Bir LED de Sen Yak !

Kodla Büyü

mdio

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öğrencilerle yaptığımız çalışmalardan 90 saniyelik bir video. Bir şeyler yapabilmeyi, özellikle kendilerinin yapabildiğini görmek, göstermek onları çok mutlu ediyor. Elektronikle ilgili yaptığımız her çalışma da hiç beklemediğim öğrencilerin de iyi işler çıkardığını görüyorum. Videomuzu beğenip abone olursanız seviniriz. Ayrıca diğer videolara da göz atabilirsiniz...
https://youtu.be/W-fhgFBSpKM

Re: Ynt: Bir LED de Sen Yak !

Hocam biz de (4. Sınıf öğretmeni olarak elektrik konusuna haftaya geçeceğiz) bunu uygulayacağız.
4 adet breadboard, değişik renk şekil ve ebatlarda LED ve 10 buton hazır.

Lakin 2 adet Pil yatağı var
Hallederiz yani.
Hatta
2 öğrencimiz mukavvaya yapmış ve sınıfa geçen hafta getirdi. :mrgreen:

Sayın hocam Önceki videoları da izlemişseniz bir çok malzememi getirdim ve 2'şer öğrenciden 4 grup oluşturmaya çalıştım, bazen katılmak isteyen öğrenci sayısı 10-12'yi de bulabiliyor. Elektronik Öğretmenliği mezunu olduğum için bilgim yeterli öğrencilere aktarmak gerçekten mutlu ediyor beni. Lehim yapmayı öğrettim ve bir çok öğrenci ilk kez yapmasına rağmen ustalara taş çıkarttı. Ben belki de dönüp bakmazlar, açmaz bu konular çocukları diye düşünmüştüm ama çok meraklı ve istekliler gerçekten.
3v - 5v çıkış veren adaptör, taşınabilir şarj aleti de kullanabilirsiniz. Mukavva veya tahtaya monte edecekseniz pil yatağı olmalı, ya da silikonla pilleri yapıştırabilirler mukavvaya. Kolay gelsin şimdiden...

Ayrıca bunları derse katılımı yüksek olan öğrencilere vereceğim.
Hem devrelerinde kullansınlar, hemde Evde LED ampul kullanımını teşvik için.

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1492424288412.jpg
    uploadfromtaptalk1492424288412.jpg
    32.1 KB · Görüntüleme: 612

Hocam
Oda yada lamba ışığında Sağlıklı Çalışıyormu bu robot böcek
YANİ DENEDİNİZMİ?
Tamam
Böcekteki motor titreşim esasına göre çalışıyor ama;
Böceğin üzerinde O motoru rahat çalıştıracak büyüklükte Güneş Enerji paneli yok sanırım

Hocam bu tarz basit olan bir çok solar oyuncak sadece güneş ışığında çalışıyor. Denedik çocuklarla beraber. Mesela led el feneri tutsan da çalışmıyor. Büyük güçte yapay ışık denemedim, oda ya da lamba ışığı gibi...

Anlamıştım hocam
Düz ve kaygan zemin ve en az orta şiddette güneş ışığı gerekiyor.
Adı çılgın çekirge
Fiyat kargo hariç yurtdışından ucuz

Edison 4 programının Full olanını bulabilseydim iyi olurdu.
Edison 5 çoğunun yaşına göre biraz karışık geldi.

Bu da sınıfta kendi kullanmayı düşündüğüm güç kaynağı.
(Trafolu lm388k regüleli 1.5v-12v ve 0.1A-3A akım ayarlı.)
Evde bir yerlerdeydi.
Ancak buldum.

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1492430953757.jpg
    uploadfromtaptalk1492430953757.jpg
    54.6 KB · Görüntüleme: 506

İçini modifiye yaptım hocam. Hazır almıştım.1 A akım veremeyip voltajı bayılıyordu.Zaten Hazırların hepsi abartılı değerler taşıyor.
Bu yaptığım ise, 12 voltta 4 ohm da yaklaşık 3 Amper verdi.Yarım volt bayıldı.Böyle bir dakika sonra dokundum, çip hafif ılıktı.
Trafo içine zor bela sığdı. Lm388 k çipi ile, voltajı potans kontrollü ince ayar yaptım.
Lm388k nın Aynı zamanda 5A e kadar takat i var.Sorun değil zaten trafo 20 watt ve o akımı veremez.

mdio' Alıntı:
Güç Kaynağını iyi bulmuşsun hocam, peki kademeli mi? 1.5 3 4.5 6 gibi mi? İnce ayar yapılabiliyor mu?
Kademeli adaptör isteyen olursa şunu tavsiye ederim, kullanıyorum 1.5 - 3 - 5 - 6 - 7.5 - 9 -12 v kademeleri var :
https://www.direnc.net/ataba-600ma-swit ... tor-at500s
İnce ayarlı Güç Kaynağı isteyen olursa tavsiyem (Daha profesyonelleri ya da 0-30 v olanı var ama uygun fiyat ve iş görsün diyorsanız) :
https://www.direnc.net/rxn1502d-0-15v-2a-ayarli-adaptor
Hocam bunları biliyorum.
Değişik markalar adı altında her yerde satılıyor.
Bir kere, switch mode lar, da tam regüle dc alamazsınız. (DC Üzerinde yüksek parazit emisyon var.)
Yani, Radyo, hi-fi cihaz ve motorlu ev aleti yada akü şarjı yapılamaz. Ancak Işıklandırma sistemi, LED vs olur.

İkincisinde ise
Lm317 (plastik kılıf) kutuya bağlamışlar.Zaten 1.5a en iyi şatlarda verir. Ayrıca;
Kutu büyük ama trafo küçük (8wat civarı)

En pahalısı bile katalogda 5a veriyor. Ama, 2A i sadece 2 dakika versin. Ne derseniz kabulüm.
Bir de fiyatları ve verebileceği değerler çok abartılı....
Bence sadece süslü kutu Yani kendin yap , Daha ucuz.

Tabii ki fiyatlar yüksek, yapamayacak arkadaşlar için verdim fiyatları, ben de uğraşmak istemedim. Devre çıkart v.s. hazır aldım. Adaptör de dediğiniz gibi basit işler için kullanılır ancak. Devre yapmak isteyene nette kaynak çok.

Geri