Birden Fazla Laboratuvara NSS Kurma Hakkında

Kodla Büyü

mnv

Aktif Üye
Geçen yıl kurulum esnasında laboratuvarların birbirlerini görme sorunu vardı. Lab1'deki öğretmen bilgisayarı Lab2'deki makineleri görüyordu. Ben kurulumda bulunmadığım için ne yaptıklarını bilmiyorum ama bu yıl yeniden kurulum yapılacak, aynı sorunu yaşamamak için kurulumda nelere dikkat edilmeli?
Şifre vermek bu meseleyi çözer mi? Amacımız öğretmen bilgisayarında diğer laboratuvarın bilgisayarlarının hiç görünmemesi olduğu için şifre sıkıntıyı tam olarak çözmeyebilir diye düşünüyorum.

Hocam kurulum anında size Room ismini soruyor. Varsayılanı değiştirmezseniz Eval olarak kalıyor. Aynı switch üzerindeki birden fazla labın Netsupporttaki oda isimleri aynı ise ilk açılan öğretmen pc iki labdaki bilgisayarları da görüyordu.
Net Support üzerinde kurulumdan sonra da Room isimlerini değiştirebilirsiniz de en iyisi kurulum esnasında değiştirmek.
Hem öğrenci hem de öğretmen versiyonlarını kurarken Room isimlerini 1. BT sınıfı için LAB1, diğeri için LAB2 gibi farklı verirseniz sorun yaşamazsınız.

BT1 (15+1) ve BT2 (15+1)olmak uzere fiziksel olarak iki ayrı sınıfımız var.
Çalışma grupları BT1 ve BT2 olmak uzere oluşturdum ve hepsine sabit IP verdim.

1 nolu sınıf onceden vardı, 2 nolu sınıf sonradan kuruldu dolayısıyla 2 nolu sınıfa internet bağlantısı gelince sınıftaki ogretmen bilgisayarına bağlanmak yerine 1 nolu sınıfın ogretmen bilgisayarına baglandı. (Net support programından bahsediyorum)

1 nolu bilgisayarda net support acınca 30 pc birden gorunuyor. Çalışma grupları farklı olmasına ragmen. (Netsupport programında "Room" isimlerini çalışma gruplarını verdim BT1 ve BT2)

Farklı room isimleri verdim. Çözümünü bilen var mı?

_miracle_' Alıntı:
1 nolu bilgisayarda net support acınca 30 pc birden gorunuyor. Çalışma grupları farklı olmasına ragmen. (Netsupport programında "Room" isimlerini çalışma gruplarını verdim BT1 ve BT2)

Farklı room isimleri verdim. Çözümünü bilen var mı?
Labların hem öğretmen hem de öğrenci pc lerinde Room isimleri aynı mı ?
BT1 de öğretmen pc si BT1 öğrenci pc de BT1
BT2 de öğretmen pc si BT2 öğrenci pcleri de BT2 mi ?

Hocam school menüsünden Modify Known listten istediğin bilgisayarları çıkar. Şimdi evde olduğum için deneyemiyorum. Ama listeden çıkardığım Pc ler görünmemesi lazım.

Room değiştirme seçeneği ile Öğrenci bilgisayarlarındaki Room ları düzelttim;
Öğretmen sürümünde Configuration - Student Selection kısmında
Öğrenci sürümünde de Netsupport kurulunca başlat menüsüne gelen program kısayollarından birisinin menüleri içerisinde...

Butun Öğrenci bilgisayarlarını imaj dan yüklediğim için Room:BT1 gorunuyordu. Çalışma grupları ve bilgisayar adlarına dokunmadan ve tekrar programı kurmadan, BT2 yapınca sorun düzeldi.

Yardımlarınız için teşekkürler. :++:

Geri