bölüm şefliği vermeme hakkı varmı müdürün?

Kodla Büyü

sleeplan

Üye
mrb arkadaşlar

okulda bir öğretmen olmama ragmen bölüm şefliği dilekçesi verdiğimde dur deniyecez bakacaz deyip sümen altı yaptılar dilekçeyi. ne yapmam lazım sizce nasıl bir yol izlemeliyim??.

birde okulda 95 saat ders olmasına ragmen benim ek dersi doldurmadılar görevlendirme 2 hoca geldi fln.. ben 40 saat derse girmek istiyorum diye dilekçe yazabilirmiyim??..

Hocam yanlış hatırlamıyorsam yeni ortaöğretim yönetmeliğinde madde 84 idi. Okulda Alan varsa alan şefi de görevlendirilir diye başlayan bir maddeydi. Bu maddeyi de dilekçenizde belirterek müdürlüğünüze yazarsınız. Dilekçeniz için kayıt numarası isteyin. İşleme kattıkları belli olması için..
Gelelim diğer duruma.. Siz o okulun kadrolu öğretmenisiniz dersleriniz full dolmalı.. Ondan sonra ihtiyaç varsa başkasına dağıtılır. Bence ilk önce şeflik görevlendirmesinden işe başlayın...

ortaöğretim kurumları yönetmeliği
Şefliklerin oluşturulması ve şeflerin görevlendirilmesi
MADDE 84- (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, uygulanan mesleki eğitim programlarının tür ve özelliklerine göre alan/bölüm, atölye, laboratuvar şeflikleri oluşturulur.
(2) Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur. Ancak, aynı atölye ve laboratuvar ortamının aynı yönetim altındaki farklı okul türleri veya alanların eğitiminde kullanılması durumunda, bu atölye veya laboratuvar için ikinci bir şeflik oluşturulmaz.
(3) Çocuk gelişimi ve eğitimi alanının atölye ve laboratuvarı, uygulama sınıflarıdır. 36-48 ve 49-66 ay arası çocuklar için ayrı uygulama sınıfları oluşturulur ve atölye şefi görevlendirilir.
(4) Şeflerin görevlendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenerek duyurulur.

İlgili madde açık. Dilekçende de belirterek memura dilekçeyi ve kayıt numarası al. Ardında 15 gün ya da 30 gün de olabilir bu süre içinde sana yazılı cevap vermek zorundalar. Cevap olumsuz gelirse sendikan aracılığı ile idare mahkemesine dilekçe yaz. Yılbaşına kalmaz tazminatın ile şefsin.

Hocam eğer yanlış bilmiyorsam.. okul müdürünün bölüm için şef ihtiyacının olması gerekiyor... Şef ihtiyacım var dedikten sonra isteyen öğretmenler dilekçe ve şeflik için bir değerlendirme formu var ek olarak idareye veriyorsunuz..

arkadaşlar okulumuzda tek atölye var ben bölüm şefiyim müdür arkadaşlara atölye şefliği vermiyor. yönetmelikte "Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur." diyor sizce vermek zorunda mı?

azaz' Alıntı:
arkadaşlar okulumuzda tek atölye var ben bölüm şefiyim müdür arkadaşlara atölye şefliği vermiyor. yönetmelikte "Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur." diyor sizce vermek zorunda mı?
..
hocam STANADART ATÖLYE / LAB. donanımı nedir öğrenin. bunu tamamlayan atölye / labınız varsa şeflik isteyebilirsiniz...

bas_kan' Alıntı:
Hocam eğer yanlış bilmiyorsam.. okul müdürünün bölüm için şef ihtiyacının olması gerekiyor... Şef ihtiyacım var dedikten sonra isteyen öğretmenler dilekçe ve şeflik için bir değerlendirme formu var ek olarak idareye veriyorsunuz..
..
hocam emin olmadığınız bir bilgiyi paylaşmadan önce keşke bir önceki arkadaşın paylaştığı YÖNETMELİK MADDESİNİ okusaydınız. çünkü yönetmelik gayet açık ve sizin söylediğinizin tam tersini söylüyor..

hocam dilekçeni işleme koymama gibi bir hakkı yok.eğer dilekçeni işleme koymuyorsa bir üst makamdan verirsin.Şef olman için hiç bir engel yok.Şeflik valilik onayıyla olur zaten müdür sadece yazını gönderir.Hakkını ara yapmak zorundalar.Pek hoşlarına gitmez bu durum idarecilerin o yüzden zora sokuyorlar.

arkadaşlar öncelikle cevaplar için tşkler. dediğiniz gibi evet ama hala durum devam ediyor evet gerçekten ne müdürler var daha doğrusu ne insanlar var. gereğini yapmak için 1 hafta bekliyicem sonrası dediğiniz gibi olacak. anlayacağınız huzur vermiyolar her zaman ki gibi

Müdürün öyle bir hakkı yok dilekçe ile işinizi halledersiniz..
benim sorum konu açılmışken...

Önceki yönetmelikte 2 lab varsa bir alan şefi bir atölye şefi oluyordu. Yeni yönetmelikte 2 lab varsa 1 alan şefi 2 atölye şefi oluşturulur anlıyorum ben yanlışmıyım?

MADDE 84:
Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur. Ancak, aynı atölye ve laboratuvar ortamının aynı yönetim altındaki farklı okul türleri veya alanların eğitiminde kullanılması durumunda, bu atölye veya laboratuvar için ikinci bir şeflik oluşturulmaz.

kurum şifresi ile mebbisden öğreniliyor atölye ve lab. olup olmadığı. normalde en az 15+1 pc + sınıfa bağlı bir oda olması lazım (bunu büyük okullar hariç görmedim)

azaz' Alıntı:

hocamın sorusunu ben de merak ediyorum.
tek atölye varsa(15+1) ve sınıfa bağlı bir oda varsa, bölüm şefliğine ek olarak başka bir öğretmene de atölye şefliği verilebilir mi?

Sevgili öğretmenim, müdürünüz şu anda sizi istese de şef olarak görevlendiremez. Çünkü yeni yayımlanan yönetmelikte
"(4) Şeflerin görevlendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenerek duyurulur." Henüz usul ve esaslar duyurulmadı hocam.

abk' Alıntı:
Sevgili öğretmenim, müdürünüz şu anda sizi istese de şef olarak görevlendiremez. Çünkü yeni yayımlanan yönetmelikte
"(4) Şeflerin görevlendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenerek duyurulur." Henüz usul ve esaslar duyurulmadı hocam.
..
evet bazı ilçelerde bu nedenle sorun çıkabiliyor ama istanbulda eylülden sonra dilekçesi giden ve şefliği gelen arkadaşlarım var...

toprak60' Alıntı:
azaz' Alıntı:

hocamın sorusunu ben de merak ediyorum.
tek atölye varsa(15+1) ve sınıfa bağlı bir oda varsa, bölüm şefliğine ek olarak başka bir öğretmene de atölye şefliği verilebilir mi?
..
hocam öncelikle "sınıfa bağlı oda" hiç bir şey ifade etmiyor. ATÖLYE veya LABORATUAR şefliği verilebiliyor. yani sınıfa olsada olmasada şeflik veribiliyor.

sizin durumunuza gelince TEK ATÖLYE / LAB. varsa Alan şefi bu atölye/lab dan da sorumludur. o yüzden verilmez diyor yönetmelik. isterse o odaya bağlı dubleks daire olsun hiç bir şey fark etmez...

Bölüm şefliği müdürün değil senin hakkın olabilir.Dolayısıyle müdürün hakkı değil yetkisi var mı sormamız lazım...Yetkisi var mı yok ama seni teklif edende o yani sonuçta..etmez etmez...tipine gıcık olur etmez ( bana olmuştu )
Sende şikayet edersin dava açarsın kazanırsın sonra aslında kaybettiğini anlarsın.. :)
eyyorlamam bu kadar ...

Müdür resen beni bölüm şefi olarak atamak istiyor ama ben hiçbir şekilde istemiyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız belgeli bir şekilde sevinirim

pardus63' Alıntı:
Müdür resen beni bölüm şefi olarak atamak istiyor ama ben hiçbir şekilde istemiyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız belgeli bir şekilde sevinirim
..
istekli kimse olmazsa müdür 1 öğretmeni GÖREVLENDİREBİLİR.

Geri