bizim durumumuz net olarak soruldu

Kodla Büyü

ibrahim_hoca

Seçkin Üye
Seçkin Üye
cevabı şöyle oldu.çocuklar çabuk öğreniyor.tableti bile hemen çözdüler.bilgisayar dersine hiç ihtiyaç kalmadı.bizim ihtiyaç duyduğumuz eğitim alanı bilişimi tasarlama.bu öğretmenlerimize tavsiyem bilişimi öğretmek yerine tasarlamaya yönelik alanda kendilerini geliştirsinler bu öğretmenlerimize bu mesajı vermek istiyorum.

çıkardığım sonuç bu öğretmenler tekn. tasarım öğrt. olacak.

konuyla alakalı şunları da söyledi zaten bu durumla ilgili size yüzlerce mail gelmiş olabilir.durum medyada da epey yer aldı.durumun fatih projesi ile de çeliştiği söylendi.dersler seçmeliydi.bu derse hiç ihtiyacımız kalmadı.bu dersi veren öğrt. tavsiyem diye devam edip ilk yazdıklarımla devam etti.konunun akışına bakılırsa atanmamışla ilgili bi tavsiye değildi söyledikleri atanmışlarla ilgiliydi.

tasarlamak derken elektronik olarak tasarlamaktan bahsediyor kanımca...yani mekanik olarak bir şeyler istiyor..yoksa bilişim teknolojisi zaten dreamweaver autohorware corel gibi dersleri içine alır...

bilişimi nasıl tasarlayacağız ben anlamadım, anlayan varsa beri gelsin

Bilgisayar dersine ihtiyaç yok diyor, şimdi bilşim öğretmenleri gelecek sene olmayacak dersi anlatmayı bırakırsa yeridir.

ibrahim_hoca' Alıntı:
cevabı şöyle oldu.çocuklar çabuk öğreniyor.tableti bile hemen çözdüler.bilgisayar dersine hiç ihtiyaç kalmadı.bizim ihtiyaç duyduğumuz eğitim alanı bilişimi tasarlama.bu öğretmenlerimize tavsiyem bilişimi öğretmek yerine tasarlamaya yönelik alanda kendilerini geliştirsinler bu öğretmenlerimize bu mesajı vermek istiyorum.

çıkardığım sonuç bu öğretmenler tekn. tasarım öğrt. olacak.

kim bu cevabı veren kanal 24 de ömer dinçerin verdiği cevap mı bu ?

tabi çocuklar hemen öğreniyor...! bilgisayarı açıp kapatmayı bile 1-2 derste anca öğreniyolar, bide tasarlıycaklar haa ... biri bu adamı durdursun..!!! :verymad:

Bakan böyle dedikten sonra ben sadece aldığım maaşa bakarım. Yok öğrenciler birşeyler öğrensin yok okula biraz faydam dokunsun anlayışı bende öldü artık. Dersime girerim çıkarım. Zorunlu olduğum şeyleri yaparım. Gerisi beni ilgilendirmez.

Bu açıklamayı okuyunca demekki en son tv programından sonra bakan beyin danışmanları iyi bir fırça yemiş " oğlum ders seçmeliymiş bana niye söylemiyorsunuz" diye :)
En azından artık dersin seçmeli olduğunu biliyor.

Pekçok arkadaşımla anlaşamadığım konuyu tekrar edeyim. Uygulamalı derslerde temel öğrenme sonrasında öğrenme bireyin kendisi tarafından gerçekleştirilebilir. Esas Bilgisayar ve Güvenlik, Bilgisayarda temel öğrenme gibi içerikleri öğreteceğimiz hayat bilgisi dersi yerine yada yanına konulabilecek bir ders istemek gerekir.
Yoksa ister 10 yaşında ister 20 yaşında olsun birisine word-excel-photoshop-dw öğretilmesine karşıyım bu kişinin kendi başına öğrenebileceği birşey. nasıl bize üniversitede yalan bir word anlatıldı,sunum öğretilmedi kendimiz öğrendik üstüne başkalarına öğretmen misyonunu yüklendiysek diğer insanlarda bunu öğrenebilir.

Ama tabikide bakan beyle aynı noktada değilim ben dersin içeriğinin değiştirilerek ve hatta basitleştirilerek kaldırılması yerine temel disiplinler arasına girmesi dersin seçmeli değil zorunlu hatta en az 3 saat olması tarafındayım.

Bilişimi tasarlamak ne demek anlayamadım. Programcılık denilmek isteniyorsa bu ülkenin çocuklarının büyük bir kısmının evinde bilgisayar bile yok, bulabildikleri bilgisayarlarlada word excel öğrenmiyorlar sadece eğlence amaçlı öğreniyorlar.Hal böyleyken okullarda yani alanda saf duru tecrübelerimiz varken nasıl oluyorda bu çocuklar bilgisayarı bilerek geliyor veya böyle bir genelleme tüm türkiye için yapılıyor anlayabilmiş değilim.

ist_koord' Alıntı:
Bu açıklamayı okuyunca demekki en son tv programından sonra bakan beyin danışmanları iyi bir fırça yemiş " oğlum ders seçmeliymiş bana niye söylemiyorsunuz" diye :)

Pekçok arkadaşımla anlaşamadığım konuyu tekrar edeyim. Uygulamalı derslerde temel öğrenme sonrasında öğrenme bireyin kendisi tarafından gerçekleştirilebilir. Esas Bilgisayar ve Güvenlik, Bilgisayarda temel öğrenme gibi içerikleri öğreteceğimiz hayat bilgisi dersi yerine yada yanına konulabilecek bir ders istemek gerekir.
Yoksa ister 10 yaşında ister 20 yaşında olsun birisine word-excel-photoshop-dw öğretilmesine karşıyım bu kişinin kendi başına öğrenebileceği birşey. nasıl bize üniversitede yalan bir word anlatıldı,sunum öğretilmedi kendimiz öğrendik üstüne başkalarına öğretmen misyonunu yüklendiysek diğer insanlarda bunu öğrenebilir.

Ama tabikide bakan beyle aynı noktada değilim ben dersin içeriğinin değiştirilerek ve hatta basitleştirilerek kaldırılması yerine temel disiplinler arasına girmesi dersin seçmeli değil zorunlu hatta en az 3 saat olması tarafındayım.

Hocam en son Fatih projesi için okullardaki öğretmenlere yeniden sizler yani eğitici formatörler tarafından hangi dersler anlatıldı. Anlayabildiğim kadarıyla henüz fikirlerinizi üstleriniz benimsememiş veya kabul etmemiş olacaklarki yeniden kendi öğrenmelerini gerçekleştirebilecek öğretmenlere word,excel,powerpoint anlatıldı. Yani siz böyle dedikçe MEB öğretmenlere sürekli word,excel,powerpoint anlatıyor.

Şimdi çocuk bilgisayarı bilerek geliyorsa bilgisayarı nerede öğreniyor: Evinde...
Büyük çoğunluğun bilgisayarı varsa evde, kendi kendine öğrenebiliyorsa Bt sınıflarını neden kapatmıyorsun veya Zükütüphaneye bilgisayar koydurcam diyorsun.

Eğer söylediklerine inanıyorsan,

Bt sınıflarını kaldırıyorum, çocuklar bilgisayar biliyor, evlerinde de bilgisayar var. Bt sınıflarını kaldırdığıma göre Formatörlük işi de burada bitmiştir. Bt öğretmenlerini de Teknoloji Tasarım- Görsel Sanatlar ve Din K.Ahlak Bilgisi öğretmeni yapacağız de. Diyeyim ki, adama katılmıyorum ama düşüncelerinde sağlam, yanlış olsa da inanıyor.

Ne dediğini bilmiyorsun Ömer Dinçer, olaya hakim değilsin.

Adam resmen bt öğretmenine ihtiyacımız yok dedi. Ama ne yapacağını da söylemedi bence kendileride bilmiyor ne yapcaklarını

Fatih kurslarında word exel ppoint anlatılmıyor. Varsa anlatan yanlış yapıyor. Intel kursları ilk başladığında ppoint anlatan eğiticiler vardı. Şu anki fatlh kursu aslında intele benziyor. Selimin paylaştığı ve sabitlediği başlıkta fatih eğitiminde kullanılan sunular var.

sisss' Alıntı:
Adam resmen bt öğretmenine ihtiyacımız yok dedi. Ama ne yapacağını da söylemedi bence kendileride bilmiyor ne yapcaklarını

sendikalar hak arıyor ...ama bakanın hakkını :-1:

karinca_52' Alıntı:
Bunu büyük bir özveri, sadakat, yalakatlıkla yapan tek sendika oda eğitim bir sen.. reklamın kötüsü olmazmış ama,
ben istifa ettim bu sendikadan ve bütün meslektaşlarıma da tavsiye olunur.. Öğretmenler bu sendikanın umrunda değil...

Kanal 24'te ki soruyu ben sormuştum, sunucu Hakan Çelik'in sorumu iletmesine şaşırdım, ama Bakan Dinçer'in cevabı beni hiç şaşırtmadı.

Neymiş, öğrencilere tableti vermişmiş, 10 dakika sonra hepsi tableti çözmüşmüş. Tabii cep telefonlarına aşina yurdumun çocuklarının çözmemesi beklenemez, sıkıyosa Excel'den bana hesaplama yapan ve çıkardığı sonuçlara göre en basit EĞER ile sınama yapan bir tablo yapsınlar.

Bir de niye tabletleri her fırsatta ağzından düşürmediğin Van'da, Erciş'te dağıtmadın? Niye Ankarada dağıttın? Ne zaman Ankara'dan çıkıp, her okulun Ankarayla, İstanbul'la bir olmadığını anlayacaksınız.

glecek yıl medya oku yazarlığı seçilecek benim okulda ders sayısı 0 olacak o zaman oturur tasarlar da tasarlarım bilişimi. önümüzdeki yıl tasarlanmış bir bilişimle çıkacağım karşınıza. bbnet te tbbnet olur artık :)

amip33' Alıntı:
Şimdi çocuk bilgisayarı bilerek geliyorsa bilgisayarı nerede öğreniyor: Evinde...
Büyük çoğunluğun bilgisayarı varsa evde, kendi kendine öğrenebiliyorsa Bt sınıflarını neden kapatmıyorsun veya Zükütüphaneye bilgisayar koydurcam diyorsun.

Eğer söylediklerine inanıyorsan,

Bt sınıflarını kaldırıyorum, çocuklar bilgisayar biliyor, evlerinde de bilgisayar var. Bt sınıflarını kaldırdığıma göre Formatörlük işi de burada bitmiştir. Bt öğretmenlerini de Teknoloji Tasarım- Görsel Sanatlar ve Din K.Ahlak Bilgisi öğretmeni yapacağız de. Diyeyim ki, adama katılmıyorum ama düşüncelerinde sağlam, yanlış olsa da inanıyor.

Ne dediğini bilmiyorsun Ömer Dinçer, olaya hakim değilsin.

Çok haklısınız hocam.. Bu adamı gördükçe bi tuhaf oluyorum.. Ama neyse biz alıyoruz maaşımızı gerisi önemli değil artık benim için... :)

crescent' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
Bunu büyük bir özveri, sadakat, yalakatlıkla yapan tek sendika oda eğitim bir sen.. reklamın kötüsü olmazmış ama,
ben istifa ettim bu sendikadan ve bütün meslektaşlarıma da tavsiye olunur.. Öğretmenler bu sendikanın umrunda değil...
bizim hakkımızı savunan sendikaların listesini de yazarmısın kendi sendikanı da ekle.
al birini vur ötekini boşuna sendikacılık yapmayın. gelin eğitim söz sen altında toplanalım bununla ilgili başlık açmıştım. eğer bu birliği sağlayabilirsek sendikanın düzenleyeceği eylemlerle hakkımızı arayabiliriz.
Not = eğitim söz sen i siyasi görüşü olmaması hasebi ile çatısı altında toplanacağımız ve ana sayfasında sıkıntılarımızı yayınlayarak bizim sıkıntılarımızla ilgili hassasiyeti olan bir sendika olduğu için önerdim.

inanakyol' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

Hocam en son Fatih projesi için okullardaki öğretmenlere yeniden sizler yani eğitici formatörler tarafından hangi dersler anlatıldı. Anlayabildiğim kadarıyla henüz fikirlerinizi üstleriniz benimsememiş veya kabul etmemiş olacaklarki yeniden kendi öğrenmelerini gerçekleştirebilecek öğretmenlere word,excel,powerpoint anlatıldı. Yani siz böyle dedikçe MEB öğretmenlere sürekli word,excel,powerpoint anlatıyor.

Değerli Meslektaşım;
Son eğitimlerde öğretmenlere temelde BÖTE mezunlarının Öğretim Materyali Geliştirme dersinde aldıkları konulardan bahsedilecekti. Belki içeriğin sunumu ile ilgili ppt söz konusu olabilir ama diğerlerinin konu ile hiç ilgisi yok.
Bu söylediğiniz eğitimin ilk pilotunu haziranda Ankara'da almış biri olarak eğitimin amacının bu olmadığını söylemeliyim.
Hatta değerlendirme kısmında bir ünitenin işlenmesi vardı burada değerlendirme aşamasında sunu değerlendirilecekti ben sadece eğitim PPT eğitimi gibi algılanır diye buna bile itiraz ettim ve bakanlıklataki arkadaşlarımızla bu konuda ortak payda da buluştuk.

Yani alın ÖMG dersini içine biraz İntel Öğretmen Programı(bence bakanlığın en kaliteli işlerinden biriydi) katın işte verilen eğitim bu tarz birşey sayın hocam.

Birisi Bakanımıza "Öğretim Tasarımı" kavramından bahsetmeye çalışmış, ama aklında tam olarak kalmamış demek ki, "Bilişim tasarımı" olarak adlandırıyor.... :puhaha:

Bu aslında bizim için iyi bir haber olabilir. ODTÜ, YILDIZ, MARMARA gibi üniversitelerin BÖTE bölümlerine danışmanlarından birisi sormuş olabilir, bu BÖTE'cilerin meziyetleri nelerdir diye. Bizim konumuzla ilgilenmeye başlamış da olabilir. Mc. Donalds gibi firmalar milyon dolarlar ayırıyor bu Öğretim Tasarımı faaliyetlerine, ki BÖTE alanında yeni ve çok revaçta bir kavram.

Gerçekten endişeliyim nasıl bir yönlendirmeye tabi tutacaklar bizi anlıyamıyorum. Bakan bilgisayar derslerine gerek yok derken bizi rencide edeceğini hiç düşünmüyor, bizlerden bahsetmiyor.. Neye çalışacağımı şaşırıyorum. Böyle konuşuyorsan bi bildiğin var bizede söyle. Eğer yok ise nasıl böyle konuşuyorsun. Akıbet endişemi gelecek endişesine çevirme Bakanım el insaf.

AMen' Alıntı:
Birisi Bakanımıza "Öğretim Tasarımı" kavramından bahsetmeye çalışmış, ama aklında tam olarak kalmamış demek ki, "Bilişim tasarımı" olarak adlandırıyor.... :puhaha:

Bu aslında bizim için iyi bir haber olabilir. ODTÜ, YILDIZ, MARMARA gibi üniversitelerin BÖTE bölümlerine danışmanlarından birisi sormuş olabilir, bu BÖTE'cilerin meziyetleri nelerdir diye. Bizim konumuzla ilgilenmeye başlamış da olabilir. Mc. Donalds gibi firmalar milyon dolarlar ayırıyor bu Öğretim Tasarımı faaliyetlerine, ki BÖTE alanında yeni ve çok revaçta bir kavram.
Doğru tespit o dediğiniz üniversitelerden birinde ki bir akademisyenin bakan beye danışmanlık yaptığını biliyorum ve hatta kendisiyle birebirde tanıştım. Belki o müsteşar beye müsteşar bey bakan beye aktarmıştır. Kulaktan kulağa sırasında olur böyle şeyler diye düşünmüştüm bende.
Bekleyelim görelim.

Geri