BÖTE ile ilgili haberler var...

Kodla Büyü
@egelim83 hocam, hevesini kırmak için söylemiyorum, yargı ilgilense süreç uzun olur diyorsun ama bu şekilde olması gerekiyor. diğer türlü her ne yapılırsa yapılsın yargıdan döner. daha gerçekçi adımlar atmanız gerekiyor. mesele en az 3 iyi üniversite seçerek; tefin derslerini, bötenin derslerini karşılaştırabilirsiniz. Bundan gerçekçi adımlar ve ilgililerin ilgisini çekecek şeyler olur. Saygılar.

Hocam mantıklı soyluyorsunuz ama Yök bize kanuna dayanarak universiteler arasi kurulun gorusu kurul karari ile teknik egitim yapan bolum olarak kabul ettigine gore bu incelemeyi yapmamis midir? Yani boyle bir konuda mutala ettik oyle uygun gorulmesi iyi olur gibi bir sozde mevcut degil karar verilmistir diyor. İlgili kanunda da acik acik kimin yetkili oldugu yaziyor. Universitelerdeki unvanin ve sonrasinda kaznacaklari haklari ogretmen yetistiren kurumlar icin MEB ile isbirligi yaparak YÖK tarfindan belirlenir diyor. Yani baska kime gidip biz denk miyiz d8yelim? Kanunla bu yetki YÖKteyse gitmeye gerek var midir? Sonucta onlarin karari resmi yazi olarak mevcut... Universiler aradi kurul varmis onlarda bunu uygun gormus ki siz teknik egitim yapan bolumsunuz diyor??? Onlarin kararlari belliyken MEBin tutumu resmi yazilara dahi yasal surecler gectigi halde cevap vermemesi bence hakliligimizi gosteriyor... Ancak yasa tanimazlik oyle bir boyuttaki Allah islah etsin... Bize de sabir nasip etsin...

9 sayili kararin olusturulma asamalarindan bahsediliyor. Yök toplantisi 2-3 ay sonra olmus. Oncesinde olsaydi keske o zaman bu kadar bizi yormazlardi...

kardeşim hala saçma sapan hayaller peşindesiniz meslek liselerinde yer de yok normda yok her sene dahada azalıyor bu gidişle herkes norm fazlası olacak bu bir
gelelim ikinci konuya siz Bilim Sanayi bakanı tarafından defalarca kez kodlama dersi gündeme getirilmiştir doğru olarak ama siz BÖTE cileren hiç bir destek görememiştir demek ki siz samimi değilsiniz önce bu derslerin zorunlu olaması için mücadele edin, sonra BTR her okula norm verilmesi için mücadele edin sonrada fark derslerini vererek meslek liselerine atanmak için mücadele edin yoksa hiç bir yere varamazsınız samimi olun...

Kendinizi cok uyanik zannediyorsunuz; 4+4+4ten liselilerin sayisi artti ve artmaya devam ediyor bu 1,
Düz lise kalmadi meslek lisesine donusturuldu genel itibaren bu yeni liselerde bilisim bolumleri aciliyor haberde 230 yerin sadece ilk atamada meslek lisesi oldugundan bahsediliyor. Bunlarin alayı yine BİR...
Kodlama dersi icin facebookta 12bin kisilik bilisim ogretmenleri grubuna uyeyim gayet guzel calisiyor siyasilere vs ulasiliyor. Tweeter da TT oluyoruz. Burada dâ bu konudan bahsedildi... Bu İKİ...
BTR icin her zaman mucadele ediyoruz. MEB her konuda haksiz adaletsiz bir kurum oldugundan elimize maalesef birsey gecmiyor... Yök yasayla teknik egitim yapan bolum saymis. Tefler kapatilmis. Ogretmen mezunlari atanmasin muhendisler, sinifcilar atansin modundan dolayi siz samimi degilsiniz. Muhendis olanlar ogretmenlige sulanmamali...

Boş yere kavga ediliyor. Tefli olarak yazıyorum. Hocamin dediği gibi meslek liselerinde bilişim normları azaliyor. Sebep kalite çok dustu açması kolay diye sisirildi fakat alan içeriği yerinde sayıyor teknolojiyi takip etmiyor.Mezun olan öğrenciler alan konusunda çok yetersiz. Kavga edilecegine kalite nasıl arttırılır bu tartışılmalıdır. TEFli olarak mezuniyetimiz BÖTEye gore çok zor KPSS ile birlikte tez savunmasına girdik ve çoğu arkadaş mezun olamadı bu konuda hakliyiz. Zaten Boteli arkadaslar bunu bilerek yaziyor. Fakat sınıf ogretmenleri yandal diye meslek lisesine bilisimci olarak atandı (1 arkadaş bizde durumu anlattık mebe işinize bakın dendi). Bu konuda da siz haklisiniz açıkçası boteden staje gelen arkadaşlar vardi sinifcilardan tabiki iyi fakat yetersiz. Hayırlısı olsun samimiyet arıyorsanız önce bilişimi ayağı kaldırın.

Rotasyon geliyor..meslek liselerine yönetmeliğe uygun olarak atanmayan ve farkedilmeyenler yuvaya dönüyor..mesleki teknik eğitim genel müdürlüğü bu konuda net..trknik eğitim yada mühendislik ibaresi yoksa fakültede bay bay..mahkemeye gidin bence.ama aynı zamanda bi hukukçu olarak sölüyorum cevabın müspet çıkması çok zor..çünkü idarenin tasarrufu nedensellik ilkesine uygun..

Su soyleminizden iki sonuc cikar; 1. Mesleki ve Teknik genel mudurlugun yasa kanun tanimayan bir kurum oldugu. 2. Meslek lisesi rahatki kimse ilk ogretime gitmek istemiyor..
Ancak hesaplar yanlis; Bötenin İlk acilis tarihi 1998 yili ilk mezunlar 2002de mezun oldu uzerine 15 koy 2017... Daha iki yil daha var ilk mezunlar icin... Peki sonradan mezun olanlar?? Onlari vurmuyor bile... Siz nasil hukukcusunuz bilmiyorum ama haberdeki her cumle dogru... TEF kapatilmis idarenin teknik egitim yapan ogretmen yerine muhendis atama hevesi ve resmi cevaplara bu konularda yasal surelerin gecmesine ragmen cevap vermemesi bence bizi hakli gosteriyor... Yasal surec uzun surer tek avantajiniz bu... Baska tutulacak bir daliniz bence yok...

Egelim hocam dedigim gibi bote-tef derslerinin ayrıntılı karsilastirmalarini yapan bir calisma hazirlarsaniz ancak ses getirebilirsiniz. Diger turlu ilkogretim matematik lise matematik gibi haklı bir sonuc ortaya cikar.

İlk ogretim bilisim... lise bilisim var mi? Hayir her ikisi de 1119 bilisim... Ayni dala ayni isimle ataniyoruz... TEF kapatilmis Muhendislerle ogretmeni niye karsilastiralim? YÖK yetkili diyorum onun karari belli... Yani diger turlu insanlarin akli karisir hocam... Yine de bu durumla ilgili bir calisma yapan bir arkadasimiz facebook grubumuzda var...

Bence tef bote ayri yapilsin.ortakul ve duzliselerdeki teflilerin hepsi meslege gecirilsin. Bundan sonra iki atama ayri yapilsin.en azindan kimse kimsenin kadrosunu mesgul etmez. olay sadece univde alinan derslerse bote + ikinci univ bilgisayar alaninda aliyorum. mezun oldugumda teflilerden daha fazla bilgisayar dersi almis olacam o zaman ne olacak.suda var meslek lisesine gecmeyide dusunmem

Arkadaslar olayin bilgisayar bilgisiyle veya fazla ders alma ile alakasi yokki. Ben teknik lise okuduktan sonra iki sene bilgisyar programciligi, 4 sene tef, ardindan bilgisayar muhendisliginde yuksek lisans, orman muhendsiliginde halen ogrenciyim. Ben ne olacam uber hiper super meslek lisesi ogretmeni mi hayir. Meb ve yok vakti zamaninda buradan mezun olanlar buraya suradan mezunlar suraya atansin demis. Bolumleri buna gore olusturmus.
Atilacak en akilli adim derslerimiz bunlar tefin dersleri de bunlar aralarinda pek fark yok denecek bir rapor hazirlamak (tabi nasil bir rapor cikar ortaya bilmiyorum). yapin boyle bir calisma koyun buraya. Elestirenler buna gore tutarli elestiriler yapar.

Bu yazıda Bilgisayar ve ÖğretimTeknolojileri Eğitimi bölümü mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin alanbazında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Bilişim Teknolojileri bölümlerindeokutabilecekleri dersler ve lisans öğrenimlerinde aldıkları ders karşılıklarıyer almaktadır. Bu karşılaştırma Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri çerçeveprogramı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BÖTE bölümünün dersprogramları karşılaştırılarak oluşturulmuştur.

Mahkeme sürecinde bize yardımcı olacaktır. Siz de bu belgeye dayanaklar bularak destek verebilirsiniz.

Mesleki Gelişim           : Mesleki Gelişim dersinin anlatımında herhangi birözel teknik yeterlik bulunmamaktadır. Tamimiyle MEGEP modüllerinden işlenenders bütün bölümler için ortaktır. Dersi okutmak ile ilgili yeterliği İletişim,Girişimcilik Ve Proje Yönetimi dersleriyle almaktadırlar.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri       :
·        Bilgisayar Donanımı
·        BilgisayarAğları ve İletişim
·        Eğitimde Bilgi Teknolojileri 1-2

PaketProgramlar            :
·        Eğitimde Bilgi Teknolojileri 1-2

BilişimTeknik Resim                     :
·        Çoklu ortam tasarı
·        Seçmeli – 3 boyutlu çizim

Açık Kaynakİşletim Sistemi       :
·        İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
·        Seçmeli – Linux İşletim Sistemi Yönetimi

MeslekiYabancı Dil                      :
·        Yabancı Dil 1
·        Yabancı Dil 2
·        Seçmeli               -Mesleki Yabancı Dil

NesneTabanlı Programlama     :
·        Programlama Dilleri 1
·        Programlama Dilleri 2

Veritabanı                                         :
·        Veritabanı Yönetim Sistemleri

GelişmişInternet Uygulamaları
·        Web Tasarımı
·        InternetTabanlı Programlama
Sistem Bakım ve Onarımı
·        BilgisayarDonanımı

Sistem KontrolUygulamaları
·        Seçmeli – Mikrodenetleyiciler
Sunucu İşletim Sistemi ve Ağ Güvenliği
·        Seçmeli– Bilgi Teknolojilerinin Güvenliği
Web Tasarımı ve Programlama
·        Web Tasarımı

Grafik ve Animasyon
·        EğitimdeGrafik ve Animasyon
·        Çokluortam Tasarımı ve Üretimi
Internet Programcılığı
·        Web Tasarımı

Veritabanı Organizasyonu
·        VeritabanıYönetim Sistemleri
Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
·        Seçmeli– Bilgi Teknolojilerinin Güvenliği
Sunucu İşletim Sistemi
E-Posta Sunucu

Aşağıdaki derslere girme yeterliğimiz bulunmamaktadır.
Elektronik Uygulamaları
BilgisayarlıDevre Tasarımı
Temel Elektronik Ölçme

DallaraGöre Ders Dağılımları
Ağ İşletmenliği
Bilişim Teknolojilerinin Temelleri
Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
Sunucu İşletim Sisistemi

Bilgisayar Teknik Servisi
Sistem Bakım ve Onarımı
Elektronik Uygulamaları

Veritabanı Programcılığı
Nesne Tabanlı Programlama
Veritabanı

Web programcılığı
Web Tasarımı ve Programlama
Internet Programcılığı

Devaminda elektrik elektronik derslerinin endustri meslek liselerinde elektronik dersinde verildigi elektronik ogretmenlerinin dersleriyle ortak olan bu derslerin onlar tarafindan verilebilecegi belirtilmistir... Cumhurtorun hocam ilginize tesekkur ederim. Bence mahkeme bu konulara deil yasalara bakar.. Yasal olarak yetkili YÖK ve bizde teknik egitim yapan bolumuz. Aramizda sadece bir dipnot bulunmakta... O dip notun kaldirilmasi yeterli olacak,.. Yok meslek lisesi bizim olsun yok ilkokul sizin biz ogretmeniz digerleri muhendis herkes gittigi yeri bile bile tercih etti ogretmen varken muhendis daha bilimsel konularla ilgilenmeli... Biz zaten meslek lisesi olmayan her lise de calisiyoruz.. Meb haksiz tutumundan vazgecerse onumuz acilacak...

egeli mübarek gün siteye girdim ağzımı bozduracan zorla..yürü git pisleme şu forumu yaa.lanet olsun.meslek liseleriyle kalkıp meslek liseleriyle mi yatıyon.ulan şırnak eml den afyona tayinim çıktı norm fazla olma durumum var meslek lisesinde.batıda bilişim bölümüne rağbet azalıyor ve üstelik bir çok tefli ilköğretimde yada düz lisede.mevcutlar zaten ihtiyacı fazlasıyla karşılıyor sen neyin peşindesin anlamış değilim.tayin isteyen arkadaşlarımın hepsinin norm fazlası olma durumu yada maaş karşılığını anca doldurması söz konusu.ne paragöz ve emek hırsızı adammışsın sen yaa.

Admin'den ricam egelim adlı kişinin forumdan atılması ve tef böte kavgasının artık son bulmasıdır..

TEF kapatildi... Bakanlar kurulu karariyla 2009 yilinda... Meslek lisesi tapulu maliniz mi? Hala olayı idrak edemiyorsunuz gelip bos bos konusuyorsunuz... Yasal bir dayanagınız yok diyorum... Meb bizi magdur ediyorum diyorum... Anca bos bos tartisma ortami yaratmaya calisiyorsun... Admin beni atinca hakli mi olacaksin hayir? Uslubunla ne kadar gereksiz bir adam oldugun ortada...

İdare cevap vermiş atamam demiş mahkemeye gitmekten başka çareniz yok...yök belirleyici değildir bu konuda kimin nereye atancağını meb belirler...daha bunlardan bi haber tutturmuş bi yök kararı..kanun ne yönetmelik ne ondan bi habersiniz...meb felsefecileri geçenlerde rehber öğretmen olarak atadı kim belirlemiş yökmü hayır meb...şimdi ben size işleyişi anlatayım bu konuda mebe istek gelir meb bunu mesleki teknik eğitime gönderir..ordan ne görüş gelir tabikide olumsuz bir görüş gelir her zamanki gibi.meb bu görüş ve talimterbiye kurulu kararrına göre uygulamayı yapar..yani siz mahkemeye gidin size tavsiye...ama idare mahkemesi bunu idarenin tasarrrufu olarak görecek ve idarenin eylemini nedensellik ilkelerine uygun bulacaktır...ayrıca idare mahkemesi 6 ay içinde kararı verir..belki rotasyona uğramadan kurtarırsınız.

Tef kapatıldı evet ama yerlerine Teknoloji Fakülteleri kuruldu.Buradan mezunlarda 1 sene formasyon aldıktan sonra sizin aldığınız eğitimden 10 kat daha kaliteli eğitim alarak meslek liselerine geçebiliyorlar.Sen neyine güvenip de şimdi meslek liselerinin hakkınız olduğunu savunuyorsun ? Delikanlı olsan fark derslerini alalımda atanalım derdin aynı bizlerin mühendislik tamamlama gibi.Karakterin ortada dostum.Diyecek bir şey bulamıyorum.
egelim83' Alıntı:
TEF kapatildi... Bakanlar kurulu karariyla 2009 yilinda... Meslek lisesi tapulu maliniz mi? Hala olayı idrak edemiyorsunuz gelip bos bos konusuyorsunuz... Yasal bir dayanagınız yok diyorum... Meb bizi magdur ediyorum diyorum... Anca bos bos tartisma ortami yaratmaya calisiyorsun... Admin beni atinca hakli mi olacaksin hayir? Uslubunla ne kadar gereksiz bir adam oldugun ortada...

webtiger' Alıntı:
Tef kapatıldı evet ama yerlerine Teknoloji Fakülteleri kuruldu.Buradan mezunlarda 1 sene formasyon aldıktan sonra sizin aldığınız eğitimden 10 kat daha kaliteli eğitim alarak meslek liselerine geçebiliyorlar.Sen neyine güvenip de şimdi meslek liselerinin hakkınız olduğunu savunuyorsun ? Delikanlı olsan fark derslerini alalımda atanalım derdin aynı bizlerin mühendislik tamamlama gibi.Karakterin ortada dostum.Diyecek bir şey bulamıyorum.
egelim83' Alıntı:
Belli çok kaliteli eğitim veriyonuz ondan kapanıyor bilişim bölümleri. 2 dakka dürüst olunda şu ekders sevdanızdan vazgeçin artık. Bilişim bölümleri değerli meslek öğretmenleri yüzünden bir bir kapanıyor, egelim gibi çok değerli arkadaşlar bu ülkenin geleceği için bilişim üretmek için mücadele ediyorlar. Köstek olacağınıza sizde bi destek olun korkmayın bizden, daha iyiyseniz...

Fatherboard hocamin dedigi dogrudur. Ogretmenlige kaynak bolumleri meb belirler. Egelim hocam bu sekilde olmaz. Dedigim gibi en az 3 universitenin tef bote bolumlerinin ayrintili ders iceriklerini rapor haline getirmeniz daha uygun olur.
Bir de hocam belki tefli arkadaslarin kizginligi şu olabilir. Srn uni. icin tercih yapıyorsun ama bolumunun ne oldugunu bilmiyorsun. Garip degil mi?
Ek ders konusunda da ilkogretimde calisirken daha fazla ek dersim vardi :)
Bilisim bolumlerinin kapanmasinin en buyuk sebebi en kolay acilabilen alan olmasidir. Mantar gibi tureyince en tirt ogrenciler gelmeye basladi.

Arkadaş, bu bilgisayarcılar kadar birbirini satan, birbirini arkasından vuran bir branş yoktur herhalde. Bir kendinize gelin ya, yok böteli iyi yok tefli iyi şimdi bide mühendis çıktı. Allah muhafaza. Birbirimizle didişeceğimize birlik olup birbirimize güç katalım...

viphazar' Alıntı:
webtiger' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
Belli çok kaliteli eğitim veriyonuz ondan kapanıyor bilişim bölümleri. 2 dakka dürüst olunda şu ekders sevdanızdan vazgeçin artık. Bilişim bölümleri değerli meslek öğretmenleri yüzünden bir bir kapanıyor, egelim gibi çok değerli arkadaşlar bu ülkenin geleceği için bilişim üretmek için mücadele ediyorlar. Köstek olacağınıza sizde bi destek olun korkmayın bizden, daha iyiyseniz...
:puhaha: :puhaha: :puhaha:
.
bilişim üretmek için mi yoksa BİR YANLIŞ YÜZÜNDEN ATANDIĞI ve YILLARDIR ALDIĞI FAZLA EK DERSİ KAYBETMEMEK için mi !!!!

Egeli bu kadar çok istiyidun meslek lisesinde calismak gidip TEF okusaydin kim tuttu seni .sen BOTE ye giderken meslek lisesi ne gidebilecek olsan daha sonra bu hak elinden alsalar anlarim da senin durumun tam yavuz hirsiz ev sahibini bastırir durumu. Utanmadan bide hakkim diyorsun ayip .sizin hakkiniz ama gasp etnek istiyorum de

Barbaryan hocam hosgeldin... Kambersiz dugun olur mu bende nerede diyordum. Haber linklerinde senin en son soyledigin yorumlara cevap verilmis; MEB te Teknik ogretmenlik unvani olmadigi ile ilgili... Sende onun kanunundan bahsediyordun 1992 yilinda cikan... Mebte kullanilmayan unvanin kanunu gecerliligini yitirmis oldu... En son yazdiginda hakli gibiydin... Bu durumda TEF 0, BÖTE alayini :D ...

Egeli ne oldu cevap veremedin sen BÖTE okurken atanıyormuydun meslek lisesine şimdi haksızlık yapılıyor diyorsun

Geri