BÖTE Mezunlarına 1 Derece Hakkı Son Durum

Kodla Büyü
Böteli arkadaşlar bu işe tazminat yok derece diye bakarsak olmasada olur. Zaten btr, dyk,egzersiz yok halk eğitim isteyen ciddi ek dersler kazanabiliyoruz.
Tazminat şu anda btr yada dykdan daha fazla birşey zaten değil. Ekonomik açıdan verilmeyeceğini düşünmüyorum.
Bötenin değişim geçirmesi sart önemli olan bu. Şu son 3 yıldır sürekli çalışarak ve kurslarda geçirdim. Benim fikrim çok net bilişim teknolojileri teknik bir alan bu alanın bütün öğretmenleri teknik alanlardan mezun olmalı . Biz Bötelilerinde artık mühendislik tamamlama zamanı geldi bence. Üniversitede de Böteler değişmeli yoksa sisteme ayak uyduramayız .
Böteliler bir olup mühendislik tamamlama istemeliyiz.
Tef yok esefle tartışmamalıyız biz kendi bölümümüzün gelişimine yoğunlaşmalıyız.
Bilişim öğretmenleri olarak sosyal medyada sesimizi duyurmalıyız.
(Şu anda bilişim teknolojileri ile teknoloji tasarımın farkını bile bilmeyen üst düzey bir kitle var. )

Böteli olarak kendimi yeterli görmüyorum ne için yeterli görmüyorum şu andaki meslek lisesi öğrencileri için mi tabii ki hayır. Yarın öbür gün meslek liselerine iyi mühendis kalitesinde öğrenci gelirse o zaman kendime güvenmiyorum rezil olurum çünkü ben bilgisayar sevmiyorum. Bu yüzden de kendimi bu kalitede bir bilgisayar eğitimi için çok geliştirmedim. Ama bunun böteli olmamla bir alakası yok. Çünkü kendini çok iyi geliştiren böteli arkadaşlarım var, tefli arkadaşlarım da var benimle aynı seviyede.

Bu kazanımlarla ilgili atladığınız nokta da şu diğer öğretmenlerle kıyaslarsak tefli nasıl teknik öğretmense bizde teknik öğretmeniz. Ve biz de derece tazminat vb. Almalıyız. Nasıl meslek lisesinde genel kültür öğretmeni ve teknik öğretmen var. İşte bizde teknik öğretmen sınıfına giriyoruz.

Boteci arkadaşlar da gerçekten çok bilgili yetenekli arkadaşlar vardır,keza tefli olupta son derece yetersizlerde olabilir kabulumdur, keza branşi matematik vs.. olupta alayimizi cebinden çıkaracak adamda biliyorum, mühendis likl olayı devlette ki öğretmenler icin yuzde 99 ego tatminidir....senin özelde çalışacak kapasiten bilgin varsa zaten illa da diplomana bakmazlar yani cokta matah bir şey değil kanımca.... Amma ve lakin teknik öğretmen TEF mezunlarına verilmis haktır,bunu da göz ardı etmemek gerekir .. saygılar.

böte mezunlarına 1 derece verilmesi teflileri rahatsız etmemeli sonuçta bizim 1 derece almamızın onlara bir zararı yok.ayrıca tef liler daha donanımlı böte mezunları daha zayıf diye genelleme yapmak çok saçma.iş kendini geliştirmekte bitiyor

konu kilitlenmeli ve silinmeli zaten ilk mesajın içeriği yok tartışmak bir yere vardırmaz kimseyi bence isteyen herkese 1 derece verilsin isteyen herkes üniversite mezunu da fark dersleri verip bilgisayar mühendisi olabilsin. her bölüm mezunu nasılki formasyon alıp öğretmen olabiliyorsa buda mümkün olsun.
ve konu silinsin kısaca :)

Zaten tartışmalıyım gerek yok. Böte bir araya gelip bir twitter etkinliği bile yapamaz. Keşke yapabilsek ve sesimizi duyursak.
Mühendislik tamamlama ve derslerimiz için azda olsa ses çıkarsak. Tef, Böte tartışması lütfen yapmayalım ama şu sosyal medyada bari ses çıkaralım yeter

zamanında istediğim ildeki tefe puanım yetmedi giremedim, şimdi böte mezunuyum bende tefli haklarına sahip olmalıyım desem bu etik olmaz. zaten mahkeme kararına gerekli itirazlar meb tarafından gelmiştir, karar veren hakimin böte-tef farkını bilmeden böyle bir karar verdiği açık. kendini geliştiren böteli arkadaşlarım var ama arada ciddi farkı var bu gerçeği unutmayın.

zamanında istediğim ildeki tefe puanım yetmedi giremedim, şimdi böte mezunuyum bende tefli haklarına sahip olmalıyım desem bu etik olmaz. zaten mahkeme kararına gerekli itirazlar meb tarafından gelmiştir, karar veren hakimin böte-tef farkını bilmeden böyle bir karar verdiği açık. kendini geliştiren böteli arkadaşlarım var ama arada ciddi farkı var bu gerçeği unutmayın.

2000 girişliyim üniversiteye... aldığım puanla bütün teflere girebiliyordum ama bilgisizlikten eksik rehberlikten eksik araştırmadan o zamanki çocuk aklıyla böteyi yazdım ki bilgisayarı da sevmediğimi söyledim çokta böteden memnuniyetsiz değilim...ama en azından bötelileri de diğer öğretmenliklerden ayıracak bir EK olmalı... tefliler kral olsun, her şeyi onlara versinler, istedikleri kızla evlenebilsinler!!! anladık ama biz de en azından diğer öğretmenlerden yaptığımız yorucu(kendim için söylüyorum-çalıştığım zaman işler yürüsün diye değil müdüre yaranayım diye değil işler doğru yürüsün diye iş yaparım.) işin biraz da olsa hakkı verilsin...

tamam tefliler 1 derece almış biz de alalım..
tamam tefliler atıyorum 200 tl ek tazminat alsın ama biz de 100 tl alalım.
tamam tefliler 20 senede emeklilik hakkı kazansın ama biz de 25 senede kazanalım.
tamam tefliler meslek lisesinde çalışsın ama biz de belirli kurslardan geçmek şartıyla (ne kadar o kursun içeriğini bilsek de) meslek lisesinde çalışabilelim.. sadece aldığım kurslardaki dersleri verelim kurslarda 20-30 saat değil gerekirse 1 sene sürsün okul gibi.
bütün bunları söylüyorum, ama ben halimden çok memnunum... bu durum adil değil o yüzden yazıyorum.. ben derecede istemiyorum maaşta hatta meslek lisesinden çalışmayı hiç istemiyorum ki (2 sene çalıştım) ama erken emekliliğe yok demem şahsen...

bu şekilde birbirimizi yiyerek tefliler de bötelilerde hiç hak elde edemiyoruz. sorunda burada birlik olup artık HAK elde etmeliyiz... düşünün ilkokuldaki ortaokuldaki kodlama derslerine TEKNOLOJİ TASARIM öğretmenleri girmek istiyor. bu tefli arkadaşlara da dokunmaz mı? çıkıp demez misiniz tefli olarak arkadaş ne alakası var? işte sorun burada... hem teflileri hem bötelileri mutlu edecek bir bildiri hazırlayıp haklarımızı savunmalıyız... bu şekilde 20 senedir takip ediyorum tek kazancımız yok... var gibi görünse de... atandığımda her okulda rahatlıkla ders bulabiliyordum ve her okulda norm vardı. en önemlisi öğretmendim, şimdi TAMİRCİ, ÖĞRETMENİM diye bağırmak(mecazi) zorunda kalıyorum...

Son düzenleme:
bence herkes her bölüm mezunu olabilmeli formasyon ucubesinden sonra herşey mümkün olmalı hatta kursla sağlık memuru bile olunuyor bildiğim kadarıyla

2000 girişliyim üniversiteye... aldığım puanla bütün teflere girebiliyordum ama bilgisizlikten eksik rehberlikten eksik araştırmadan o zamanki çocuk aklıyla böteyi yazdım ki bilgisayarı da sevmediğimi söyledim çokta böteden memnuniyetsiz değilim...ama en azından bötelileri de diğer öğretmenliklerden ayıracak bir EK olmalı... tefliler kral olsun, her şeyi onlara versinler, istedikleri kızla evlenebilsinler!!! anladık ama biz de en azından diğer öğretmenlerden yaptığımız yorucu(kendim için söylüyorum-çalıştığım zaman işler yürüsün diye değil müdüre yaranayım diye değil işler doğru yürüsün diye iş yaparım.) işin biraz da olsa hakkı verilsin...

tamam tefliler 1 derece almış biz de alalım..
tamam tefliler atıyorum 200 tl ek tazminat alsın ama biz de 100 tl alalım.
tamam tefliler 20 senede emeklilik hakkı kazansın ama biz de 25 senede kazanalım.
tamam tefliler meslek lisesinde çalışsın ama biz de belirli kurslardan geçmek şartıyla (ne kadar o kursun içeriğini bilsek de) meslek lisesinde çalışabilelim.. sadece aldığım kurslardaki dersleri verelim kurslarda 20-30 saat değil gerekirse 1 sene sürsün okul gibi.
bütün bunları söylüyorum, ama ben halimden çok memnunum... bu durum adil değil o yüzden yazıyorum.. ben derecede istemiyorum maaşta hatta meslek lisesinden çalışmayı hiç istemiyorum ki (2 sene çalıştım) ama erken emekliliğe yok demem şahsen...

bu şekilde birbirimizi yiyerek tefliler de bötelilerde hiç hak elde edemiyoruz. sorunda burada birlik olup artık HAK elde etmeliyiz... düşünün ilkokuldaki ortaokuldaki kodlama derslerine TEKNOLOJİ TASARIM öğretmenleri girmek istiyor. bu tefli arkadaşlara da dokunmaz mı? çıkıp demez misiniz tefli olarak arkadaş ne alakası var? işte sorun burada... hem teflileri hem bötelileri mutlu edecek bir bildiri hazırlayıp haklarımızı savunmalıyız... bu şekilde 20 senedir takip ediyorum tek kazancımız yok... var gibi görünse de... atandığımda her okulda rahatlıkla ders bulabiliyordum ve her okulda norm vardı. en önemlisi öğretmendim, şimdi TAMİRCİ, ÖĞRETMENİM diye bağırmak(mecazi) zorunda kalıyorum...

Sayın hocam öyle katılıyorum ki... Böte ile ilgili düzenleme yada uygulamalara gidilmezse bu gidişle bu ders yok olmaya mahkum. Biz yıllardır Böte Tef tartışması yaparken, teknoloji tasarım bizim dersleri almaya bile başladı. Biz az ders ve Btr ile aman, boşver havalarındayken bizim bölüm yavaş yavaş eriyor.
Bu gidişat sadece böteyi değil teknik bilişim öğretmenlerinide bitirecek. Hergeçen gün kodlama, robotik, 3 boyutlu tasarım önem kazanırken bizler değer yitiriyoruz.
Ben bile öğrencilerime ilk seçeneğiniz elektrik-elektronik mühendisliği olsun o olmazsa bilgisayar mühendisliği. Mekatronik filan hiç bulaşmayın demeye başladım.
Teknik öğretmen arkadaşlara kesinlikle hak veriyorum. Benimde söylediğim bizler artık yenilenmek zorundayız. Ne yazık ki devlette yenilenme sertifika yada diploma ile oluyor. Ben kendimi çok geliştirdim çalıştımla değil. BÖTE liler bir olup resmi değişimler için ses çıkarmalıyız. Ve bu isteğin Tefle hiç ama hiç alakası yok.
Ben zamanında teknik eğitimler kapatalırkende aynı şeyi savundum aslında kapanması gereken Böte idi.
Bir-çok ilde robotik kodlama kursu açabilmek için bile sertifika isteniyor. Şaka gibi baska modüllerden açılıyor bu kurslar.
Hizmetiçi eğitimlerde bile teknik konularda bizi eğitime kabul etmiyorlar.
Sorunumuz Böte bölümünün yenilenmesi, değişmesi olmalı

Arkadaşlar geçmiş yıllardaki böte mezunlarına diyecek sözüm yok ama 2012 yılı ve sonrası girişlilerin puanları belli malesef bu son yıllarda ki mezunlar kaliteyi oldukça düşürdü kanaatindeyim.

Bu tür konulara neden Tef liler sürekli müdahil oluyor anlamış değilim. Sonuçta Böte konusu bu. Yani 1 derece olsa bile Tef lilerden alınıp verilmeyecek.
Tef atama ile Böte atama Okulları birbirinden ayrılsa birçok sorun çözülecek. Böte meslek hariç diğer okullara atama yapılıp, Tef liler de sadece meslek liselerine atanmalı. Asıl sorunun kaynağı bu.

Bu konu Tef lileri neden ilgilendiriyor ?
Konu sadece 1 derece almakla kalmayacagi icin ilgilendiriyor tabi ki...

mesleki ve teknik liselerde çalışabilmesine yonelik karar tabi ki bizleri zor durumda bırakacaktir...

herkes kendi ekmeginin , huzurunun derdinde gayet açık ve net...sizler bu fakülteleri, hangi okul turlerinde çalışacağınızi bilerek mezun oldunuz...şimdi bu ısrar niye?

yoksa derece verislin benden alinip sana verilsin 3. 1. olduktan sonra yeşili hakettikten sonra bi anlamı kalmıyor zaten, bu kurlarla yesilin de pek bı anlamı yok...

Arkadaşlar bölge idare mahkemesinin kararı üzerindeki esas ve karar numarası ile danıştay dosya sorgulamadan da görüldüğü üzere meb temyiz etmiş ve danıştay da kararı bozup tekrar 11.idare mahkemesine göndermiş,
Birbirimizi kırmaya gerek yok, tef li arkadaşlar sınıf öğretmenliğinden tef e bir sertifika ile geçiş yapıldığında da keşke bukadar itiraz etselerdi, kaldiki mühendislik tamamlama için mühendisler de kalkıp fark dersleri alıp mühendis mi olunur deselerdi gibi uzar gider, O sebeple bir hak taninacaksa bir kaide çerçevesinde tanınır ve kritere uyan ya da uymak için gerekli şeyleri yapan geçer.
Yarın yeni dönem başlıyor hepinize şimdiden hayırlı olsun arkadaşlar.

Konu sadece 1 derece almakla kalmayacagi icin ilgilendiriyor tabi ki...

mesleki ve teknik liselerde çalışabilmesine yonelik karar tabi ki bizleri zor durumda bırakacaktir...

herkes kendi ekmeginin , huzurunun derdinde gayet açık ve net...sizler bu fakülteleri, hangi okul turlerinde çalışacağınızi bilerek mezun oldunuz...şimdi bu ısrar niye?

yoksa derece verislin benden alinip sana verilsin 3. 1. olduktan sonra yeşili hakettikten sonra bi anlamı kalmıyor zaten, bu kurlarla yesilin de pek bı anlamı yok...

Peki Tef lilerin Anadolu liselerine, Fen Liselerinde, düz liselerde ve ortaokullarda vs. çalışmaları da Böte lileri ciddi anlamda zor durumda bırakmakta olduğunu biliyorsunuzdur.

Tef ile Böte arasında üstünlük ilişkisi değil, edebiyat ve Türkçe öğretmenliğinde olduğu gibi farklılık ilişkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla da atamaya geçerli okulların ayrılması gerekmektedir. Tef liler sadece meslek liselerine atanmaları, Böte nin de geri kalan diğer okullara ataması yapılırsa sorun aslında çözülecektir.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi Tef bölümleri de 1 yıllık eğitimle mühendislik diploması almaları hakkı sağlanırken sadece 1 derece için veriler tepkiler çelişkili bir durum ortaya koyuyor .

Son düzenleme:
Bilgisayar mühendisliği ile tef müfredatını inceleyin lütfen %99.9 aynı tef in fazlası eğitim dersleri. Bu ilişki böte ile tef arasında bu derece yalın değil. Tef mezunlarına fark dersi verilmeden verilecek bir ünvan mühendislik.

Ekli dosyalar

• 6C758A65-5F22-4A98-8FCE-0E7981F94908.jpeg
    6C758A65-5F22-4A98-8FCE-0E7981F94908.jpeg
    311.9 KB · Görüntüleme: 151
Keşke her bilişimci derece kademe alsa diye TEF li yok galiba, kendilerini ayrıcalıklı görerek sürekli BÖTElileri eleştirmek ve hak vermemeyi kendilerine görev bellemişler. Yıllar önce BÖTELilere Teknik Lise yolu açıldığında davayı yine TEFliler temyize götürmüştü. Tamam haklarıdır diyorum ben şahsen ,fakülteleri farklı eğitimleri farklı. Ama TEF'ler artık kapatıldı gelecekte Teknik Liselere bölümlere nereden öğretmen gelecek doğrusunu bilen varsa söylesin ?

Bu böteyi neden açmışlar ki çok gereksiz bir bölüm hepsini neden TEF yapmamışlar tercihlerde ikiside aynı demişlerdi çok iyi hatırlıyorum hatta BÖTE puanı daha yüksekti yüksekse puanı vardır bi şey deyip böteyi yazdım bilsem yazarmıydım töbeler olsunnn bilsem Elektrik Elektronikler geliyordu mimarlık geliyordu onlara giderdim nerden bileyim ders seçmeli olacak fen sosyal kadar değerim olmayacak :confused::(

Bence BÖTE mezunlarını formatör yapsınlar, geriye kalan ve tüm kademelere ve derslere teknik, düz, orta, ilk demeden TEF mezunları girsin. Nasıl olsa diploma yetiyor öğretmen olmak için. Eeee TEF diploması da herşeye kadir ise. Bize söz düşmez.

Son düzenleme:
Kademe de ,stemiyorum meslek lisesini de istemiyorum derslerimiz zorunlu olsun o yeter bence heryerde norm fazlası oluyoruz idare mobbing uyguluyor daha büyük sorunlarımız var aslında böte tef didişmektense bununla ilgili bişeyler yapmalıyız

Geri