Bolu Pardus İşletim Sistemine Geçiyor

Kodla Büyü

birolgenc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba milli eğitim müdürümüzünde destekleri ile il olarak pardus işletim sistemine göç etmeye karar verdik geçiş sürecimiz bu seminer döneminde inşallah tamamlanacak. TÜBİTAKTAN gelen eğitimci ile 2 günlük bir seminer aldık.Sizlerede yol göstermesi açısından yaşadığımız süreci ve sormak istediğiniz soruları cevaplamak için bu başlığı açıyorum... Darısı sizin bulunduğunuz illerin başına diyelim :)

http://bolusehitozanozeno.meb.k12.tr/icerikler/bolu-pardus-isletim-sistemine-geciyor_7353392.html

Son düzenleme:
Hocam ben biraz pardüs kullandım. Öğretmenler odasına kurdum. Anlamıyoruz diye kimse kullanmadı. Pardus stabil değil hata veriyor. Kullancı şifresini kaldırmak bile 1 saatimi aldı. Üstelik kodlarla yaptım. Yani bizde olmadı.
Boluya ALLAH yardım etsin.

Son düzenleme:
diğer iller de inşallah geçer. varsa hata düzeltilir onlar. çoğu sistem online çalışıyor zaten, hepsinde de chrome kullanılıyor. problem fasla yaşanmaz tahminimce. önümüzdeki sene BTS de linux a geçiş yapmayı düşünüyorum ciddi ciddi

Benim bulunduğum ilde böyle bir uygulama yok ama ben okul müdürünün desteği ile bütün okulu bilgisayarlarını Pardus'a geçirdim. İnsanlar alışkanlıkları değiştiğinde müthiş tepki gösterirler bizde de öyle oldu öğretmenler 1.dönem çok tepki gösterdi ne gerek vardı vs. 2.dönem alıştılar şu an herkes kullanıyor hiç bir sıkıntımız yok olduğunda ben hemen müdahale ediyorum. Bütün bilgisayarlar stabil çalışıyor. Okulda Virüs derdim kalmadı. Yapmak istediğim birçok işi program kurmadan kodlarla çok basit şekilde yapabiliyorum. Alakası var mıdır bilmiyorum ama bilgisayar arızaları gözle görülür şekilde azaldı. Sene başında herşeyiyle çalışır halde ayarladığı bilgisayarlara birkez bile format atmadım.

Diyeceğim ; Alışmak biraz zaman alıyor tepki gösteriyorlar ama alıştıktan sonra da müthiş rahat ediyorsunuz. Bu işte En büyük destekçiniz okul müdürü o geri adım atmaz sa sizde tepkilere makul açıklamalar getirirseniz en fazla 3-5 ayda işler rayına oturuyor.

Hocam ben biraz pardüs kullandım. Öğretmenler odasına kurdum. Anlamıyoruz diye kimse kullanmadı. Pardus stabil değil hata veriyor. Kullancı şifresini kaldırmak bile 1 saatimi aldı. Üstelik kodlarla yaptım. Yani bizde olmadı.
Boluya ALLAH yardım etsin.
Hocam 2 dakikalık kullanıcı şifresini kaldırmak nasıl o kadar zamanınızı aldı?başka bir problem yaşadınız muhtemelen.ayarlar giriş ekranı kullanılabilirlik kısmından çok rahat kaldırılabiliyor.

2007 den beri kullanıyorum daha önce dreamveawer yüzünden tamamen geçemiyorum son 2 yıldır NetBeans e alıştım windows u sadece kurslarda öğretme amaçlı kullanıyorum. Kendini çok geliştirdi. Debian tabanına geçiş yapması çok büyük avantajlar sağladı bir sorunla karşılaştığınızda ubuntu veya mint forumlarında mutlaka bir çözüm bulunuyor

Hocam 2 dakikalık kullanıcı şifresini kaldırmak nasıl o kadar zamanınızı aldı?başka bir problem yaşadınız muhtemelen.ayarlar giriş ekranı kullanılabilirlik kısmından çok rahat kaldırılabiliyor.
Hocam bilene 2 dk bile çok. Bize ne üniversitede ne de başka yerde bunun eğitimi verildi. Benim sözlerimden pardüs e karşı olduğum anlaşılmasın. Bende paralarımızın abd ye gitmesini istemem. Ancak daha format atmayı bilmeyen bilgisayar öğretmenleri var. Bu sistemlere geçmek çok sancılı olacak.

Konya'dayım. Pardus'a göç için çok heyecanlıyım ama öncülük edecek kurumları harekete geçirmek gerekiyor. Nasıl başlamak gerekir, kime yazmalıyım bu işin faydalarını? Okul müdürünü ikna edebilirim ama sonrasında bilgisayar öğretmeni olmadığım için çok zamanım yok sorunlarla uğraşmaya. Bu nedenle kurumsal destek gerekiyor, eğitimler verilmeli. Faydasına herkes inanmalı.

3-5 kere format atmayı öğrendikten sonra gerçekten kolay.Once pardus başladım şimdi her türlü apple osx cihaza her türlü format atar istediğim surumu yüklerim.Office 2016ya gerek yok libre office yeter.Tum dünyadaki eğt kurumları python kullanıyor.Bunda güzel çalışır.Bence de ana işletim sistemi pardus olmalı.

Mini ucuz pc yada su kart rasberry bilgisayarlar tüm turkiyedeki öğrencilere pardus python yüklü dagitilmali ücretsiz olarak.Monitor zaten 50lira.Bak o zaman bilişim dersi ülkede nasıl 1.sıraya oturuyor.Bunu hindistan ve ingiltere böyle yaptı.

Bu ülke uzayda söz sahibi olmak, yazılımda milyon dolarlar kazanmak istiyorsa bilişimi okullarında on plana almalıdır.Space X firmasının roketleri uzaya gidip dikine dünyaya iniş yapabiliyorsa bunu amerikada yazan programlayan kodlayan bir türk öğretim üyesidir şimdi space x firmasında çalışıyor.

Pardus'la ilgili gelişmeleri 2008 yılından bu yana takip etmekteyim. Son yıllardaki gelişmeler oldukça umut verici. Adana Kozan ilçesinde bizde geçiş yaptık. Kendi yazılımımızı kullanma konusunda biraz daha hoşgörülü bir düşünceye sahip olmalıyız diye düşünüyorum. En çok karşılaştığımız sorunlar:

1- Öğretmenlerimizin çoğu Pardus İşletim Sistemi'nin ne olduğunu bilmiyordu. Devletimiz bence TV'lerdeki kamu spotlarında bu işletim sistemini tanıtabilir. (Kişisel fikrim)

2- Windows alışkanlıklarından vazgeçmek kolay olmuyor. Bu yüzden istekli olmak ve eğitim şart.

3- İnsanların önyargısı ve windows bizim işmizi görüyor algısı kuvvetli. Kendi milli yazılımımıza sahip çıkalım duygusunu önce öğretmenlerimize vermeliyiz.

4- Virüs problemine kökten çözüm olması ilgi çekiyor. Bu bir avantaj.

Bu işin ucu ulusal güvenliğe kadar gider.
Ama görebilenler var göremeyenler var.
Yazılacak çok.
Ama anlayacak var anlamayacak var.
Yaşadığı sorunun kaynağını herzaman işletimsteminden kanaklandığı sananlar var.

Rahatına düşkün adamın rahatını bozmaya ne gerek var.

Pardus mücadeledir, cesareti olmayanların bir sürü bahanesi var.

Bu işin ucu ulusal güvenliğe kadar gider.
Ama görebilenler var göremeyenler var.
Yazılacak çok.
Ama anlayacak var anlamayacak var.
Yaşadığı sorunun kaynağını herzaman işletimsteminden kanaklandığı sananlar var.

Rahatına düşkün adamın rahatını bozmaya ne gerek var.

Pardus mücadeledir, cesareti olmayanların bir sürü bahanesi var.
Altına imzamı atıyorum Hocam aynen dediğiniz gibi eyvallah

hocam linuxta deep freeze tarzı uygulamalara işletim sisteminin çalışma mantığından dolayı gerek yoktur. Root şifresi koyup normal kullanıcı oluşturursanız en fazla masaüstü ve indirilenler klasörlerini arada bir temizlersiniz...
Aynen hocamın dediği gibi deepfreeze ihtiyaç yok. Ben bilg. Labda root kullanıcı oluşturduktan sonra öğrencilere guest hesabı oluşturdum. Virüs problemi de olmadığı için geriye bir tek öğrencilerden kalan dosya ve klasörlerin temizlenmesi kalıyor onu da CRONTAB komutu ile bilgisayar her açıldığında silmesi için komut veriyorum bilgisayar her açıldığında tertemiz açılıyor :)

Bir tane mini pc aldım 200liraya buna pardus kurmuştum.Libre office kurdum valla sonra da apple mac mini aldım high sierra kullanıyorum.Yani gerçekten windowsa gerek yok.Bosuna paralar dökmüşüm windows için.Diger sistemlerde python ile tanıştım.Zaten kurulu geliyor.Windows haricindeki sistemlerde çökme virüs yeme sürekli format atma sorunları yaşamadım.

Geri