Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

BT LAB NComputing L300 Kullananlar

Konu, 'BTS Destek' kısmında cgg*seco tarafından paylaşıldı.

1. Mucit

Mucit Site Gezgini

hocam firma ile bir görüşün eski cihazlarınız (2014 öncesi üretimler) için ana makineye sanal işletim sistemi kurup 5 er li gruplar halinde kullanabilirsiniz. Bana öyle söylemişti firma. 5 cihaza kadar ücretsiz olarak kullanılabilir ama ana makineyi ayırmanız lazım yoksa tüm cihazlara lisans almak zorundasınız demişlerdi. Ana bilgisayarda vmware ile sanal işletim sistemleri oluşturarak 5 erli gruplar halinde farklı işletim sistemlerine bağlanmak üzerine ayarlarsanız lisans problemi büyük ihtimal çözülür. Firmadan bir teyit edin isterseniz.

2. birkan24

birkan24 Aktif Üye

lisansı halletmedik :) windows 2012 ye 180 günde bir format atıp herşeyi yeniden yüklüyoruz. tertemiz bir sistem oluyor.kullandığımız programların tamamı katılımsız kurulum.

Mucit bunu beğendi.
  3. oturumizni

oturumizni Site Gezgini

Merhabalar, doğrudan hakkında değil de dolaylı olarak bu konu etrafında bir soru sormak istiyorum şayet bilgisi olan bir arkadaş görür de yanıtlarsa çok sevinirim.

Varsayalım, okulumdaki lab'da 15-16 thin client için bir ana makina oluşturmuş olayım. Yüksek verim alınmazsa da scratch, office, paint vb. temel uygulamaları çalıştırmak mümkün olabilir sanarım :)

Böyle bir laboratuvarda, sınıftaki diğer thin client (rdp bağlantılı)'ları yönetmenin yolu ne olur? Netsupport böyle bir iş için verimli & mantıklı olur mu? Olacaksa kurulum nasıl olabilir?

edit:
    kendi soruma yanıt:
    rdp yerel kullanıcılar aracılığı ile çalışıyor olduğu için rdp protokolünün kendisi zaten çalışırken yüksek verim sağlamaktan uzak olduğunda ağı yüksek derecede faal tutuyor. Bu sebeple ağ üzerinden kontrol gibi bir işlem değil ama yerel kullanıcıların yönetimini yapmak gibi işlemlerle yönetim gerçekleşebiliyor.

en basit hali ile örnek:

kill /IM notepad.exe dendiğinde tüm kullanıcılar için uygulamalar sonlandırılıyor.

start komutu için de benzer bir yöntem kullanmak mümkün olabiliyor.

uygulama başlatma ve sonlandırma dışında,
    öğrenci yerel kullanıcılarının depolama alanlarına (masaüstü vb) C:> users -> pc1 şeklinde ulaşmak mümkün, zira hepsi ana makinede aslında. bu dizinlerden dosyaları toplayan bir script yazınca o sorun da çözülüyor. silmek için de aynı script, komut "del" olacak copy yerine.

bir de Ortak kullanıcı nın masaüstü klasörü tüm kullanıcılar için ortak olması münasebetiyle tüm öğrencilere uygulama dosya vb göndermek (aslında göndermek değil kopyalamak dense daha iyi çünkü yine ... -> herşey sunucuda!) mümkün oluyor.

ayrıca modeme erişmeden lab ortamında sadece switch ile level 2 dedikleri bir ağ yapılanması oluşturmak için dhcp sunucu kurdum sunucuya ( her client için ip ayarlamakla uğraşmamak için, bunun yerine statik ip yapılandırması da kullanılabilirdi ) bu da oldukça yararlı oldu.

budur.

Son düzenleme: 2 Ocak 2020
  4. abdullahemrah

abdullahemrah Üye

ben dün görüştüm 5 erli gruplarada ayırma işlemi kalktı diyor her halukarda her alınan l300 için yıllık 11 dolar istenıyor yazılım için 6 tane var bızde oda 66 doloar yıllık eder heryıl bu parayı verecegıme bilgisayar alırım okula dedim bende halledebilen varmı ?

5. fatihkultukturkan

fatihkultukturkan Süper Üye Süper Üye

Bilgisayara format attım tekrar kurdum kurmaz olaydım 30 bilgisayarda lisans hatasına düstü. Nasıl bir çözüm bulacağımı bilemiyorum. Kara kara düşünüyorum versiyon 8 diyorlardı bulan bir arkadaş var mıdır? Siz ne yaptınız hocam çözüm buldunuz mu?

6. fatihkultukturkan

fatihkultukturkan Süper Üye Süper Üye

Ne yaptınız hocam benim Ncomputinglerde bugün itibariyle lisans hatasına düştüler. Her cihaz için 12 dolar çok fazla bir fiyat nasıl bir çözüm buldunuz.

7. Mucit

Mucit Site Gezgini

hocam 8 i bulsanız da kullanamıyorsunuz. Cihazlar oturum açıp kapanıyor. Bizde de L300 var 40 tane 2 atölyede. Tek server var 40 GB ramle İBM x3650 M4 server var. Fireworks flash çalışırken biraz kasma oluyor onun dışında problem yok. Bir de bende internet olmadığında pc ler bağlanamıyor normalde yerel ağda görebilmesi lazım ama olmadı ben de çok uğraşmadım internette problem yaşamıyoruz diye. Eski cihazlar için lisans konusu sıkıntı. Önümüzdeki yıl 2016 ve öncesine ait cihazlar lisans alacak demeyeceklerinin garantisi yok. Onun dışında kurulumu kullanımı program ekleme kaldırma v.b. işlemleri tek sefer yapmak büyük avantaj.

8. Yako Teknoloji

Yako Teknoloji Site Gezgini

Merhabalar,
    Kısa bir teknik yazıyla konuya dahil olmak isteriz.
    Masaüstü sanallaştırma ve uygulama çözümlerini Bilgisayar seviyesinde kullanmak ve güncel tutmak istiyorsanız aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1. Kullanılacak uygulamalar:
    Uygulamalar ana bilgisayar kaynaklarını kullanacağından önceden belirlenen uygumaların çalışma ve hangi donanım kaynaklarını daha yoğun kullandığı
    tespit edilir.

2. Kullanıcı Sayısı:
    Hedeflenen kullanıcı sayısı belirlenir.

3. Ana sistem konfigürasyonu:
    Uygulama ve Kullanıcı sayısına göre ve ileride güncellenen yazılımların ilave ihtiyaç duyabileceği doğru bir Ana bilgisayar konfigürasyonu oluşturulmalıdır.
    Oluşturulan bu sistem genişlemeye müsait olmalıdır.
    Örnek Ana Bilgisayar:
    -İşlemci: 2 Socket takılabilen ileride üst model ile değiştirebilir olmalıdır.
    -Hafıza: Kullanıcı başına minimum 2GB olacak şekilde belirlenmelidir.
    -Sabit Dİsk: SSD ya da NVM alınmalıdır.
    -Ekran Kartı: Özellikle tarayıcı üzerinde robotik uygulama çalıştıran eğitim kurumları için zorunludur.
    (Tarayıcı üzerinde çalışan uygulamar Web GL teknolojisi kullanırlar. Web GL teknolojisi işlemci yerine ekran kartı ile konuşarak daha hızlı performans sunar.)
    -Network Kartı:
    Sistem üzerinde 2 adet Ethernet kartı olması önemlidir.
    Sistemin kullanıcı tarafında Intranet, Ana bilgisayar tarafında Internet çalışması ya da yük dengelemesi yaparak 2 ethernet kartını kullanmasına fayda sağlar.
    4. Network Alt Yapısı
    Minumum (Gigabit 1000mbps) kablo ve switch bağlantısı olmalıdır.

Yukarıda anlatılan alt yapı dışında kullanılacak Erişim cihazı ve kullanmış olduğu protokolün sağladığı sıkıştırma teknolojisi, Yönetimsel araçları, çevre birim desteği de bu işin diğer önemli ayağıdır.
    Yako teknoloji olarak sunduğumuz Vcloudpoint Erişim Cihazları kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutarak bir çok başarılı projede yer almıştır.
    Kendi içerisinde 3. parti yazılıma ihtiyaç duymadan bir çok sınıf yazılım eklentisini de yönetim yazılımı üzerinde barındırmaktadır.
    Öğretmen ekranını kullanıcılar ile paylaşma, Öğrenci ekran kontrolü, Anlık Sohbet, Kullanıcı Cihazı açma ve Kapama, Kilitleme ve diğer bir çok özellik sunar.
    Ayrıca ömür boyu lisanslama ile kullanıcı karşısına herhangi bir ek yazılım bedeli istememeyi taahhüt etmiştir.

Son düzenleme: 14 Ocak 2020

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal