Bootstrap ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kodla Büyü
güzel çalışma, takipte kalalım bekliyoruz yazının devamını. buradan paylaşabilirseniz iyi olur hocam :++:

Okullarda Web tasarım dersleri modüllerinde olmaması büyük eksiklik olarak gördüğüm bir front-end framework
Şahsen ben derslerimde işliyorum. Çok güzel çalışmalarda ortaya çıkıyor.
Bu arada yazınız güzel olmuş fakat kısa geldi bana. Ayrıca malum dil konusu problem bootstrap in Türkçe sayfasıda mevcuttur
http://trbootstrap.com/

Bilişim teknolojileri alanındaki modüller o kadar boş ve saçmaki değişmesi lazım. Buradan elbet yetkili birisi görüpte çalışma başlatır umarım. Asp.net e nasıl 2 ay konu ayrılır. Hala console application neden bu kadar üstünde durulur. 2013 te yazılmış modülleri daha kullanıyoruz yazık.

faras' Alıntı:
Bilişim teknolojileri alanındaki modüller o kadar boş ve saçmaki değişmesi lazım. Buradan elbet yetkili birisi görüpte çalışma başlatır umarım. Asp.net e nasıl 2 ay konu ayrılır. Hala console application neden bu kadar üstünde durulur. 2013 te yazılmış modülleri daha kullanıyoruz yazık.

Çok haklısınız hocam. Bazı konularda müfradatın yanı sıra uygulamaları göstermekte fayda var diye düşünüyoruz. Öğrencilerin ufkunu açacak örnekler ile günümüze adapte etmeliyiz. Yoksa mezun olduklarında da çok sıkıntı yaşayacaklardır.
Aslında TTKB kurumunu eleştirilerin olduğu dilekçeler yazılabilir. Diğer öğretmenlerle ortak hareket edilirse sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyoruz.

Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz :)
Diğer yazılarımızda buluşmak üzere :)

vlk4n' Alıntı:
Okullarda Web tasarım dersleri modüllerinde olmaması büyük eksiklik olarak gördüğüm bir front-end framework
Şahsen ben derslerimde işliyorum. Çok güzel çalışmalarda ortaya çıkıyor.
Bu arada yazınız güzel olmuş fakat kısa geldi bana. Ayrıca malum dil konusu problem bootstrap in Türkçe sayfasıda mevcuttur
http://trbootstrap.com/

Haklısınız Hocam. Başlangıç yazısı olarak düşündük. Hem öğrenciler hem de öğretmenler bu kavramla yeni karşılaşmış olabilir. Bunun için temel bir yazı oldu. Bir sonraki yazıyı hazırlıyoruz.
Tavsiyenize uyup Türkçe sayfasına link verdik.
Önerilerinizi bekliyoruz :)
Hoşçakalın

Hocam uygulamaları gösteremiyoruzki. Sınıflar gruplara ayrılıyor. Ben Programlama temelleri dersinde Form anlatayayım dedim diğer hoca modül dışına çıkamam zaten bilmiyorum ayağına dersi anlatamıyorki.Sınav ortak olmaz zorunda kalıyorsun öyle. Web tasarım ve programlama derside öyle. Kusura bakmasın kimse ama maalesefki öğretmenlerimiz çok boş. Daha Uefi ne olduğunu bilmeyen bootstrap ne olduğunu bilmeyen öğretmenler var. Çok boş yazık çocuklarımıza. Sırf dersi doldurup maaş öğretmeni tayfasından bıktım. Biraz sert girdim galiba kusura bakmayın.

faras' Alıntı:
Hocam uygulamaları gösteremiyoruzki. Sınıflar gruplara ayrılıyor. Ben Programlama temelleri dersinde Form anlatayayım dedim diğer hoca modül dışına çıkamam zaten bilmiyorum ayağına dersi anlatamıyorki.Sınav ortak olmaz zorunda kalıyorsun öyle. Web tasarım ve programlama derside öyle. Kusura bakmasın kimse ama maalesefki öğretmenlerimiz çok boş. Daha Uefi ne olduğunu bilmeyen bootstrap ne olduğunu bilmeyen öğretmenler var. Çok boş yazık çocuklarımıza. Sırf dersi doldurup maaş öğretmeni tayfasından bıktım. Biraz sert girdim galiba kusura bakmayın.

Çok haklısınız okurken bu tarz durumlarla ne kadar çok karşılaştığımızı düşündük. Sizin öğrencilerinize gösterdiğiniz özen iki sınıf arasındaki farkı ortaya koyacaktır. Bu da diğer öğretmenin farkına varmasını sağlayacaktır. Müfredat konuları tabi ki işlensin ama süreyi verimli kullanıp diğer konulara yer vermeye çalışın. İleride size teşekkür eden öğrencileriniz olacaktır ;)

Sitemizi onlara önerin, Gizil olarak bazı konuları öğrenmiş olurlar. Onlar bizi değil biz onları yola getirelim ne dersiniz :) :+1:

Ben ders ile beraber döküman oluşturuyorum şuanda 12 sayfa oldu pdf hali sürekli uygulama da yapıyoruz.
Arkadaşlar bootstrap çok fazla css içerdiği için snippet mantığını göstermek gerek bir nevi hazır geliyor ama en azından öğrenci kopmuyor olaydan

Bu arada arkadaşlar bootstrap başlangıç olarak zor geliyorsa w3scholls kendi hazırlamış olduğu w3.css var gayet güzeldir anlatımıda kendi sitesinde vardır
https://www.w3schools.com/w3css/default.asp

Bu arada evet bazı arkadaş modül dışına çıkmayalım gibi diyebilirler. Şöyle düşünün gelecek için çocuğu köreltmek mi gerek bence yeni teknolojileri görmeleri gerek

Küçük bir örnek:Bir öğrencim 15 tatilde istanbulda bi yazılım-web işleri yapan bir firma ile görüştü. Ne öğrendin diye sormuş bootstrap demiş bir kaç şey yapmış tamam demiş bişeyler biliyorsun okul bitince orada başlayacak çalışmaya

Aksi halde modüle bakarsanız sene sonunda h1 h2 gibi etiketlerde ancak bişeyler yapar ve kesinlikle ürün ortaya çıkartamaz.

vlk4n' Alıntı:
Ben ders ile beraber döküman oluşturuyorum şuanda 12 sayfa oldu pdf hali sürekli uygulama da yapıyoruz.
Arkadaşlar bootstrap çok fazla css içerdiği için snippet mantığını göstermek gerek bir nevi hazır geliyor ama en azından öğrenci kopmuyor olaydan
Snippet mantığı nedir hocam?

sas7979' Alıntı:
vlk4n' Alıntı:
Snippet mantığı nedir hocam?

Kelime anlamı olarak bölünmüş yada kesilmiş parça demektir.
Şöyle söylim hani c# ta if yazıp iki kez tab tuşuna basınca if bloklarını oluşturuyor ya aynısı burada geçerli ama çok daha zengin örneğin
örneğin bs3-form yazıp tab yapınca
aşağıdaki kod bloğunu kendisi oluşturuyor
Kod:
 <form action="" method="POST" role="form">
    <legend>Form title</legend>

<div class="form-group">
      <label for="">label</label>
      <input type="text" class="form-control" id="" placeholder="Input field">
    </div>

<button type="submit" class="btn btn-primary">Submit</button>
  </form>

Umarım anlatabilmişimdir

vlk4n' Alıntı:
Bu arada arkadaşlar bootstrap başlangıç olarak zor geliyorsa w3scholls kendi hazırlamış olduğu w3.css var gayet güzeldir anlatımıda kendi sitesinde vardır
https://www.w3schools.com/w3css/default.asp

Bu arada evet bazı arkadaş modül dışına çıkmayalım gibi diyebilirler. Şöyle düşünün gelecek için çocuğu köreltmek mi gerek bence yeni teknolojileri görmeleri gerek

Küçük bir örnek:Bir öğrencim 15 tatilde istanbulda bi yazılım-web işleri yapan bir firma ile görüştü. Ne öğrendin diye sormuş bootstrap demiş bir kaç şey yapmış tamam demiş bişeyler biliyorsun okul bitince orada başlayacak çalışmaya

Aksi halde modüle bakarsanız sene sonunda h1 h2 gibi etiketlerde ancak bişeyler yapar ve kesinlikle ürün ortaya çıkartamaz.

Çok güzel bir örnek oldu. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler :) Bu tarz örnekler bizimde hevesimizi arttırıyor. Faydalı olabilmek dileğiyle.

Geri