BILSEM mülakatı ve çalışma şartları

Kodla Büyü

katafalk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. BİLSEM kılavuzu yayınlandı. Hayırlı olsun.

Bildiklerim: Ek dersin %25 artırımlı olduğu, çalışma saatlerinin esnek olduğu.

Bilmediklerim:

-Orada BTR olunabiliyor mu?
-Başka kurumda DYK ya da MAÖL alınabiliyor mu?
-Başka bir kuruma geçildiğinde prosedür normal okullar gibi mi yoksa proje okulları gibi mi?
-Kurumdan ayrılırsak aynı kurumda ya da başka bir BİLSEM'de çalışmak istersek tekrar mülakata girmemiz gerekiyor mu?
-Sadece proje odaklı çalışılıyor yoksa normal ders/kurs şeklinde ilerleyebilir mi?
-Öğretim programı, yıllık planlar neye göre belirleniyor? Örneğin mesleki okullarda MEGEP'tir.
-Son sorum malum, TORPİL... Öhöm referans öne çıkıyor mu? Son zamanlarda öğretmen ve idareci atamalarında baya önüne geçilmiştir aslında.

Torpil yok hocam kaç senedir boş bilsemler.
Emjr kulusun. Müdür mdr yardımcısı seçme olduğu için ekip arkadaşlarınla tanışman gerek sınavdan önce.

Dyk , bir veya başka okulda çalışma yok galiba. Bilsem öğretmeni başka okulda çalışamıyor galiba.

Hocam ben geçen sene mülakata girdim, geçer not aldım ve Bilsem'e atandım. Sorularınıza dilim döndüğünce cevap vereyim.
1. BTR görevlendirilme olmuyor. Ne kendi kurumunuza, ne de başka bir okula.
2. Dyk vb. Görev alamıyorsunuz fakat Halk eğitim merkezi aracılığıyla kurs açabilirsiniz
3. Sorunuzda ne demek istediğinizi anlayamadım
4. Bilsemden herhangi bir şekilde ayrilirsaniz tekrar başvuru yapıp mülakat vs. süreçleri yeniden yapacaksınız diye biliyorum
5. Ders içeriği sizin ve öğrenci grubunuzun ihtiyacına göre belirliyorsunuz. Mesela küçük yaş gruplarına ben code.org, kodlabuyu, eba-mobilkod, scratch jr ile kodlama etkinlikleri, 5-6. sınıf gruplarına mblock veya scratch, 7-8 sınıflara Mbot ile robotik, lise seviyesi gruplara Arduino ile proje mantığı olarak gidiyorum.

Son düzenleme:
6. Öğretim programı, yıllık günlük plan vs. tam bir muamma. İnternette neredeyse hiç bir örnek yok. Ya kimse yapmıyor, yada yapanlar paylaşılmıyor. Şahsen ben daha önceden dyk planı olarak kullandığım 1 2 kurs planını düzenleyip onları kullanıyorum.
7. Torpil kısmına gelince, mülakatlara Daire Başkanı Oktay Kılıç şahsen katılıyor, soruları sorup cevapları kendi değerlendiriliyor. Ben ve bir arkadaş peş peşe girdik, baya ciddi ciddi sorular sordu. Ne gibi çalışmalar yaptın, görev aldığın veya derece aldığın bir proje-yarisma-faaliyet var mı, Bilsem'e ne katacaksın, Bilsem'in sana ne katacağını bekliyorsun, hangi programlama dillerini biliyorsun, takip ettiğin süreli yayınlar neler, takip ettiğin yazarlar kimler, Robotik ve Kodlama olarak ülkemizi hangi konumda görüyorsun gibi hem genel hem de alanımızla ilgili sorular sordu.
Özellikle yok çalışma saatleri benim için uygun, yok idareci olayım, yok falan filan gibi nedenler söyleyenlerin direk üstünü çizmiş diye söylediler. O yüzden torpil kısmını, referans işini falan çok dikkate alacağını zannetmiyorum

Çalışma saatlerine gelince bizde eğitim 16.20 de başlıyor, 19.15 te bitiyor hafta içi 4er saat, cumartesi 9.00 da başlıyor 15.40 da bitiyor 8 saat. Ders başlamadan 1 saat önce dersi olan öğretmenlerin okulda bulunması ile ilgili bir yazı geldi geçen günlerde, yani 15.20 de okulda bulunacaksınız
Ek ders ücreti %25 artırımlı nöbet dahil.

Hocam bir önceki mesajda izah etmiş

Btr olamıyorsunuz
Çalışma saatleri hafta içi 16:00-19:30 arası, cumartesi günü ders olabiliyor

Okul idaresi ile önceden tanışmanın faydası olabilir
İsterlerse aday olan kişilerin alınmaması ile alakalı talepte bulunabiliyorlar
Tabi istedikleri kişiler içinde referans oluyorlar
Mülakat tamamen formalite diyebilirim

Elbette alınmasını istedikleri özel birileri yoksa, o zaman mülakatta eleme yapabilirler.
Ama okul yönetimi biz şu kişi ile çalışmak istiyoruz diye üst mercilere bildirdikten sonra o kişi %100 seçilir

Okul yönetiminin tek beklentisi yarışmalar ve projeler oluyor
Normal okullardaki gibi ders anlatım şeklinde düşünme
Çalışmayan üretmeyen kişi sıkıntı yaşar
Bilsemler arası sınavsız, mülakatsız tercih ile geçiş yapabiliyorsun
Tabi açık olması durumunda.

Son düzenleme:
En büyük artısı benim için öğrenci seviyesi yüksek, ilgi ve algı açık, ne verseniz alacak durumda çocuklar. En kalabalık sınıfım 6 kişi, neredeyse tüm öğrencilere bireysel vakit ayırabiliyorum. Müdür, müdür yardımcısı ve diğer branştaki arkadaşlar da mülakat süreciyle geldikleri için herkes anlayışlı, görev ve sorumlulukların bilincinde. Öyle üstten tutan, burnu havada, asan kesen idareci profili yok. (Bizim müdürümüz hafta sonu bize kahvaltı hazırlayıp menemen falan pişiriyor o derece yani)

Hele hele kendinizi yetiştirmek ve geliştirmek için biçilmiş kaftan. Öğrencileriniz biraz yetiştikten sonra yapmadığınız proje, katılmadık yarışma birakmazsiniz

Benim kendi okulum adına en büyük eksiğim, yeni kurulduğumuz için yeterli materyal yok robotik olarak. 3 tane Mbot ve eklenti paketleri aldırdım ben onlar ile 4 5 tane Arduino setimiz var. Şimdilik yaptığımız çalışmalar için yeterli fakat ilerde yetersiz gelecektir.

Bu durumda, hafta içi 4x5 = 20 saat
cts de 8 saat olmak üzere, toplamda 28 saat ders olabiliyor maksimum.
DYK yok , BTR yok

Hepsini anlamlandırabiliyorum da başka okulda görev alınmamasını anlayamıyorum. Kadrosu başka yerde olan BİLSEM'de görev alabiliyor ancak kadrosu BİLSEM'de olan başka yerde görev alamıyor...

Kurumuna odaklansın, proje odaklıdır diye diyeceğim ama o zaman dışarıdan hoca gelmesi de saçma bu durumda...

Sözlü mülakata katılıp puanımızı aldıktan sonra atama zamanı bir tercih yapmasak sıkıntı olur mu acaba?

Fizikçi arkadaş Bilsemden bizim okula tamamlamaya geliyordu, ertesi yıl norm açılınca kadrolu geldi, idare isterse fazla ders açmayıp ek ders konusunda sıkıntı yaşanmasına sebep olabiliyormuş....

Arkadaşlar merhaba. İçinizde Bilsem de öğretmenlik için başvuran varmı. Ben girdiğimde mebbis e ekranın alt kısmında puan alabildiğiniz ek.2 kriterlerinden sadece bir tanesi seçilebiliyor. Eğitim, tubitak, makale, yds evraklarım var ama seçeneklerden sadece birini seçebiliyorum bu konuda bilgisi olan varmı acaba?

Bilsem'de mutlaka her gün dersiniz oluyor mu? Ders saatleri neye göre belirleniyor?

Geri