BİP kullanımı

Kodla Büyü

Ankany

Aktif Üye
Herkese iyi akşamlar
Sorduğum sorulara net ve hızlı cevap/yorum alabildiğim için kendimi talihli hissediyorum, ve bunun için herkese teşekkür ederim...

Öğretmenlerim 21 ocak tarihli meb yazısında son kısmınnda;
"yerli uygulamaların kullanımının tercih edilmesi konusında hassasiyet gösterilmesi uygun olacaktır" denilmiş.

Halihazırda whatsapp kullanıyoruz, ama durum idare tarafından "zorunluluk " olarak lanse edildi. Herkes BİP e geçecek denildi.
Karşı değilim, whatsapp veya Bip, iş yürüsün yeterki. ...

Ancak idarenin whatsapp üzerinden mesaj atıp BİPe geçin demesi, ve BİP uygulamasını hemen kurmamış ben ve benim gibileri il/ilçe zümre toplantı saatlerinden bile haberdar etmemesi (sırf BİP -başka yerli uygulama varmı veya yerliden kasıt acaba BİP mi?- henüz kurulu değil diye) sizce doğrumu?
Sizin okullarınızda uygulama ne şekilde? Hangi uygulamayı kullanıyosunuz?
BİP i anında yüklemeyene görevi kötüye kullanmaktan soruşturma mı geliyor (bu biraz fazla oldu galiba!)
Bu arada öğrencileri ve velileri whatsapp tan bilgilendirmeye devam edecekmişiz...

Bip kurmamız söylendi ama zorunlu tutulmadı henüz. Veli grupları da öğretmenin takdirine kalmış bence. Duruma göre karar verebilir. Bip in tablet sürümü olmaması da büyük bir eksiklik. Çocuklara dağıttığımız tabletlere yüklenmiyor.
Bu kadar sorunla uğraşmaktansa kurun BİP i kenarda dursun hocam. En temizi bu.

2019 da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yazı gelmişti diye hatırlıyorum, tüm kamu kurum ve kuruluşları yerli iletişim uygulamalarına geçsin diye. Biz bipe geçeli çok oldu hocam.

Herkese iyi akşamlar
Sorduğum sorulara net ve hızlı cevap/yorum alabildiğim için kendimi talihli hissediyorum, ve bunun için herkese teşekkür ederim...

Öğretmenlerim 21 ocak tarihli meb yazısında son kısmınnda;
"yerli uygulamaların kullanımının tercih edilmesi konusında hassasiyet gösterilmesi uygun olacaktır" denilmiş.

Halihazırda whatsapp kullanıyoruz, ama durum idare tarafından "zorunluluk " olarak lanse edildi. Herkes BİP e geçecek denildi.
Karşı değilim, whatsapp veya Bip, iş yürüsün yeterki. ...

Ancak idarenin whatsapp üzerinden mesaj atıp BİPe geçin demesi, ve BİP uygulamasını hemen kurmamış ben ve benim gibileri il/ilçe zümre toplantı saatlerinden bile haberdar etmemesi (sırf BİP -başka yerli uygulama varmı veya yerliden kasıt acaba BİP mi?- henüz kurulu değil diye) sizce doğrumu?
Sizin okullarınızda uygulama ne şekilde? Hangi uygulamayı kullanıyosunuz?
BİP i anında yüklemeyene görevi kötüye kullanmaktan soruşturma mı geliyor (bu biraz fazla oldu galiba!)
Bu arada öğrencileri ve velileri whatsapp tan bilgilendirmeye devam edecekmişiz...
Bahsettiğiniz yazıdan sonra biz de BİP e geçtik. Şuan hem Whatsapp hem BİP ikisi de mevcut. Bir müddet daha whatsapp BİP beraber kullancaz. Daha sonra whatsapp ı devre dışı bırakacağız.

Geçen bi eleman vardı youtube de , m-i-t whatsup ı dinlemekte zorlanıyormuş, o yüzden bip e tüm ülke olarak geçilmesini istediler diye, KOMPLO falan da olabilir ama farklı bi düşünce.

Yasal olarak kimseyi program kurmaya zorlamazlar. Eğer iddiaları o ise size resmi yazı yazsınlar.. Öyle çatlak bir idareci bulursanız da cevap olarak telefonunuz bozulduğunu yenisi alınmasında idareden destek beklediğinizi belirten bir yazı yazın.:eek::eek::eek::eek:
Eğer telefonunuz desteklemiyorsa idare size ücretsiz telefon mu verecek?
Bizde 1-2 öğretmen eski yada tuşlu telefon kullandığı için önemli durumlarda varsa e posta atıp telefonla arıyorlar. Hem telefon olması da yasal olarak zorunlu değil, bir öğretmenimiz ilk telefonunu geçen aylarda aldı.

Gelen resmi yazıda yerliden kastedilen bip mi?

Size resmi yazı tebliğ edilecekse okulda olduğunuz gün size bildirirler, öğretmen odasındaki imza sirküsüne eklerler veya telefonla ararlar. Başvuru vs varsa siz takip edeceksiniz..

Ben de Watsap'ı sildim. Çok güzel oldu. Okul ve veliler watsapa devam ediyor. Geçenlerde BTR yazısı vardı, e postana gönderdik diye aradılar...

Benim eski müdürüm de bir gün okulun WhatsApp grubuna "bip grubu kürdüm buradan devam edeceğiz" mesajı atti. Ben de il MEM in telegramda olduğunu, ili telegramdan okulu bip ten takip etmenin gereksiz olacağını, o yüzden okulun da değişiklik yapacaksa telegrama geçmesinin daha uygun olacağını söylemiştim. O günden beridir okul grubu whatsapp da...

Ayrıca müdür WhatsApp dan bip ten bildirmedigi ya da bildirdiği ama öğretmenin görmediği bir durum için sıkıntı çıkaramaz. Neticede hiçbiri resmi değil.

Yazı okul grubunda paylaşıldı onun haricinde ne BİP kurun dendi ne de bir şey. Hala whatsapptayız...

Görevlendirme çalıştığım okulda 3 yıl akıllı telefonu olmayan öğretmen vardı . Yazıları idare arayıp ya da çıkartarak sadece o kişiye tebliğ ediyordu . Ya da unutuluyordu arada kaynıyor çoğu işten muaf oluyordu . Pandemi de bile yoktu akıllı tel düşünün
Bizim buradaki öğretmen arkadaş daha vahim. Adamda bırakın akıllı telefonu hiç telefon yok.. Mebbis işlemlerini bile idare hallediyor. (yaşına hürmeten) :)

Açıkçası akıllı telefonun olmamasını vahimlik olarak görmüyorum.

BİP YERLİ DEĞİL, bana göre güvenli de değil. Yerli diye kakalanmaya çalışılan pay, Türkiye Varlık Fonu'na ait olan %26.2'lik dilim. BİP'e yerli diyene lütfen yüksek sesle işin gerçeğini anlatın. (https://www.turkcell.com.tr/tr/hakkimizda/yatirimci-iliskileri/kurumsal-yonetim/ortaklik-yapisi)
Pazarladığı bilgilerle ilgili kıyas tablolarını mutlaka görmüşsünüzdür. WA'dan arta kalır yanı yok.
Zoom konusunda da MEB, tavsiye (!) niteliğinde, açık kaynak kodlu yazılımlara yönlendirme yapmıştı. Ne oldu? Bakan dahil herkes Zoom'dan devam etti.

CB yazısı ancak TAVSİYE niteliği taşıyabilir. Ben tavsiyelerine uymayı düşünmüyorum. Bu konuda meslektaşlarıma ciddi mobbingler uygulandığına eminim. Anlamlandıramadığım bir silsile yoluyla yayılıyor bu uygulama. Hiç hayra alamet görmüyorum.

Kurumum iletişimi WA üzerinden devam ettiriyor, Bip sesleri gelmeye başladı, ben sorana durumu anlatıyorum, dileyen geçebilir, bence mahsuru yok.

Yakında, çıkın camdan atın kendinizi, dediklerinde sorgusuz sualsiz çıkıp atacaklara şimdiden selamlar...

Akıllı telefon yokken nasıl oluyordu? Dünya yine aynı hızda dönüyor, işler yine son dakikaya kalmadan yapılıyordu, Şimdi de bip, wp yokmuş gibi davransın idareler, çünkü iyice sıkmaya başladı bu işler, görevi bildirdim bir an önce bitirip dönüş yapalım havaları, hemen yapmazsam ne olur dünya ters mi dönmeye başlar.
İletişimde hız özel zamanlarıma temas etmiyorsa iyidir, gerisi angarya. Hafta sonları bazen wp yi kaldırıyorum, telefonu unutuyorum resmen, bir bip sesi hemen git bak, çok sağlıklı değil sanki.

Ayrıca dayatma olacağını zannetmiyorum, yapan varsa da tüh kullanmıyorum der geçer giderim.

Geri