BÖTE ile ilgili haberler var...

Kodla Büyü
Evet ataniyordun hocam... Eskiden meslek lisesine atanamaz ibaresi yoktu atl lab dersine giremez ibaresi vardi. 9larda temel iletisim dersinden dolayi BOTEliler ataniyordu.. Anlamadigim kendi kendimizi atadigimizi vs mi dusunuyorsunuz? Meslek liselerinde calisan yuzlerce boteli var... Zorlaniyor olsalardi ilkogretime gecerlerdi... Sonuc olarak arkadaslar yasa ve yonetmelik gostererek konusalim; ben diyorum ki TEF kapatildi. Bote teknik egitim yapan bolum sayildi. Haber MEBin BÖTEye yaptigi haksizlik haberi bizim TEFlilerle alip veremedigimiz yok gayet guzel beraber calisiyoruz... Size kufrettigimiz hakaret ettigimiz bir durum soz konusu degil.. Olay sizinle alakali degil MEB savunuculugu yapiyorsunuz âma teknik ogretmenlik unvanini kaldiran meb...

Meslek derslerine giremiyordunuz yani hocam 9 sınıflara kültür öğretmenleri giriyor sizi kültür öğretmeni olarak atamışlar .mesele zorlanmak yada daha az bilmek değil hocam siz fırsatçılık yapmaya çalışıyorsunuz.söylediğin dersler yok artık meslek lisesinde.tutturmuşun TEF kapandı meslek lisesinde öğretmen açığı olur ozaman bir çaresine bakılır şuan tefliler norm fazlasıyken size bişey düşmez

Atelye dersine giremiyosan koordinatörlük yok o çok istediğin yüksek ekderste yok ama biz meslek lisesine atanıyorduk şimdi haksızlık yapılıyor deyip ekdersten dem vuruyorsun

Bu sizin varsayiminiz... Dusup dusmeyecegine kapatilan tef karar vermeye yetkili degil. Muhendislik fskultesi oldu artik... Ogretmen varken muhendise ne gerek var okulda... Sizde teknik egitim yapan bolum mezunusunuz bizde... Atamalarda ayni bolume ataniyoruz. İlkogretim bilisim gibi br kavram soz konusu değil.. Yasa ve yonetmelikle konusmayacaksaniz olaya mudahil olmaniza gerek yok.. Benim ki soyle seninki boyle muhabbetleriyle insana git az otede oyna dedirtiyorsunuz...

Sana oyuncak bişey veririm onla oynarsın dedirtiyorsun gidip tef okusaydın hak çalmaya çalışma bide kendini masum göstermeye çalışıyorsun.

Adama bak hem bizim olan hakkı gaspetmeye çalışıyor hemde teflilerle bi alıp veremediğimiz yok diyor sen bote okurken biliyordun atelye derslerine giremeyecek oldugunu

İşte mesele bu artık TEF yok... TEF kapatıldı.. 2009 yılında bakanlar kurulu kararı ile!.. Aynı şeyleri bana söyletip durmasanız? Öğretmenlik hakkımızı mühendisten mi çalıyoruz? Mezun olanların mühendis olduğu yere gidenler düşünsün mezun olup öğretmenlik yaparım öğretmenlerin hakkını çalarım... YÖK kanunla beni Teknik eğitim yapan bölüm kabul etti!.. Sen neye hak iddia ediyorsun? Meslek Lisesi tapulu malınız mı? Bizim işimiz mağduriyetmiz MEB'ten dolayı kapatılan TEF ve mezunlarıyla işimiz yok... Mühendis öncelikli öğretmen olacaksa buna dur demek tabiki benim hakkım!..

Kesinlikle şu andaki durumda bir haksızlık yok. Nasıl ki bir metal öğretmeni ilkokula atanamazsa, bu ne kadar doğal ve normalse, BÖTElinin de meslek lisesine atanamaması o kadar doğal ve normal, bunun olmasını beklemek ve istemek, evet, fırsatçılıktan ve başkalarının hakkını çalmaya çalışmaktan başka birşey değildir.

egelim83' Alıntı:
İşte mesele bu artık TEF yok... TEF kapatıldı.. 2009 yılında bakanlar kurulu kararı ile!.. Aynı şeyleri bana söyletip durmasanız? Öğretmenlik hakkımızı mühendisten mi çalıyoruz? Mezun olanların mühendis olduğu yere gidenler düşünsün mezun olup öğretmenlik yaparım öğretmenlerin hakkını çalarım... YÖK kanunla beni Teknik eğitim yapan bölüm kabul etti!.. Sen neye hak iddia ediyorsun? Meslek Lisesi tapulu malınız mı? Bizim işimiz mağduriyetmiz MEB'ten dolayı kapatılan TEF ve mezunlarıyla işimiz yok... Mühendis öncelikli öğretmen olacaksa buna dur demek tabiki benim hakkım!..
Hocam arkadaşlar çekmiyorlar. Bir boteli gelse meslek lisesine kendilerinin bi cacık olmadığı ortaya çıkacak. Mühendis formasyon alsın öğretmen olsun batmaz onlara, ama boteli öcü gibi birşey onlar için. Birde atanamaması filan normal değil. Sizler tarafından normalleştirilmeye çalışılıyor l. Bundan sonra en büyük düşmanım TEF lilerdir. Bu kadar karnı dar bir bölüm ben hiç görmemiştim...

viphazar' Alıntı:
Hocam arkadaşlar çekmiyorlar. Bir boteli gelse meslek lisesine kendilerinin bi cacık olmadığı ortaya çıkacak. Mühendis formasyon alsın öğretmen olsun batmaz onlara, ama boteli öcü gibi birşey onlar için. Birde atanamaması filan normal değil. Sizler tarafından normalleştirilmeye çalışılıyor l. Bundan sonra en büyük düşmanım TEF lilerdir. Bu kadar karnı dar bir bölüm ben hiç görmemiştim...

Hocam yinede arkadaşlara çok yüklenmeyelim beraber çalışacağız sonuçta... Biz saygınlığımızı koruyalım.. Sadece şunu söyleyeyim tecrübelerinden dolayı konuşuyorum; Meslek lisesi şöyle zor böyle zor diyorlar alakası yok Elektrik elktronik ölçme dersine bile giriyorum. Gelen çocukların eğitim seviyesi çok düşük olduğundan onlardan çok daha zekisiniz. Oturup dersi önceden çalışınca (internetten videolar vs eğitimler seyrednce) olayı çok kolay kavrıyorsunuz. Bu nedenle meslek lisesinde çok zorlanırım ben yapamam demeyin. Ancak çalışmaya hevesli kendini geliştirme çabasında olanların gelmesini tavsiye ederim... Maaş seviyesi çalışma şartları Meslek Liselerinde çooo..ok iyi pişman olmaz emeğinizi alırsınız!.. Hem kendinizi geliştirme imkanınızda olur... İlköğretim kendimizi geliştirme imkanı maalesef sağlamıyor...

Şunu anlamıyorum arkadaş, madem bu kadar TEF'li hocalarımız süper eğitimler aldılar.Yazılımda, donanımda, ağ sistemlerinde vs. de ileri seviye bilgi ve birikimlerle ki keza süper motivasyonlar mezun olup atandılar.Meslek liseleri de kendilerinin babalarının çiftliği de diyelim.Peki bunca senedir o liselere atanmış bu hocalarımızdan neden büyük başarılara imza attıklarını duyamıyoruz? Bu kadar esip gürlemeleri birşey ifade etmiyor.Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.O sebepten, BÖTE mezunları şöyle, efendim şurada çalışamazlar, kapasiteleri yetmez gibi çocukça ve saçma sapan yaklaşımlara sadece gülüyorum :puhaha:

TEF mezunu öğretmenler meslek lisesine sayıca yeterli senin dediğin TEF öğretmeni sayıca yetersiz kalırsa boşluk olursa değerlendirilir yok ben mühendislerin öğretmen olmasını istemiyorum deyip meslek lisesi sizin tapulu malınız değil demek senin amacın TEF e ortak çıkmak olduğunu gösteriyor.çık delikanlı gibi meslek lisesinde çalışmak avantajlı biz de bu avantajları istiyoruz de anlayalım seni.şu mesleki beceri yönünden yeterli yetersiz muhabbetlerine girmeyin.

Ekders olarak avantaj atelye şefi 27 saat diğerleri 29 saat alır.para konusunda çok fark yok ilköğretim de norm sorunu çözülse meslek lisesi için birbirini yemezsin şu enerjiyi buraya aktarsan egeli daha çok kişiden destek görsen

Özel hizmet tazminatı, huzur hakkı, haftasonu mesleki açık öğretim pansiyon... Sınıflar 8-12 kişilik bir öğrenci ile 10 saat ders... Koordinatörlük şeflik ile derse girmene gerek yok!.. Biz bütün avantajlarını biliyoruz hocam... Siz ne kaybedeceğinizi BÖTEliler ne kazanacağını bilmediğinden çok avantajlısınız!...

Bak işte hocam sen bunları alamıyacağını bildiğin halde BÖTE ye gittin şimdi baktın çorba güzel hadi sıkıştıralım bizide alsınlar meslek lisesine. Üç kuruşa beş köfte yok :D

Oyy oyy deve hendekten atladı hocam... Ben bilerek BÖTE yazmadım Meslek lisesinde okumadım. bir puanla tıp fakültesini kaçırdım kendimi bu bölümde buldum....
Hayat hikayemi çokta arkadaşlar merak etmiyordur... Sonuç olarak haklı durma geldik hocam hakkımızı arıyoruz. TEFlilere karşı bir düşmanlığım kesinlikle yok.. Hatta Barbanyan hocamı çok seviyorum ama bana küstü herahlde...

egelim83' Alıntı:
Oyy oyy deve hendekten atladı hocam... Ben bilerek BÖTE yazmadım Meslek lisesinde okumadım. bir puanla tıp fakültesini kaçırdım kendimi bu bölümde buldum....
Hayat hikayemi çokta arkadaşlar merak etmiyordur... Sonuç olarak haklı durma geldik hocam hakkımızı arıyoruz. TEFlilere karşı bir düşmanlığım kesinlikle yok.. Hatta Barbanyan hocamı çok seviyorum ama bana küstü herahlde...
Deve kesinlikle hendekten atladı hocam :) Bırak bundan sonra çırpınıp dursunlar :puhaha:

corba gider paniği var
oysa ki bir çoğu eml den arkadas olup universite egitimi böte yada tef oldugu için ayrılan arkadaslar

Merhaba arkadaşlar.

TEF mezunuyum. Lisede de üniversitede de aldığım eğitim berbattı. Ben de öğrenmemek için baya bir direndim tabi :D

Bizim zamanımızda meslek liselerine sadece TEFliler atanıyordu. Haliyle böyle kötü bir eğitim olmasının, kısır döngü oluşmasının sebebi de bu.

Meslek lisesi TEF okuyor. Meslek lisesinde öğretmen veya yine TEF te akademisyen olması vs.

Bildiğim kadarıyla (yanılıyorsam düzeltme gelsin) BÖTE ilk olarak ODTÜ'de açılan bir bölümdür. Amacı da "Bilgisayar Öğretmeni" yetiştirmek değil, "Öğretim Teknoloğu" ve "Bilişimci" yetiştirmek idi. İsmi çekici gelsin diye "Bilgisayar" ismi eklendi bölüme. Bu bölüm mezunlarının Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı, Teknolog, Yazılımcı, Materyal Geliştirme ile ilgili uzmanlıklar (sınıfçının bilgisayar bileni işte) yapması gerekirken o ara ataması bol olduğundan atandılar.

Bir ara 4 bin atama yapılmış galiba. O arada değil BÖTE, elektronikçi, elektrikçi, torna tesviyeci artık elektrikle hatta elektriksiz çalışan her türlü makina mezunu "Bilişim Teknolojileri Öğretmeni" oldu. Ha o zamanlar "Bilgisayar Öğretmeni" idi tabi adı. Bu "Bilişim" lafına da hep gıcık olmuşumdur. İyice ele ayağa düştükten sonra bu ismi aldı zaten.

O ara meslek lisesi dışında bilgisayar dersi vardıysa da ben bilmiyorum.

Bilgisayardan kimse zaten anlamadığı için aldığımız dandik eğitim "bir şeyler yapıyormuş" havası veriyordu. Yoksa bir halt öğrenmedik.

Neyse gelelim atama meselesine. BÖTE mezunlarından, Boğaziçi ve ODTÜ hariç bir cacık olacağını düşünmüyorum. Boğaziçi'ye BÖTE'den giren iki arkadaşım uyanıklık edip İnşaat Müh geçti. Yazılım işini hobi diye, kültür olsun diye yapıyorlar. ODTÜ mezunu zaten akademisyen oldu. Diğer üniversiteleri saymıyorum bile.

En basitindan Sakarya BÖTE okuyan arkadaşım programlama dersini slayttan işlemişler. Sunum yapıyorlarmış sınav niyetine. Kod yazma mı, lab mı o ne hacı diyor :) Çöp yani gerisi.

TEF ler en baba olduğu zamanlarda Gazi ve Marmara varmış zaten. Başka da yok. Zaten öğrencilerine yetiştiren akademisyenler o dandik öğrencilerin eline bıraktığından beri daha da döküldü TEF ler. O kadar ders yüküyle meslek lisesinden ek puan olmasa yerleşemeyecek öğrenciyi hem mühendis hem ara/teknik eleman hem öğretmen hem mutfakta aşçı sokokta hanımefendi/beyefendi yapmaya çalışınca sonuç olarak hiçbiri olamıyoruz, olamadık.

Atama meselesine gelince.

Bence TEF-BÖTE ataması İlköğretim-Lise matematik ataması gibi olmalıdır.

BÖTE mezunları da dersleri gayet anlatabilirler. Zaten çoğu hoca duyuyorum MEGEP ten oku geç. En gelişmişi benzer örnek veriyor bire bir vermiyor o kadar.

BÖTE lilerin tek derdi özlük hakları. Keza TEF mezunları da aynı şey peşinde. Kimse öğrenciye bir şey verme peşinde değil kimse birbirini kandırmasın. Yok kendini geliştirirmiş her gün ders çalışırmış da. Yok öyle dünya yalan söylemeyin.

Mühendisliklerin ataması konusu ise sorun yeterlilikten ziyade şu formasyonu bakkaldan kasaptan alma durumundan kaynaklanıyor. Mühendislikler de dökülüyor kimse kusura bakmasın. TEF ten beterini gördü bu gözler var mı ötesi :)

TEF kapandı diyen arkadaş. Çok üzülüyorsun bu duruma biliyorum. Yavrucaklar meslek lisesinde hoca bulamayacak diye pek bir hüzünlüsün. Gözünden bir damla yaş yavaşça süzülüyor anlıyorum. Ama emin ol zaten dediğim gibi ilköğretim-lise diye ayrılsa bile birkaç yıl TEF açığı kapanmaz. Kapansa da Mühendislik hatta Teknoloji fakültesi yerine sizin atanmanızı temenni ederim yani BÖTElilerin. Ha o zaman bak hak onu gerektirir.

Teknoloji Fakültesi, TEF in tabela değiştirilmiş hali olabilir -ki bazılarında hala eski tabela duruyor- ancak yine de onların açılma amacı Mühendis yetiştirmektir.

50 kez 1 milyon kez de yazsam fark eder mi bilmiyorum ancak yeterlilik değil mesele kesinlikle. Hak-hukuk meselesi.

Bizi hocalar gazladı TEF e gidin yoksa meslek lisesine atanamazsınız diye. 5-10 puan da olsa bir fark vardı BÖTE yerleşme puanlarıyla. Müfredatı lise kafasıyla okuduğum halde zor olduğunu anladım -ki 7 yılda bitti zaten :D - ancak yine de razı geldim değer belki dedim.

Ben de o ara mantar gibi türeyen BÖTE lerde slaytla programlama öğren(eme)mek isterdim. Lavanta kokan eğitim fakültesi yerine gres yağı apış arası kokan TEF te uzatmalı öğrenci olmayı kim ister?

Keza 26. tercih olayın sistem hatası mı bilinçli mi artık hasbelkader atanıyorsunuz zaten. Birazcık şans dileyip dua edeceksiniz o kadar.

Ben hakkınız olduğunu düşünmüyorum. Bakın yeterlilik değil mesele. Bilmiyorum anlatabildim mi...

Bundan sonra avrupavb ülekwlerde olduğu gibi tüm meslek liselerine formasyon almış mühendisler atanacak sadece bilişim değil tüm tefdeki bölümlet makine inşaat vb mühendislik fakültesine döndü...yani tef kapandı bizi atayım yok..hatta ilerde meb şu kadar süre özelde çalışmak şeklinde şartlar koyacak..zira sektörü bilmeden sanayiyi bilmeden öğrenci sanayiye ve sektöre hazırlandırılamaz..burda kusura bakmayın ama mesleli eğitimdem bir habet arkadaşlar atıp tutuyoşar teflerin kapanma sebebi budur...Tüm tefli arkadaşlar haksız ataması olan alanındaki bötelileri mebe bildirirse kurum gerekeni yapamakta arkadaşlar..herkes hak istiyor sizlerde hakkınıza sahip çıkın..madem öle bizde baltaları çıkaralım...

Bence TEF-BÖTE ataması İlköğretim-Lise matematik ataması gibi olmalıdır. <br/>
BÖTE lilerin tek derdi özlük hakları. Keza TEF mezunları da aynı şey peşinde.

Ağzına sağlık. Aynı şey ilk atamalarda olmak şartıyla ne güzel özetlemişsin hocam. Yani hepimiz özlük haklarımızın peşindeyiz. Buradaki bir çok Teknik Eğitim Fakültesi mezunu arkadaşın ilk ataması Meslek Lisesi mi diye sorgulamak geliyor içimden. Yani ilköğretimlere açılan kontenjanlar olmasa kaç tane Teknik Eğitim Fakültesi mezunu arkadaşım atanabilir. Meslek Liselerindeki norm kadro sayılarını hepimiz biliyoruz. Biz özlük haklarımız dedikçe Teknik Eğitim Fakültesi mezunu arkadaşlar bir sürü laf söylüyor. O zaman dediğiniz gibi (İlköğretim-Lise matematik ataması) ayrılalım. Herkes kendi yoluna gitsin. Kimse kusura bakmasın, biz diyoruz ki beraber olalım, birlikte yürüyelim, hepimiz aynı gemideyiz. Ama bazı arkadaşlar hep bana hep bana misali konuşuyorlar. Neyse umarım kırıcı olmamıştır ama bu konu çok can sıktı artık.

viphazar' Alıntı:
Hocam arkadaşlar çekmiyorlar. Bir boteli gelse meslek lisesine kendilerinin bi cacık olmadığı ortaya çıkacak.

Bu konuda @viphazar Hocama katılıyorum.

Iyi niyetli TEF li arkadaşlardan ozur dileyerek gördüklerimi belirtmek isterim.

Oncelikle şunu belirtmeliyim ki TEF-BOTE tartışması hiç onayladığım bir husus değil ancak TEF lilerin BOTE liler de ayni hakları elde etsin diyen bir öğretmen arkadaşına söylediklerini okuyunca yorum yapmadan alamadım kendimi. Bu arada ortaokulda çalıştığım dönemlerde meslek lisesine gönderdiğimiz öğrencileri hatirladikca bugüne kadar hiç meslek lisesine geçmek gibi bir düşüncem olmadı gibi, hep "Allah düşürmesin" gözüyle bakmışimdir meslek liselerine.

Yalniz tartışmalara gelince;

TEF liler BOTE den farklı olarak iki kablo lehinlemeyi öğrendiler diye kendilerini MEB in dahi çocuğu sanıyorlar. Aslında olayin kendilerinin de pek bir geleceği olmadığını cunku calistiklari "çöp okul" olan meslek liselerinin MEB tarafından hic de önemsenmedigini ve gelecek vaadetmedigini bilmelerinden kaynaklanıyor. Bu psikoloji ile BOTE lileri aşağılamaya çalışıyorlar. BOTE lilerin anlatamayacagi hangi ders varmış mesela. Kendileri nasıl ders çalışıp gidip anlatıyorlarsa BOTE liler de gayet tabii aynini yapabilir bunu hepimiz biliyoruz.

Yine de (şahsi dusuncemdir) orada ogrencilerin akademik, psikolojik, sosyolojik ve ahlaki durumlarindan dolayi "Allah Meslek Lisesine kimseyi dusurmesin" diyorum.

yav allah aşkına bırakın şu tartışmayı siteye giresim kalmadı.

hepiniz öğretmensiniz ailenizle ilgilenin işinize gücünüze bakın başkasının ne yaptığı ne kadar kazandığı sizi ne ilgilendiriyor ben anlamıyorum, ne kadar bencilleştik, öğretmen milletine bakın birbirinin kuyusunu kazıyor, ben birdaha bu tartışmaları görmek istemeyen biri olarak artık ağır konuşacağım.

kim bundan sonra bu konuda birbirini kıran üzen mesaj atarsa aptaldır, geri zekalıdır.

Arkadaslar birbirimizi üzmeyelim.. Ögretmen olan tefliler bizim icin sorun degil bilerek isteyerek ogretmen olacak diye okumus bizim en buyuk problemimiz bu kadar ogretmenlik mezunu varken yandaldan sinifciyi, formasyonla muhendisi(hem bilgisayar muhendisini hem elktrik elektronik muhendisini vb) almasi ha biz atandik atanamayan dusunsun demek hos birsey degil... Mevcut sartlarin degismesi botelilerin veya teflilerin sucu asla degil...

Hocam nerelerdesin ya kac gundur seni anip kulaklarini çınlatıyorduk... TEFliler arasinda en cok yonetmelik yasal ornekler veren sendin ama malum haberler sana cok guzel yanit vermis..

aak' Alıntı:
viphazar' Alıntı:
Hocam arkadaşlar çekmiyorlar. Bir boteli gelse meslek lisesine kendilerinin bi cacık olmadığı ortaya çıkacak.

Bu konuda @viphazar Hocama katılıyorum.

Iyi niyetli TEF li arkadaşlardan ozur dileyerek gördüklerimi belirtmek isterim.

Oncelikle şunu belirtmeliyim ki TEF-BOTE tartışması hiç onayladığım bir husus değil ancak TEF lilerin BOTE liler de ayni hakları elde etsin diyen bir öğretmen arkadaşına söylediklerini okuyunca yorum yapmadan alamadım kendimi. Bu arada ortaokulda çalıştığım dönemlerde meslek lisesine gönderdiğimiz öğrencileri hatirladikca bugüne kadar hiç meslek lisesine geçmek gibi bir düşüncem olmadı gibi, hep "Allah düşürmesin" gözüyle bakmışimdir meslek liselerine.

Yalniz tartışmalara gelince;

TEF liler BOTE den farklı olarak iki kablo lehinlemeyi öğrendiler diye kendilerini MEB in dahi çocuğu sanıyorlar. Aslında olayin kendilerinin de pek bir geleceği olmadığını cunku calistiklari "çöp okul" olan meslek liselerinin MEB tarafından hic de önemsenmedigini ve gelecek vaadetmedigini bilmelerinden kaynaklanıyor. Bu psikoloji ile BOTE lileri aşağılamaya çalışıyorlar. BOTE lilerin anlatamayacagi hangi ders varmış mesela. Kendileri nasıl ders çalışıp gidip anlatıyorlarsa BOTE liler de gayet tabii aynini yapabilir bunu hepimiz biliyoruz.

Yine de (şahsi dusuncemdir) orada ogrencilerin akademik, psikolojik, sosyolojik ve ahlaki durumlarindan dolayi "Allah Meslek Lisesine kimseyi dusurmesin" diyorum.

+1
hocama katılıyorum. :alkis:

Geri