Bilişim Teknolojileri ve yazılım dersi.. sonu geldi artık!

Kodla Büyü
Hocalarım bu sene pilot uygulama için belki ders saatleri bu şekilde düzenlenmiştir. Umarım talim terbiye haftalık ders çizelgesini tekrar gözden geçirir. Çünkü 15 saat İngilizce üzerine diğer derslerin olması o yaştaki çocukları çok zorlar bana göre. Bu düşünce ile umuyorum ki diğer dersler biraz azalarak bizim dersimize yer açılır.

Efendim müfredat şimdiye kadar ki en iyi müfredatmış. Eğer bir müfredat üretime ve beyin fırtınasına teşvik etmiyorsa o müfredat kötüdür.
İşin enterasan tarafı diğer branşlar müfredatı övüp duruyor. Ya bunlar hiç görmüyor mu diğer milletlerin yaptıkları teknolojik ekipmanları.
Şaşkınlık içindeyim. Her sene bilişim derslerinin değeri anlaşılacak derken daha kötüye gidiyor.

11 yıldır her eylul ayinda ayni sorun. Norm fazlasi mi oldum, btr olamazsam ek dersim olmaz yandim vs diye diye yillar gecti. Seneye 2 saat dersim kaliyor okulda. Tek bir 6.sinifimiz olucak. Bu bransi sectigim gune lanet etmekten baska bisey yapamiyorum. Biz dersi önemsesek ne olucak, yeterli mi sanki. Ogrenci onemsemiyor, veli onemsemiyor. En onemlisi de meb onemsemiyor. Toptan kaldirsinlar bizim icin de bir care dusunsunler baska da bisey istemiyorum. 33 yasima geldim gelecek kaygisi yasamaktan yoruldum. Bu sene uni sinavinda ingilizce ogretmenligini kazandim. Hazirlik atlama sinavini da gectim. Su an 1.sinifim. üniversite baska sehirde nasil okurum ne yaparim bilmiyorum ama kurtulmak istiyorum artik bu branstan. En azindan meslek hayatimin geri kalan yillarinda daha rahat ederim belki :((

Bakan , geniş istişare katılım lı müfredat dedi ama 5 lerde dersimiz kalkıyor, bir çok kişi norm fazlası olacak, fazlalık olanlar nereye isteyecek ki, zaten bir çok bilişimci norm fazlası, sistem tıkanır böyle, tahminim Fatih normu verileceği yönünde, onunda fazla kıymeti yok, bizim için önemli olan ders, biz öğretmeniz. Norm verilirse tayinlerde büyük kolaylık olur, her okulda Fatih olduğu için en az 1 norm açılır, tek güzel yanı bu olur, diğer türlü sıkıntı.

Her okul tüm 5 leri hazırlık yapmıyor hocam @aytduman
Herkesin norm fazlası olduğu zamanları da bilirim. O zaman da kimseyi gönderemiyorlar çünkü gönderecekleri okulda da norm yok :) Ama şunları da okuduk gördük tabi, atıyorum 8 saat dersle norm fazlası olup 4 saat dersin olduğu okula gönderilenleri de okuduk. (Sayılar tahmini ama çok benzr). Norm fazlası olup göndermeseler, hatta BT öğrenmeni her okulda 1 tane olacak normu ders saatinden bağımsizdır deseler bile ek derssiz hayat zor ...
Yarın olacaklar için şimdiden üzülmemeyi öğrenmeniz gerek

Pilot okullara soracaklar memnun musunuz uygulamadan memnun olmazlarsa sistem devam etmeyecek ki ben memnun olacaklarını sanmıyorum ingilizcede zorlandıkları için çok sevilen bir ders olduğunu düşünmüyorum ahan da buraya yazıyorum seneye kalkar bu uygulama rahat olun

Bugün 5. sınıf öğrencilerimle konuştum hiçbiri ingilizceyi sevmiyor, zorla güzellik olmaz. 5 saat seçmeli ingilizce var bizim okulda, bu seneye 15 olduğunda çocuklar ingilizce mi şakıyacak hiç zannetmiyorum. Başarı daha fazla düşer, biziim dersimiz artsa programlama verilseydi ülke şahlanırdı ülke; koca hindistan bilişim sayesinde milyonları besliyor.

15 saat ingilizce bence göstermelikten başka bir şey değil, ben anadolu lisesinin ortaokul bölümü hazırlık okumuş altın nesildenim. Bize beden eğitimi, müzik, resim harici ingilizceden başka ders göstermiyorlardı, öyle olduğu halde mezun olduğumuzda çok iyi olan ilgili olanlar harici gerisi yine şimdiki mezunlar gibiydi. İngilizce ilgi olmadan, seçilmiş öğrencilere verilmediği takdirde tam anlamıyla istenilen seviyeye çıkarılamaz, heleki böyle her 5. sınıfa hazırlık koyarak öğrencileri okuldan soğuturlar.

Son düzenleme:
yeter artık bir sene başı da norm fazlası olur muyuz, maaşı doldurabilir miyiz derdiyle başlamayalım. Aslında dersi anlatması zevkli, öğrenciler ilgili hele de lab varsa müthiş oluyor ama meb bezdirdi bizi, illallah ettirdi. Dolmuşum kusura bakmayın :D

Btr icin en son yonetmelik yayinlandiginda herkes tepki gosterdi ama gorevlendirme almama gibi tepki veren kaç kişiydi? bunda da birsey olmaz, ders kalkar koyarlar... adamların iki dudağı arasındayız...

Btr icin en son yonetmelik yayinlandiginda herkes tepki gosterdi ama gorevlendirme almama gibi tepki veren kaç kişiydi? bunda da birsey olmaz, ders kalkar koyarlar... adamların iki dudağı arasındayız...
Oyle degil aslinda hocam ilimizde btr basvurulari ihtiyacin 1/3 u kadar. Btr olmayan da cok fazla var.

Büyük bir tepki olmadi somucta hocam, istisnalar her zaman olur ama sayisi elle sayilacak.kadar maalesef

Meslekte 11. senem. Bir 11 sene daha çalışsam, hiçbir şeyin değişeceğini sanmıyorum. Gram umudum yok. Bizim kadar kalifiye olup, bizim kadar az maaş alan, itilen kakılan başka meslek de yok, öğretmenlik içinde başka branş da yok. En basitinden bir sağlık çalışanı veya bir polis bizden çok daha iyi maaş alıyor. Yanlış anlaşılmasın; almasınlar demiyorum. İşini layığıyla yapan herkese, aldığı her kuruş helal olsun. Ancak biz haketmiyor muyuz gerçekten? Veya soruyu şöyle sorayım; hakettiğimiz para ve değer gerçekten bu mu?

Yaptığımız işin değeri, ne kadar itilip kakıldığımız vs. gibi saçmalıklarla(evet saçmalık) zaman kaybetmeye de, ağlaklığa da hiç gerek yok. Doğruca sadede geleyim; yeni başlayan veya benim gibi yıllanmış zümrelerime tek tavsiyem, imkanı olan varsa bir dakika durmasın derim. Tıp, hukuk, hatta paramedik gibi bölümler veya kendi alanımıza yakın olan bilgisayar/yazılım mühendisliği gibi bölümler okuyarak öğretmenlikten kurtulun. Veya belirli sertifika programlarında eğitim alarak veya özel sektörün beklentilerine dönük evde kendinizi eğiterek özel sektöre geçmeyi deneyin. Daha doğrusu kendi imkan ve kabiliyetleriniz doğrultusunda şartları zorlayıp kendinizi bu bölümden kurtarın derim. Hele bekarsanız ve yeni atandıysanız kredi çekip ev-araba almak gibi şeylerin peşine düşmeyin hiç. Bu bölümü tercih edip öğretmen olmak gibi bir hata yapmışsınız ve bu hatanın telafisi yeniden 4 yıl üniversite okumaksa bu bedeli ödemeniz, borçlanıp zaman kaybederek, bir şeyler düzelir diye umut ederek bütün ömrü heba etmenizden yeğdir. 4 yıl BÖTE okudunuz diye bütün hayatınızı heba etmeyin. Hayatınızın kalanının mutlu geçmesi için o 4 yılın üstünü çizmeniz gerekiyorsa çizin.

Şöyle düşünün; en az 60 yaşına kadar çalışacaksınız. 10 sene kıt kanaat geçinip ev sahibi olsanız bile, sonrasında rahat edeceğinizin hiçbir garantisi yok. Ki görünen köy klavuz istemiyor. Öğretmenlikle(en azından bizim branşla) sizi rahat ettirecek parayı kazanamazsınız. Ancak özel ders verebileceğiniz bir branşa geçerseniz veya hepten meslek değiştirip bizden çok daha iyi maaş alan bir mesleğe geçerseniz, belki 4 seneniz gider ama hayatınızın geri kalanında rahat edersiniz. 60-65 yaşına kadar çalışacağınızı düşünürseniz, nerden baksanız önünüzde 30 sene var. Bunu iyice düşünün. 50 yaşına geldiğinizde halen bu işi yapmayı istiyor musunuz?

Kısacası, ağzı açık ayran budalası gibi müsteşarın, bakanın ağzına bakarak, bilgisayar bilimi dersinin önem kazanmasını, ders saatinin artırılmasını, bizim dersin sınavlarda yer almasını ve böylece özel ders verilebilecek kadar önemli bir ders haline gelmesini, maaşlarımıza %3-4 gibi hakaret niteliğinde zamlar yerine insani ölçütlerde zam yapılmasını vs. beklerseniz, bu işten emekli olursunuz.

Benim çalıştığım kurum da pilot okullardan biri oldu. Ne yazık ki ders saatim yarı yarıya azaldı. Bugün 5. sınıfları gördüğümde içim cız etti inanın. En keyifli ders işlediğim kademeydi halbuki.Dersimizin olması bizim gücümüz gerçekten Buna ses çıkarmazsak seneye bir çok arkadaşımız bu sıkıntıya düşecek. Ben kendi adıma bugün Bimer e yazdım Belki şikayet sayısı artarsa ses getirebiliriz. Bakalım bekleyip göreceğiz.

Teog kaldırılmasıyla herkes istediği okula istediği bölüme gidecek.Liselerde bilişim dersi canlanabilir.

Arkadaşlar; görünen köy klavuz istemez. Bu çok güzel bir söz bizim branşımız için. BT Dersine hiçbir zaman önem verilmedi ve verilmeyecekte. 5.Sınıflarlardan ders kalktı. Ekim ayındaki norm güncellemsinde BT Öğretmenlerinin en az %30-40 norm fazlası olacak ve bazı okullarda hiç norm gösterilmeyecek. Örneğin köy okullarında. Önümüzdeki sene yapılacak norm güncellemeleri ile de toplam BT Öğretmenlerinin %60-70 norm fazlası olur ya da 2-3 okulda maaş karşılığını doldurmayla uğraşır. Bu meslekten bizi soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Tek duam şu alan değişikliğinde bizi de göz önünde bulundursalar da arkama bakmadan bu bölümü terk etsem.

Geri