Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Sabahtan beri uğraşıyorum format atamadım makineye :D ne win 8.1 kuruluyo ne de mint :) Bios'ta bi ayarı değiştiriyorduk ama şimdi geldi aklıma. Okula dönünce kurcalayacağım biraz daha.

O değil de ben hala kuramadım live açılıyor kuruluma başlamıyor. win8.1 de aynısını yapıyor. Bir ayarı mı unuttum yoksa donanımsal mı bilemedim... :|

karınca55' Alıntı:
aga pardusu tek geçerim.

pardusu tek geçerim. Hocam ne kadar kullandın çok merak ediyorum. Bana pardusa ait bir şey söyle içinden hadi. Ben yıllardır linux kullanıyorum. Eski pardus diyorsan tamam (pisi) . Şuan distrowatch sitesinde bile ilk 100 de değil. Dağıtım stabil değil. Türkçeleştirme sorunları var diğer yabancı dağıtımların Türkçeleştirmesi bile daha güzel....

Neyse yeter...

Okulda kuramadım inada bindi eve kuruyorum şimdi :D Gerçi sata diskte win8 ve boş ssd vardı. Ssd 'ye kuruyorum windowsu görmedi. Sataya boot record yaz dedim ama bakalım ne yapacak :D O arada da internette geziniyorum bakalım :))

Bana geçmiş olsun :D win8'le ilgili ayarları yapmayı unuttuğum için sanırım, grub başlangıcı ayarlayamadı. win ile çakışma oldu kanımca. Error verdi. fixmbr yapacak win8 dvdsi de kalmamış elimde :D ayırdım o harddiski kenara. 120lik ssd 'me mint kurdum. İlk restartı yapıp live sürümden harddiske geçeceğim şimdi.

omd' Alıntı:
Mint'imi açtım, mint'ten yazıyorum artıkın :)

hocam tüm linux sürümlerinde kurulum sonunda kesinlikle grub u kurar. Burada önemli olan bilgisayarınızda bir den fazla disk varsa hangi diskin başına kuracağınızı doğru seçmeniz gerekiyor aksi halde sadece linux açılır. Elinizde hirens boot cd si var sa bununla sorunuzu çözebilirsiniz. Fakat yinede grub un onarılması gerekiyor

Linux Mint hoşuma gitmişti. Ama okulda Linux kullanmam. Hem çeviriler yeterince iyi değil hem de istediğimiz yazılımlar olmayabiliyor. Ayrıca Windows üzerinde hakimiyetim çok daha iyi. Linux'te arıza olduğunda bayağı uğraştırıyor maalesef.

omd' Alıntı:
Bana geçmiş olsun :D win8'le ilgili ayarları yapmayı unuttuğum için sanırım, grub başlangıcı ayarlayamadı. win ile çakışma oldu kanımca. Error verdi. fixmbr yapacak win8 dvdsi de kalmamış elimde :D ayırdım o harddiski kenara. 120lik ssd 'me mint kurdum. İlk restartı yapıp live sürümden harddiske geçeceğim şimdi.

ssd ile uçuyordur o şimdi

bir yılı aşkın süredin makinemde ubuntu var. başka işletim sistemi yok. windowsu kökten silmezseniz problemlerin çözümü için fazla uğraşmıyorsunuz
silin windowssu yeni bir hayata başlayın :)
Ah birde adobe üzünlerinin linux sürümlerini çıkarsa ...

win8'li hdd'yi ayırdım kenara :) Yarın okulda mbr fixlemeyi deneyeceğim ona. Kenarda dursun adobe, autocad, 3dsmax vs için lazım oluyor. :) Evde minte devam. Bu arada benim gibi php geliştiriciler için LEMP kurulum rehberi buldum paylaşıyorum: nginx sunucu, mysql ve php5-fpm kurulumunu anlatıyor. Ben bu linkten bakarak kurdum hepsini.

http://www.magnec.com/tr/blog/ubuntuda- ... n-kurulumu

linux gerçekten güzel(kurmadım)minik bir cd'm var adı bien başlatıp çalıştırıyorum çevremde alamayacağı wep şifresi yok

mcrypt gıcıklık yapsa da altından girdim üstünden çıktım Laravel framework'ü de çalıştırdım :D
Hadi hayırlısı olsun.

------------------------

nginx üzerinde .htaccess çalışmıyor, bununla ilgili sıkıntı yaşayıp çözebilen oldu mu?

Ne nginx ile ne de apache2 ile mod_rewrite .htaccess özelliklerini aktifleştiremedim. Sinir oldum :D

bilisimkml' Alıntı:
Açık Kaynak dersinde hangisini önerirsiniz yada sizler hangisini kullanıyorsunuz?

ben derste her hafta farklı bir dağıtım kuruyorum. Çocuklarda özgür istedikleri gibi format atıp kendilerinin hoşuna gidenleri yüklüyorlar. Yıl içinde bir öğrenci en az 10 dağıtımı kendi başına kurmuş oluyor ve sağlam öğreniyor. Bilgisayarlara yanlışlıkla dahi format atsalarda windowsları silselerde hiç bir şey demiyorum. Yaptıkça bozdukça öğrenecekler sonuçta. Bozulan windows yada sistemi yine kendileri kuruyorlar

linux mint 17 cinnamon kurdum kablolu olarak internete bağlanabiliyorum ancak kablosuz olmuyor yardımlarınızı bekliyorum :(

Bilgisayarıma format atmıştım. Bu sefer hem BBnet ailesi ile birlikte olsun diye hemde ubuntunun ekrna kartımda sorun çıkartması sebebiyle mint 17 kurayım dedim. Ancak, kuruluma başlarken siyah ekranda sadece imleç takılıp kalıyor. İlk başlarda gelecektir diye bekledim ancak, 15-20 dk. beklememe rağmen kurulum ekranına ulaşamadım. Sorunu daha önce yaşayan veya çözümü bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

nosTRa' Alıntı:
Artık Ubuntu mate de var :)
Ubuntu mate i bilmemde artık dizüstü bilgisayarım yok. Mint Bilgisayarımın ekran kartını yedi saolsun. :cry:
Düzeltme: saolsun yazacaktım. Telefonu azizligini düzelttim

nosTRa' Alıntı:
Hocam mint ekran kartınızı nasıl yedi ?
Hocam, kurulum esnasında ekranın kararip sadece fare imleci görünecek şekilde takıldığı ni yazmıştım. Dün akşam en son 10-15 dk degil 30-35 dk. bekledim. Garip tiz bir ses gelmeye de başlayınca dayanamadım güç düğmesine basarak kapattım. Artık, bios ekranını bile göremiyorum ekran garip bir biçimde çizgi çizgi olup kalıyor.

Bölümde eski bir pc var elimde. Celeron işlemci ve 1 ya da 2 GB ramli. Dell kasa eskilerden...

Stabil, ağır çalışmayacak, ofis programlarının rahat kullanabileceğim; sözün özü sistem kaynaklarını minimum seviyede kullanarak çalıştıracak bir linux türevine ihtiyacım var. Ne önerirsiniz arkadalar?

Cinnamonun son sürümü olur aslında ama illede aşırı konuda performans açısından kasacaksan xfce sürümü falan kur. xfce ubuntu üzerinde daha hızlı çalışıyor. Benchmarklar ortada. Ubuntu indir kur, peşine terminali aç. xfce kur. xfce görünümüne geç. o kadar.

Bizim lab malum eski keysmartlardan arkadaşlar. 500 mb ramli makineler. Win xp kullanıyoruz. Bana bu makinelerde çalışacak bir linux sürümü önerebilirmisiniz?

Geri