Böte'lilerden Alan Değişikliği için başvuru yapan var mı?

Kodla Büyü
Ben alan degisikligi yapana kadar bulundugum ilde ilk mat da okumak istiyorum bu yuzden avantajli olani merak ettim hocalarim tesekkur ederim
Ama yetismezse lise mattan sansimi deneyecegim mecburen

2008 yılında başladım öğretmenliğe. 2011'de Marmara Edebiyat 2. Öğretimi kazandım. 2015 yılında bitti. 2018'e kadar alan değişikliği olmadı. Allah'tan Ziya Selçuk geldi de dar kadroları açsalar da her yıl düzenli olarak yapılmaya başlandı alan değişkliği. 2018 ve 2019'da olmadı. Koskaca İstanbul'da sadece 12 okul açmışlardı ama çok şükür bu sene oldu. Ümraniye'de iyi bir Anadolu Lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandım. 261 puanım vardı. Bu yıl İstanbul'da edebiyata geçmek isteyen ve tercih yapan herkes edebiyata geçti. Hatta kimi okullar boş kaldı. Eğer bilgisayar öğretmenliğinden keyif almıyorsanız geç kaldım diye düşünmeyin ve ikinci bir üniversiteye başlayın arkadaşlar. Başlayınca bitiyor ve zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorsunuz bile.Şu an yaş 35 ve bundan sonrasında keyif alacağım bir branşta öğretmenlik yapacağım. Çok çok mutluyum. Memnun olmayıp da cesaret edemeyen arkadaşlara cesaret vermek için paylaşmak istedim.

Ben de bir Böteli olup 2. üniversite bitirerek Edebiyat a geçtim.

Geçmemin nedenleri
1- Norm sorunu olması
2-Bt lab olmaması
3-Dersin sınavda .çıkmayan bir branş olmasından dolayı önem verilmemesi (idare veli ve öğrenci açısından)
4-16 yıl sürekli bilişim teknolojileri branşı için mücadele vermekten yoruldum
5-Btr nin kadroya esas olmaması ve btr görevindeyken resen atanmam
6-Dersin zorunlu olması + bt lab+ dersin not ile değerlendirilmesi bu 3 maddeyi bir türlü aynı anda yakalayamamış olmam.

7-Tüm dersler için öğrencilere kaynak kitap gelirken bt dersinin görmezden gelinmesi.

8-Tüm bunların ötesinde edebiyatı ve kitapları seviyorum. Sayısalcıydım zamanında hatta tıp fak de 1-2 puanla kaçırdım. Belli bir zamandan
sonra sayısal için daha çok zorlamam gerekecekti. Şu anda sözelci olduğuma da çok memnunum.

daha da uzatabilirim bildiğiniz şeyler belki de çoğunuzun yaşadığı şeyler. Bana failün failatün mü öğreteceksin diyenler için bunları öğretmek için

gerçekten çok geçerli sebeplerim var kendimce.

Ben de bir Böteli olup 2. üniversite bitirerek Edebiyat a geçtim.

Geçmemin nedenleri
1- Norm sorunu olması
2-Bt lab olmaması
3-Dersin sınavda .çıkmayan bir branş olmasından dolayı önem verilmemesi (idare veli ve öğrenci açısından)
4-16 yıl sürekli bilişim teknolojileri branşı için mücadele vermekten yoruldum
5-Btr nin kadroya esas olmaması ve btr görevindeyken resen atanmam
6-Dersin zorunlu olması + bt lab+ dersin not ile değerlendirilmesi bu 3 maddeyi bir türlü aynı anda yakalayamamış olmam.

7-Tüm dersler için öğrencilere kaynak kitap gelirken bt dersinin görmezden gelinmesi.

8-Tüm bunların ötesinde edebiyatı ve kitapları seviyorum. Sayısalcıydım zamanında hatta tıp fak de 1-2 puanla kaçırdım. Belli bir zamandan
sonra sayısal için daha çok zorlamam gerekecekti. Şu anda sözelci olduğuma da çok memnunum.

daha da uzatabilirim bildiğiniz şeyler belki de çoğunuzun yaşadığı şeyler. Bana failün failatün mü öğreteceksin diyenler için bunları öğretmek için

gerçekten çok geçerli sebeplerim var kendimce.
Bu senemi geçtin öğretmenim

alan değişikliği de muamma her sene yapacaz deseler tamam şimdi gir oku bitir hop alan değişikliği iptal

Ben de matematik bilgisayar mezunuyum.yaklaşık 15 yıllık bilişim öğretmenliğinin ardından dün Matematik öğretmeni olarak iyi bir anadolu lisesine atandım ve mutluluğumu kelimelerle anlatamam.Allahım herkesin gönlüne göre versin.Üniversiteyi ben de yüksek puanla kazandım, burslu olarak okudum,dereceyle mezun oldum.Ama malumunuz gördüğümüz değer buna paralel olmadı.(Bilişimde yıllarca not verilmedi, not verilirken de değersiz ders yaklaşımı ile karşılaştım. Hiç ders kitabı olmadı.Btr zaten teknik servis olarak algılanıyor. Labın olmaması ayrı bir sıkıntı olması ise bakımından dolayı ayrı bir sıkıntı oldu.Elektrikle çalışan her şeyin arıza ya da sorunu bizi buluyordu.Kendimi inanın öğretmen olarak hiç göremedim)

Son düzenleme:
Sizce ilkogretim mata mi yoksa lise mata mi gecilmeli arkadaslar ? Hangisinde acik olma ihtimali daha fazla?
lise matematik alanada hakimseniz daha eğlenceli daha doyurucu olur ortaokulda çürürsünüz hele birde alana dehşet hakimseniz sizin için kayıp olur ama özel derste ortaokul öğrencilerinide alabilirsiniz zaten farkı görürsünüz.

2008 yılında başladım öğretmenliğe. 2011'de Marmara Edebiyat 2. Öğretimi kazandım. 2015 yılında bitti. 2018'e kadar alan değişikliği olmadı. Allah'tan Ziya Selçuk geldi de dar kadroları açsalar da her yıl düzenli olarak yapılmaya başlandı alan değişkliği. 2018 ve 2019'da olmadı. Koskaca İstanbul'da sadece 12 okul açmışlardı ama çok şükür bu sene oldu. Ümraniye'de iyi bir Anadolu Lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandım. 261 puanım vardı. Bu yıl İstanbul'da edebiyata geçmek isteyen ve tercih yapan herkes edebiyata geçti. Hatta kimi okullar boş kaldı. Eğer bilgisayar öğretmenliğinden keyif almıyorsanız geç kaldım diye düşünmeyin ve ikinci bir üniversiteye başlayın arkadaşlar. Başlayınca bitiyor ve zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorsunuz bile.Şu an yaş 35 ve bundan sonrasında keyif alacağım bir branşta öğretmenlik yapacağım. Çok çok mutluyum. Memnun olmayıp da cesaret edemeyen arkadaşlara cesaret vermek için paylaşmak istedim.

Hocam bende edebiyat bitirdim. Ama bulunduğum ilde edebiyattan hersene göstermelik 1 yer açılıyor. Tabi genelde sınıf öğretmenlerin puanları çok yüksek
Bu sene geçiş konusunda hiç hevesimde kalmadı. Bilişimin sıkıntısı çok hemde çok. Çevremde herkes bilişim hiç bırakılır mı şekilde konuşuyor . Her alan değişikliğine başvurduğumda inanamayan gözlerle bana bakıyorlar.
Bulunduğum lisede bir dönem edebiyat derslerine girdim çokta keyf aldım aslında. Kitabı var, notu var, ciddiye alınıyor.... bilişimin tam tersi yani
Şu anda çok kararsızım. Edebiyat geçmek mi geçmemek mi?

Hocam bende edebiyat bitirdim. Ama bulunduğum ilde edebiyattan hersene göstermelik 1 yer açılıyor. Tabi genelde sınıf öğretmenlerin puanları çok yüksek
Bu sene geçiş konusunda hiç hevesimde kalmadı. Bilişimin sıkıntısı çok hemde çok. Çevremde herkes bilişim hiç bırakılır mı şekilde konuşuyor . Her alan değişikliğine başvurduğumda inanamayan gözlerle bana bakıyorlar.
Bulunduğum lisede bir dönem edebiyat derslerine girdim çokta keyf aldım aslında. Kitabı var, notu var, ciddiye alınıyor.... bilişimin tam tersi yani
Şu anda çok kararsızım. Edebiyat geçmek mi geçmemek mi?
Geç hocam. Bilişimde düzelme olursa edebiyata dönmemek üzere bilişime geçme şansın var nasıl olsa.

lise matematik alanada hakimseniz daha eğlenceli daha doyurucu olur ortaokulda çürürsünüz hele birde alana dehşet hakimseniz sizin için kayıp olur ama özel derste ortaokul öğrencilerinide alabilirsiniz zaten farkı görürsünüz.
9 ve 10. Sınıf konulari zevkli. Ayt kısmı bence değil. Lisede tayin de cok zor
Ayrica curumekten bahsetmissiniz de:) sistem 3 sene önce degisti. 5. Siniftan itibaren sorular yeni nesil dediğimiz beceri temelli. Çok orjinal çok guzel konular ve sorular var.

9 ve 10. Sınıf konulari zevkli. Ayt kısmı bence değil. Lisede tayin de cok zor
Ayrica curumekten bahsetmissiniz de:) sistem 3 sene önce degisti. 5. Siniftan itibaren sorular yeni nesil dediğimiz beceri temelli. Çok orjinal çok guzel konular ve sorular var.
ben konu anlamını kastetmedim neyse zamanla anlarsınız vede alışırsınız.

Maşallah Hocalarım hepinize, feyz oldunuz bizlere de ben de uzun süredir ne yapsam diye düşünüyorum, psikolojiye eğilimim var ama bu alanda lisans okusam alan değişikliğiyle bir şey yapamam sanırım, adalet okuyup hukuk tamamlasam diye düşündüm, bir türlü ne yapacağıma karar veremiyorum. Ne istediğimi biliyorum ama onunla bir yere varamıyorum

Sınava girip, 4 yıl okuyup alan değişikliği yapmayı düşünüyorum ama zorlu bir süreç olduğu için tekrar hayal kırıklığına uğramak istemiyorum. Bu kadar emeği hangi brans icin harcamak lazım kararsızım.
İngilizce okumak mantıklı,dil öğrenmek için vakit ayırmak gibi bir durum olur. Zaten YDS ye giriyoruz çoğumuz. Sınava girmeden bir yöntemi vardır aslında uzaktan,ikinci üniversite filan.

Ingilizce nicin daha mantikli?
Benim açımdan diyelim:) Bundan sonra ingilizceye odaklanmak istiyorum. Makaleleri daha kolay ingilizceye çevirmek için.Hazır uğraşırken fırsata çeviririm belki bu durumu dedim konuyu görünce:) Fen edebiyat tercihim olur,çalışmamı daha sistematik hale getiririm,kursa gitmek gibi bir şey:)

ben konu anlamını kastetmedim neyse zamanla anlarsınız vede alışırsınız.
Talep daha çok ilköğretim matematikten yana zaten
Yıllar önce dyk vs matematik dersine girmeye başladım. 2 yil once de matematige gectim. Bir arkadasim da ayni sene liseden ortaokul matematige geçti. Başka bir Lise matematik ogretmeni arkadaşım da ilköğretim matematik okuyor.

Ben bilgisayar mühendisliği bitirdim bugün atamam meslek lisesine yapıldı. Bakanlık uygun görüş verdi. Atamam ve bundan sonraki aramalarda meslek lisesine tayin isteyebileceğim hususunda
Hocam meslek lisesine geçince ne değişti, yine fotmatör gibi davranmıyorlar mı? Meslek lisesinde değerimiz artıyor mu? Tamamen bilmediğim işin soruyorum

Hocam meslek lisesine geçince ne değişti, yine fotmatör gibi davranmıyorlar mı? Meslek lisesinde değerimiz artıyor mu? Tamamen bilmediğim işin soruyorum
Maaş karşılığı 20 oluyor. Artı üzerine 20 saat ek ders alınabiliyor. Yerine göre şeflikler, staj takipleri, akşam liseleri vs birkaç kalem fazladan ek ders imkanı var. 1. derece olmadıysanız henüz 1 derece de ilerleme veriyor. Meslek ve halk eğitimde çalışırken ek tazminatı oluyor. Kısacası öğrencisi olan bir yer bulursanız daha fazla derse girip daha fazla ücret alma imkanı var. Meslek lisesinde BTR olayı olmuyor.

Maaş karşılığı 20 oluyor. Artı üzerine 20 saat ek ders alınabiliyor. Yerine göre şeflikler, staj takipleri, akşam liseleri vs birkaç kalem fazladan ek ders imkanı var. 1. derece olmadıysanız henüz 1 derece de ilerleme veriyor. Meslek ve halk eğitimde çalışırken ek tazminatı oluyor. Kısacası öğrencisi olan bir yer bulursanız daha fazla derse girip daha fazla ücret alma imkanı var. Meslek lisesinde BTR olayı olmuyor.
Hocam arkadaşlarım var meslek lisesinde herşeyi onlara yaptırıyorlarmış , tamir vs internet sitesi, akıllı tahta yani btr gibi aynı. ( meslek derslerine giriyor normalde ama) Bundan kurtulmak mümkün mü . Haklarımız var mı yapmam diyebiliyor muyuz? Maaş için bişey diyemem çok fazla ders var doğru.

Hocam arkadaşlarım var meslek lisesinde herşeyi onlara yaptırıyorlarmış , tamir vs internet sitesi, akıllı tahta yani btr gibi aynı. ( meslek derslerine giriyor normalde ama) Bundan kurtulmak mümkün mü . Haklarımız var mı yapmam diyebiliyor muyuz? Maaş için bişey diyemem çok fazla ders var doğru.
İnternet sitesinde komisyonun doğal üyesi oluyoruz. İşi yokuşa sürmek isterseniz komisyon toplantısı onaylanmadan içerik ekleyemem deyin yasal olarak. Bir de her yazı ve görselin yayın inceleme komisyonundan onaylanmasını isteyin :)

Tamir vs. de doğrudan görevimiz zaten değil. Kurumun işleri yürüsün, kurum zarar etmesin diye ve iyi bir çalışma ortamı varsa işleri bir şekilde yürütüyoruz. Kurumda size rahatlık vermiyorlarsa onu da kurum şartlarıyla halledilmesi mümkün değil diyerek reddedebilirsiniz :D

Bu görev yaptığınız okulla da ilgili bir durum. İdarecilerle de ilgili, sizinle de ilgili.
Sonuçta doğrudan işimiz değil ama akla en yatan kişi biz oluyoruz.

Okulumuzda geçen sene PISA uygulaması yapıldı. Bilişim bölümü olan Meslek Lisesi olmamıza rağmen bir ortaokul öğretmeni arkadaş PISA bilgisayarlarını sınav gününe hazır yapmak için görevlendirildi. Bir yandan biz anlatacağımız ders için bilgisayarları hazırlarken (Atölye şefliği görevi olarak) bir yandan yakın okulumuzun bilgisayar öğretmeni aynı bilgisayarların çalışırlılığından emin olmaya çalışıyordu.

Şahsen bizi yok saymaları (biz varken başkasını görevlendirmeleri) bir yandan zoruma gitti. Bir yandan da yasal sorumluluğumuz olmaması hoşuma gitti.
Okuldaki akıllı tahtalar içinde yasal sorumluluğumuz yok ama çalışır durumda olması tabi ki hoş olur.

En kolayı akıllı bir kaç öğrenciyi @Hafızoğlu 'nun imajlarını yüklemeyi öğrettiğimiz zaman sene içinde rahat ediyoruz. Ben kendim yüklemekten keyif alıyorum. Onun dışında da pek iş olmuyor açıkçası.

İyi yanları genel olarak şu şekilde.
Daha çok ekders ücreti,
Derslere iki kişi girme (imkan varsa sınıfı ikiye bölüp az öğrenciyle ders yapma imkanı.)
20 saat maaş karşılığı çalışınca ders görevi bitiyor.
10 saatlik ders var, 6-7 saatlik ders var. 2-3 farklı ders ve aynı sınıf veya iki farklı sınıf ile bir yılı geçiriyoruz. Bence iyi oluyor. Ertesi sene aynı öğrencilerin farklı dersine girince kimin ne olduğunu çok iyi biliyorsun.

okuyacaksanız
kendi işinizi yapabileceğiniz
devlete muhtaç olmadan sizi geçindirebilecek
mutlu olacağınıza inandığınız
bir alan okuyun
yoksa açıktan vs boşuna yorulmayın
zaten alan değişikliği şartları kpss ye göre belirlenecek deniyor
öyle olursa çok büyük sıkıntı
tekrar mı kpssye hazırlanacaksınız

Bu görev yaptığınız okulla da ilgili bir durum. İdarecilerle de ilgili, sizinle de ilgili.
Sonuçta doğrudan işimiz değil ama akla en yatan kişi biz oluyoruz.

Okulumuzda geçen sene PISA uygulaması yapıldı. Bilişim bölümü olan Meslek Lisesi olmamıza rağmen bir ortaokul öğretmeni arkadaş PISA bilgisayarlarını sınav gününe hazır yapmak için görevlendirildi. Bir yandan biz anlatacağımız ders için bilgisayarları hazırlarken (Atölye şefliği görevi olarak) bir yandan yakın okulumuzun bilgisayar öğretmeni aynı bilgisayarların çalışırlılığından emin olmaya çalışıyordu.

Şahsen bizi yok saymaları (biz varken başkasını görevlendirmeleri) bir yandan zoruma gitti. Bir yandan da yasal sorumluluğumuz olmaması hoşuma gitti.
Okuldaki akıllı tahtalar içinde yasal sorumluluğumuz yok ama çalışır durumda olması tabi ki hoş olur.

En kolayı akıllı bir kaç öğrenciyi @Hafızoğlu 'nun imajlarını yüklemeyi öğrettiğimiz zaman sene içinde rahat ediyoruz. Ben kendim yüklemekten keyif alıyorum. Onun dışında da pek iş olmuyor açıkçası.

İyi yanları genel olarak şu şekilde.
Daha çok ekders ücreti,
Derslere iki kişi girme (imkan varsa sınıfı ikiye bölüp az öğrenciyle ders yapma imkanı.)
20 saat maaş karşılığı çalışınca ders görevi bitiyor.
10 saatlik ders var, 6-7 saatlik ders var. 2-3 farklı ders ve aynı sınıf veya iki farklı sınıf ile bir yılı geçiriyoruz. Bence iyi oluyor. Ertesi sene aynı öğrencilerin farklı dersine girince kimin ne
İnternet sitesinde komisyonun doğal üyesi oluyoruz. İşi yokuşa sürmek isterseniz komisyon toplantısı onaylanmadan içerik ekleyemem deyin yasal olarak. Bir de her yazı ve görselin yayın inceleme komisyonundan onaylanmasını isteyin :)

Tamir vs. de doğrudan görevimiz zaten değil. Kurumun işleri yürüsün, kurum zarar etmesin diye ve iyi bir çalışma ortamı varsa işleri bir şekilde yürütüyoruz. Kurumda size rahatlık vermiyorlarsa onu da kurum şartlarıyla halledilmesi mümkün değil diyerek reddedebilirsiniz :D
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Hocam 20 saat zorunlu ders, 20 saatte zorunlu ek ders var diye biliyorum. 20 civarı ders alsak olurmu yoksa idare 40 a kadar verebilir mi istemesek de ?

Geri