Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Böte mezunu öğretmen meslek lisesinde görevlendirme çalışabilir mi?

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında Rabia Canmaya tarafından paylaşıldı.


 1. Rabia Canmaya

  Rabia Canmaya Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2018
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  1
  Merhabalar. Ben Böte mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Sağlık özrüyle farklı bir ilçeye görevlendirme istedim. Görevlendirmem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de ısrarla ben teknik fakülte mezunu değilim meslek lisesinde görev yapamam diye belirtmeme rağmen bu okulda açık olduğunu söyleyip beni meslek lisesinde görevlendirdi. Görevlendirme yapılan okuldaki bölüm şefi öğretmen de başın ağrır hocam sen bizde yasal olarak çalışamazsın tef mezunu olmadığın için diyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan öğretmenimiz oldu mu, nasıl bir yol izlemem lazım acaba bilen var mıdır?
   
  Son düzenleme: 22 Şubat 2021
  katafalk bunu beğendi.
 2. bayos

  bayos Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeni:
  4
  Ne yazık ki çalıştırıyorlar hocam. Ben TEF mezunuyum ve kadrom ortaokulda iken meslek lisesinde 15 saat (2 gün) ders vermişlerdi. Mecburen çalıştım. Oranın öğretmenlerine verilen koordinatörlük ve ek tazminat bana verilmedi. Bence haksızlık bu.
   
  katafalk bunu beğendi.
 3. bahar0147

  bahar0147 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2016
  Mesajlar:
  158
  Beğeni:
  36
  Hocam işin doğrusu nedir tam olarak bilmiyorum ama işe şöyle bakmak lazım sen olmasan ücretli öğretmen çalıştırılabilir. Büyük ihtimalle çalışmanda bir sakınca yok.
   
  katafalk bunu beğendi.
 4. 06Davut

  06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.150
  Beğeni:
  62
  Müdür yardımcısı olacaktım görebileceğin ders olmadığı için olmuyor demişlerdi. Olmamıştı.
   
  katafalk bunu beğendi.
 5. bayos

  bayos Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeni:
  4
  Başın ağrır demelerine moraliniz bozulmasın hocam. Evet biraz ders çalışmanız gerekecektir ama bu okulların başarısı zaten düşük oldukları için bir şekilde verebilecek konunuz oluyor. Dersler tam yapılamasa da bir şeklide geçiyor zaman. Ortaokuldaki gibi çok sınıfta da gezmiyorsunuz hem.
   
  Son düzenleme: 22 Şubat 2021
  posteki ve katafalk bunu beğendi.
 6. Yourdhacool

  Yourdhacool Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2016
  Mesajlar:
  128
  Beğeni:
  9
  Hocam ben de BÖTE mezunuyum. 2015'in birinci döneminde kız meslek lisesinde ücretli öğretmen olarak çalışmıştım. Programlama dersine girip c# da anlattım, web tasarım dersine girip fireworks da anlattım. Ofis programları dersine de girdim. Kimse de bana sen ücretli öğretmensin bu derslere giremezsin demedi. Sizin söylemenize rağmen ilçe milli eğitim sizi oraya görevlendiriyorsa sizin yapacağınız tek şey ilçeden yazılı görevlendirme emri istemek. Ki zaten bu emir dys üzerinden yazılı olarak geliyor. Hatayı zaten ilçe yapıyor. Bu tamamen ilçedeki işbilmez memurlarun suçu.
   
 7. corvus

  corvus Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  49
  Beğeni:
  5
  Rahat olun hocam. Bir sıkıntı olmaz yıllarca çalışanlar var. Derslerden de hiç korkmayın. Zaten 1 sene boyunca döngü anlatsanız sene sonu %5 başarı oluyor. 10 yıl önce olsa zorlanabilirdiniz, hatta 20 yıl önce baya zorlanabilirdiniz ama şimdi...
   
 8. inanin.ozu

  inanin.ozu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  230
  Beğeni:
  85
  Hocam rahat olun demissinizde tek bir sikayetle aldigi tum ekdersi faizi ile birlikde geri oder ki o faiz saglam bir faiz oluyor. Yasanmis durumlarda var ornek olarak. Şikayet edilmiyor olmasi yasaldir anlamina gelmez kanimca. Oyle bir durumda da kimse hocamin arkasinda durmaz soruşturma sürecinde.
   
 9. buzdagi83

  buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  360
  Beğeni:
  537
  Hocam böte mezunu meslek lisesine kadrolu olarak atanamaz ama görevlendirme çalışabilir, görevlendirilebilir. Teknik bilginiz yeterli değilse biraz sıkıntı olabilir ama çalışır öğrenirsiniz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

  Ek: Talim terbiye kurulunun atamaya esas bölümlerinde bilgisayar derslerinde biz de varız. Yeterli öğretmen yoksa bilgisayar bilimi, matematik-bilgisayar, istatistik gibi bölüm mezunlarından görevlendirilme yapılması gerekiyor. İlçe milli eğitim müdürlüğü olması gerektiği gibi görevlendirmiş.
   
  esdiyare bunu beğendi.
 10. kalimero

  kalimero Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  143
  Beğeni:
  7
  ben böte mezunuyum iki kere meslek lisesinde çalıştım 1. de okulum ticaret meslek lisesi oldu bende devam ettim kimse git başka okula demedi. 2. sinde ise norm fazlası oldum beni meslek lisesine atadılar kadrolu olarak ama girebileceğimiz dersler var onlara girdim 30 saaten fazla alamıyorsun tazminat falan yok bir okulda 2 yıl çalıştım diğer meslek lisesinde ise 4 yıl çalıştım daha sonra evime yakın ortaokul istedim kimse bir şey demedi şikayet edilse bili girebileceğimiz ders saati ve dersler belli birşey olmuyor rahat olun hatta benim en güzel öğretmenlikten doyum aldığım yıllar meslek lisesinde çalıştığım senelerdi elinde olsa hiç düşünmem hemen tekrar giderim emin olun
   
 11. corvus

  corvus Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  49
  Beğeni:
  5
  Haklısınız hocam ama çevremde çok gördüm ve sıkıntı olduğuna da şahit olmadım. İşin ilginç tarafı zaten meslekçiler haybeden para kazanmıyor. Normal bir öğretmenin iki katı ders saatine giriyor ki zaten görevlendirilen kişi de bu derslere girdiği için yani ücretin karşılığını verdiği için hukuken de bir şey olmaması lazım. Farkedildiğinde normal görevine iadesi ve onu oraya atayanlara sert yaptırımlar en hukukisi bence. Alternatif olarak ek dersini kültürcü gibi isteyebilir bir dilekçe ile durumunu belirterek.
   
 12. aak

  aak Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.866
  Beğeni:
  211
  Görevlendirme her zaman olur.
   
 13. ÇetinÖğretmen

  ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.496
  Beğeni:
  550
  Alan şefi "başın ağrır hocam" demiş ama görevlendirmeyi zaten ilçe mem. yapmış.. Başınız görevlendirmeden dolayı ağrımaz çünkü görevlendirme onaylarını imzalayanlar düşünsün. O sizin sorununuz değil bu bir..
  İkincisi başın ağrır kısmı ders anlatmakta zorluk çekersiniz anlamına geliyorsa siz de paket programlar, grafik animasyon vb. dersleri alırsınız.. Bir yıl da öyle geçer ki zaten şu anda pandemi durumu devam ediyor..
   
 14. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.484
  Beğeni:
  501
  Sorun çıkmaz diyenlere bakmayın hocam. Yaşanmış örnekleri bilmemeleri sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. Şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim naçizane.
  kültür dersi öğretmeni olarak görev yaparsınız. 15 saat maaş karşılığı + varsa 15 saate kadar uctetli ders olabilir.
  Koordinatörlük alamazsınız hocam. Verilirse almayın çünkü ücrette iade sorunu bundan dolayı çıkar.
  Bir de kültür öğretmeni ücret üst sınırından fazla ders almayın bu fazlalık ücretten sorun çıkar.
   
  buzdagi83 bunu beğendi.
 15. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.484
  Beğeni:
  501
  Hocam sizin görmemeniz sorun olmayacağı anlamına gelmez. Ben de sorun olanları gördüm. Tamamen şansa veya tesadüfe göre sorun çıkabiliyor yada çıkmıyor.
   
 16. Rabia Canmaya

  Rabia Canmaya Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2018
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  1
  Bölüm şefi öğretmenimiz başın ağrır derken tam olarak bunu söylemek istedi aslında Hocam.ben ifade edememişim herhalde. tüm ek dersi hatta maaşından bile faiziyle geri ödetirler. şu anda durumu anlayan kimse yok sorun yok. ama bu durumlara hakim biri gelirse yasal değil bu görevlendirme diyor. Yoksa ders konusunda bir sıkıntı yok. Çalışıp anlatıyorum dersi.
   
 17. inanin.ozu

  inanin.ozu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  230
  Beğeni:
  85
  Ben tef mezunuyim fakat hicbir böte mezunun meslek lisesinde ders anlatma konusunda uzun vade de zorlanacagini dusunmuyorum. Ilk sene biraz zorlar sonra rayina oturur fakat dersler ve mufredat degişti artik meslek liselerinde onada hazirlikli olmak lazim. Yapay zeka nesnelerin interneti mobil porogramlama buyuk veri gibi dersler anlatilacak artik.
   
  posteki ve buzdagi83 bunu beğendi.
 18. laciwert

  laciwert Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  51
  Hocamız en doğru yanıtı vermiş. Görevlendirmeyi ilçe bile yapmış olsa ilerde zimmet çıkabilir. Yani sizin aldığınız ekders ücretini fiaziyle geri isteyebilirler. Kesin değil tabi ki ama bu da bir olasılık. Kimse kurcalamayıp hiçbirşey de olmayabilir. bu konuyla ilgili yönetmelik de var görüş yazıları da var. Meslek derslerine giremez diye yanıtı da var. Benim çalıştığım okula görevlendirilen BÖTE mezunu hocamıza sadece bilgi ve iletişim teknolojileri gibi tüm liselerde olan dersleri vermişlerdi o zaman.
  Bundan 4-5 yıl önce özel hizmet tazminatında bir katsayıyı yanlış girmeleri sonucu eşimin maaşı 17.5 lira fazla yatırılıyormuş. 3 Yıl geriye dönük faiziyle birlikte ödedim. O katsayıyı bırakın benim haberim olmasını bordrodan bile görmek mümkün değil. İlçe mem düzeltti ama cezasını ben çektim.
  Naçizane tavsiyem talim terbiyenin çizelgesi ile birlikte bir dilekçe yazarak branşınız gereği meslek lisesindeki derslere giremeyeceğinizi belirtin. Fakat ben giderim diyorsanız yada farklı okul size daha problem olacaksa ses etmeyin ama koordinatörlük görevi almayın ve 15 saat maaş karşılığı üzeriinden ekdersinizin yapıldığından emin olun.

  http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretmenlik-alanlari/icerik/201

  Edit: Ekleme ihtiyacı hissettim yanlış anlaşılmasın BÖTE mezunu olduğunuz için bu dersleri anlatamazsınız gibi bir anlam çıkmasın. Kastettiğim yönetmelik, resmiyet açısındandır.
   
  Son düzenleme: 22 Şubat 2021
  buzdagi83 bunu beğendi.
 19. Rabia Canmaya

  Rabia Canmaya Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2018
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  1
  Hocam ücretli öğretmenlikte öğretmenlik mezunu olmayanların bile öğretmenliğe görevlendirildiklerini gördük. Ücretli öğretmenlikte böyle bir problem yaşanamaz zaten zannımca. Ama ilçeden yazılı görevlendirme istemek fikriniz için teşekkür ediyorum. Bu belki beni kurtarabilir. ;)
   
 20. inanin.ozu

  inanin.ozu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  230
  Beğeni:
  85
  Hocam yerinizde olsam kabul ederdim fakat yazili olarak bir dilekce verirdim durumunuz ile alakali ki elinizde belge olsun. Yoksa dersi kimler anlatiyo sizmi anlatamayacaksiniz :) ucretli olarak munubus soforu gonderirken dusunulmuyosa sizin dersleri anlatma knusundaki yeterliliginizin tartisilmamasi lazim aslinda. Onemli olan konu yasal degil ve belgeniz yoksa sorusturma gecirebilirsiniz ve ucreti faizi ile alirlar.
   
  buzdagi83 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal