bt dersinden dolayı çıldıranlar....

Kodla Büyü
istanbulun güzel bir semtinde 8aydır bilgisayar öğretmenliği yapıyorum ama aslında yaptığımın öğretmenlik olduğuna inanmıyorum. 2 sınıfın birleştirillmesiyle oluşturulmuş bir bt sınıfı....50-55 öğrencili mevcutlar...30 pc....haftada 18 saat ders... 18 farklı sınıf...haftada yaklaşık 900-1000 öğrenci.... ve 40 dakikalık derste 30 bilgisayar arasında mekik dokuyan zavallı ben....öğretmek için çabalarken sürekli bağırıp çağırmak zorunda kalan ben...öğretmek için çabalamayıp açın bilgisayarları oynayın ders bitsin çıkın gidin desem iyi öğretmenim ama bişeyler öğrensinler diye çırpınırken bir kaç yaramaz öğrenciye kızmışım diye kötü öğretmen olan ben.. 2,5 yılda artık bıktım diyecek duruma geldim...

... + bilgisayarları, sınıfını, dersini ve onurunu korumak için idareyle kavgalar eden ve okulun çalışmayan öğretmeni durumuna düşen yine ben. Neymiş? Müdür ilk geldiğinde beni çok çalışkan bir arkadaş olarak görmüş de bu sene bana ne olmuş. Kölen olduk noolacak?

vala bende aynı durumdayım hocam... herkes aynı aşağı yukarı.... okadar çalış.. bt dersine uygun olmayan sınıflarda mevcutlarda ders yapmaya calış ... üstüne okulunda bi dünya işi.. onun üstünede hiç bi iş yapmıyo.. sallıyo mummelesi görmek... çıldırmamak elde değil.. bu gidişle bt öğretmenleri el ele bakırköye

Çernobile falan gerek yok lablarımız sağolsun, diğer zorluklar bir yana.. Allah kolaylık versin hocam.

bir okulun bence en az çalışanı idarecilerken en çokda laf edeni onlar oluyor...kendileri tek kişilik odalarında akşama kadar oturuken biz 50-55 kişiyle, her türlü saygısızlığıda görerek , bitip tükenene kadar 40 dakika geçiriyoruz( eğitiyoruz yada öğretiyoruz diyemiyorum malesef sadece durun-susun diyerek bakıcılık yapıyoruz)...sonra..sonrasında odasında oturup pc başında gününü gün edenler gelip karşmıza hesap soruyor...

çıldırmamak elde değil.. bu gidişle bt öğretmenleri el ele bakırköye[/quote]
:puhaha:

maalesef durumumuz içler acısı ne desek boş bu gidişle arkadaşın dediği gibi toptan bakırköye :verymad:

ya her okula kadrolu 2 bt öğretmeni verseler Biri 7 - 12 derse girmeyip her türlü sorunla ilgilenseler (Fatih'ten sonra dersimiz de kalmayacak), 12'den 5'e kadar 2. bt öğretmeni dursa. Madem bir işi yanlış yapacaklar en azından böyle olsa diyorum. 2 kişi ile okulda bir çok sorunun altından kalkılabiliyor. Ama 1500 öğrenci 2 bt haftada 15 saat ders. Ben 30 saat istesem sanki vereceklermiş gibi, dersimin olmadığı günler ve öğlen çıkıp gitmem güçlerine gidiyor.

Müfettiş sordu : "2 gün dersin yok o günlerde ne yapıyorsun?" diyecektim : "Ben boşum sen ne yapıyorsun, takıl bana, alemlere akalım."
Ne demek istiyor, alt metin nedir? : "Bugün BT için ne yaptın?"

arkadaş not bile veremiyoruz. adam akıllı müfredat yok. 5. basamak bile ağır gelirken 8. basamak seçilmiş. o seçilmiş bu seçilmiş bi bakıyon hiç seçilmemiş :s

Bugün hizmetli elinde kasayla geldi hacam bu formatlanacak!! üstelik ben formatörde değilim. ama ne fark eder gene herşey seni bulur. switch kısa devre yaptırmış modem yanmış müdürde bir karış surat sanki sorumlusu benim iyiki bu site varda yalnız olmadığımızı anlıyoruz

bir bilgisayar öğretmeni oarak , bilgisayar bilen biri olarak başka işe girsem diyorum ama özel sektörde ki çalışma şartları malum..3 kuruşa 50 köfte istiyolar...mebinse çivisi çıkmış artık...

eksik olan birşey göremiyorum hocam ben diğer branşlarda aynı durumda.

nadidebayram' Alıntı:
bir bilgisayar öğretmeni oarak , bilgisayar bilen biri olarak başka işe girsem diyorum ama özel sektörde ki çalışma şartları malum..3 kuruşa 50 köfte istiyolar...mebinse çivisi çıkmış artık...
:+1: maalesef öyle hocam

yasarcan' Alıntı:
hocam ya bizler farklı yerdeyiz ya da siz.
diğer branşların durumu ile nasıl aynı oluyoruz ben anlamadım.
50 kişi labda olması ile 50 kişi sınıfta olması aynı mı.Bir açıklarmısın hocam ?

Zizu_' Alıntı:
yasarcan' Alıntı:
hocam ya bizler farklı yerdeyiz ya da siz.
diğer branşların durumu ile nasıl aynı oluyoruz ben anlamadım.
50 kişi labda olması ile 50 kişi sınıfta olması aynı mı.Bir açıklarmısın hocam ?

tamda benim yazmak istediğii yazmışsınız hocam. diğer branşlara ben bişey demiyorum ama kime sorsan hep aynı şeyi der hocam bt sınıfında ders yapmakla normal sınıfta ders yapmak arasında fark çoooooooooooooooookkkkkk

Branşımızdan dolayı şanssızız, formatörlüğü ayrı dert bu şartlarda ders anlatması ayrı dert.
Ben de de 15 saat ders var. Biri 2010 da kurulmuş 2 tane Bt sınıfı var. Sınıfların en kalabalığı 40 kişi ama öğrenciler son derece saygısız ve ukela. Her sınıfta 4-5 kişi haricinde hepsinin evinde bilgisayarı ve interneti var, herşeyi bildiklerini sanıyorlar. Diğer derslerde de sorun çıkartıyorlar ama Bt sınıfına gelince internet kafeye gelmiş gibi daha serbest hareket edeceklerini sanıyorlar. :verymad: Bir kaç öğrenci ve veli ile problem yaşadım. Geçen yıllarda derslere hep ücretli ve değişik branşlardan öğretmenler girmiş. Bilişim Teknolojileri dersinde ders anlatılması öğrencilere tuhaf geliyor. Daha önce hep oyun saati olarak kullanmışlar. :verymad: Normal sınıfta ders anlatmaya kıyasla daha fazla efor sarfediyoruz, boğazımızı parçalıyoruz.

bizim sınıflar en fazla 30 kişi ama benimde çıldırdığım durumlar oluyor. 2 gün önce birr kız öğrenci ben sizin dediğinizi yapmıycam. internette serbest çalışcam dedi. ben de hayır olmaz dedim. hiç dinlemedi.. her dediğime saygısızca cevap verdi.. nerdeyse hakaret etti.. ben de onu aşağıladım baya.. ama hala susmadı.. bende kafasına cetvelle çok hızlı olmamak kaydıyla vurdum. içimden boğmak geldi ama.. ağladı kızda.. ama yine cevap vermeye devam etti. en sonunda kapattı bilgisayarı, boş oturdu. kendisi çingene sanırsam. 2 gündür unutamıyorum kızı. ağlattığım için üzüldüm ama.. devam ederse idareye bildircem durumu.. anası babası gelip kavga eder diye de korkuyorum, çünkü onların hiç bişeyden korkuları olmuyo...
not verebiliyo olsaydım uygulamassan,yapmassan sözlü notunu düşük verip isteyen yapmasın derdim.
bazen ben de diyorum en iyisi serbest bırakıp oturmak diye ama vicdanım el vermiyo

en sinir olduğum şey diğer branş ve sınıf öğretmenlerinin cins cins konuşması... okulda tek bilgisayar öğretmeniyim. okulda keşke zümrem olsaydı halden anlardı dertleşirdim diyorum . neyse ki Allah tan bu platform var :+1:

özellilkkle sınıf öğretmenleri bt dersine çocukların baktığı gözle bakıyor :D negüzel bissürü bilgisayar var oyun oynuyorlar oturuyorlar oh bu bilgisayar öğretmenleride çok rahat... :roll: :!:

mr3555' Alıntı:
en sinir olduğum şey diğer branş ve sınıf öğretmenlerinin cins cins konuşması... okulda tek bilgisayar öğretmeniyim. okulda keşke zümrem olsaydı halden anlardı dertleşirdim diyorum . neyse ki Allah tan bu platform var :+1:
hocam bence öyle deme yani zümreninde iyisi var kötüsü var benim başımda bir zümre arkadaşım var inanamazsın. bu yıl kendisi formatör olmak isterken ben oldum diye bana küstü..labda ben ders yapmak için parçalanırken kendisinin umurunda değil..çocuklar derste o kadar serbestlerki tek işleri klavyenin tuşmarını çıkartıp yerlere atmak haftada 2 gün labı kullanıyor ama inanın bir hafta arkasını topluyorum ders yapabilmek için..bana söylermisiniz allah aşkına bir bt öğretmeni bir sınıfta ders yapıyorken 40 dakika boyunca öğrencinin ne yaptığını merak ediyde bakmaz mı ...bu çocuk bu klavyenin tuşlarını sökerken hiçmii dikkatini çekmez öğretmenin..bide bu yetmezmiş gibi çocuk getirip sçma sapan oyunlar yüklüyor bilgisayara silahlı falan oyunlar..40 dakika derste öğretmen bunu görmüyor malesef..derste ders yapılmıyor mu acaba....

nadidebayram' Alıntı:
istanbulun güzel bir semtinde 8aydır bilgisayar öğretmenliği yapıyorum ama aslında yaptığımın öğretmenlik olduğuna inanmıyorum. 2 sınıfın birleştirillmesiyle oluşturulmuş bir bt sınıfı....50-55 öğrencili mevcutlar...30 pc....haftada 18 saat ders... 18 farklı sınıf...haftada yaklaşık 900-1000 öğrenci.... ve 40 dakikalık derste 30 bilgisayar arasında mekik dokuyan zavallı ben....öğretmek için çabalarken sürekli bağırıp çağırmak zorunda kalan ben...öğretmek için çabalamayıp açın bilgisayarları oynayın ders bitsin çıkın gidin desem iyi öğretmenim ama bişeyler öğrensinler diye çırpınırken bir kaç yaramaz öğrenciye kızmışım diye kötü öğretmen olan ben.. 2,5 yılda artık bıktım diyecek duruma geldim...
aramıza hoşgeldin hocam.... öğretmenlik özellikle bizim branşın insanı meslekten soğutan yanı bu...

evet arkadaşlar bilgisayar dersine girmenin nasıl bişey olduğunu yaşayarak gördük. Bu formatörlük "eğer çalışma şartları düzenlenir ve statü olarak biraz iyileştirme yapılırsa" bizim için tek çıkış yolu. Bu şekilde ders anlatarak nereye kadar? Bende Milli Eğitim gibi düşünüyorum ve bilgisayar derslerinin gereksiz olduğu kanısındayım. Bu dersler diğer derslerin bilgisayar ortamında işlenirken bütünleşik olarak verilebilir. Şimdi arkadaşlar beni eleştirecekler ve kolaya kaçtığımı düşünecekeler. Ama benim fikrim bu arkadaşlar.
Not : Sadece bir okul görmüş tecrübesiz biri değilim. Köy okulu, lise, il merkezinde olmak üzere 4 ayrı okulda çalıştım ve Türkçe hariç tüm derslere girdim ve tabii formatörlükte yaptım. Benim düşüncelerim bunlar.. :?

nadidebayram' Alıntı:
mr3555' Alıntı:
hocam bence öyle deme yani zümreninde iyisi var kötüsü var benim başımda bir zümre arkadaşım var inanamazsın. bu yıl kendisi formatör olmak isterken ben oldum diye bana küstü..labda ben ders yapmak için parçalanırken kendisinin umurunda değil..çocuklar derste o kadar serbestlerki tek işleri klavyenin tuşmarını çıkartıp yerlere atmak haftada 2 gün labı kullanıyor ama inanın bir hafta arkasını topluyorum ders yapabilmek için..bana söylermisiniz allah aşkına bir bt öğretmeni bir sınıfta ders yapıyorken 40 dakika boyunca öğrencinin ne yaptığını merak ediyde bakmaz mı ...bu çocuk bu klavyenin tuşlarını sökerken hiçmii dikkatini çekmez öğretmenin..bide bu yetmezmiş gibi çocuk getirip sçma sapan oyunlar yüklüyor bilgisayara silahlı falan oyunlar..40 dakika derste öğretmen bunu görmüyor malesef..derste ders yapılmıyor mu acaba....
sizi zümreniz vurmuş... acbaları bırakıp acil önelm almalısınız. sonuçta formatör sizsiniz yetki sizde... palnalamınızı yapın ve uygulatın... kendi başına hareket etmesin arkadaş

ben de artık ders anlatmaktan zevk almıyorum.Bir an önce napıcaksak yapalım diyo çocuklar.Bi broşür hazırlatıyorum mesela , ben bi kısmını hazırlıyorum anlatırken onlara vakit kalsın diye.bakıyorum olar da benim kadarını yapıp hocam bitti diyolar.Yani hiç bi şekilde zevk filan aldıkları yok.Benim de vicdanım el vermiyo .yoksa ne haliniz varsa görün deyip bağırmak istiyorum.

BT dersi bildiğim kadarıyla 4-5 lerde serbest etkinlik.Yani oyun dersi.6-7-8 lerde ise seçmeli.Yani var ya da yok farketmez.Dolayısıyla müfredatı işleyeceksiniz diye bir zorunluluk olmamalı bence.Zaten öğrenciler bu dersi bir sosyal etkinlik dersi olarak görüyor.Dolayısıyla öğrencileri sıkmamalısınız.Bir öğrenciye yapılabilecek en büyük kötülük kendi başına zevkle öğrenebileceği bir şeyi zorla ve de sıkıcı bir şekilde öğretmektir bence.Bilgisayar kullanmasını öğretmek çok gereksiz bir çabadır kanımca.Çünkü zihinsel engelli olanlar bile kolay bir şekilde öğrenebiliyor.(Tarafımdan denenmiştir) Teknoloji üretenler mümkün olduğunca en akılsıza göre tasarım yapıyorlar zaten.Kötülüklerden arındırılmış bir lab ortamını sağlıklı bir şekilde düzenlemektir ilköğretimde BT öğretmenliği.Modern eğitim anlayışı da bunu destekler.Siz lab ortamını güzel bir şekilde düzenleyip mümkün olduğunca öğrencilere rehberlik etmelisiniz sadece.Aslında müfredat kapsamındaki tüm kazanımlar oyunlarla da öğretilebilir.Ama ülkemizde bu anlayış henüz olgunlaşmamış.Biz illaki askeri düzen çerçevesinde susturulup zorla bilgilendirilmeye alıştırılmış bir toplumuz.Bakın ben ne yapıyorum.4-5 ler için masaüstüne eğitsel oyunlar yükledim.6-7-8 lere de örnek olması bakımından internette oyun oynamak isteyen öğrencilere mümkün olduğunca bu ve benzeri oyunları oynamasına müsade ediyorum. Ayrıca öğrenciler mebvitamin kullanma konusunda çok istekli.Oyuna tercih ediyor 4-5 lerin çoğu.Mebvitaminde baya bi zevkli uygulamalar var.Çocuklar eğlenerek öğreniyor.Serbest etkinlik dışında 4-5 ler mebvitamin için labı 1 saat kullanıyorlar bizde.Keşke MEB boş konuşacağına, saçma sapan işler yapacağına çocuklar için eğitsel oyunlar üretmeye çalışsa.Eğitsel oyun isteyen varsa http://cukurovayunusemre.meb.k12.tr/ bu adresten indirebilir.Sitemiz biraz amatörce düzenlendi.Henüz yapım aşamasında sayılır.Daha yapacak çok işim var.Çünkü web tasarımını daha yeni yeni öğreniyorum.Malum zorla formatör olunca...
Bir konuya daha değinmek istedim.Bence BT dersi ileriye dönük olarak şöyle düzenlenmeli.Zorunlu ders kapsamında 2 saatin 1'i serbest etkinlik, 1 saati de uygulamalı eğitim.Az laf çok iş yani.Notu da olmalı.Sadece BT öğretmenleri girmeli.Formatörlük ise BT müdür yardımcısı şeklinde olmalı.Neden derseniz başka türlü saygınlığı olmaz ve de gereksiz işler yaptırılamaz.BT rehber öğretmenliği 10 yıl sonrası için çok saçma olur bence.Açıkçası yeni mezunlar benden iyi bilgisayar kullanabiliyorlar.Ancak müdür yrd. kapsamında olursa dönüşümü de basit olur.Çünkü müdür yardımcılarının tamamı 10 yıl sonra BT müdür yrd. gibi olmak zorundalar zaten.Böylece isteyen saygın bir pozisyon çerçevesinde BT işlerine bakar isteyen de dersine bakar...
Naçizane düşüncelerimle fikir sahibi olmanızı istedim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.İyi dersler :D :D :D

Geri