Bitcoin almak mantıklı mı?

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
merhaba arkadaşlar, bitcoin, ethereum, litecoin bunlarla ilgili bilgisi olan var mı? Çok övülmesine rağmen, sürekli hack haberleri geliyor, bu konularla uğraşanlar bilgilerini paylaşabilirler mi?

İnsanlar genelde paraya çok önem verir ve bu önem sebebiyle de para daha çok değerlenir ama aslında para paradır. Onu değerli kılan biz insanlarız. Sanal para birimleri elle tutulur bir şey olmadığından insanlar tarafından hızlı bir şekilde talep görüyor. Tabi sanal ortamda nasıl değerleniyor sorusu ise örneğin doları ele alalım. Dolar elle tutulur bir şey ve örneğin x para birimi olsun. Dolar karşısında x para birimi değersiz ise 1 dolar 0.01x para olarak sayılır. Yani elle tutulur bir şey olur ama sanal para da durum mantığı aynı lakin elle tutulur bir yanı olmadığından hacklenmesi veya paranın hızlıca inip bir anda yükselmesi normaldir. Türkiye'de kolay yoldan para kazanma kavramı ise çok yaygın durumda. Tabi eğer paranızı sabit olarak tutun demiyorum ama tutulabilir bir para birimi üzerinden yapsanız iyi olur. Mesela BIST100 takip edebilirsiniz. Kısa vadede iyi yatırım uzun vadede bol kazanç sağlar. Şimdi yanlış anlamayın kısa vadede kazanç sağlarım gibi ama uzun bir süre beklemek istemiyorsanız daha basit şeyleri takip edebilirsiniz. Mesela Euro, Dolar, Pound, ... vs. gibi para birimlerinden al sat yaparak kısa vadede iyi kazanç sağlarsınız lakin 300 TL yatırıp 3 ayda 1000TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz ama iyi takip etmeli ve yerinde işlem yapmalısınız. BIST100 ise genelde aşşırı derecede zenginlerin parasını katladığı ortam ama kısa vadede iyi yatırım yaptırır örneğin bir sektör seçelim mesela inşaat sektörü. İnşaat sektörü kışın kolay kolay iş görmez bu yüzden değeri düşüktür kışın alım yapılırsa ve yazın satılıp para değeri katlanmak istenirse çok iyi bir tercih olur. İlle de BIST100 demiyorum VIOP var aynı şekilde bunları sürekli takip etmenize gerek yok ama 1 yıl düzenli takip etmek şart. Kendinize 3-4 tane hisse belirleyin ve uzun süre takip edin hemen yatırmayın. Uzun süreden kastım 1 yıl gibi bir süre tabi ki. Tabi eğer grafik tablolarını iyi yorumlayabilenler hariç hemen yatırabilirler. Para katlama yöntemleri çok dediğim gibi sanal ortam biraz güvenli değil. Yatırım yapmayın da demiyorum tamamen size kalmış bir durum ben sadece fikirlerimi ve yorumlarımı paylaştım. Buradaki yazılanlara uyup uymamak size kalmış bir durum.

Çook riski ve heyecanı seviyorsan al.
Yada şöyleyap önce 2000-3000 TL lik al sonra sürekli takip et. Al sat yaparak kar etmeye çalış. Youteube da grafik okumayı/yorumlamayı öğren.
6 ay sonra buraya tecrübelerini paylaş.

bende iota almak istiyorum,
şu an dip fiyatlarda,
al koy kenara,
geleceğin iota da olduğunu düşünüyorum,
5g, endüstri 4.0 ve daha önemlisi 5.0, giyilebilir bilgisayarlar iota nın değerinin 10 yıllık süreçte katlamasına neden olacak gibi bir öngörüm var.

Alınmasını tavsiye ederim. Her ne kadar değişik spekülatif haberler geliyor olsa da blockchain mevcut bankacılık sisteminden daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Dağıtık sistem, güvenliği daha iyi hale getiriyor. Güvenlik her durumda geçerli olan bir kaygıdır. Bankacılık sisteminde ve borsada da güvenlik problemi vardır. Blockchain henüz doyuma ulaşmadan alım yapılabilir. İyi bir fırsattır. Risk almadan kazanmak kolay değildir.

Kesinlikle katılıyorum. Arkadaşlar batacak gidecek işi hikaye ben 2017 yılında girdim bu işe ve gayet iyi kazandım gidince arkasından ağlamayacağınız bir miktarla kısa vadeli al sat yada al yat yapıp uzun vade de bu trende yerinizi alabilirsiniz. Bu yeni bir trend ve teknoloji burada yer almak gerekir görüşündeyim. Kökten karşı çıkılması hele de bizim gibi bilişimle içli dışlı olanlar için yanlış diye düşünüyorum.

Bilgi almak isteyene yardıma hazırım.

Aşağıya Binance linki mi bırakıyorum dileyenler komisyon indirimli olarak üye olup kullanabilirler.
Binance Global: https://www.binance.com/tr/register?ref=CCKCZKHI
BinanceTR: https://www.trbinance.com/account/signup?ref=4B6I5596

Katılana neden katıldın, katılmayana neden katılmadın demem. Aslı olan kazanınca hırsa kapılıp evini, arabanı, aileni bu işte kaybetmemek.

Katılmadım şu an düşünmüyorum da. İlerisi Allah kerim.

Herkese iyi kazançlar.

Ve klasik; yatırım tavsiyesi değildir.

Arkasındaki teknoloji nedeniyle seviyorum. Bu sistemle(Kripto para demiyorum) satılan Sanat çalışması haberi beni etkilemişti. Diğer borsalardaki riskler burada da aynı ölçüde var. Ancak paranın saklanması(Sıcak soğuk cüzdan nedeniyle) konusunda problem olmazsa ve bazı kesimlerin açıklamalarına karşı ters köşe olmazsanız, tedbir almışsanız mantıklı bence.

Teknik analiz yapmayı bilmek (Yapay zeka için veri girmek gibi coinlerin geçmişini,sürecini okuyabilmek gerekiyor... Destek, Direnç, Formasyon, İndikatör,...vs)
Coinler konusunda haberleri, gelişmeleri takip edebilmek (Yeni listelenecek coinler ya da önemli kişi ve şirketlerin coinler konusundaki tercih haberleri)
Bazı sosyal medya hesaplarını takip etmek. Hem kişi ve borsa hem de coin projesi hesapları
Bazı youtube, twitch, vs.... kanallarını haftalık ya da günlük gidişatları değerlendirmek için takip etmek
Telegram gruplarını son olarak ekleyebilirim ancak gruplara üye olup "ne alayım ben şimdi?" diye soran çok acemi, bilgisiz ve kayıtsız güven duyan insanları görüp demoralize olunabilir. ki zaten böyle bir konuda git şunu al diyene de güven olmaz. Bilgileri okuyup, yorumlayıp bireysel karar vermek lazım. Çünkü önemli insanlar, verdikleri tavsiyeleri kendilerini kurtarmak için de verebiliyor; coin fiyatları dalgalansın amacıyla. Benden bu kadar :)

Benim ve birçok kişinin görüşü Senin için elzem olan parayla bu işe girme, çöpe atabileceğin parayla gir, paranın tamamıyla tek bir coin'e girme; alımlarını parça parça coinlere böl, Coin'i aldıktan sonra düşüş ihtimaline karşı stop eklemeyi unutma, büyük borsaları kullan, ilk kazançta gaza gelip ilk kuralı unutarak elzem olan bir parayı, giderse üzülebileceğin bir parayı bitcoin'e dönüştürme ! Tabi ki yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir :p

Son düzenleme:
coin token yorumlayıcısı veya bilgi alınabilecek takip ettiğiniz kişi veya kanal var mı acaba ? internet bu konuda yorum yapan bir dünya insanla dolu kimi takip etmeli acaba? bir de hangi kripto para borsasını kullanmalıyız bu borsalar kimlik belgesi vs. bir sürü şey istiyor . malum dolandıran dolandırana bir durumda var. Hadi binance kullanalım desen oraya parayı nasıl aktaracaksın şu işi kafamda bir oturtamadım görüldüğü üzere :))

Bu işi hiç yapmadım ama benim nacizane düşüncem şu; eğer hergün korkulu rüya görmek istemiyorsanız ve düşünceniz kısa vadede al sat değilse alıp finans kurumunda tutmaktansa kendi cüzdanınıza çekip orada tutmak gibi geliyor. Yapsam böyle yapardım muhtemelen. Böylece kaçtı mı göçtü mü derdi olmaz ama sürekli al sat ise o konuda en ufak fikrim yok.

Normal bist'te bile öyleyim. Bildiğim kağıdı aldım 2 3 sene sonra ev alırken sattım kazandırdı. Ha çok para yatırmadım ama heyecansız ve korkusuzdu. :) Altın yine öyle.

Yatırım tavsiyesi değildir ama.

Son düzenleme:
coin token yorumlayıcısı veya bilgi alınabilecek takip ettiğiniz kişi veya kanal var mı acaba ? internet bu konuda yorum yapan bir dünya insanla dolu kimi takip etmeli acaba? bir de hangi kripto para borsasını kullanmalıyız bu borsalar kimlik belgesi vs. bir sürü şey istiyor . malum dolandıran dolandırana bir durumda var. Hadi binance kullanalım desen oraya parayı nasıl aktaracaksın şu işi kafamda bir oturtamadım görüldüğü üzere :))

iban adresine para gönderiyorsun hocam normal havale, eft'den farkı yok para yatırmanın. takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.

Geri