Bilisimle üretim pilot okulları nereden öğrenilir?

Kodla Büyü

arslan_1905

Süper Üye
Süper Üye
Konuya yazdim arkadaşlar bilişimle üretim projesinin pilot okullarının bulunduğu bir liste var mıdır?
Pilot okul seçilince o okulun bilişim öğretmeni (btr degilim) resen mi görevi alır yoksa isteğe bağlı mıdır?
Bir de proje kapsamında okullara ne gibi yardımlar yapılıyor?
Arkadaslar hiç bilgim yok sorularımı garipsemeyin lütfen.

Bilgisayar yeterliliği isteniyor zaten hocam, haricinde de kit sayısı belli olmamakla birlikte 1 tane 3d yazıcı

evet bu soruyu ben de merak ediyorum. Toplantılar btr lere yönelik. Ama bir şey unutuluyor 100 saatlik eğitim alıp btr olan bizim branşla alakası olmayan insanlar var. bu toplantılar bilişim öğretmenlerine yapılsa daha yerinde olmaz mı? sonuçta ders saati artacağından bizi ilgilendiriyor diye düşünüyorum. ben btr değilim 100 saatlik arkadaş btr farklı branş ve toplantı bilgilendirmesi ona yapılmış. Muhtemelen bu toplantı bilgisi size de gelmedi hocam. Zoom üstünden bir bilgilendirme toplantısı var ama btr lere yönelikmiş.

Konuya yazdim arkadaşlar bilişimle üretim projesinin pilot okullarının bulunduğu bir liste var mıdır?
Pilot okul seçilince o okulun bilişim öğretmeni (btr degilim) resen mi görevi alır yoksa isteğe bağlı mıdır?
Bir de proje kapsamında okullara ne gibi yardımlar yapılıyor?
Arkadaslar hiç bilgim yok sorularımı garipsemeyin lütfen.

Ben pilot okullardan birinde görev yapıyorum hocam görevlendirmeden kastınız eğitim almak pilot uygulamayı yürütmek ise branşımız adına çok güzel bence seve seve görev aldım hep aynı konuları anlatmaktan sıkıldık kodlama konusunda öğrencilerde daha istekli oluyor okullara Arduino setleri, 3 boyutlu yazıcı ve akıllı ev, araba, sera proje malzemeleri gönderiliyor

Bizim okul için beni de aradılar. Ama pc lerin durumundan dolayı olmaz dediler. Eski oldukları ve hepsi aynı özellikte olmadıklarından dolayı şimdilik kaldı.

İl Milli Eğitimen Fatih Projesi Eğitmeni olduğunu söyleyen birisi aradı. Okulunuz Bilişimle Üretim Projesi kapsamında pilot okul dedi. Dedim: "hocam bilgisayarlarımız eski. Proje kapsamındaki uygulamarda yetersiz olabilir "
Eğitmen: 1 GB Ram bellek varsa yeterli ha bir de 1,6 Ghz işlemci
Ben: Neyse hayırlısı olsun, sonra detaylı konuşuruz.. :)

Şube sayısı fazla olan okullarda bu pilot uygulamada 1 adet fazladan bt öğretmenine ihtiyaç olabilir. Bu ekim ayındaki norm guncellemelerine yansır mı yoksa pilot uygulama olduğu için norm guncellemelerinde pilot okullar yine 5 ve 6. Sınıf dersleri mi baz alırlar?

Şube sayısı fazla olan okullarda bu pilot uygulamada 1 adet fazladan bt öğretmenine ihtiyaç olabilir. Bu ekim ayındaki norm guncellemelerine yansır mı yoksa pilot uygulama olduğu için norm guncellemelerinde pilot okullar yine 5 ve 6. Sınıf dersleri mi baz alırlar?
Hocam, hayallerinizi yıkmak istemem ama şu an gerçekleştirilmekte olan tanıtım toplantıları için çıkan resmi yazıda BT Rehber Öğretmenleri yazıyor. Dolayısıyla bence norm kadro hususunda fazla ümitlenmemenizi tavsiye ediyorum. Anladığım kadarıyla 6 aydan 6 aya BT Rehber Öğretmeni görevlendirerek bu işi çözmeyi planlıyorlar.

Bize büyük ihtimalle kademeli bir şekilde başlanacağı söylendi hocam. Yani öğrenci 5. ve 6. Sınıfta proje kapsaminda eğitimleri alacak ki 7. Sınıfta da bilişim dersi olsun ve eğitimlerine devam etsin. Kısa vadede norma etki edecek gibi görünmüyor ne yazık ki

Hocam, hayallerinizi yıkmak istemem ama şu an gerçekleştirilmekte olan tanıtım toplantıları için çıkan resmi yazıda BT Rehber Öğretmenleri yazıyor. Dolayısıyla bence norm kadro hususunda fazla ümitlenmemenizi tavsiye ediyorum. Anladığım kadarıyla 6 aydan 6 aya BT Rehber Öğretmeni görevlendirerek bu işi çözmeyi planlıyorlar.
Bize büyük ihtimalle kademeli bir şekilde başlanacağı söylendi hocam. Yani öğrenci 5. ve 6. Sınıfta proje kapsaminda eğitimleri alacak ki 7. Sınıfta da bilişim dersi olsun ve eğitimlerine devam etsin. Kısa vadede norma etki edecek gibi görünmüyor ne yazık ki
Teşekkürler arkadaşlar

Bu projeye dahil olmak için Btr mi olmak gerekiyor? Yoksa proje dahil olunca BTR olarak mı görevlendiriliyoruz.

Bu BTR 'ler Hogwards'ı dereceyle bitirenlerden seçiliyor galiba :) Fatih projesi var etkileşimli tahtalara bakılacak BTR baksın, fotokopi ile ilgilenilecek BTR baksın, idare bilgisayarları sorunlu BTR bakar, BT dersleri var e ne güne duruyoruz tabii ki bizim derslerimiz, proje yarışmaları var (TÜBİTAK; Teknofest, vs vs) Fenci filan elini sürmez biz varken aaa lütfen :), ... liste hiç bitmez.

Bu BTR ismiyle olmaz. BTR diyen de yok zaten. Yaşlı idarecilerin gözünde format atıcı :D

Üst paragrafları saymazsanız Bilişimle üretim harika bir proje. Millete(kullandıkları bilgisayarlara sürekli virüs bulaştırmayı adet edinmiş sayın idare edicilere, fotokopi makinesine sürekli kağıt sıkıştırmayı nasıl başardıklarını hala kara kara düşündüğüm diğer öğretmenlere, sabahlara kadar oyun oynayan, tiktoka video çeken çocuğu ile "bizim çocuk zaten bilgisayar biliyor yeaa" diyerek övünen sayın velilere) öğretmen olduğunu kabul ettirebilen çok güzel uygulamalarda bulunabilir.

Dipnot: Mesajlarım hayli gayri ciddiyetli hiciv içerir. Bazen alınanlar oluyor. Çok da şeapmayınız. Saygılar.

Bu BTR 'ler Hogwards'ı dereceyle bitirenlerden seçiliyor galiba :) Fatih projesi var etkileşimli tahtalara bakılacak BTR baksın, fotokopi ile ilgilenilecek BTR baksın, idare bilgisayarları sorunlu BTR bakar, BT dersleri var e ne güne duruyoruz tabii ki bizim derslerimiz, proje yarışmaları var (TÜBİTAK; Teknofest, vs vs) Fenci filan elini sürmez biz varken aaa lütfen :), ... liste hiç bitmez.

Bu BTR ismiyle olmaz. BTR diyen de yok zaten. Yaşlı idarecilerin gözünde format atıcı :D

Üst paragrafları saymazsanız Bilişimle üretim harika bir proje. Millete(kullandıkları bilgisayarlara sürekli virüs bulaştırmayı adet edinmiş sayın idare edicilere, fotokopi makinesine sürekli kağıt sıkıştırmayı nasıl başardıklarını hala kara kara düşündüğüm diğer öğretmenlere, sabahlara kadar oyun oynayan, tiktoka video çeken çocuğu ile "bizim çocuk zaten bilgisayar biliyor yeaa" diyerek övünen sayın velilere) öğretmen olduğunu kabul ettirebilen çok güzel uygulamalarda bulunabilir.

Dipnot: Mesajlarım hayli gayri ciddiyetli hiciv içerir. Bazen alınanlar oluyor. Çok da şeapmayınız. Saygılar.
hocam mesajları gayet doğru eksiği var fazlası yok.
şahsen bana fotokopi makinasından çıktı alamadığını söyleyen olursa kesinlikle yardımcı olmuyorum benim işim değil. ayrıca 10 yıldır yerinde duran makinadan hala anlamayan istifa etsin.

İl Milli Eğitimen Fatih Projesi Eğitmeni olduğunu söyleyen birisi aradı. Okulunuz Bilişimle Üretim Projesi kapsamında pilot okul dedi. Dedim: "hocam bilgisayarlarımız eski. Proje kapsamındaki uygulamarda yetersiz olabilir "
hangi il hocam merak ettim bende aynı muhabbeti yaşadım da...

bu özellikler proje için yetecek mi?bu konuda çalışan arkadaşların fikri önemli.sonra biz gönderdik siz beceremediniz demesinler

Bilişimle Üretim online bilgilendirme seminerinde çıktım şimdi. BT ve Yazılım Bilişimle Üretim dersine bilişim öğretmeni girecek denildi. Yazıdaki BTR yanlış olmuş bence. Ders içeriğimiz güncellenecek, Scratch, App İnventor... Arduino setleri, 3D yazıcı gönderilecek. Hizmetiçi eğitimler olacakmış.

EBA'da Dersler bölümünde tüm derslerde ortaokulu seçince Bilişimle Üretim Pilot Projesi dersi de çıkıyor. Ordan konulara bakabilirsiniz. Uygulamaya yönelik. Şimdiden içeriklerden yararlanmayı düşünüyorum derslerimde.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omd
Arkadaşlar kısaca en büyük sıkıntı thinkercad işlemlerinde ve scratch 3.0 da çıkıyor onları bir test edin ekran kartınız kasmıyorsa, yani çocukları ve sizi pişman etmeyecekse girin derim. Gayet keyifli ve eğlenceli geçiyor dersler. ufak tefek sıkıntılar çıkıyor bilgisayarlarda, e o kadar da olacak artık kilitlenmeyen bilgisayar mı olurmuş :)
https://evraksorgu.meb.gov.tr/ bu adresten sorgulama yaparsanız orta ölçek pilot okulları görürsünüz.
evrak doğrulama kodu
2e1f-03ef-30ba-8e17-034e

evrak sayısı
19109580

Arkadaşlar kısaca en büyük sıkıntı thinkercad işlemlerinde ve scratch 3.0 da çıkıyor onları bir test edin ekran kartınız kasmıyorsa, yani çocukları ve sizi pişman etmeyecekse girin derim. Gayet keyifli ve eğlenceli geçiyor dersler. ufak tefek sıkıntılar çıkıyor bilgisayarlarda, e o kadar da olacak artık kilitlenmeyen bilgisayar mı olurmuş :)
https://evraksorgu.meb.gov.tr/ bu adresten sorgulama yaparsanız orta ölçek pilot okulları görürsünüz.
evrak doğrulama kodu
2e1f-03ef-30ba-8e17-034e

evrak sayısı
19109580
Hocam evrak 06/10/2019 tarihli
Bugün toplantıya katılacağız, 2-3 hafta önce de bilgi almışlardı, bugünkü toplantı genel bilgilendirme sanırım, yani yeni okullar eklenecek sizin paylaştığınız bu evraklara göre.

yıllarca bilişim sınıflarını ihmal ettiler şimdi bir nebze olsa da akıllanmışlardır umarım.başka yerlere su gibi akan kaynakların bir bölümünü bilişim sınıfları için kullansalar her okulun modern bir bilişim sınıfı olurdu akıllı tahta kurunca bilgisayarlara ihtiyaç olmayacak diye düşündüler.norm için az da olsa katkısı olacağını düşünüyorum umarım geçici bir heves değildir

Başvurular alınıyor, BT labi olup katılmak isteyen okullardan. Başvurular ara ara tekrar alınacakmis.

Ortaokullarda Bilişim Tekn ve Yazılım dersi konularına eklenecek konular, Bilişimle Üretim projesinde olanlar. (EBA-Dersler-Bilisimle Üretim Pilot Projesi altında bu konularda içerikler var, şu anda bu proje kapsamında olmadığım halde erişebiliyorum.)

Dijital Vatandaşlık
Girişimcilik
Scratch ile Kodlama
Small Basic ve Python
Arduino
Tinkercad ve Sketchup ile 3B tasarım
S4A ve mBlock ile Akıllı Cihaz Tasarımı
App Inventor ile Mobil Programlama
App Invertor ile Arduino Uygulamaları
Projeler

çoğu okulda bilişim sınıfı yok olanların da çoğu eski.bu durumla ilgili bir çalışma yapılacak mı?yenileme vs.

İlkokullarda bilişim öğretmeni olmadığı için okullardaki BTR ciler düşünülüyor, ama sonra belki buralara da norm verilir sanırım. Ortaokullarda zaten BTY öğretmeni var, bilişimciler girer yani.

Geri