BT için 8 saate norm yok. Tek. Tas.'a 8 saate norm var.

Kodla Büyü

bomax01

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar Eşim ve ben BT öğretmeniyiz.

Eşim merkez ilçede görev yapmakta. okulunda 8 saat ders olduğundan norm fazlası.
kontenjan.meb.gov.tr adresine TC kimlik ve mebbis şifremiz ile girdiğimizde Teknoloji ve Tasarım dersi için 8 saate norm açılmışken Eşimin dersi için norm yok. Merkezlerde norm için ders saati 12 olması gerekiyor.

Bildiğim kadarı ile bölge normu olayıda Eşim'in okulu için geçerli değil. Çünkü sınıfları 2 şube. 4-5 şubeli okullarda bölge normu öncelikli değil mi?

Burnuma kötü kokular gelmekte.

Ekli dosyalar

• norm.png
    norm.png
    70.4 KB · Görüntüleme: 1,703
Hocam ilk sayfadaki bilişim teknolojileri öğretmeni bölge normuna takılmış bölgede fazlalık var başka bir okul bölge normunu almış.
teknoloji tasarımda ise o okul bölge normunu (başka bir okulun normunu) almış.
BT'de aynı durum bende de oldu maalesef.Okul BT normunu kaybetti.

Aynı şekilde bende de 8 saat var. İlçedeki imam hatipte 10 saat olduğundan dolayı bölge normunu onlar kaptı. 3 senedir bu şekilde norm fazlasıyım.

bomax01' Alıntı:
Arkadaşlar Eşim ve ben BT öğretmeniyiz.

Eşim merkez ilçede görev yapmakta. okulunda 8 saat ders olduğundan norm fazlası.
kontenjan.meb.gov.tr adresine TC kimlik ve mebbis şifremiz ile girdiğimizde Teknoloji ve Tasarım dersi için 8 saate norm açılmışken Eşimin dersi için norm yok. Merkezlerde norm için ders saati 12 olması gerekiyor.

Bildiğim kadarı ile bölge normu olayıda Eşim'in okulu için geçerli değil. Çünkü sınıfları 2 şube. 4-5 şubeli okullarda bölge normu öncelikli değil mi?

Burnuma kötü kokular gelmekte.
bildikleriniz yanlış hocam

Bende 6 saat bölgede başka okulda 8 saat ders var. norm diğer okula kaydı. Bizde fazlalık olduk tayinle diğer okula geçtim

Bölge Normu şube sayısıyla alakalı değildir.Başka bir okulda 10-12 saat bilişim olunca bölge normu oraya kayar.Teknoloji Tasarım için de aynı durum geçerli. aynı bölgede olan başka iki okulda 6'şar saat ders vardır mesela.O zaman norm 8 saat olan okulda olur.

bölge normu diyorsunuz tamamda

Bilişim bölge normu 17 bölge mevcut 20

Teknoloji ve tasarım bölge normu 11 bölge mevcut 13

ikisinde de öğretmen fazlalığı bulunmakta. aynı okula BT'yi açmazken Teknoloji ve Tasarım neden açılıyor?

Ben anlayamadım.

Hocam Çok basit.mesele ikisinde de fazla olması değil.Olay Şöyle Gerçekleşir; Toplam bölgedeki ders saatine göre norm sayısı belirlenir. bu norm sayısı en çok dersi olan okuldan başlanarak yerleştirilir. Bir bölgede fazla öğretmen olması, aynı bölgede ders saati değişikliğinden dolayı başka okulda norm olmasını engellemez.

hocam anladım. kusura bakmayın. yukarıdakileri göremedim.

iyi çalışmalar.

Hocam teknoloji tasarım dersi 8 saat ama o fiiliyatta 16 saat olarak yönetmeliğe göre işlem görür çünkü teknoloji tasarımda sınıf mevcudu ikiye bölünüyor o sebeple 8 saate bir norm veriliyor bizde 22 saate 2 norm mesela

TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ NORM’A ESAS DERS YÜKÜ NASIL HESAPLANIR?

Resmi Dayanak:

1.Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 21.03.2006 tarih ve 24 sayılı kararı ile kabul edilen Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı içerisinde yer alan “Uygulama Esasları”
2.30.11.2010 tarih 535450 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Bimer Başvurusu Cevabı.
3.29.09.2006 tarih 020154 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Yazısı.

Açıklama:
Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı Uygulama Esasları bölümünde programın nasıl uygulanacağı ile ilgili açıklamaların 4. Maddesinde aşağıdaki açıklamaya yer verilmektedir:
“4. Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın hedeflenen amaçlara ulaşması için dersteki öğrenci sayısı 25’i geçmemelidir. Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20’yi geçmeyen gruplara ayrılır. Gruplardaki öğrenci sayısı eşit olur. Bir başka ifade ile öğrenci sayısı 25>’e kadar olan sınıflar 1; 26–40 arası 2, 41 ve üzeri sınıflar 3 gruba ayrılır. Her gruptan bir öğretmen sorumlu olur ve yılsonuna kadar aynı grupla programı yürüterek öğretimi gerçekleştirir. Gruplardaki kız ve erkek öğrenci sayısı dağılımının eşit olmasına dikkat edilir.”
Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı Uygulama Esaslarına göre şube mevcudu 26-40 arası olan sınıflar için 2, 41-60 arası olan sınıflar için ise 3 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Başka bir deyişle sınıf mevcudu 25’ten fazla olan sınıflar için 1 Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmeni 1 şubede eğitim gören öğrencilerden en fazla “20” öğrenci ile ders işleyebilmektedir.
Örnekler:
1. A okulunda 7. Ve 8. Sınıflarda toplamda 11 şube bulunmaktadır. 6 tane 7. Sınıf şubesi, 5 tane de 8. Sınıf şubesi vardır. Her bir şubenin öğrenci mevcutları 26-32 arasında değiştmektedir. Bu okulun Teknoloji ve Tasarım Dersi Normuna esas ders yükü aşağıdaki gibi hesaplanmalıdır:
11(Şube Sayısı) x 2(haftalık ders saati) x 2(Uygulama esaslarına göre sınıfların bölüneceği grup sayısı) = 44 Saat.

2. B okulunda 7. Ve 8. Sınıflarda toplamda 10 şube bulunmaktadır. Her şubenin öğrenci mevcudu 41-55 arası değişmektedir. Bu okulun Teknoloji ve Tasarım Dersi Normuna esas ders yükü aşağıdaki gibi hesaplanmalıdır:
10(Şube Sayısı) x 2(Haftalık Ders Saati) x 3(Uygulama Esaslarına Göre Sınıfların Bölünerek Oluşturulacak Grup Sayısı) = 60 Saat.

3. C okulunda 7. Ve 8. Sınıflarda toplamda 8 şube bulunmaktadır. Her şubenin öğrenci mevcudu 22-24 arası değişmektedir. Bu okulun Teknoloji ve Tasarım Dersi Normuna esas ders yükü aşağıdaki gibi hesaplanmalıdır:
8(Şube Sayısı) x 2(Haftalık Ders Saati) x 1(Uygulama Esaslarına Göre Sınıfların Bölünerek Oluşturulacak Grup Sayısı) = 16 Saat.

NOT: Okullarda mekân temini idarelerin görevidir. Oluşturulacak gruplara işlik v.b. temin edilemiyorsa idarecilerin odaları birleştirilerek veya öğretmenler odasının kullanıma açılması ile mekân temin edilebileceği gibi okulda bulunan her türlü açık veya kapalı mekân işlik olarak değerlendirilebilir. Gerekirse Müdür Odası dahi eğitim için kullanılabilir. Hiçbir şey çocuklardan daha önemli değildir.

İdarelerin mekan sorununu gerekçe göstermeleri durumuna karşın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından bilgi edinme yolu ile edindiğimiz görüş yazısında;

'Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmenleri dersin işlenişinde okulun laboratuvar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar vb. öğretim olanaklarından; yörenin ekonomik, sosyal, tarihî ve kültürel değerlerinden öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda yararlanır.' maddesine yer verilmiştir.

Dolayısı ile ikinci mekânın yalnızca atölyeden ibaret olması düşünülemez. Farklı mekânlarda dersin işlenmesinin amacı daha düşük öğrenci sayılı gruplarda programın amaçlarına ulaşılabilmesi göz önünde bulundurulmuştur. Okullarımız yukarıda programın uygulama esaslarında yer alan ismi geçen veya geçmeyen uygun alanların tahsis edilmesi amacıyla kurulmuştur.

‘İmkanlar dahilinde sınıfların gruplara ayrılması işlemi’ imkan olması durumunda yalnızca belirli sınıfların gruplara bölünerek bazı sınıfların bölünmemesi uygulama esaslarına uygun değildir.

Öğretmenin gelmemesinden dolayı ikiye ayrılmış bir grubun dersinin boş geçmesi durumunda diğer boş geçen derslerdeki durum geçerlidir. Çünkü grubun aynı öğretmenle yılı tamamlaması esastır fakat boş geçen dersin olduğu gün nöbetçi öğretmenler arasında teknoloji ve tasarım öğretmeni nöbetçi ise onun boş geçen derse girmesi uygun olacaktır. Grupların birleştirilmesi uygun bir yöntem olarak görülmemektedir.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı

hocam teknoloji tasarımda yine de toplam ders yükü esastır.yani 8 saate norm olmayabilir.Sınıflar bölünüyorsa 8 değil 16 girilmesi gerekir. Okulunuzda 22 saat ders var ve sınıflar bölünüyorsa ders yükü 44 saat girilmiştir. bu yüzden norm 2 dir.

Tabiki normu girerken 40 saat girdim ben o sebeple iki doğru söylüyorsun hocam. idarenin az girdiğini düşünerek norm verilmiş olabilir hocam.

Geri