Bootice.exe Command Line (Komut Satırı) Kullanımı ?

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar programlarla ilgili command line (Komut Satırı) kullanımı hususunda deneyimim yok.
Bir yerden başlayayım diyorum.
Örnek olarak Bootice.exe programında command line sekmesinde komutlar verilmiş.
Fakat ben daha önce hiç bu şekilde kullanmadığımdan yardımlarınızı bekliyorum.
Örnek kullanımlar verebilir misiniz.
Örneğin bir disk nasıl formatlanır ? Nasıl grub4dos mbr bilgisi yazılır vs
Bunlar *.bat dosyasında ne şekil yazılmalıdır ?
İyi günler diliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

Program :

http://bbs.ipauly.com/viewtopic.php?f=2&t=2

Edit :
Birkaç komut yazayım.

Usb diskimiz (G:) i ntfs ile formatlama.
Kod:
D:\Tools\BOOTICE /DEVICE=G: /partitions /repartition /usb-hdd /vollabel=Kalelibilişim /fstype=ntfs /quiet

Usb diskimiz (G:) e grub4dos kurmak için. Boot dosyası USBDR
Kod:
D:\Tools\BOOTICE /DEVICE=G: /mbr /install /type=grub4dos /mbr-disable-floppy /boot_file=USBDR /quiet

# ===========================================================================================

Windows Vista / 7 / 8 Usb den kurmak için usb yi biçimlendirin, alttaki kod ile mbr yazın dvd içeriğini usb ye kopyalayın usb den boot edecektir.
Kod:
D:\Tools\BOOTICE /DEVICE=G: /mbr /install /type=nt60 /quiet

# ===========================================================================================

kalelibilişim' Alıntı:
Arkadaşlar programlarla ilgili command line (Komut Satırı) kullanımı hususunda deneyimim yok.
Bir yerden başlayayım diyorum.
Örnek olarak Bootice.exe programında command line sekmesinde komutlar verilmiş.
Fakat ben daha önce hiç bu şekilde kullanmadığımdan yardımlarınızı bekliyorum.
Örnek kullanımlar verebilir misiniz.
Örneğin bir disk nasıl formatlanır ? Nasıl grub4dos mbr bilgisi yazılır vs
Bunlar *.bat dosyasında ne şekil yazılmalıdır ?
İyi geceler diliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

Program :

http://bbs.ipauly.com/viewtopic.php?f=2&t=2
hocam sen bu işe çok kafayı takmışsın. Ben de hala senden aldığım bilgilerle boot flashı kullanıyorum çok işime yarıyor.
Sorunu cevaplayacak bilgim yok ama en azından üst sıralara çıkmasına katkım olur :)
Size de iyi geceler :)
Gecen gündüze karışmış hocam.

Bootice programını daha önce duymuş ancak incelememiştim. Şöyle bir baktığımda faydalı ama yanlış kullanımda disk katili olabilecek bir programmış. Boyutunun küçüklüğüne rağmen işlevleri çok fazlaymış.
Komut satırı kullanan programlarda genelde kullanım
programadi /parametre1 /baskaparametre
şeklinde gider. Bu kodu bir .cmd ya da .bat dosyasına yazıp, çalıştırdığınızda program parametrelere göre işlevini görecektir. Ancak bootice tehlikeli bir program olduğundan deneme yanılma olayını fiziksel bilgisayarda değil de sanal bilgisayarda yapmak daha uygun olacaktır.
Açıkçası ne youtube'da ne de başka bir yerde doğru düzgün bir tutorial bulamadım. Sadece program kullanılarak bir flash disk nasıl bölünür konusu anlatılıp, durulmuş.
O yüzden programın parametrelerle kullanımına dair bir kaynak bulamadım.
Parametreli program kullanımları için örnek isterseniz, ipconfig komutu üzerinden anlatabilirim.
Başlatı açıp, cmd yazıp enter tuşuna basın.
ipconfig /?
yazıp enter'a basarsanız, ipconfig programının parametrelerini görürsünüz.
ipconfig /release
yazıp enter'a basarsanız, bilgisayara sahip olduğu IP'leri bırakır, yani ağ bağlantınız kopar.
ipconfig /renew
yazıp enter'a basarsanız, bilgisayar DHCP sunucudan yeni bir IP adresi ister.
ipconfig /flushdns
yazıp enter'a basarsanız, bilgisayarın DNS önbelleği silinmiş olur, böylece eğer DNS adresini değiştirmişseniz, bilgisayar o adresi kullanmaya başlar.
Bu son üç komutu bir .cmd uzantılı dosyaya yazıp, kaydederseniz ve çalıştırırsanız, üç komutu da ardı ardına çalıştırmış olursunuz.

Bootice'in komut satırından çalışması üzerine çalışıyorum. Sanal bilgisayar üzerinde deneme yapıp, sonuçları paylaşırım. En azından disk nasıl formatlanır onu inceliyorum.

Öncelikle bootice.exe programını bir klasöre çıkarın. Örneğin C üzerinde oluşturduğunuz abc isimli klasöre çıkarın.
Başlat'ı açıp, cmd yazıp enter'layarak komut satırı istemcisini çalıştırın.
cd\
yazıp, enter'layarak kök dizine (c:\>) düşün,
cd abc
yazarak abc klasörüne girin.
Formatlamak istediğiniz flash belleği takın. Bilgisayarım'dan flash belleğin harfini öğrenin, benim örneğimde bu K ile ifade edilecek. Yapmak istediğimiz şey, K harfiyle gösterilen flash diski usb-hdd olarak ve ismi mahmut olacak şekilde otomatik olarak formatlamak olsun. Bunun için aşağıdaki komutu yazıp, enter'a bastığınızda K harfi atanmış flash belleği istediğimiz şekilde hızlı bir şekilde formatlanacak, ekrana herhangi bir uyarı vs. gelmeyecektir.
bootice /DEVICE=K: /partitions /repartition /usb-hdd /vollabel=mahmut /fstype=ntfs /quiet

komutu açıklamak gerekirse,
bootice - adı üzerinde programın adı
/DEVICE=K: parametresi işlem yapmak istediğiniz sürücüyü seçmenizi sağlar. Örnekte bu K harfli sürücü, diyelim ki sizin ki G olsun bu durumda burayı G: olarak değiştirmelisiniz.
/partitions parametresi partisyonlarla (bölümlerle) ilgili işlem yapacağınızı söyler.
/repartition parametresi yeniden bölümleme yapacağınızı söyler.
/usb-hdd parametresi flash'ı usb-hdd olarak bölümlendirir. isterseniz usb-fdd, usb-zip olarak da ayarlayabilirsiniz.
/vollabel=mahmut parametsi flash belleğe isim verir. Örnekte bu mahmut
/fstype=ntfs ise dosya sisteminin ntfs olmasını sağlar isterseniz fat32 olarak da ayarlayabilirsiniz.
/quiet parametresi ise bütün işlemlerin herhangi bir uyarı verilmeden yapılmasını sağlar. Eğer bunu eklemezseniz, sizden onay isteyen bir onay kutusu ekrana gelecektir.

Ancak dikkat etmeniz gereken esas husus bu komutu denerken sürücü harfini doğru yazdığınızdan emin olun, aksi halde sabit diskinizi formatlayabilirsiniz.
Ben bu komutu kendi bilgisayarımdaki bir USB diskte denedim ve başarılı bir şekilde formatlama işlemi 5-10 saniyede gerçekleşti. İsim de verildi, yalnız nedendir bilmem 30 MB'lik bir alan kullanılıyor görünüyor, sanırım ya grub4dos'u da kurdu ya da benzeri bir şey yaptı. Bunu araştırmak gerekecek.
Benzer mantık kullanarak grub4dos vs. de kurabilirsiniz.
Çalışmalarınızda başarılar.

Hocam ilginiz için teşekkürler. Programı yaklaşık iki yıldır kullanırım minik bir dev gibidir. Zaman oluyor başkalarına da bu programla şöyle şöyle yap dememiz gerekiyor. Amacım bunu komutlarla halletmekti. Fakat bende bir sorun var galiba alttaki gibi bir bat dosyasını çalıştırıyorum g diskini formatlamıyor.
Kod:
D:\BOOTICE /DEVICE=G: /partitions /repartition /usb-hdd /vollabel=Multiboot /fstype=ntfs /quiet

G: ifadesinden sonraki \ semboli olmayacak /partition değil /partitions olacak. Mesajımdaki yazıyı, komut satırı üzerine sağ tıklayarak yapıştırabilirsiniz. Yön tuşlarıyla K harfini ve disk adını değiştirebilirsiniz. Problem yazım hatasında. Bu arada G'nin flash belleği gösterdiğinden emin olun.

Hocam alttaki bat dosyalarını ayrı ayrı çalıştırıyorum en son ekranda ilki save to disk, ikincisi ok butonuna basmam için bekliyor.
Kod:
D:\BOOTICE /DEVICE=G: /mbr /install /type=grub4dos /boot_file=usbdr /mbr-disable-floppy /quiet
Kod:
D:\BOOTICE /DEVICE=G: /partitions /format_usb /usb-hdd /vollabel=Multiboot /fstype=ntfs /quiet

Arkadaşlar sorunu buldum : Ben Bootice nin önceki sürümlerinden biri ile deneme yapıyormuşum o sürümde /quiet yerine /auto parametresi kullanılıyormuş.
Hepinize teşekkür ediyorum.

Problemizi çözdüğünüze sevindim. Yapmayı planladığınız belirli bir proje var mı? Mesela USB bellekten Boot projesi vs. gibi.

Daha önce yapmış olduklarım var.
Usb den veya hdd dan boot etmenin en önemli adımı mbr yazma kısmıdır ki ben bunu genellikle bootice ile yaparım.
Örneğin alttaki bat dosyasını çalıştırıp sonra windows 7 / 8 dvd sindeki dosyaları usb ye kopyalarsanız usb den windows 7 / 8 kurabilirsiniz.
Kod:
D:\Tools\BOOTICE /DEVICE=G: /mbr /install /type=grub4dos /boot_file=bootmgr /mbr-disable-floppy /quiet
Forumda da bir arkadaşın projesini alıntı yaparak paylaşmıştım.
bts-destek-f52/tam-bootable-usb-disk-hazirlayici-win-xp-vista-7-kurulumu-t70772.html
Tnctr de blue_life arkadaşımızın multibootları var.
http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dv ... azyrlamak/
Grub4dos ile kendime ve bazı arkadaşlara özel yapmış olduğum çalışmalar var.
Fakat paylaşma gereği duymadım. Zaten ilgili multiboot çalışmalarını herkes kendisi için özelleştirebilir.

Usb bellekten boot ile ilgili son çalışmam.
image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapin-usb-to-cd-rom-t88107.html
http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-f ... to-cd-rom/

Bir de burada istek üzerine mini bir paylaşımda bulunmuştum
windows-isletim-sistemi-f84/windows-vista-7-8-iso-olusturma-programi-t102234.html

Sizin siteyi de daha önce ghost parametreleri ile ilgili olarak dealarca ziyaret etmişliğim vardır.

Ben multiboot konusunda blue_life'ın projesini ve araçlarını kullanıyorum. Tabi kendime göre özelleştirerek kullanıyorum. Gerçekten güzel araçlar hazırlamış.
ISOmount, USBkoru ve USB Boot araçlarını kullanıyorum. Ayrıca ISO'dan windows kurulumu yöntemleri de çok güzel.
Çalışmalarınızda başarılar.

Geri