Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

BÖTE'ler Kapanıyor mu?

Konu, 'Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri' kısmında compteach tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. compteach

compteach Aktif Üye

Malum özellikle son 2 yıldır bazı köklü üniversiteler dışında taşralardaki çoğu üniversitenin BÖTE bölümüne öğrenci yerleşmiyor. Bundan dolayı BÖTE bölümünün kapatılacağını söylüyorlar. Hatta bazı üniversitelerde kapatılıp, öğrenciler mezun edildikten sonra bölüm hocalarının eğitim bilimleri bölümlerine kaydırılacağını söylediler. Köklü birkaç üniversitede bölümümüz kalacak, diğerleri kapanacakmış. Duyan oldu mu, net bilgisi olan var mı?
    Eğer öyle ise BÖTE de yükseklisansın bir anlamı olmayacak.

2. ozkanozen

ozkanozen Aktif Üye

Böte 10 yıldan beri kapatılacak deniyor ama gelişme yok. Bana kalırsa kapatılmalı veya müfredat kapsamlı bir şekilde değiştirmeli. Bir BÖTE Mezunu olarak ne okuduğumuz ne de meslek tanımı belli. Harcadığım emeğe acıyorum.
    Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliğinden isteyen formasyon alıp yapsın bilgisayar öğretmenliğini. Bölümden mezun olup atanamayanlar tutunamadı biryerlerde. Ya düz memurluğa talim ya da ofis te teknik elemanlık yapıyor.

msingil, bilgisayarmax ve yysrgn bunu beğendi.
  3. nOxygen

nOxygen Üye

Kesin olmamakla beraber Sakarya Üniversitesi BÖTE'ye 2018 yılında 1 öğrencinin başvurduğunu ve önümüzdeki sene YÖK'ün bölüm için kontenjan vermeyeceği söyleniyor. Nihayetinde birkaç yıllık ömrü kalmış olabilir.

4. cronos23

cronos23 Seçkin Üye Seçkin Üye

2 sene üst üste 10 öğrenci sayısını bulamayan bölüm kapatılır. Türkiye'de ki çoğu BÖTE bölümüne de 1-2 öğrenci başvuru yapıp girmiş. Tahminimce bölümle 3-5 seneye kapanır.

5. Bahadır1980

Bahadır1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

BÖTE kapatılsın TAMİRCİ bölümü açılsın :(

6. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

ataması olmadığı için tercih edilmiyor desem tarih coğrafya felsefe öğretmenliği gibi pek çok ataması az olan bölüm bile tercih ediliyor ama . zamanında tıp fak ile aynı puanı alıp girdiğim bölümün tercih bile edilmiyor olması ne kadar yanlış tercih yaptığımı gösteriyor ki bu da çok üzücü

metodi, ozdere, neontester ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. 06Davut

06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Yıl 2005 de 339 küsürle kazanmıştım ünv'yi sınıfta birkaç kişiye kaç puanla kazandıklarını sorunca şaşırmıştım onlarda 339 küsürlerle kazanmışlardı ya şimdi.

kapatılsın kapatılmalı... az olanın değeri çok oluyor belki değerimiz artar :) :) :) :)

isteyenlere bu şarkı armağan olsun Cem KARACA dan TAMİRCİ ÇIRAĞI. .

akasya65 bunu beğendi.
  8. msingil

msingil Aktif Üye

aslında bu durum sadece böteler için değil eğitim fakültelerinin tüm kontenjanları için böyle ve böyle olmalı, öğretmenlik mesleğini türkiye'nin 250 bininci kişisi olan yapmamalı.

9. ok_series

ok_series Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bir çok üniversitede böte bölümü var ve bu bölümler büyük ihtimalle kapatılacak. 4 veya 5 üniversitede böte olacak. Atatürk üniversitesi, Anadolu üniversitesi, İstanbul, Ankara ve izmir şehirlerindeki 1 er üniversitede olacak diyorlar.

10. mert_aylan

mert_aylan Seçkin Üye Seçkin Üye

işçisin sen işçi kal giy deri tulumları

11. serkan42

serkan42 Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar kendinizi tamirci olarak neden görüyorsunuz anlamadım ben hiç bir tamir işi yapmıyorum açık açık diyorum benim işim değil diye bence biraz rahat olmak lazım :)

msingil bunu beğendi.
  12. serkanholep

serkanholep Seçkin Üye Seçkin Üye

Bizim bölümün kötü yanı atananların ve görevdekilerin genç öğretmen olması. Dolayısıyla emeklilik gibi bir durum yok ve açıkcası devletin stratejisi çok da yanlış olmadı bu konuda.

Gerçekten çok iyi puanlarla üniversitelere yerleşip özellikle son zamanlarda yüksek kpss puanlarıyla atanmış bir BT öğretmen topluluğu elde etmiş oldu. İhtiyacı olabileceği kadarını en iyiler arasından seçti. Şimdi ise 3-5 üniversitede kalsa da yeterli ve kaliteli mezun verilebilecek.

Bu arada kum gibi bötelerin olduğu dönemde okuyup mezun olan arkadaşlar ise atanmak için uğraşıyorlar. Burda da ciddi bir yönlendirme sıkıntısı olmuş.

13. ylmz

ylmz Seçkin Üye Seçkin Üye

kendim ettim kendim buldum gelsin üstüne

06Davut bunu beğendi.
  14. mesafeli

mesafeli Seçkin Üye Seçkin Üye

Kapansın ne gerek var ki. Öğretmen olarak atanamıyorsun özelde çalışayım desen bi halt öğretmiyorlar zaten. Ben hiç görmedim böte mezunuyum falan firmada falanca şirkette şu pozisyonda çalışıyorum diyen.Hepimizde durum böyle değil mi zaten. İlgisi yeteneği çabası olan 3-4 arkadaş hariç hepimiz çöp olarak mezun olduk. Üzülüyorum harap olan yıllarıma. Keşke farklı alternatifler deneseymişim.

hızlıtürk, darkpink ve gokyuzu33 bunu beğendi.
  15. runalone

runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

geç bile kalınmış

16. robotikarduino

robotikarduino Site Gezgini

Keşke keşke kapatsalar. Bizi yaktılar resmen o puanlarla o saçma bölümü neden ve niçin okuduk? Zamanında çok düşünülmeden açılmış ve sistemde yerini bulamamış bir bölüm ve öğretmenlik.

yysrgn ve gokyuzu33 bunu beğendi.
  17. tuncay_tuncez

tuncay_tuncez Seçkin Üye Seçkin Üye

enseyi karartmaya gerek yok hec ogretmenlikle ilgisi olmayanlar pasalar gibi ogretmenlik yapiyor memlekette bence botede kapatilmamali hatta daha cok acilmali

18. SYSOP

SYSOP Seçkin Üye Seçkin Üye

Böte fikrî olarak kapanmış zaten hocam, barajı geçen tercih etse Hacettepe, Marmara, Gazi, İstanbul, Dokuz Eylül gibi üniv.lere yerleşebilecekken yazmamış öğrenci adayları. Kapanması için dekanlığa bir a4 kağıdın gelmesine gerek mi var millet kafasında kapatmış..

Ekli Dosyalar:

• 123.jpg
      123.jpg
      Boyut:
      36,7 KB
      Okunma:
      260
  19. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

şu tablo durumun vehametini gösteriyor. zamanında 90 kişi okuduğum ege ne hale gelmiş :(

20. mobbarley

mobbarley Site Gezgini

Herkeste neden tamirci geyiği var anlamıyorum. Sen kendini geliştirmediysen Böte okusan da tamircisin mühendis olsan da tamircisin, kafa değişmedikten sonra.

Ben böte mezunuyum özel okulda öğretmenlik yapıyorum ama burada aldığım maaştan fazlasını sosyal medyadan web tasarımdan mataryal tasarımlarından kazanıyorum. Önemli olan kafadır, kendini konumlandırdığın yerdir. Yoksa 3 yıl önce mezun oldum daha bir tane bilgisayar içi açmadım, format atmadım. okulun vs kimsenin ayakçısı olmayacaksın.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal