BÖTE Meslek Lisesinde

Kodla Büyü

bas_kan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar BÖTE mezunu bir arkadaş soruşturma ile Meslek lisesinde kadrolu olarak çalışmaya başladı.
Sıkıntı şu arkadaşa önümüzdeki yıl koordinatörlük verilecekmi? Okulda kadrolu çalıştığına göre atelye ve laboratuvar öğretmenidir deyip görev vermek mantıklı geliyor.
Veya ders saati nasıl ayarlanacak? 20 + 24 mü? yoksa 15 + 15 mi?
Meslek lisesinde çalışan böte mezunu arkadaşlar varsa kendi durumlarını paylaşırsa sevinirim.

teknık ogretmen olmadıgı ıcın normal brans ogretmenlerı gıbı 15 saat maas karsılıgı 30 saat derse gırıyorlar kordınatorluk alamıyorlar

Tayinlerde hala açılmıyor mu? :x . Web tasarımı, grafik tasarımı gibi bir sürü ders var halbuki girebileceğimiz. Her Meslek lisesinde en az, 1 böte kadrosu olmalı, inşaAllah. :)

Sistem üzeri olmadığı için hatalı bir şekilde meslek lisesine atamışlardır. Teknik öğretmen gibi ek ders veremezsiniz. Verseniz dahi bir soruşturma durumunda geri alırlar. Bu arada sizin milli eğitimin yaptığı atama soruşturmalık bir durumdur.

bas_kan' Alıntı:
Okulda kadrolu çalıştığına göre atelye ve laboratuvar öğretmenidir deyip görev vermek mantıklı geliyor.

Ben de bir BÖTE öğretmeniyim, düşünceniz mantıklı ve etik gelmiyor. Kendi alanlarında harıl harıl çalışan arkadaşlar bunlar. Biz gitsek eften püften derslere gireceğiz.(Tamam, ben de gidip teknik konular olmasa bile Ortaokula kıyasla daha üst düzey konuları işleyebilmek isterdim ama mümkün değil) Kordinatörlük verilmesi de doğru gelmiyor bana. Ayrıca bu okula bir BÖTE'linin normal bir atama ile gitmesi zaten atama yönetmeliğine göre mümkün değil ki ? Yanlış başlayan bir işten ancak yanlışa doğru gider bunun sonrası...

neredeyse kadronuz oranın şartlarına tabiisiiz.
ben ilk okula atandım 15 saat aldım ve teknik öğretmen tazminatı almadım. sonra meslek lisesine geldim 20 saat üzeriden çalıştım.
siz meslek lisesine atandıysanız 20 saate tabii olur; koordinatörlük alır ama teknik öğretmen tazminatı alamazsınız.

15+18 çalışırsa ilerde olası bir incelemede hiçbir sıkıntı çıkmaz. 20+27 olursa zimmet çıkabilir. Yani riske girmeye gerek yok. Bence atamayı yapan il mem e bilgi verin yeniden doğru bir şekilde atama yapsınlar.

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

80 sayılı Karara göre BÖTE mesleki ve teknik örtaöğretim kurumlarına atanamazlar. Bir sürü soruşturma örneği var. Gene de bir zimmet çıkmaması için15+15 verilebilir. Yani bir kültür öğretmeni olarak değerlendirmek lazım. Bu arada sistem üzeri il içi veya il dışı yapmak isterse meslek liseleri o öğretmene açılmaz.

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar ... saslar.pdf

ben böteli olarak çpl de çalıştım
ticaret bölümü de vardı
tazminat aldım maaş karşılığım 15 ti
böteliler çpl ve hemde tazminat alaniliyorlar şu anda da hemde alıyorum
ancak maaş karşılığı 15 saat

burada farklı yorumlar illere göre değişebiliyor. Benim şahit olduğum konu, görev yaptığım okula görevlendirme yoluyla bir arkadaş getirdiler. Aslen tef bilgisayar mezunu ve teknoloji tasarım branşından atanmıştı. Bizim yanımızda çalışırken 15+18 üzerinden muamele gördü ve koordinatörlük verilmedi. Atanması teknik öğretmen-atelye ve laboratuvar öğretmeni olarak olmadığı için...

Üst yazı ile ilçe ve il mem'e durumu bildirerek en kısa zamanda öğretmenin yerinin değiştirilmesi yapılacak en mantıklı şey. Aksi takdirde öğretmenin mağduriyeti söz konusu olabilir.

İdare durumu Bimere yazsa sanırım gerekli doğru bilgiye ulaşır diye düşünüyorum...

Ben bu konuyu açıklamaktan bıktım. herkes kafasından yorum yapıyor. birisi diyor ki teknik öğretmen olmadığı için... , birisi diyorki 15+18 birisi diyorki atölye laboratuar öğretmeni değil; birisi diyorki bilmem ne işte...
bu diyenlerin hepsi kişisel yorumdur. belge dayanakla birlikte açıklaması aşağıdaki başlıkta tarafımdan yapılmıştır.

BÖTE mezunu birisi 80 sayılı çizelgedeki meşhur ** ibaresinden dolayı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz. atanamaz demek oradaki dersleri okutamaz yorumunu çıkarmaz.

TEF mezunu birisi ile BÖTE mezunu birisinin okutabileceği dersler aynıdır. BÖTE mezunu birisi Meslek lisesine de yanlışlıkla atandı ise (atanması yanlıştır) burada ders okutacak ise TEF mezunu nasıl ve hangi şartlarda ders okutuyorsa BÖTE mezunu da bu şartlarda (koordinatörlük dahil) ders okutur.

aşağıdaki başlıktaki mesajımı okuyun lütfen. Aksini iddia eden arkadaşlarım varsa dediğim gibi dayanağı ile birlikte koysun bizde öğrenelim.

mevzuat-yonetmelik-f25/hemde-ve-cpl-de-calisan-boteliler-tazminat-alabiliyor-t152341.html

Hacker' Alıntı:
BÖTE mezunu birisi Meslek lisesine de yanlışlıkla atandı ise (atanması yanlıştır) burada ders okutacak ise TEF mezunu nasıl ve hangi şartlarda ders okutuyorsa BÖTE mezunu da bu şartlarda (koordinatörlük dahil) ders okutur.

Yanlışlıkla yapılan uygulamalar üzerine kazanılanlar "kazanılmış hak" olamaz. Eğer geçmişte bir kanun içerisinde devlet bir vatandaşına bazı haklar verirse, bu vatandaştda bu kanundan dolayı bu haklardan istifade ederse, sonrasında ise devlet kanunları değiştirip daha önceden verdiği hakları vatandaşının elinden almaya kalkarsa vatandaş bunu üzerine "kazanılmış hak" iddia edilebilir; ancak kanuni herhangi bir hakkı yok iken yanlışlık üzerine tesis edilen uygulama sonucu elde edilen kazanımlar kazanılmış hak kapsamına girmez. Eğer verdiğiniz örnekteki gibi bir yanlışlıktan ötürü bir böte mezunu bir meslek lisesine atandı ise ve bu sebeple o okulda bulunan diğer bir teknik öğretmen hak kaybına uğruyor ise bu teknik öğretmen durumdan şikayetçi olarak zararını telafisi ve yanlışlığın düzeltilmesi üzerine devlete başvuruda bulunur ve dahi düzeltilmemesi durumunda devletten zararının tazminini talep edebilir. Diğer bir yandan yanlışlık üzerine meslek lisesine atanan bir böte mezunu kendine verilen görevleri yaparak ek ders veya maaş olarak daha fazladan bir gelir elde etmiş ise bu böte mezunundan devlet son 60 gün hariç daha evvelinden verdiği ücretleri talep edemez çünkü yapılan hata böte mezununu kendinden kaynaklı değil devletin yaptığı hatadır ayrıca böte mezunu kendine verilen görevi yaparak bu parayı hak etmiş olur. Yani böyle bir durumda fazladan elde edilmiş olsa dahi devlet zararını böte mezunundan talep edemez çünkü ortada zarar yoktur ücrete karşılık gelen görevler yapılmıştır ve hata kendisinden kaynaklanmamaktadır.

mevzuat' Alıntı:
Hacker' Alıntı:
BÖTE mezunu birisi Meslek lisesine de yanlışlıkla atandı ise (atanması yanlıştır) burada ders okutacak ise TEF mezunu nasıl ve hangi şartlarda ders okutuyorsa BÖTE mezunu da bu şartlarda (koordinatörlük dahil) ders okutur.

Yanlışlıkla yapılan uygulamalar üzerine kazanılanlar "kazanılmış hak" olamaz. Eğer geçmişte bir kanun içerisinde devlet bir vatandaşına bazı haklar verirse, bu vatandaştda bu kanundan dolayı bu haklardan istifade ederse, sonrasında ise devlet kanunları değiştirip daha önceden verdiği hakları vatandaşının elinden almaya kalkarsa vatandaş bunu üzerine "kazanılmış hak" iddia edilebilir; ancak kanuni herhangi bir hakkı yok iken yanlışlık üzerine tesis edilen uygulama sonucu elde edilen kazanımlar kazanılmış hak kapsamına girmez. Eğer verdiğiniz örnekteki gibi bir yanlışlıktan ötürü bir böte mezunu bir meslek lisesine atandı ise ve bu sebeple o okulda bulunan diğer bir teknik öğretmen hak kaybına uğruyor ise bu teknik öğretmen durumdan şikayetçi olarak zararını telafisi ve yanlışlığın düzeltilmesi üzerine devlete başvuruda bulunur ve dahi düzeltilmemesi durumunda devletten zararının tazminini talep edebilir. Diğer bir yandan yanlışlık üzerine meslek lisesine atanan bir böte mezunu kendine verilen görevleri yaparak ek ders veya maaş olarak daha fazladan bir gelir elde etmiş ise bu böte mezunundan devlet son 60 gün hariç daha evvelinden verdiği ücretleri talep edemez çünkü yapılan hata böte mezununu kendinden kaynaklı değil devletin yaptığı hatadır ayrıca böte mezunu kendine verilen görevi yaparak bu parayı hak etmiş olur. Yani böyle bir durumda fazladan elde edilmiş olsa dahi devlet zararını böte mezunundan talep edemez çünkü ortada zarar yoktur ücrete karşılık gelen görevler yapılmıştır ve hata kendisinden kaynaklanmamaktadır.
..
sonuna kadar yazdıklarınıza katılıyorum.
biraz da ekleme yapayım
...
KANUNEN böte mezunu meslek lisesi ve türevlerine MESLEK ÖĞRETMENİ OLARAK ATANAMAZ. Ama burası Türkiye ve burda her şey maalesef olur. Farklı kurumlarda aşağıdaki örnekler yaşanmıştır.
- Böte mezunu meslek lisesine atanmış ve 15 + 18 olarak ücret almıştır
- Böte mezunu meslek lisesine atanmış ve 20 + 29 olarak ücret almıştır
- Böte mezunu meslek lisesine atanmış koordinatörlük görevi almıştır
- Böte mezunu meslek lisesine atanmış alan / atölye şefi olmuştur.

İşin doğrusu @mevzuat ın da söylediği gibi yanlış örnekler yapılan işi meşru kılmaz.

Geri