BÖTE Mezunlarına 1 Derece Hakkı Son Durum

Kodla Büyü
ne dereceymis arkadas sanirsin ki uzaya mekik gonderiyor bu arkadaslar ozel sektor olsa burnumuzdan gelir bu tarafini kimse dusunmuyor nedense...

Arkadaşlar kimse üzerine alınmasın, özel sektörde fena olmayan teknokentlerde çalıştım, uluslararası işler yaptık, etrafımda bir sürü böte'li vardı ve çok tercih ediliyordu ancak hiç tef'li ile çalışmadım. Bu durum tef'ten mezun olan öğrencileri daha kötü veya vasıfsız yapmaz. Aynı şekilde böte'den mezun olan arkadaşlar da teknik elemandır, en az dikiş nakış öğretmeni kadar tekniktir. Biz burada birbirimize sallayacağımıza, birlik olup kendi haklarımızı korusak daha akıllıca davranmış oluruz.

Alınacak derece teflilerin cebinden mi çıkıyor acaba? hayatımda bu kadar saçma itiraz görmedim. Teknik öğretmen tazminatından neden bahsetmiyorsunuz? Sen bilgisayarlarla çalışıyorsan ben de bilgisayarlarla çalışıyorum. Senin iş alanın da laboratuvar benim de.. Neden bana da verilmesin, itiraz kriteriniz ne? Kıskançlık mı?

Alınacak derece teflilerin cebinden mi çıkıyor acaba? hayatımda bu kadar saçma itiraz görmedim. Teknik öğretmen tazminatından neden bahsetmiyorsunuz? Sen bilgisayarlarla çalışıyorsan ben de bilgisayarlarla çalışıyorum. Senin iş alanın da laboratuvar benim de.. Neden bana da verilmesin, itiraz kriteriniz ne? Kıskançlık mı?
Hocam sen 15 saat maaş karşılığı girerken diğeri 20 saat maaş karşılığı giriyor. Aradaki 5 saat ücret farkı 15TL×5saat×4 hafta= 300 TL. Teknik tazminat o kadar değil. 150 TL civarı.
Bunu da dikkate alırsak iyi olur.
Sen 30 saat derse girdiğinde 15 saat ücret alırsın
Diğeri 30 saat derse girdiğinde 10 saat ücret alır.
Tefli öğretmen meslek lisesinde çalışmayınca bu tazminati almaz. Bunları dikkate alınca o tazminatın bir anlamı olmadığını görüyoruz.

Son düzenleme:
Hocam sen 1

Hocam sen 15 saat maaş karşılığı girerken diğeri 20 saat maaş karşılığı giriyor. Aradaki 5 saat ücret farkı 15TL×5saat×4 hafta= 300 TL. Teknik tazminat o kadar değil. 150 TL civarı.
Bunu da dikkate alırsak iyi olur.
Sen 30 saat derse girdiğinde 15 saat ücret alırsın
Diğeri 30 saat derse girdiğinde 10 saat ücret alır.
Tefli öğretmen meslek lisesinde çalışmayınca bu tazminati almaz. Bunları dikkate alınca o tazminatın bir anlamı olmadığını görüyoruz.

Tazminat ile ek ders yönetmenliğini nasıl karşılaştırdınız anlamış değilim.

Madem öyle koordinatörlük ücretini, 27 saate kadar ek ders olayını da değerlendirseydiniz.

Özel hizmet tazminatı aradaki 5 saatlik ek ders farkı için ödenmez.

Tazminat ile ek ders yönetmenliğini nasıl karşılaştırdınız anlamış değilim.

Madem öyle koordinatörlük ücretini, 27 saate kadar ek ders olayını da değerlendirseydiniz.

Özel hizmet tazminatı aradaki 5 saatlik ek ders farkı için ödenmez.
Onun için ödenmediğini biliyorum hocam. Ama arkadaşlar eksiklerini söylerken bunu dikkate almıyor. Tazminat bana da ver. Ama senin maaş karşılığı 15 saat. Ben niye fazla giriyorum. Her şey eşit değil ki o da olsun.
Ayrıca tazminatla ücreti karşılaştırmak yanlış diyorsunuz ama maaşla ücreti karsilastiriyorsunuz. Herkes ücret almıyor ki. Siz 15 saat girdiniz maaşı hak ediyorsunuz. Ben 20 saat girdiğimde hak ediyorum. Nasıl oluyor bu.
Neyse boşverin hocam. Bote mezunları çok çalıştığı her türlü teknik işi yaptığı için 2 kat maaş alsın. Ben şu anki halimde kalayım.

Son düzenleme:
Onun için ödenmediğini biliyorum hocam. Ama arkadaşlar eksiklerini söylerken bunu dikkate almıyor. Tazminat bana da ver. Ama senin maaş karşılığı 15 saat. Ben niye fazla giriyorum. Her şey eşit değil ki o da olsun.
Ayrıca tazminatla ücreti karşılaştırmak yanlış diyorsunuz ama maaşla ücreti karsilastiriyorsunuz. Herkes ücret almıyor ki. Siz 15 saat girdiniz maaşı hak ediyorsunuz. Ben 20 saat girdiğimde hak ediyorum. Nasıl oluyor bu.
Neyse boşverin hocam. Bote mezunları çok çalıştığı her türlü teknik işi yaptığı için 2 kat maaş alsın. Ben şu anki halimde kalayım.

Hepimiz en az lisans mezunu insanlarız, alınganlık yapmaya gerek yok.
Benim en baştan beri savunduğum bu iki branşa ait atama alanlarının değiştirilerek Tef lilerin meslek liselerinde çalışması, Böte lilerin de geri kalan okullarda çalışması gerektiğidir.

Lütfen teknik arkadaşlar konu birçok Böteli için para yada tazminat değil. Hiç şimdiye kadar merak bile ne kadar tazminat alıyorsunuz.
Ve cidden birçok Böte mezunu zaten Btr üstüne Dyk üstüne kurs derken zaten iyi ücretler alıyor.
Bizde doğal olarak bazı haklar istiyoruz.
Benim için en önemlisi mühendislik tamamlama ve derslerimi geri istiyorum. Buda kusura bakmayın büyük bir istek değil aslında .

Valla ben böteli kardeşlerimi desteklerim. Böte alırsa, esef hayli hayli alır ama ilgili listede adı geçmediği için vermiyorlar.

Değerli BÖTE mezunu arkadaşlar,
1 derece mevzusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesindeki aşağıdaki kısımla TEF mezunlarına verilen bir hak. Maddeleri okuduğunuzda bölüm adı zikredilmeden fakülteler yazılmış ya da meslek belirtilmiş. İlk bölüm bizleri ilgilendirirken, ikinci bölüm Teknik hizmetler sınıfında çalışanları ilgilendiriyor. Göreceğiniz üzere fizikçi, kimyager gibi ifadeler sanırım fen edebiyat mezunlarının derece almasının nedeni.
İşin kısası, derece verilebilmesi için kanunun bu kısmının değişmesi lazım ama sanırım değişiklikte BÖTE mezunlarına da bir derece verilir şeklinde yazmaları bana bana pek olası gelmiyor. Bu maddeler de 1986 yılında eklenmiş ki siz artık gerisini düşünün.
Keşke o zamandan tüm lisans mezunu öğretmenlere bir derece verilir şeklinde madde yazılsaymış. Devlet o zamanlar teşvik etmek için bunu yazmış, öyle de kalmış.

2 – Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları(2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,
4 – Teknik hizmetler sınıfında görev almak şartiyle jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatistikçi, yöneylemci (harekat araştırmacısı), matematiksel iktisatçı (Ekonometrici), Erkek Teknik Öğretmen Okulu mezunları, fen memurları, teknikerler ve yüksek teknikerler,tütün ve müskirat eksperleri, tarım alet ve makineleri Uzmanlık Yüksek Okulu mezunları ile benzeri fen bilimleri ve teknik bilimler lisansiyerleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun olan şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek bölge plancısı. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Bölümü İş ve Teknik Anabilim Dalı mezunları, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu mezunları üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinin prehistorya, protohistorya ve önasya arkeolojisi, klasik arkeoloji anabilim dallarından mezun olanlar öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece

BÖTE puanları hangi yıllardan itibaren düşüşe geçti takip edemedim ancak; tıp, eczacılık vb. bölümlerden sekerek, son sıralara dikkat etmeden ya da tef-böte durumlarından haberi olmadan -bu durumla ilgili sorumluluğu çevreye yüklemek de doğru değil- ek puansız üniversiteye giren arkadaşların sayısı az değil diye tahmin ediyorum.

Kişi kendinden bilir, bu profildeki arkadaşları dereceymiş, meslek lisesine atanmakmış, ek dersmiş falan kesmeyecek, elde avuçta bunlar var gibi gözükse de ölçü kesinlikle tef vs. değil. İçlerine ukde kalanlar bu tür şeylerle tamamlanmayacak. Çoğumuz 10 yılı devirdik ama tahminimce bu durumu sindiremedik henüz. Sonu mutlu bitmemiş olsa da dava açan arkadaş sağolsun, kendini nimetten sayan bazı meslekçi arkadaşlar da sağolsunlar, çoğunu tenzih ederim. TEF ve BÖTE girişi gelişmesi sonucu farklı olan iki bölüm, aynı forumda bulunulması bile abes kaçabiliyor. Bu tür konular da ayrılığı artırıp bizim gibilerin yarasını deşiyor malesef.

BÖTE puanları hangi yıllardan itibaren düşüşe geçti takip edemedim ancak; tıp, eczacılık vb. bölümlerden sekerek, son sıralara dikkat etmeden ya da tef-böte durumlarından haberi olmadan -bu durumla ilgili sorumluluğu çevreye yüklemek de doğru değil- ek puansız üniversiteye giren arkadaşların sayısı az değil diye tahmin ediyorum.

Kişi kendinden bilir, bu profildeki arkadaşları dereceymiş, meslek lisesine atanmakmış, ek dersmiş falan kesmeyecek, elde avuçta bunlar var gibi gözükse de ölçü kesinlikle tef vs. değil. İçlerine ukde kalanlar bu tür şeylerle tamamlanmayacak. Çoğumuz 10 yılı devirdik ama tahminimce bu durumu sindiremedik henüz. Sonu mutlu bitmemiş olsa da dava açan arkadaş sağolsun, kendini nimetten sayan bazı meslekçi arkadaşlar da sağolsunlar, çoğunu tenzih ederim. TEF ve BÖTE girişi gelişmesi sonucu farklı olan iki bölüm, aynı forumda bulunulması bile abes kaçabiliyor. Bu tür konular da ayrılığı artırıp bizim gibilerin yarasını deşiyor malesef.
haksız sayılmazsınız. bir böteli olarak gözlemlerinize katılıyorum. memnun mutlu olmadığımız bir meslek oldu çıktı nihayetinde .bu saatten sonra derece kademe ne verseler hiçbir şey kar etmeyecek. nerden geldik biz buraya modundayız. 12 yılı devirdim buarada. 2. üniversite bitirip hayatımın geri kalan yarısını severek ve isteyerek gidip geleceğim bir işte geçirmek için gün sayıyorum.

yani kısaca ne oluyor derece alabiliyor muyuz alamıyormuyuz?yoksa bizi birbirimize düişürmek için mi?

İlk atandığım zaman planlama için 7 saat derse 1 saat planlama ücreti verilirdi bizlere. Daha sonra bu hak elimizden alındı ve 10 saat derse 1 saat planlama verilir oldu. O zaman bir arkadaş hah şöyle sizde bizim gibi oldunuz neydi o öyle dediğinde senin gibi ...... ler olduğu sürece bizler daha çok hak kaybederiz demiştim. Şimdi yine benzer mevzular. Her biriniz kendini balina sanıyor. Ama haberiniz yok okul akvaryumundaki birer Japon balığıyız. Kim ne hak alabiliyorsa alsın. Bunun içinde mücadelesini versin. Kimse de kimseye köstek olmasın destek olsun. Ben aldım başka kimse almasın böyle bir şey olabilir mi? Bu bencillikten başka bir şey değildir. Hak böyle aranmaz birlik ve beraberlikle alınır. Bu gün BÖTE ci bir kazanım alır yarın Meslekci. Öbür gün hep beraber alınır. Kimse üstünlük taslamasın herkes 657 ye tabi memur.

İlk atandığım zaman planlama için 7 saat derse 1 saat planlama ücreti verilirdi bizlere. Daha sonra bu hak elimizden alındı ve 10 saat derse 1 saat planlama verilir oldu. O zaman bir arkadaş hah şöyle sizde bizim gibi oldunuz neydi o öyle dediğinde senin gibi ...... ler olduğu sürece bizler daha çok hak kaybederiz demiştim. Şimdi yine benzer mevzular. Her biriniz kendini balina sanıyor. Ama haberiniz yok okul akvaryumundaki birer Japon balığıyız. Kim ne hak alabiliyorsa alsın. Bunun içinde mücadelesini versin. Kimse de kimseye köstek olmasın destek olsun. Ben aldım başka kimse almasın böyle bir şey olabilir mi? Bu bencillikten başka bir şey değildir. Hak böyle aranmaz birlik ve beraberlikle alınır. Bu gün BÖTE ci bir kazanım alır yarın Meslekci. Öbür gün hep beraber alınır. Kimse üstünlük taslamasın herkes 657 ye tabi memur.

hocam ne kadar doğru söyledin. sürekli birbirimizi yiyoruz nedir yahu bu? ben şahsn tef e gidecek puanla böte okumuş biriyim. arasındaki farkı bilmiyordum. yıllardır bizden kat kat fazla ekders aldınız. hiç kıskanmadım. haklarıdır meslek lisesinde çalışmak kolay değil dedim. şimdi bizim elimize böyle bir şans geçse ne olur. nedir bu çekememezlik!
geçenlerde bir ziraat mühendisinin(devlete bağlı) 5.500 TL maaş aldığını ve ek gelirlerinin de olduğunu görünce şok geçirdim. biz böyle birbirimizi yiyelim anca. 11 senedir hiç bir şey değişmedi. daha birbirimizle anlaşamıyoruz ki.. hee tef ciler heee, siz çok iyisiniz ! her şeyin en iyisini siz hakediyorsunuz

bu konu hakkında bende birşeyler söylemek isterim evet 1 derece teflilerin hakkı arada benim gibi böte mezunu ve meslek lisesinde çalışmak isteyen öğretmenler için dert olan bir durum. ben meslek lisesi bilg. bölümü mezunuyum üni. tercihi yaparken puanı yüksek diye böteyi tercih ettim kimse bana demedi meslek lisesinde çalışamazsın diye şimdi mesleğimde bir çok teflinin yapmadığı şeyleri yapıyorum. 4 tane robota yarışmasında derecem var and. lisesinde olmama rağmen ileri düzey yazılımcı yetiştirdim mekatronik bölümüne öğrenci kazandırdım ve bir çok şey. şimdi sizlere soruyorum bu kadar kısıtlı imkanların olduğu bir and. lisesinde çalışmaya mahkum ediliyorum meslek lisesine geçip daha faydalı olacağımı düşünüyorum ama malesef geçemiyorum. evet bir sistem var bunu baştan bilerek yada bilmeyerek kabul ettik. üni. tervihinde rehber öğretmenlerin ne kadar vasıfsız ve bilgisiz olduğunu şimdi anlıyorum bizi yanlış yönlendirdiler ve cezasını şimdi çekiyoruz. son bir söz tefli arkadaşlar kendinizi bötelilerden çokta üstün görmeyin kendim dahil bir çok böteli arkadaşlar bir çok yazılım mühendisini ve bilg. mühendisini sollar. bu lafım tefliler içinde geçerli hakkıyla işini yapan teflilere lafım yok. lafım masasında oturup dersine girip tahtaya dersi yansıtıp yazın çocuklar diyipte burada ahkam kesen kendini öğretmen sanan arkadaşlaradır.

Öncelikle sözlerimi yanlış anlamayınız. Ben Tef mezunuyum ve şuan ortaokulda görev yapıyorum . Elbette hepimiz bilgisayar öğretmeniyiz ama sayın arkadaşlar geçtim web tasarımı int programlama prog. temelleri anlatmanızı aranızda bazı arkadaşlar var ki format atmayı bilmiyor çoğu konuda çözüm üretmekten aciz... Ardunio vs. çok ahamlı şahamlı birşeymiş gibi hisseden arkadaşlar yanılmaktasınız. Meslek lisesinde görev yapmak demek sadece programlama anlatmak vs. değil öncelikle bunu biliniz. Ha alırsınız derecenizi belki hayırlı olsun tabi. Ama zannedilmesin ki 3-5 dersle aradaki fark kapatılsın :) Kendini geliştiren arkadaşlara sözüm yok elbette ama eline gerektiğinde penseyi tornavidayı alıp kasayı açıp işe koşacak arkadaşların yeridir buralar benim işim değil diyecek arkadaşların yeri değil meslek lisesi bilesiniz. Mühendislik tamamlamaya gelince zannetmeyin ki bedavaya herkes müh. ünvanı alıyor. Bizim üniversitede aldığımız derslerle mühendislerin aldığı derslerin 1-2 ders dışında aynı içeriğe ait olduğunu bilmeyen arkadaşların sözlerini yok sayıyorum ;)

Hocam meslek lisesinde iflahımız kesiliyor. Problemli öğrenciyle uğraş, okul idaresine bir btr den daha fazla yardım et, diğer bölümlerin bilgisayar ile ilgili işlerine yardım et, kendi bölümündeki sorunlarla uğraş, okul idaresine teknik destek ver, web sayfasini guncelle, okulda btr olmadığı için akıllı tahtalarla şifahen ilgilen (tahtalarda normal bir okuldakine göre çok daha fazla problem çıkıyor bu arada) ustune de derse gir. Ben bu forumda btr olup da ekstra bir iş çıkınca benim görevim değil yapmam diyen çok arkadaş biliyorum. Meslek lisesinde öyle yok görevimdi değildi diye bir kavramla karşılaşmadım bugüne kadar. Allah herkese kolaylık versin.
Not: tef- bote ayrımı yapmaksızın yazdım hocam. Çünkü ayrıma karşıyım.

Aynen katılıyorum hocam. Yukarıdaki mesajı tartışma amacıyla yazmadım zaten. Dışardan kolay gibi görünen bir olayı bizzat yaşadıklarımla anlatmak için yazdım.
benim çalışmadığım okul kalmadı. şunu samimiyetle söyleyebilirim. ünv aldığımız eğitimin yaptığımız iş ile alakası yok. ister böte olsun ister tef olsun. şöyle bir durum var verilen ders ne ise hazırlık yapıldığı taktirde anlatılıyor. hepimiz öğrenmeyi öğrendik olayın özü bu.

Mesele dışardan görünüşü değil hocam. Hangi branş hangi okul türü hangi görev olursa olsun. Sorumluluğunu üzerine almayanlar için her iş kolay... O yüzden tartışmalar çıkıyor sürekli. Sorumlu ve vicdanli insanlar açısından ise her meslek, her branş, her okul türünün kendine göre zorlukları var.

Mesele dışardan görünüşü değil hocam. Hangi branş hangi okul türü hangi görev olursa olsun. Sorumluluğunu üzerine almayanlar için her iş kolay... O yüzden tartışmalar çıkıyor sürekli. Sorumlu ve vicdanli insanlar açısından ise her meslek, her branş, her okul türünün kendine göre zorlukları var.
Katılıyorum hocam. Zaten düzgün yapmaya çalıştığımız için bu kadar yük var. Çalışmayana her şey kolay.

biri de çıkıp dememiş ki dereceyi alıyor muyuz almıyor muyuz. bol tartışma

yani şimdi soru şu;
alıyor muyuz, almıyor muyuz?
alacuuk mu, yoksa almayacuuk mu?
aliüüük mü, almiüük mü?
alcek mi, almicek mi?
will we get, won't we?

sorular bunlar :)...

Ben Esef'liyim ama derece alamadım. Tek bir şey diyeceğim. Yukarıda netame isimli arkadaşın dediği doğru. İçimizde kalan "daha iyi bölümü yazma" olayı hep kalacak maalesef. 1 derece alsak nolur almasak ne? Maaş 20-30 tl artacak sadece.

Geri