Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Hocam istediğiğm şeyleri tam olarak yapmayı öğrenmeden windowssuz olmaz, ama 2 gündür mint kurulu, windowsu açmadım henüz:))

Linux Mint 17 kurulumu yaptım ama Laptop fan sesinden durulmuyor desem yeridir. Fan hiç mi soluklanmaz bi sıkıntı var.
Toshiba Satellite A300 15B

Fan durmazsa bunun bir yolunu bulamazsam ben linux'e şimdilik ( Yeni bir laptop alana kadar :D ) nokta atarım :)

En son ubuntu denemiştim. Flash içerikler açılmıyordu. Yeni ubuntu sürümlerinde bu sorunu halletmişler mi?

OZOGUL' Alıntı:
Linux Mint 17 kurulumu yaptım ama Laptop fan sesinden durulmuyor desem yeridir. Fan hiç mi soluklanmaz bi sıkıntı var.

Fan durmazsa bunun bir yolunu bulamazsam ben linux'e şimdilik ( Yeni bir laptop alana kadar :D ) nokta atarım :)

Hocam bir çözüm bulamazsanız linuztzn vazgeçmeyin birde peppermint 3 ü deneyin.

Ömer hoca flash içeriklerde bir sıkıntı yok.

Re: Ynt: Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kilit' Alıntı:
OZOGUL' Alıntı:

Hocam bir çözüm bulamazsanız linuztzn vazgeçmeyin birde peppermint 3 ü deneyin.

Ömer hoca flash içeriklerde bir sıkıntı yok.

Hemen vazgeçmedim uğraşayım biraz. Buarada Chat uygulamasında #bbnet #bilgisayarbilisim #bilgisayarbilişim bu üç odayıda açtım.

OZOGUL' Alıntı:

benim laptopta da internetten film izlerken oluyordu sonra duruyor fan baya bi hızlı çalıyıyor istersen Peppermint-4-20130611-i386 dene hemi daha efektli hemi hızlı yani pc ni fazla kasmaz.

türkçe öğretmeni gibi hemen vezgeçme hocam. hemi windows hep aynı hiç farklı yanı yok hele windows 7 onun kadar hantal işletim sistemi yoktur. 8 çıktıda rahatladı yoksa millet xp den vazgeçmez di tabi bir ara wista vardı tamamamen fiyasko anlatmaya değmez

Geç vakitte kurdum detaylı araştırma yapamadım zaten. Önce bu durumu araştırayım olmazsa farklı sürüm bakarım.

Arkadaş linux kullandım ama driver sorunu oluyor.Drcver kurmak için kod yazmak falan gerekiyor,baya zor.

iambilisimci' Alıntı:
Arkadaş linux kullandım ama driver sorunu oluyor.Drcver kurmak için kod yazmak falan gerekiyor,baya zor.
Hangi sistemi kullandınız hocam? Genelde sistem ayarlarından sahipli sürüceler işaretlenip, kur butonuna tıklamak yeterli oluyor.

Ekli dosyalar

• eksuruculer.jpg
    eksuruculer.jpg
    46.4 KB · Görüntüleme: 565
engin724' Alıntı:
iambilisimci' Alıntı:
Hangi sistemi kullandınız hocam? Genelde sistem ayarlarından sahipli sürüceler işaretlenip, kur butonuna tıklamak yeterli oluyor.

Elementary os mu hocam o?

sanalomer' Alıntı:
En son ubuntu denemiştim. Flash içerikler açılmıyordu. Yeni ubuntu sürümlerinde bu sorunu halletmişler mi?

hocam ubuntu da flash ve mp3 gibi uygulamalar için kurulum esnasında sizden onay istiyor.
kurulum esnasında 3. parti yazılımları kur seçeneğini seçerseniz sorun yaşamazsınız.

600px-Kurulum_02.png

sanalomer' Alıntı:
Ya da Ubuntu Yazılım Merkezinden "Ubuntu Kısıtlı İlaveleri" uygulamasını kur hocam.

Ekli dosyalar

• kısıtlı ilaveler.jpg
    kısıtlı ilaveler.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 565
Kilit' Alıntı:
Bir dağıtıma karar verelim ve birlikte kullanalım.Tecrübelerimizi buradan paylaşalım.Yeni çıkan ubuntu 14.04 veya linuxmint17 olsun diyorum ben. Sizlerde bu konuda düşünce ve önerilerinizi yazın arkadaşklar birlikte yol alalım.
KATILANLAR
1-Kilit
2-Şeref
3-girdap08
4-zilal
5-Mkutlukyildirim
6-halk
7-engin724
8-turkuaz45
9-aakçakaza
10-hayaletx
11-furkan35
12-ekicimert
13-inikat
14-Savunan Adam
15-forumdas
16-phpcoder
17-zeguj
18-aakcakaza
DAĞITIM
1-Linuxmint 17 7 kişi
2-Ubuntu 14-04 2 kişi

bende katılmak istiyorum. linuxmint17 Cinnamon u kullanıyorum
bir deneyim ekran görüntüsünü almak için programa gerek yok :) prntscrn tuşuna basmak yeterli foto belgelerde resim klasörüne yükleniyor.

Ekledim hocam.

Şimdiye kadar 54 kişi oy kullanmış 34 kişi mint demiş.Kaç kişi yükledi ve kullanıyor acaba?

Ben zaten çok aktif olmasada ubuntu kullanıcisiyim.. O yuxden ubuntu demiştim. Mint i ise indirdim faka kurma şansım olmadı daha.

engin724' Alıntı:
iambilisimci' Alıntı:
Pardus kullandım ama Ati ekran kartı driverını bir türlü kuramadım.Nvidia olan makinalrda sorun vermemişti ama atilerde sorun veriyordu.HAtta pardus seminerimiz vardı kimse atiye kuramadı sanırsam:))

beni de ekleyin listeye ama hiç kullanmadığım için hangisi olduğu konusunda fikir beyan edemeyecem.
ortak kanaat neyse ben de uyarım...

iambilisimci' Alıntı:
engin724' Alıntı:
iambilisimci' Alıntı:
Pardus kullandım ama Ati ekran kartı driverını bir türlü kuramadım.Nvidia olan makinalrda sorun vermemişti ama atilerde sorun veriyordu.HAtta pardus seminerimiz vardı kimse atiye kuramadı sanırsam:))

hocam ben kurdum pardus + KDE gerçekten sıkıntılı. Ben linux kullanıcısıyım uzun yıllardır. Pardus a ati ekran kartını kurdum. Kurulum biraz meşakatli oluyor. Pardusu recovery (güvenli mod) ile açın kurulumu orada gerçekleştirin. Sonra normal açıldığında kurulmuş olacak. Sanırım ekran kartınız 3000 yada 4000 serisinden. Ama pardus ortamında bu kartlar çok güç çektiği için ısınma fazla oluyor doğal olarakta şarj süresi düşük oluyor laptopta

Linux Mint 17 de fan sürekli çalıştı durduramadım yada normal bir çalışma sağlayamadım. Pardus yükleyeyim bakalım onda nolacak.

Linux kurarken bırakılan swap alanı, windowsta sanal bellek yerine kullanılan alandır. Eğer linux kuracağınız bilgisayarda yeterince RAM bellek varsa swap alanı hiç bırakmayayım, zaten ihtiyaç olmayacaktır diye düşünmeyin. Usülen de olsa bırakın. Çünkü bazı uygulamalar daha kurulum aşamasında swap alanı olmadığı için kurulumu hiç yapmadan bırakabiliyor. Bir miktar swap alanı bırakmanızı öneririm.

bir acemi oalrak; ubuntu bana sıcak gelmedi. mint'i de yei flaş belleğe kurdum, bir de öğrenci bilgisayarına kurup deneyeceğim...
Eski pardus gibi güzelini görmedim..

hasan' Alıntı:
bir acemi oalrak; ubuntu bana sıcak gelmedi. mint'i de yei flaş belleğe kurdum, bir de öğrenci bilgisayarına kurup deneyeceğim...
Eski pardus gibi güzelini görmedim..

Linux mint cinnamon sürümüne alışamaz isen pardus benzeri KDE'li linux mint var. Onu deneyebilirsin.

Linux mint ten sonra pardus denedim oda ekran kartımdan dolayı lurulumda sıkıntı verdi. Şimdi ubuntu kuruluyor fan yine ötüyor bakalım kurulum sonlansın fan yine durmazsa başka birşeyler deneyeceğim. Perpermint denerim sanırım...

linux mint cinnamon kullanıyorum çözemediğim iki problem var birisi ekran parlaklığı otomatik olarak değişip duruyor ikincisi chrome tarayıcıda flash plugin yükle diye bir uyarı çıkıyor.

Geri