Bireysel Emeklilik Önerileriniz

Kodla Büyü
bilmiyorum ama ben anadolu hayttan yaptım iimi kötümü anlamadım bi boşluğumda beni yazmışlar :puhaha: :puhaha:

Hem bankaların hem de devletin ısrarla iyi bir şeymiş gibi sunduğu bu işin uzun vadede çalışan insanlara bir faydası olacağına inanmıyorum.

Bankalar hepten sabıkalı sundukları içerikte söylenmeyen detaylar çok.

Devlet ise NEMA ve KEY ödemeleri konusunda sabıkalı. Annem ve babam yıllarca çalıştılar. Biri 29 TL öbürü de 200 TL gibi çok komik KEY ödemesi aldı. Aynı paralar kesileceği yerde altını dövizi geçtim sadece vadeli hesaplarda saklansa çok daha yüksek rakamlara çıkardı. sadece Bugün bir hükümetin çıkardığını, teşvik ettiğini ileride başkaları farklı şartlara taşıyabiliyorlar.

Gelecek 20-30-40 yılda da ülkedeki yaşlı-emekli nüfusun oranı giderek artarken çalışan - prim kesilen nüfusun oranı azalacak. Hem SGK hem de özel emeklilik sistemlerinin sunduğu şartlar daha kötüye gidecek

Vadeli hesapta TL, altın ve dövizi tek tek alabildiğiniz gibi bunların karmasını da yapabilirsiniz. Örneğin bugün 200 TL prim yatırmak yerine; bir yıllığına şu yöntemi deneyin
100 TL vadeli hesaba TL
50 TL lik altın
50 lik de Dolar veya Euro aldığınızı düşünelim.
Bankaya talimat verdirilerek otomatik altın aldırılabiliyor da vadeli hesaba aktarma ve döviz alımında otomatik alım talimatı verilebiliyor mu ? tam bilmiyorum

12 ay sonunda hepsinin TL karşılığı ile bireysel emekliliğe girmiş bir arkadaşınkini karşılaştırmak lazım. İstediğiniz anda bırakabilirsiniz.

Geri