. görevlendirme olarak çalışmaları. bilişim teknolojileri öğretmeni geldiğinde norm dolmalı.

Şahsen ben btr olmak istiyorum. İsteğe açık yapsınlar isteyen btr kadrosuna geçsin isteyen öğretmenlikte kalsın.

Bence,Btr ye norm verilecekse bu açıkça belirtilmeli,Çıkan yazı halen ne anlama geliyor kesin bir şekilde bilmiyoruz.Ayrıca rehber öğretmenler gibi çalışma saatleri standart olmalıdır.Ayrıca okulda yapacağımız işler belirtilmelidir.Nöbet verilebilir mi,sınıf verilebilir mi,kurs vb işler belirtilmeli.Bazı okullarda 15 tahta varken bazılarında 50 60 tahta var,burada da nasıl norm belirlenecek açıkça yazılmalı.İlkokullarda dersimiz yok orası muamma ,nasıl norm verilecek ?Norm inisiyatif dışında olmalıdır.

Bence kurs alarak verilen kişilere norm vermesinler. Görevlendirme usuluyle çalışılsın kadro verilecekse de sene şartı olsun şu kadar çalışıldıktan sonra norm verilsin onlara. Peki BÖTE lilere meslek lisesinde-bilgsiayar bölümü olmayanlar için- norm verilecek mi?

Bakanlığın yeni lab. açmayarak, ders kitabı göndermeyerek, müfredatı düzenlemeyerek dersimize bakış açısı ortada. En azından norm olayı çözülür ve adam akıllı bir görev tanımı yapılırsa bu bir kazanımdır. Lise ve ilkokullarda norm açılması tayin ve yeni atama bekleyen tüm hocalarımızı rahatlatır.

Dikkate alınırmı bilemem ama;
1. Çalışma saatleri net ve adaletli olmalı, okuldan okula değişmemeli. (Haftalık Ders + Fatih BTR = 30 Saat)
2. Nöbet, Kurs, Kulüp, Egzersiz vs. diğer öğretmenlerle aynı olmalı.
3. Görev tanımı keyfiyetten uzak, net ve anlaşılır olmalı.
4. Ders yüküne göre Fatih BTR tercihi öğretmene bırakılmalı.
5. Ekders ders yüküne göre hesaplanmalı, hazırlık ve planlama dahil edilmeli.
6. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri dışında norm verilmemeli. (Kurs, Yan Alan v.s.)

En önemlisi bizlerin öğretmen olduğu unutulmamalı ve hak ettiğimiz değer gösterilmeli. Sayın yetkililer bizler çok yüksek puanlarla fakültelere yerleştik ve ağır bir eğitimle mezun olduk. Özveri ve idealislikten taviz vermeyen, gerekirse tamircilik ve teknisyenlik yapan her bir öğretmenime lütfen öğretmen olduğunu hissettirin.

1. Yönetmelik hükümleri açık ve net olmalı, herhangi bir bürokratik yorumlamaya açık olmamalı.
2. Kadro ve sayısını belirleme de okuldaki ders yükü akıllı tahta sayıları göz önünde bulundurulmalı.
3. Okuldaki ders yükü doldurulmadan BTR kadrosu verilmemeli.
4. Her 20-25 Akıllı tahta için bir Kadro verilebilir. Bununla birlikte BTR sorumluluğu arttırılabilir.
5. Çalışma saatleri ile ilgili ders saatleri içerisinde olması aynen devam etmeli.
6. Nöbet sınıf öğretmenliği kulüp gibi görevlerin verilip verilmeyeceği açıkça belirtilmeli.(bence olması iyi olur)
7. Görev ve sorumlukları net olarak belirtilmeli. İdarenin verdiği diğer görevleri yapar gibi ucu açık ifadeler olmamalı.
8. Kadro verilmesinde öncelik Bilişim Tek. Öğretmenlerinin olmalı. Daha sonra sertifika alanlar olabilir.
9. Kadro aynı müdür, müdür yrd. gibi olmalı öğretmen ihtiyaca ve isteğe göre BTR ye geçip geri öğretmenliğe geçebilmeli.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

aklıma ilk kalemde gelenler

1. FATİH projesi uygulanan okullarda öğrenci sayısı 100 ve üzeri olan tüm okullarda 1 BTR normu verilsin. Öğrenci sayısı müdür yardımcılarında olduğu gibi 500 üstünde 2, 1000 üstünde 3 norm diye devam etsin.
2. BTR’lerin çalışma saati çalıştıkları okullara göre değil öğretmenler gibi yada rehber öğretmen gibi maksimum 30 ders saati olsun. Eğer fazlası yapılacaksa ekderse tabi olsun. Örneğin Anadolu Liselerinde haftalık 40 saat ders var. Bu durumda okul idaresi ve öğretmenin karşılıklı anlaşması doğrultusunda 40 saat BTR görevi yürüten öğretmen 18 değil 28 saat ekders alsın.
3. İsteyen BTR öğretmenine ders görevinin yanında Sınıf Rehber Öğretmenliği, Nöbetçi Öğretmenlik, Belletici Öğretmenlik, Ders Dışı Egzersiz, Destekleme ve Yetiştirme Kursu, Okul Sosyal Kulüp görevleri verilebilsin. (Aslında bu maddede şahsi fikrim Nöbet verilmesin çünkü BTR'ler en çok tenefüslerde görev yapıyorlar. Tenefüslerde gelen öğrenci ve öğretmeni nöbetçiyim deyip geri çevirmek kanımca yanlış olacak.)
4. FATİH projesi altyapısı tamamlanmamış okullarda (örneğin akıllı tahta takılmış, fiber internet gelmemiş ve tablet dağıtımı yapılmamış gibi) akıllı tahtaların sayısı ancak 10’dan az olması durumunda 2. Okula görevlendirilebilsin.
5. Okulun Bilişim Teknolojileri ders yükü 15 üzerindeyse okula +1 norm verilmeli.
6. Varolan ders yüküne göre ekders hazırlanırken hazırlık+planlama dahil edilmeli.
7. Alan dışı 100 saatlik kurs alıp BTR olan öğretmenler Türkiye geneli bir sınava alınmalı. Gerekirse bu sınav uygulamalı olmalı. Bu saatten sonrada alan değişikliği yapıp BTR olmak isteyen tüm öğretmenler bu sınava tabi tutulmalı.
8. BTR, okulda uygulanan teknoloji altyapılı tüm projelerde danışmanlık ve ekip liderliği yapmalı.
9. BTR’nin asli görevi bozuk teknolojik aletleri (bilgisayar, akıllı tahta, tablet vb) tamir etmek değil bakanlığın yürüttüğü FATİH projesiyle alakalı personel ve öğrenciyi gerekli bilinç düzeyine ulaştırmak olmalı. Projenin aksayan yönlerini, personel ve öğrenciden gelen talepleri vb raporlandırıp belirli zaman aralıklarında bakanlığa sunmalı.
10. (EN ÖNEMLİSİ) BTR’lere alanıyla ilgili Android, Ardunio, C++, Java, Pardus, Tahta-Tablet-Fiber Altyapı Donanım ve Ağ Bilgisi gibi hizmetiçi seminerler etkin bir şekilde verilmeli.

maverick07 hocam " Bildiğiniz üzere norm yönetmeliğinde okullara bt rehber öğretmen normu verilmesiyle ilgili madde de değişiklik oldu. Bugün bu maddenin altının doldurulması için bir arkadaşım aradı ve yönetmelik için çalışma yaptıklarını, sahada çalışan öğretmenlerin görüşüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. " demişsiniz. Formun çok sık takipçisi olamayışından dolayı bilmiyorum galiba lütfen yanlış anlamayın. Siz kimsiniz ve görüş isteyen arkadaşınız kim. yada bilen biri beni aydınlatırsa çok sevinirim. hepinize iyi günler...

1- Yıllardan beridir acaba bu sene norm fazlası oldum mu olmadım mı düşüncesinden kurtarılmalı Bilgisayar Öğretmenleri.
2- Norm kadro verilmeli ders saatine bağlı olmaksızın.
3- Müdür yardımcısı gibi görevleri ve görev sınırları belli olmalı. Ucu açık olmamalı.
4- İlkokullara da norm verilmeli. Sonuçta FATİH geldi, gelecek, gelmekte. Sıkıntılar mutlaka olacaktır. önlem açısından ilkokullara da norm verilmeli.
5- Bu sayede hem yeni atama hem de il içi il dışı tayinleri için oldukça yarar sağlayacaktır.

pigacu' Alıntı:
Bakanlığın yeni lab. açmayarak, ders kitabı göndermeyerek, müfredatı düzenlemeyerek dersimize bakış açısı ortada. En azından norm olayı çözülür ve adam akıllı bir görev tanımı yapılırsa bu bir kazanımdır. Lise ve ilkokullarda norm açılması tayin ve yeni atama bekleyen tüm hocalarımızı rahatlatır.

1. Çalışma saatleri net ve adaletli olmalı, okuldan okula değişmemeli. (Haftalık Ders + Fatih BTR = 30 Saat)
6. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri dışında norm verilmemeli. (Kurs, Yan Alan v.s.)

En önemlisi bizlerin öğretmen olduğu unutulmamalı ve hak ettiğimiz değer gösterilmeli. Sayın yetkililer bizler çok yüksek puanlarla fakültelere yerleştik ve ağır bir eğitimle mezun olduk. Özveri ve idealislikten taviz vermeyen, gerekirse tamircilik ve teknisyenlik yapan her bir öğretmenime lütfen öğretmen olduğunu hissettirin.
Bu hususlar çok önemli tamamen katılıyorum.. hele hele en önemlisi çalışma saatleri okul saatleri içerisinde değilde 30 saat olarak belirlenmeli yoksa bazı günler 10 saat okulda kalınabiliyor yazık . Çalışma saatler net olmalı bu keyfi duruım ortadan kaldırılmalıdır.

Ya btr yi isteyen adamın kafasında hayalinde nasıl bir btr var acaba? Arkadaşlar istisna okullar olabilir ama çoğu müdür müdür yrd hatta öğretmen ayak işleri yaptırıyo ya! Hala btr diyorsunuz derse sahip çıkalım yeter ne btr si geleceği olmayan saçma sapan bi görevlendirmeyi meslek edinmek istiyorsunuz ya! Atanamayan öğretmenler kurtuluşu bunda arıyorlar onları da anlıyorum bende atama bekledim ama sırf atanamayan bt öğrt kalmasın diye mesleğimi itibarsızlaştıramam! İsteyen btr olup teknikerliğe devam etsin ben öğretmenim ve bundan vazgeçemem. Btr şöyle böyle diye övüp kendinizi kandırmayın yıllardır btr de formatörlükte aynı

pigacu' Alıntı:

EK OLARAK;
*BTR’lerin çalışma saati çalıştıkları okullara göre değil öğretmenler gibi yada rehber öğretmen gibi maksimum 30 ders saati olsun. Eğer fazlası yapılacaksa ekderse tabi olsun. Örneğin Anadolu Liselerinde haftalık 40 saat ders var. Bu durumda okul idaresi ve öğretmenin karşılıklı anlaşması doğrultusunda 40 saat BTR görevi yürüten öğretmen 18 değil 28 saat ekders alsın.
*

1. Norm kriteri okuldaki şube sayısına göre belirlenebilir. 8 - 40 şube arası 1 norm, 40-80 şube arası 2 norm gibi.

2. Norm verilirken diyelim 8 şubeye 1 norm sınırı getirildi. Bu durumda bir çok köy okulunda aynı bahçede olan ortaokul 7 şube+ ilkokul 7 şube= 14 şube oluyor ama ikisi de ayrı değerlendirildiği için 8 şubenin altında olduğu için btr görevlendirilmiyor, norm da olmuyor. Bu gibi durumlarda aynı bahçe içerisinde ise ortaokul ve ilkokul beraber değerlendirilebilir. Ortaokula norm verilir, atanan BTRÖ ilkokulla da ilgilenecek diye belirtilir. Çünkü 14 şube de az değil. Özet olarak aynı bahçede olan tek başına 8 şubeyi tamamlamayan fakat 2'si birlikte 8'i tamamlayan ortaokul ve ilkokuldan hangisinin şubesi fazlaysa oraya 1 norm verilir diye karar alınabilir.

3. Mesai saatleri ders giriş-çıkışı olursa ortaokullarda ders 15.00'da meslek liselerinde 16.45'te bittiği oluyor. O yüzden adaletsizlik olmaması amacıyla psikolojik rehber öğretmenler gibi mesai saatleri 9-3 veya 9-4 arası olabilir.

4. Görevimiz idareye yardım etmek midir, rehberlik etmek midir net olarak yazılmalı. Ucu yoruma açık maddeler bırakılmamalı. Bir çok okul müdürü BTRÖ ile müdür yardımcısını aynı kefeye koymaya çalışmaktadır. Yani BTRÖ'nin görevi e-okula öğrencilerin resimlerini yükleyerek idareye yardım etmek midir, yoksa idareci yüklerken bir sıkıntı çıktığında o problemi çözmek midir, ona nasıl yükleneceğini öğretmek midir? Bu gibi durumlar net olarak yazılmalı.

5.Müdür yardımcısının yapması gereken MEBBİS, E-OKUL, EK-DERS, NÖBET ÇİZELGESİ, DERS PROGRAMI'nın hazırlanması gibi işlerin BTRÖ'ye verilmeyeceği net olarak belirtilmeli.

6. BTRÖ'nün okulda yapması gerekenler de haftalıksa haftalık, aylıksa aylık, dönemlikse dönemlik net olarak belirtilmeli.

7. Yeni, güncel teknoloji bilgilerini, eğitim e-materyallerini aktarmak için BTRÖ'nün dönemde 1-2 defa tüm öğretmenler ile toplantı yapması gerektiği belirtilmeli. Bu toplantıya öğretmenlerin katılması zorunlu olmalı. Yönetmeliğe dayandırılmalı. Yani öğretmenler bu toplantıya katılmanın Öğretmenler Kurulu gibi zorunlu olduğunu bilmeli. Aksi durumda teknolojiyi öğrenmek istemeyen, teknolojiye karşı direnen öğretmeni maalesef kaybediyoruz.

8. BTRÖ dönemde en az 1 defa her öğretmenle 1 derse katılmalı, kullanılan e-materyal formlarda imzalarla kayıt altına alınmalı.

9. Bilinçli ve Güvenli İnternet kullanımı konusunda BTRÖ'ler öğrencileri ve velileri bilinçlendirici toplantılar yapmalı.

pigacu' Alıntı:

hocama katılıyorum kendisine sadece 5.soruyu sormak istiyorum

Ekders ders yüküne göre hesaplanmalı ne demek?

1- Çalışma saatleri net olmalı dedik diye bütün btrleri 40 ve üzeri saat çalışmaya mahkum etmeyin, hali hazırda bizler 40 bazı ilköğretim kademelerindeki btrler 30 saat çalışıyor tamam okul şartları gereği bu olabilir ama bizim 10 saatlik farkımız bir şekilde karşılanabilir diye düşünüyorum.
2-Nöbet konusu herkes için isteğe bağlı olabilir ne kurs açabiliyoruz ne nöbet
görev tanımımız tenefüsleri de kapsıyorsa okul öncesi gibi oraya +ekders yazılabilir!

3-

4- Fatih Btr olayları tüm ülkede aynı sistemden yapılmalı ve kısa sürede sonuçlanmalı her sene her dönem başında sıkıntılarla uğraşıyoruz.

5- meslek liselerinde görev yapabilen öğretmenler- meslek lisesi mezunları vs
%25 fazla ek ders alıyor, diğer rehber öğretmenlerde aynı şekilde bizlerde kapsamın içine sokulabiliriz madem adımız rehber öğretmen?

.
.
--Fatih Projesinin olduğu her okula (Meslek Liseleride Dahil) en az bir BTR normu verilmeli.
--Öğrenci, Öğretmen, Akıllı Tahta sayısına göre norm arttırılmalı.
--Özel eğitim okullarında %25 fazla ek ders verilmeli.

Meslek liselerindede BTR normu oluşturulsun. Fatih projesindeyiz birçok sorun çıkıyor, hem derslere hemde bu sorunlara bakamıyoruz.
.
.

Öneriler gayet makul inşallah önerilen şekilde olur arkadaşlar ancak Kurslu olanlar BTR normuna alınmasın taleplerini doğru bulmuyorum. Kimse Btr istemiyor zaten bakanlık bu sebepten kurs veriyor.

Ne kadar çok norm o kadar çok işe yarar. Bu fırsatı değerlendirelim. Ne kadar çok hak kazanılırsa mesleğimizi o kadar iyi icra edebiliriz. Konuyu açan arkadaş, bakanlık ne düşünüyor bizim görüşlerimizden önce o daha önemli.

Keşke sizin yaptığınızı bakanlık yapsa görüşleri toplayıp değerlendirilmesi en uygunu olurdu.

Öncelikle 100 saatlik btr kursu vs. alanlara kesinlikle norm kadro verilmemeli...!!!!
tahta sayısına göre normlar belirlenmeli.
ucu açık bir şekilde görev tanımı olmamalı.
rehber öğretmenler gibi çalışma saatlerimiz belli olmalı.

Zaten kurslu öğretmenlere verilirse mahkemeden geri döner, kendilerini sıkıntıya sokmamak adına böyle bir hata yapmazlar diye düşünüyorum. Ayrıca sadece ilkokullarda değil diğer okullarda da btr kadrosu açılıp aynen btr yönergesinde olduğu gibi(tecrübeliler) öncelikler göz önüne alarak atama yapılmalıdır.

:alkis: :alkis:
pigacu' Alıntı:

rehberlikçiler gibi net olmalıdır maddelerin ...

ilkokullarda öğrenci saysı ... kadar olan okullara ve ortaokullarda öğrenci saysısı... ve üzeri olan okulklara şu kadar norm kadro verilir diye. net olmalı

Dün ilden Atamdan sorunlu şube müdür geldi. Var mı sorunuz dedi?

Bende son çıkan norm kadro yönetmeliğine göre, BT Araçları ile donatılmış ilkokulllara da Bilgisayar öğretmeni normu açılacakmış, bu konuda çalışmanız var mı dedim?

Öyle bir çalışmamız yok, sen yanlış anlamışsın hocam dedi,

:eek: :eek: :eek:

Geri