BÖTE Mezunlarına 1 Derece Hakkı Son Durum

Kodla Büyü
Arkadaşlar beni mazur görün ben olayı tam anlamadım bir böteci olarak soruyorum şimdi biz 1 derece mi alacağız?

Tefli arkadaşlar bizde sadece mühendislik tamamlayalım diyoruz. Artık teknik egitimlerde yok zaten. Kenarda kıyıda yığınla mühendislik fakültesi var. Bunlarında egitimi ortada.
Siz 10 dersle tamamladıysanız biz 15 , 20 dersle tamamlayalım. Konu teknik lise kavgası değil . Konu Bötenin artık ihtiyaçı karşılayamayacak olması.
Bötenin zaten eğitimi iyiydi, bizi hemen teknik öğretmen yapın diyen yok.
Ben derslerde ne öğrendiysem mühendislik fakültesinden 3 hoca derslerimize girdi onlardan öğrendim.
Inanın Boteyi kapatsalar hiçbir Boteli karşı bile çıkmaz .
Iki şeyi istemeliyiz mühendislik tamamlama ve derslerimiz.

Bote bitiren arkadaşlar bölümün kuruluşunu bir araştırsınlar. Bölüm ders anlatmak üzere öğretmen yetiştiren bir bölüm değil. Eğitim teknoloğu gibi diğer ders lerin teknoloji yardımıyla işlenmesine yardımcı olacak bir bölüm olarak planlandı ve adı da okullara öğretmen olarak atanması için öğretmenlik diye belirlendi. Tef ise temeli erkek teknik öğretmen okullarına dayanan köklü bir eğitim kurumuna dayanır. Bunları bilmeden yorum yapan arkadaşlar çok yanlış yorumlar yapıyor.
1 derece konusu da 657 sayılı kanuna dayanır ve mühendisliğe çok yakın eğitim verildiği için kanunda direk fakülte adıyla teknik eğitim fakültesi mezunlarına da 1 derece verilir der.
Fakülte bazlı olduğu için bote ye vermek için eğitim fakültesi de maddeye eklenmeli ki o zaman tüm eğitim fakültesi mezunları da alır. Buna karşı değilim ama o zaman da fen-edebiyat fak. Mezunu öğretmenler biz de öğretmeniz deyip onlar da ister. Yani konu bölüm değil fakülte konusu. Bu maddeyi de lütfen inceleyin.
Herkese kolay gelsin

Bence biz bötelilerden bir derece alıp teflilere versinler...hatta biz bötelileri işten çıkarıp sadece teflileri atasınlar...şuradaki yorumlara bakınca bakanlık bilişim bölümüne az yapıyor. kendi aramızda birlik olamıyoruz.

Ama benim sitemim sisteme...ÖSS den ek puansız 345(eczalık diş 350 idi) alıp böteli olan ben ile;
270 puanla meslek lisesi ek puanıyla tefli olan,
ve benden çok kazanan,
özlük hakları benden daha iyi olan,
ikimizi de BİLİŞİM TEKNOLOJİ öğretmeni diye atayan ÖĞRETMEN ATAMA sistemine yazıklar olsun.

konu amacından saptı. gereksiz yerlere gitti. 2002 de böteden mezun oldum. Şunu söyleyebilirim kendiyle daima barışık olmayan bir branş olduk. Ben sevdiğim işi yapıyorum. Öğretmenliği de bilgisayarı da programlamayı da çok seviyorum. Derece verilmesi çokta umrumda değil aslında zaten 2nin 2siyim. ama bu karar çıksa dilekçe verirdim. herkesin atladığı birşey var. üniversitelerde böteler bir bir kapanıyor. meslek liselerininde hali pek iyi durumda değil. böteli / tefli hep beraber ortaokul, liselerde formatörlüğe devam. Bu yüzden birbirinizi kırmayın. Bötenin kuruluş amacından bahseden değerli dostlarıma hatırlatmak isterim 98 yılında üniversitelerdeki hocalar bile bunun farkında değillerdi maalesef (o yıl 34 böte açıldı) isteyen istediği gibi düşünsün. Şu anda kanun önünde haklarımız bunlar. Değişir değişmez ona göre konuşuruz.

Bence biz bötelilerden bir derece alıp teflilere versinler...hatta biz bötelileri işten çıkarıp sadece teflileri atasınlar...şuradaki yorumlara bakınca bakanlık bilişim bölümüne az yapıyor. kendi aramızda birlik olamıyoruz.

Ama benim sitemim sisteme...ÖSS den ek puansız 345(eczalık diş 350 idi) alıp böteli olan ben ile;
270 puanla meslek lisesi ek puanıyla tefli olan,
ve benden çok kazanan,
özlük hakları benden daha iyi olan,
ikimizi de BİLİŞİM TEKNOLOJİ öğretmeni diye atayan ÖĞRETMEN ATAMA sistemine yazıklar olsun.

Siz neden ham puanınızı yazmadınız? Arada uçurum yok o dönemin ek puan çarpanı 0,24 yani bir öğrencinin başarı puanı 80 ise ona getirisi senden fazla olarak 18-20 puan . Şunuda belirtmek isterim 63 kişilik tef sınıfında meslek liseli 4-5 öğrenci vardı 25 fen lisesi geriye kalanın çoğuda Anadolu liseleri idi yıl 2004.

Merhaba arkadaşlar konu ile alakalı olmayabilir ama ben böte sonrası bilgisayar mühendisliğini bitirdim ve 1 derece aldım.Mühendislik mimarlık mezzunu diye bir madde var.
Dilekçe ile mebbis bilgilerimi güncelledim.Bakalım atama döneminde meslek liseleri açılacak mı?

dilekçe örneği olan var mı elinde?
Konuyu uzatmayın bu (tartışma) konu önceden açıldı konu hala açık diğer başlıkta tartışmak isteyen varsa oraya alalım. Kızmanın bir anlamı yok.

60 yaşında emekli olacağız zaten dereceyi alsan ne olacak zaten 1-4 olacağız ve uzun yıllar o derece de kalmış olacağız çokda önemli değil.

şimdi derece nerden nasıl alınıyor arkadaşlar ;):D:)
şemdi eminönünde kuşçu fi varya onun ordan 500 metre iniyorsun ordan eyüp sultan a doğru yardırıyorsun ondan sonra en sondaki sağ taraftaki sokağa giriyorsun sonuna kadar gidip ordan yine sağa dönüyorsun burada da yolun ortalarında bir fırın var onun yanından yine sağa dönüyorsun bu sefer 10-15 adım sonra ilk sağa yine dönüyorsun yolun sonuna kadar gidiyorsun orada tuhafiyeci var onun orada yine sağa dön sonuna kadar git yine yolun sonunda bir bar var o barın girişinden gir çıkışındaki sokaktan doğru devam et hah işte orada bir semerci var orada satılıyor :)

şemdi eminönünde kuşçu fi varya onun ordan 500 metre iniyorsun ordan eyüp sultan a doğru yardırıyorsun ondan sonra en sondaki sağ taraftaki sokağa giriyorsun sonuna kadar gidip ordan yine sağa dönüyorsun burada da yolun ortalarında bir fırın var onun yanından yine sağa dönüyorsun bu sefer 10-15 adım sonra ilk sağa yine dönüyorsun yolun sonuna kadar gidiyorsun orada tuhafiyeci var onun orada yine sağa dön sonuna kadar git yine yolun sonunda bir bar var o barın girişinden gir çıkışındaki sokaktan doğru devam et hah işte orada bir semerci var orada satılıyor :)
uğraşmaya değmezmiş :D

Tef te alınan dersler tez vs. Bunların hangi birini aldık böte olarak . Biz haftada 2-2,5 gün okula giderken onlar haftanın her günü derstelerdi
Ben Böte mezunuyum ama TEZ verdim ve ayrıca Bitirme Projesi verdim. Hafta içi hergün okuldaydık ve ödev hazırlamaktan proje yapmaktan bıkar olduk. Ben bi fark göremiyorum.

Tef mezunlari ortaokulda duz lisede ne işi varya madem botecilerden bilgililer üstün bilgilerini meslek lisesinde ki cocuklara aktarsinlar düz lise ve ortaokul müfredatında kendilerini koreltmesinler dimi
Hocam meslek lisesine gel de 9.sınıfların halini gör. Eski öğrenciler anadolulara gidince onları bile arar olduk. Ortaokul öğrencileri en azından heterojen.
Artık bilgili olup olmamanın faydası kalmıyor. Öncelerde meslek liselerine sınavla girilirken, sonrasında ortalama ile meslek-teknik, sınav ile aml-atl seçilebilirken, düz lise, süper lise, öğretmen lisesi, anadolu ve fen liseleri gibi seçenekler varken mesleki ve teknik okullara daha yetenekli, ilgili öğrenciler geliyordu. Artık gelen öğrencilerin çoğunluğu ilgisiz ve yetenek alanı dışında geliyor.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar konu ile alakalı olmayabilir ama ben böte sonrası bilgisayar mühendisliğini bitirdim ve 1 derece aldım.Mühendislik mimarlık mezzunu diye bir madde var.
Dilekçe ile mebbis bilgilerimi güncelledim.Bakalım atama döneminde meslek liseleri açılacak mı?
Tebrikler hocam. İnşallah açılır. Emek verip 2. bir üniversite bitirmişsiniz.

Geçen sene felsefenin dersini aldılar, direk öğretmenler ve üniversiteler geri aldı dersini. Beden eğitimde aynı şey oldu. Adamlar uğraştı geri aldı dersini.
Biz ne yapıyoruz bir olup bir sesimizi bile çıkaramıyoruz. Zaten şimdiye kadar üniversitede Böte bölümlerinin hiç bir yerde itirazını bile duymadım. Biz burada konuşuyoruz ama inanın yukarının durumdan haberi bile yokkk...
Yok o kodluyor bu kodluyor , şu da atölye yapıyor. Reklam reklam reklam. Bir tanesinin bir kere bile bilişim teknolojileri dersi dediğini duymadım.
BÖTE kültürü yok ne yazıkki olmaz bu bölümden

Geçen sene felsefenin dersini aldılar, direk öğretmenler ve üniversiteler geri aldı dersini. Beden eğitimde aynı şey oldu. Adamlar uğraştı geri aldı dersini.
Biz ne yapıyoruz bir olup bir sesimizi bile çıkaramıyoruz. Zaten şimdiye kadar üniversitede Böte bölümlerinin hiç bir yerde itirazını bile duymadım. Biz burada konuşuyoruz ama inanın yukarının durumdan haberi bile yokkk...
Yok o kodluyor bu kodluyor , şu da atölye yapıyor. Reklam reklam reklam. Bir tanesinin bir kere bile bilişim teknolojileri dersi dediğini duymadım.

Aynen. Daha kitabımız, bilgisayar laboratuvarlarımız yok ama ağızlarda kodlama. Dostlar alışverişte görsün.

olmaması normal bir çok üniversitede böte bölüm başkanları alakasız bölümlerin hocaları oluyor genelde son durumda değişmediyse

Üstat "bunları bilmeden yorum yapanlar" demissin ancak, fen fakültesi mezunu biyoloji fizik kimya mezunları da 1 derece alıyor zaten, problem zamaninda meb deki lobi faaliyetlerindedir, mesela söyle garip bir örnek vereyim, kamuda öğretmenlik dışında yani adliyede maliyede vs buroda çalışan bote mezunlari da 1 derece alıyor, yani sorun biyoloji ya da kimyacinin alıp elinde tornavida üstünde önlük sınıf sınıf gezip toz içindeki tahtaları, bt deki pc leri onaran bote cinin alamamasında, kaldiki biyoloj ya da kimyacinin da adı meslek içeriği ya da her neise işte mühendise benzemiyor, muhasebe ya da isletme öğretmenin de yani konu uzar gider.
Herneyse daha önce dediğim gibi kanuni düzenleme yapılırsa bote li arkadaşlara da gelir.

Bote bitiren arkadaşlar bölümün kuruluşunu bir araştırsınlar. Bölüm ders anlatmak üzere öğretmen yetiştiren bir bölüm değil. Eğitim teknoloğu gibi diğer ders lerin teknoloji yardımıyla işlenmesine yardımcı olacak bir bölüm olarak planlandı ve adı da okullara öğretmen olarak atanması için öğretmenlik diye belirlendi. Tef ise temeli erkek teknik öğretmen okullarına dayanan köklü bir eğitim kurumuna dayanır. Bunları bilmeden yorum yapan arkadaşlar çok yanlış yorumlar yapıyor.
1 derece konusu da 657 sayılı kanuna dayanır ve mühendisliğe çok yakın eğitim verildiği için kanunda direk fakülte adıyla teknik eğitim fakültesi mezunlarına da 1 derece verilir der.
Fakülte bazlı olduğu için bote ye vermek için eğitim fakültesi de maddeye eklenmeli ki o zaman tüm eğitim fakültesi mezunları da alır. Buna karşı değilim ama o zaman da fen-edebiyat fak. Mezunu öğretmenler biz de öğretmeniz deyip onlar da ister. Yani konu bölüm değil fakülte konusu. Bu maddeyi de lütfen inceleyin.
Herkese kolay gelsin

Son düzenleme:
Fen fakültesi mezunları öğretmen oldukları zaman zaten alıyor, diğer kurumlarda alıp almadıklarını pek bilmiyorum

kayayı delen damlaların kuvvet değil sürekliliğidir biliyorsunuz o dönemdeki bütün hakimler tettik hakimleri hepsi çeşitli sebeplerle değişti bence bu davanın yenilenmesi gerekiyor.Belki tamda bötecilerin istediği yönde gerçekten hakkı olan derece verilecek bir karar alınacaktır diye umuyor düşünüyorum.

kimse kendini kandırmasın böte bölümünün adı dışında bilgisayarla alakası yok. ahime de gidilse tef ve bötenin aynı olduğuna kimse ikna olmaz.

ben ikna oldum hatta böte nin 1 değil 2 derece alması lazım niye mi tefliler heryere atanabilirken bötelilerde böyle bir durum yok önleri daha kapalı neden bulunması temini daha zor bir alan bir meslek lisesine bötelinin atandığını gördünüz mü olmaz öyleyse temini daha güç bir branç haline gelmiştir haliyle 1 değil 2 derece verilmeli tefliler ise her yere atanabiliyorlar temininde sıkıntı yok dereceleri de geri alınmalı. :)

Geri