5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmen Rehberi ve Materyalleri

Kodla Büyü
Yaklaşık 700 sayfanın tümünü çıktı alıp bu haftasonu tek tek incelemek ve renkli kalemlerle çizmek istiyorum.

Çok güzel bir gelişme seneye de 6.sınıfları bekliyoruz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Birde şu 5.sınıflarda dersin kaldırılması engellenmeli aksi takdirde bu kadar güzel bir kaynak heba olacak.

Sunumları PDF'den kendimiz mi oluşturacağız bu arada? Sunumu indirin diye yazmış kılavuzda?
kesfetprojesi.org üzerinde bazı sunumlar, video ve animasyonlar var. Zaten çalışmanın ilk adımını atan da kendileri, ellerine emeklerine sağlık. Oradan da faydalanabilirsiniz hocam.

10 numara 5 yıldız dedikleri bu olsa gerek.
11 sene sonunda basamaklar kitabından sonra gördüğüm en güzel kitap
süper gerçekten :)

her şey iyi güzel.. gayet basit ve etkileyici..
fakat bir şey dikkatimi çekti..
ses kartı kullanan var mı hala yaw..

Arkadaşlar seneye kitabın basılıp öğrencilere dağıtılması için baskı oluşturalım (tabi dersimiz kalırsa).

hocam herşey güzelde 5.sınıflamı kalacak yoksa 6.7.8. sınıflar için de bu şekilde bir çalışma olacak mı yani bu ders diğer kademelerde de olacak mı yada seneye ne olacak ..

Önümüzdeki sene dersle ilgili bir değişiklik olmazsa 2 kitapta basılı olarak verilecek

Son düzenleme:
Detaylı olmasa da yüzeysel bir inceleme yaptım. Görseller ve basit içeriğin olması 5. sınıflar içi sevindirici bir olay. arkadaşlarında beğenmesi önemli. Umarım meb öğrenci kitabı içinde adımını atar. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 5. Sınıf Öğrenci Çalışma kitabımızda bu içeriğe gayet uygun olduğunu düşünüyorum. Birçok meslektaşımız beğendi. Umarım öğrencilere ve bizlere faydalı olur.

Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. Hemen incelemeye başlayacağım. Bu yönde atılan adımlar sevindirici tabi ki. Arkadaşların da dediği gibi öğrenciler için de ders kitapları hazırlansa süper olacak. Tabi bunun yanında BT sınıfı olmayan okullara da bir el atsalar süper olacak. BT sınıfı olmadan bir yere kadar. Daha da önemlisi MEB'in de dersimizle alakalı uzun vadeli ve verimli bir politika izlemesi çok önemli. Tüm öğretmen arkadaşların her türlü sıkıntıya rağmen yılmadan elinden gelen gayreti gösterdiğine inanıyorum. Ama her yılın başında ya da sonunda ne olacak dersimiz diye düşünmek ister istemez tedirgin ediyor.

Benzer bir mantık ile umarım Bilgisayar Bilimi dersi içinde yapılır. Maalesef yapılan en büyük yanlışı ders kitaplarında anlatılacak konuları sınıflandırıp parçalara ayırarak alt başlık alt başlık şeklinde bölüp sonra onları terimlere boğulması. Örneğin; Algoritmaların arasına pat diye "Veri Türleri" giriyor ve uzun uzun anlatılıyor ki bu kodlamaya başlayınca aşama aşama anlatıldığında çok rahatlıkla anlaşılabilecekken bu şekliyle kafa karışıklığı ve olumsuz algı oluşturmaktan öteye gitmiyor mesela. Halbuki öğrenciler yeri geldikçe lazım oldukça bu tarz konuları içeriğe yedirerek anlatmak onların keşfederek zorlanmadan hatta farkına varmadan öğrenmelerini sağlıyor. Kitapta mesela Başlığın altında "Bu başlık bilgiye erişimi anlatmaktadır." deniyor ki bu resmen bu başlığı koyduk madem içine bir şeyler yazalım bari demek gibi.

Bunları niye yazdım 5. sınıflar için hazırlanan Öğretmen Kitabı ve Etkinlikleri olmasını istediğim bir mantıkta olduğu için çok hoşuma gitti. Algoritma tanımı şudur falan demek yerine çocukların keşfederek, sorgulayarak öğrenebilecekleri aşağıdaki örnek falan ne güzel olmuş.

Öğretmen Rehber Kitabı, Sayfa 163 -> Ağustos Böceği ile Karınca: Bir Algoritma Masalı

Güzel görünüyor, çok sevindim, emeği geçenlere teşekkürler.Günlük plan yapmaktan da kurtulduk:)

5. sınıflardan dersim kaldırıldı.Pilot okul olduğu için ,şimdi de 5. sınıflara kitap açıklandı.Yaman çelişki ...Ama kitap çok güzel hazırlanmış.

iyi haber ama 5. sınıflarda nasıl olacak
hem seviyor hem dövüyorlar gibi olmuş.
sunumlar ve medya materyalleri diyor ama göremedim.
günlük planda olsaymış ;)

Geri